Ako vybrať domácu tlačiareň: Hlavné parametre výberu

Domáce úlohy, občas nejaký lajster, fotky z dovolenky, alebo narodeninový poukaz. Či už potrebujete vytlačiť, okopírovať alebo naskenovať čokoľvek, chcete mať doma tlačiareň, ktorá to zvládne za každých okolností. Ako vybrať tlačiareň pre domácnosť, aby vyhovovala vašim potrebám a aby ste neminuli balík peňazí za jej prevádzku? V nasledujúcom článku vám poradíme s výberom a predstavíme parametre, ktoré sledovať pri jednotlivých zariadeniach, aby vaša nová domáca tlačiareň zvládla všetko, čo od nej očakávate.

Laserová, alebo atramentová? To je to, o čo tu ide!

Hoci sa ich výhody a nevýhody technologickým pokrokom pomaly, ale iste stierajú, je to dilema, ktorú pri výbere novej tlačiarni budete riešiť ako prvú. Hlavné rozdiely jednotlivých technológií sme zhrnuli skôr v článku Laserové vs. atramentové tlačiarne.

Zo vzájomného súboja laserových a atramentových tlačiarní vedeného na bojovom poli bežných domácností vychádzajú v súčasnosti víťazne atramentové multifunkčné zariadenia. Asi preto, že lepšie vyhovujú rozmanitým požiadavkám domácností. Tlač, kopírovanie a skenovanie dokumentov zvládajú obstojne a ich hlavnou výhodou je, že sa zvládnu popasovať aj s farebnou tlačou vo vysokej kvalite. V domácich podmienkach si tak na atramentovej tlačiarni nie je problém vytlačiť ako fotku do rodinného albumu, tak aj farebný poukaz na masáž, manželke pod stromček.

tlaciaren-do-domacnosti-nahled2.jpg

Pre tlač v domácich podmienkach, si zvoľte atramentovú tlačiareň.

Hlavnými nevýhodami atramentových tlačiarní vyššie náklady na prevádzku a pomalšia tlač. Atramentové tlačiarne sa príliš nehodia ani do domácností, ktoré potrebujú niečo vytlačiť len sporadicky. Životnosť cartridgov do atramentových tlačiarní býva kratšia ako v prípade tonerov do laserových tlačiarní. Tekuté farby v cartridgoch totiž majú tendenciu časom vysychať, a ak u vás doma používate tlačiareň "raz za uhorský rok", budete musieť čas od času nakúpiť nové farby aj v prípade, že tie staré ste nestihli spotrebovať.

Pokiaľ si na tlač fotiek v domácich podmienkach príliš nepotrpíte, mohla by pre vás byť lepším riešením laserová tlačiareň. Nepatrne vyššie obstarávacie náklady pri laserových tlačiarňach vykúpené veľkými úsporami za prevádzku a rýchlosťou a kvalitou tlače textových dokumentov. Technológia tlače pri laserových tlačiarniach navyše zaručuje, že toner, na rozdiel od atramentovej cartridge, nikdy nevyschne.

Kedy zvoliť laserovú tlačiareň pre domáce použitie?

  • preferujete lacnejšiu tlač
  • potrebujete kvalitnú a rýchlu tlač dokumentov
  • tačíte veľa dokumentov, alebo tlačíte iba sporadicky
  • nepotrebujete tlačiť fotky, ani farebné obrázky

Kedy zvoliť atramentovú tlačiareň, pre domáce potreby

  • chcete tlačiť farebné fotky vo vysokej kvalite
  • nepotrebujete tlačiť veľké množstvo textu
  • tlačíte málo, ale pravidelne
  • nevadia vám vyššie náklady na tlač

Vyberať podľa ceny? Predražiť sa môže hlavne prevádzka

Nenechajte sa zmiasť. Nízka obstarávacia cena tlačiarne nemusí ani zďaleka znamenať, že nákupom ušetríte. Naopak, obstarávacia cena tlačiarne tvorí vo výsledku len zlomok celkových nákladov, ktoré na jej prevádzku musíte vynaložiť. Rozhodujúca by pre vás mala byť cena tonerov a cartridgov do vami zvažovanej tlačiarne.

Ako spočítať, koľko vás bude stáť prevádzka tlačiarne?

Na obale každého tonera alebo cartridge výrobca udáva údaj, koľko štandardizovaných strán (5% pokrytie pri tlači) tlačiareň s touto náplňou vytlačí. Tento údaj udávame aj my u väčšiny náplní do tlačiarní v našom e-shope.

Vyhľadajte si požadovaný model tlačiarne a nechajte si vypísať všetky náplne, ktoré pre neho ponúkame. Potom stačí jednoducho vydeliť cenu konkrétnej náplne počtom udávaných tlačiteľných strán a získate priemernú cenu za tlač jednej stránky.

Cena náplne do tlačiarne / počet tlačiteľných strán = priemerná cena za tlač jednej stránky

 

TIP: Znateľne ušetriť za prevádzku tlačiarne sa ale aj nákupom neoriginálnych tonerov a cartridgov, a to aj o celých 80%! Ak by vás zaujímali ďalšie spôsoby, ako tlačiť lacnejšie, spísali sme pre vás hneď 9 rád, ako ušetriť za tlač.

Myslite ekologicky, tlačte obojstranne

Úspora papiera je pri obojstrannej tlači významná a so stále väčším tlakom na šetrnosť k životnému prostrediu nie je divu, že sa automatická obojstranná tlač pomaly stáva štandardom aj u domácich tlačiarní (v súčasnosti túto funkciu podporuje bezmála každá druhá tlačiareň na trhu).

Tlačiarne, ktoré túto funkciu postrádajú, majú spravidla aspoň možnosť manuálnej obojstrannej tlače. Nemajte ale strach, že by ste museli každú stránku po vytlačení ručne otáčať. Tlačiareň pri nastavení obojstrannej ručnej tlače vytlačí každú nepárnu stránku, vy potom ručne presuniete vytlačené stránky späť do podávača papiera a tlačiareň dotlačí párne stránky dokumentu.

Väčšie formáty doma nevytlačíte. Alebo...?

Na rozdiel od obojstrannej tlače zostáva tlač na väčší než klasický formát papiera A4 stále prevažne devízou kancelárií a profesionálnych tlačiarní. Aj napriek tomu sa však v segmente tlačiarní, ktoré zvládajú tlačiť na papier formátu A3 v domácich podmienkach, poslednou dobou objavujú na trhu zariadení za veľmi prijateľné ceny. Pozrite sa na Heureke a uvidíte sami.

Ako rýchlo potrebujete tlačiť?

Rýchlosť tlače udáva počet stránok, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť za minútu (stránky za minútu, anglicky PPM -pages per minute). Rýchlosť tlače je závislá na mnohých faktoroch, napríklad na obsahu a zložitosti dokumentu, požadovanej kvalite výstupu (rozlíšenie), typu pripojenia tlačiarne (USB, bezdrôtovo), typu a veľkosti papiera a tak podobne. Aby bolo možné rýchlosť tlače jednotlivých tlačiarní jednoducho porovnať, testujú výrobcovia svoje zariadenia prostredníctvom štandardizovanej normy ISO.

Pri výbere domáce tlačiarne je dobré vedieť, že udávaný počet strán za minútu zvládne tlačiareň vytlačiť pri 5% pokrytí stránky. Pri tlači fotografií sa tak rýchlosť tlače rapídne znižuje.

Atramentové tlačiarne tlačia o niečo pomalšie než tlačiarne laserové. Pre predstavu: priemerná laserová tlačiareň vytlačí 25-30 strán za minútu, kdežto atramentová tlačiareň priemer vytlačených strán za minútu okolo 20.

Ďalšie funkcie tlačiarne, ktoré sa môžu zísť

Vaša nová tlačiareň toho môže vedieť samozrejme oveľa viac než "len" tlačiť. Skenovanie a kopírovanie je dnes štandardom aj pri modeloch pre domácnosti. Pokiaľ ale plánujete tlač z viac ako jedného zariadenia, bude sa vám hodiť aj ďalšia veľmi vyhľadávaná funkcia, a to možnosť pripojiť sa k tlačiarni bezdrôtovo prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth. Tieto technológie dovoľujú tlačiť z akéhokoľvek zariadenia v sieti odkiaľkoľvek, kam dosiahne vaše domáce pokrytie. Osnovu prezentácie na stretnutie si tak ľahko vytlačíte napríklad z telefónu počas nedeľnej popoludňajšej siesty na záhrade.

 

tlaciaren-do-domacnosti2-nahled2.jpg

Možnosť bezdrôtovej tlače je v súčasnosti jednou z najvyhľadávanejších funkcií domácich tlačiarní.

Kompatibilita s ďalšími zariadeniami ide ale u moderných tlačiarní ešte ďalej. Pri farebných atramentových fototlačiarňach pripojíte ľahko fotoaparát a využijete funkciu priamej tlače fotiek.

Možno by ste uvítali aj možnosť tlačiť priamo z pamäťovej karty či USB disku, ale doteraz ste nemali ani tušenie, že tlačiarne, ktoré to vedia, vôbec existujú.

Ako teda vybrať tlačiareň do domácnosti?

Jednoducho sa zamyslite nad tým, ako často tlačíte, v akom objeme, a či nutne potrebujete tlačiť aj farebné obrázky a fotky. Dajte dohromady ďalšie funkcie domácej tlačiarne, bez ktorých sa nezaobídete, a vyberte zariadenie, ktoré spĺňajú vaše požiadavky. V užšom výbere tlačiarní porovnajte vzájomne ich náklady na tlač, nech potom nie ste prekvapení. A až budete potrebovať do vašej novej domácej tlačiarne dokúpiť náplň, sme tu pre vás.

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás