Zaschnutá farba v atramentovej tlačiarni: Radíme, ako problém vyriešiť a ako mu predísť.

13. 10. 2019

13. októbra 2019, 16:55 | Prestala vaša atramentová tlačiareň tlačiť ? Alebo tlačí, ale vynecháva jednu farbu napriek tomu, že príslušný cartridge podľa všetkého nie je prázdny ? Príznaky skúseným užívateľom atramentových tlačiarní povedomé. Diagnóza je jasná: Zaschnutá farba. Čo spôsobuje zaschnutie farby v atramentovej tlačiarni, ako problémom predísť a ako ich vyriešiť, pokiaľ nastanú ? O tom je nasledujúci článok.

Poďme si na začiatok pripomenúť, ako funguje atramentová tlačiareň. Srdcom atramentovej tlačiarne je tlačová hlava, ktorá je vybavená častokrát aj tisíckami malých trysiek, ktorými veľkou rýchlosťou strieka na papier miniatúrne kvapôčky tekutého atramentu. Pokiaľ nie je atrament tekutý, logicky nastáva problém a tlač nie je možné realizovať. Atrament môže zaschnúť priamo v zásobníku farby – cartridgi, alebo môže dôjsť k zaschnutiu zbytkov tekutiny v nasávacej hadičke či priamo v tryskách tlačovej hlavy.

Aké príčiny vysychania atramentu v atramentových tlačiarňach?

Príčiny zaschnutia atramentu v tlačiarni

Nepravidelné tlačenie

Zaschnutie atramentu býva často dôsledkom dlhého nepoužívania tlačiarne. Pokiaľ je vaša atramentová tlačiareň skôr „objemné zátišie“ ako kancelársky pomocník, pravdepodobne ste sa s problémom zaschnutého atramentu stretli. Obdobný problém môže nastať, pokiaľ tlačíte dlhodobo len napríklad čiernou farbou. Ostatné farby nie používané a časom zaschnú.

Cartridge po dátume spotreby

Možno vás to prekvapí, ale aj atramentové náplne do tlačiarne majú svoj dátum spotreby. Spravidla ho nájdete, rovnako ako pri všetkých iných výrobkoch, na ich obale. Používanie cartridgeov po dátume spotreby môže viesť k problémom pri tlačení.

Neodborne doplňované cartridge, tzv. refill

Možno ste v snahe odľahčiť váš rozpočet vyhľadali návod na internete a doplnili prázdne cartridge atramentom svojpomocne. Alebo ste kúpili neprofesionálne doplnené atramentové kazety, ktoré robia pri tlači problémy. Či je to tak, či onak, dopĺňanie prázdnych atramentových kaziet rozhodne nie je doporučený postup a pri neodbornom zásahu sa ľahko stane, že cartridge potom nefungujú správne.

istock-607256494-nahled2.jpg

Pokiaľ chcete dosahovať kvalitné a stabilné tlačové výstupy, vyhnite sa neodborne doplneným cartridgeom.

Nevhodné umiestnenie tlačiarne

Na zasychanie atramentu môže mať vplyv aj samotné umiestnenie tlačiarne. by mala byť umiestnená v miestnosti so stálou teplotou. Vyvarovať by ste sa mali umiestneniu tlačiarne blízko kúrenia. Nie len, že teplo z radiátoru nerobí dobre samotnému zariadeniu, ale napomáha rýchlejšiemu vysychaniu atramentu.

Nevhodné skladovanie cartridgeov

Častokrát zaschne atrament v kazete skôr, ako ho vôbec stihnete použiť. Okrem príliš dlhej doby skladovania (expirovaný dátum spotreby) na správnu funkciu cartridge vplyv aj spôsob jeho skladovania. Náhradné náplne do tlačiarne by ste mali uchovávať na tmavom, skôr chladnejšom mieste a nevystavovať ich teplotným výkyvom.

Čo robiť, keď atrament v tlačiarni zaschne

Automatické čistenie tlačovej hlavy

Zanesenie trysiek zasychajúcim atramentom nemusí nutne znamenať, že tlačiareň odmieta tlačiť. Tento problém spoznáte aj tak, že výtlačky nekvalitné, rozmazané a tvoria sa na nich šmuhy.

Každá tlačiareň (teda keď opomenieme vyložene múzejné exponáty, ktoré ale aj v súčasnosti nie v mnohých kanceláriách a domácnostiach výnimkou) je vybavená funkciou automatického čistenia tlačovej hlavy. Jedná sa vlastne o špeciálny režim tlače, kedy tlačiareň necháva do trysiek tlačovej hlavy nasať väčšie množstvo atramentu. Ten sám o sebe totiž obsahuje aj rozpúšťadlá, ktoré pomáhajú uvoľniť zaschnutú farbu z predchádzajúceho používania.

Samotný program čistenia tlačovej hlavy spustíte pomocou softwarového ovládača tlačiarne na počítači. Niektoré modely majú túto voľbu dostupnú aj priamo z hardwarovej ponuky tlačiarne. Pokiaľ si nie ste istí, ako čistenie spustiť, nahliadnite do manuálu vášho zariadenia.

istock-1134496095-nahled2.jpg

Kazety s atramentom je lepšie z tlačiarne vôbec nevyťahovať, a to ani v prípade, že máte podozrenie, že by mohli byť zaschnuté. V prvom rade vždy vyskúšajte funkciu automatického čistenia tlačovej hlavy. S menšími usadeninami si tlačiareň spravidla zvládne poradiť sama.

Po dokončení čistenia skúste vytlačiť ďalšiu stránku. Pokiaľ ani po ďalšom výtlačku nie je výsledok optimálny, môžete čistenie tlačovej hlavy zopakovať. Pri dlhšom odstavení tlačiarne je častokrát potrebné prejsť procesom čistenia aj viackrát.

Pri čistení tlačovej hlavy tlačiareň spotrebuje veľké množstvo atramentu. Môže sa stať, že po niekoľkonásobnom čistení tlačovej hlavy ho nebude mať tlačiareň dostatok. S prázdnou, alebo dochádzajúcou cartridge hlavu tlačiarne vyčistiť nejde.

Lepšie, ako resuscitovať zaschnuté cartridge, je častokrát lepšie kúpiť nové

Medzi užívateľmi atramentových tlačiarní koluje ešte jeden tip, ako vdýchnuť zaschnutým cartridgeom život. Na internete nájdete veľké množstvo návodov, ako kazety so zaschnutým atramentom ponoriť do misy s teplou vodou a kusom vaty alebo látky jemne odstrániť zaschnutý atrament na výstupe z kazety. Akonáhle sa začne do vody uvoľňovať atrament, „špunt“ zo zaschnutého atramentu je nadobro preč a je načase kazetu vytiahnuť z vody. Nasledovať by malo dôkladné sušenie, ideálne je nechať pár desiatok minút cartridge poriadne vyschnúť.

Ako profesionáli na tlač nemôžeme vyššie popísaný postup odporučiť. Pokiaľ pri neodbornom zásahu omylom poškodíte aj tak nefunkčný cartridge, s tým sa asi nejako zmierite. Ste ale pripravení na to, že môže dôjsť aj k poškodeniu tlačiarne? To by mohlo zamrzieť. Zvlášť, keď je veľmi pravdepodobné, že reklamácia by vám v tomto prípade nemusela byť uznaná.

Naša rada znie: Pokiaľ ani čistenie tlačovej hlavy neprebralo zaschnutý cartridge k životu, je načase kúpiť nový. A aby sa situácia nemusela opakovať, predchádzať zasychaniu atramentu. Hneď vám prezradíme ako.

Ako predchádzať zasychaniu atramentu v tlačiarni

Tlačte pravidelne

Riziko zaschnutia atramentu sa zvyšuje úmerne dobe, počas ktorej je tlačiareň „mimo službu“. Najlepšie predídete zasychaniu atramentu v kazetách pravidelnou tlačou. Stačí vytlačiť raz týždenne stranu s využitím všetkých tlačových farieb a máte vybavené.

Umiestnite tlačiareň na vhodné miesto

Nenechávajte tlačiareň umiestenú na miestach s premenlivou teplotou. Nie je vhodné zariadenie umiestňovať pod okno, kam cez deň svieti slnko, ani blízko radiátorov a kúrenia.

Skladujte cartridge správne

Náhradný cartridge skladujte v suchu a tme na mieste s konštantnou teplotou. Nechajte ho zabalený v pôvodnom zatavenom obale, aby sa naňho zbytočne neprášilo.

Kupujte do zásoby len toľko, koľko zvládnete spotrebovať

Náplne do tlačiarne po dátume spotreby môžu spôsobovať pri tlačení problémy. Nezriedka príčinou mnohých menej závažných problémov tlačiarne. Kupujte do zásoby len toľko cartridgeov, koľko zvládnete spotrebovať.

Kupujte kvalitné cartridge

Vyhnite sa podozrivo lacným cartridgeom z pochybných zdrojov. Nemôžeme odporučiť kupovať a používať ani dopĺňacie, tzv. refill náplne. Pokiaľ chcete ušetriť náklady na tlač, zvážte namiesto originálnych cartridgeov nákup lacnejších kompatibilných cartridgeov.

Pokiaľ tlačíte málo, kúpte si laserovú tlačiareň

Pokiaľ patríte medzi skutočne príležitostných užívateľov tlačiarne a častokrát nevytlačíte jedinú stranu dlhé dni, mnohokrát aj týždne, zvážte zakúpenie laserovej tlačiarne. S cenami začínajúcimi pod dvěma tisíci korun sa nejedná o nijak závratnú investíciu a tonery do laserových tlačiarní nevyschnú, tie totiž suché sú.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás