Čo môže za zlú tlač alebo Najčastejšie problémy a ich riešenie

Kúpite si nový toner alebo novú cartridge, vložíte do laserovej alebo atramentovej tlačiarne, v počítači načítate dokument a pošlete príkaz k vytlačeniu. V ideálnom prípade dostanete papier s pekne vytlačeným textom alebo obrázkom. Čo keď ale všetko nie je tak, ako má? Kúpili ste vadnú náplň, alebo je chyba v tlačiarni? V nasledujúcom článku sme zhrnuli najčastejšie problémy, ktoré v súvislosti s tlačou môžu nastať, a pridali aj rady, ako ich odstrániť.

Problémy pri tlači na laserovej tlačiarni

Ako funguje tlač na laserovej tlačiarni, sme detailne popísali v článku Laserová tlačiareň od A do Z. V skratke ide o vykreslovanie obrazu laserovým lúčom na kovový válec so svetlocitlivou polovodivou vrstvou. Na ten sa následne prenášajú farby z tonerov, ktoré sa uchytia len na osvetlených (vykreslených) miestach a potom sa otlačia na papier. Medzi najčastejšie chyby, ktoré vás v priebehu tohoto procesu môžu stretnúť, patrí nasledujúce:

Šmuhy

O čo ide: Na vytlačenom dokumente vidíte nepravideľné šmuhy.
Kde je chyba: S najväčšou pravdepodobnosťou je nutné hľadať príčinu v tlačiarni. Je možné, že sa z kazety odsypalo trochu tonerového prášku, ktorý sa dostává na papier.
Ako to napraviť: Pokiaľ sa niekde prášok odsypal jednorázovo, problém sám „zmizne“ po vytlačení niekoľkých papierov. Problémom môžete predchádzať pravidelným čistením tlačiarne u odborníkov.

Vodorovné pruhy

O čo ide: Na dokumente vidíte pruhy, ktoré sa opakujú.
Kde je chyba: Pôjde zrejme o vadnú činnosť optického alebo magnetického válca.
Ako to napraviť: Bude potrebné válec vymeniť.

Zvislé pruhy

O čo ide: Po celej dĺžke dokumentu vidíte pruhy.
Kde je chyba: V tomto prípade problémy s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje stierka. za úlohu očistiť optický válec od zbytkov prášku po každom jeho pretočení. Ak je stierka niekde porušená, válec v tomto mieste neočistí, a zbytkový prášok sa tak dostáva na papier.
Ako to napraviť: Stierku nechajte vymeniť u odbornej firmy.

Opakujúcí sa text alebo kúsok obrázka

O čo ide: Na dokumente vidíte akoby „duchov“, pozostatky z predchádzajúcej tlače.
Kde je chyba: K týmto situáciám dochádza v prípadoch, kedy sa optický válec dokonale nevybije, a po pretočení tak opakuje tlač z predchádzajúceho kola. Je poškodený buď priamo válec, alebo panel na jeho vybíjanie.
Ako to napraviť: Na tlačiareň sa bude musieť pozrieť odborník. Vadnú súčiastku potom vymení.

Príliš slabá tlač v časti dokumentu

O čo ide: Po stranách alebo uprostred papiera je tlač výrazne slabšia než vo zvyšku dokumentu.
Kde je chyba: Slabá tlač v niektorých miestach dokumentu môže mať dve príčiny. Buď dochádza toner, alebo na kazete zostala ochranná páska, ktorá znížiť pravdepodobnosť samovoľného odsýpavania tonerového prášku.
Ako to napraviť: Pokiaľ máte v tlačiarni náplň dlhšiu dobu a zistíte, že toner dochádza, ako krátkodobé riešenie pomôže krabičku vybrať, ľahko pretrepať a vložit späť. Dôjde tým k premieseniu zvyšku prášku. V každom prípade sa ale poobzerajte po novej náplni. Pokiaľ problémy spôsobuje nová tonerová kazeta, je možné, že ste zabudli odstrániť spomínanú ochrannú pásku. Odstráňte ju a skúste dokument vytlačiť znovu.

Príliš svetlá tlač

O čo ide: Dokument je po vytlačení omnoho svetlejší, než ako vyzerá na monitore počítača.
Kde je chyba: Túto vadu spôsobuje nesprávne fungujúca fotocitlivá vrstva na optickom válci. Pokiaľ na seba nanáša menej prášku, než by mala, je ho potom menej aj na vytlačenom dokumente.
Ako to napraviť: Vadný optický válec by mal prezrieť odborník.

Nesprávne farby

O čo ide: Obrázok alebo text na vytlačenom dokumente je v celkom iných odtieňoch než na monitore.
Kde je chyba: Jedná sa o zlú kalibráciu. To je proces, kedy sa tonerové kazety nastavujú tak, aby vzájomne spolupracovali a tlačili správne odtiene. Väčšinou sa o kalibráciu postarajú tlačiarne automaticky, nie je to však pravidlom.
Ako to napraviť: Spustite kalibráciu tlačiarne.

Čierne stránky

O čo ide: Miesto textu alebo obrázku z tlačiarne vyjde celá stránka čierna.
Kde je chyba: Čierne stránky spôsobuje nesprávne nabitý optický válec. Po pretočení sa toner prilepí na celý jeho povrch a následne otlačí na papier.
Ako to napraviť: Tlačiareň zverte odborníkovi. Ten prehliadne válec, skontroluje jeho nabíjanie a postará sa o prípadnú výmenu niektorej zo súčiastok.

Chybová hláška

O čo ide: Na monitore počítača vám po zadaní príkazu k tlači vyskočí okno s hláškou typu: „Vymeňte toner“ alebo „Nie je nainštalovaný toner“.
Kde je chyba: Ide o vadný čip.
Ako to napraviť: Pokiaľ sa po kliknutí na OK nič nestane alebo pokiaľ hlášku vôbec nemôžete potvrdiť, a tlačiť tak nie je možné, bude nutné vymeniť tonerovú kazetu.

Vysypaná kazeta

O čo ide: Po rozbalení novej tonerovej kazety sa na vás vysype trocha prášku.
Kde je chyba: Táto vada toneru sa s najväčšou pravdepodobnosťou stala na ceste k vám. Niektoré kazety náchylnejšie na otrasy, tie môžu uvolniť spoje. Chyba ale tiež mohla vzniknúť vo výrobe, napríklad nedotiahnutím niektorej zo skrutiek.
Ako to napraviť: Sypajúcu sa tonerovú kazetu nevkladajte do tlačiarne, ale reklamujte ju.

Problémy pri tlači na atramentovej tlačiarni

Ako sme popísali v článku Laserové vs. atramentové tlačiarne, prebieha tlač na atramentových tlačiarňach za pomoci desiatok mikroskopických trysiek umiestnených v tlačových hlavách tlačiarne. Tie obrovskou rýchlosťou vstrekujú atrament z cartridge na papier. Komunikáciu medzi tlačiarňou a počítačom opäť zaisťuje čip v atramentovej kazete. V priebehu tohoto procesu môžete naraziť na tieto problémy:

Zlá kvalita tlače

Čo to je: Na vytlačenom dokumente vynechané miesta alebo sa farby odlišují od tých na monitore.
Kde je chyba: V prípade nevyhovujúcej tlače na atramentovej tlačiarni môže ísť o celú radu príčin. Najčastejšie ide o zanesenú tlačovú hlavu, prázdnu cartridge alebo vadný zásobník.
Ako to napraviť: Spustite čištenie tlačových hláv. To je možné urobiť priamo v ovládacom panele tlačiarne. Aby ste zamedzili upchávaniu tlačových hláv, snažte sa tlačiť aspoň raz mesačne.

Chybová hláška

Čo to je: Na monitore počítača vám po zadaní príkazu k tlači vyskočí okno oznamujúce chybu.
Kde je chyba: Podobne ako u laserovej tlačiarne aj v tomto prípade pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o zlý čip.
Ako to napraviť: Hlášku potvrďte kliknutím na OK. Pokiaľ to nepomôže, skúste vyčistit kontakty na samotnej cartridgi (napríklad handričkou z mikrovlákna). Môžu byť ľahko zoxidované, a brániť tak komunikácii s tlačiarňou.

Vytečený atrament

Čo to je: Po rozbalení novej cartridge zistíte, že je ušpinená od atramentu.
Kde je chyba: Podobne ako u vysypaného toneru aj tu evidentne došlo k povoleniu spojov samotnej tlačovej kazety.
Ako to napraviť: Znečistenú kazetu vôbec nevkladajte do tlačiarne, znečistili by ste ju. Cartridge pošlite na reklamáciu.

Ako problémom predchádzať? Zásobte sa

Úplne najbežnejším „problémom“, s ktorým sa můžete stretnúť pri tlači ako na laserovej, tak na atramentovej tlačiarni, je ale situácia, kedy vám náplň skrátka dôjde. V tomto prípade sme slovo problém dali do úvodzoviek zámerne, sa totiž odstrániť úplne jednoducho: Pozrite sa na našu ponuku tonerov a cartridgí a nakúpte si náplne do zásoby.

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás