23. júna 2022 | Prestala vaša atramentová tlačiareň znenazdajky tlačiť, alebo tlačí, ale vynecháva jednu farbu, hoci vložená cartridge podľa všetkého nie je prázdna? Príčina je veľmi pravdepodobne jediná – konkrétne zaschnutá farba. Ak vás zaujíma, čo tento problém spôsobuje, ako mu predísť a ako ho vyriešiť, ak už nastane, ste tu správne. V nasledujúcich riadkoch vám totiž na všetky tieto otázky poskytneme odpoveď.
Obsah:
Príčiny zaschnutia atramentu v tlačiarni
- Nepravidelná tlač
- Cartridge po záruke
- Neodborne doplňované cartridge
- Nevhodné umiestnenie tlačiarne
- Nevhodné skladovanie cartridgov
Ešte predtým, než sa pustíme do rozboru príčin zasychania farby, je potrebné si pripomenúť, ako funguje atramentová tlačiareň. Bez pochopenia celého princípu by totiž nasledujúce riadky nemuseli dávať každému tak úplne zmysel. Srdcom atramentovej tlačiarne je tlačová hlava, ktorá je vybavená mnohokrát aj tisíckami malých trysiek, ktoré veľkou rýchlosťou striekajú na papier miniatúrne kvapôčky tekutého atramentu z cartridge. Pokiaľ nie je atrament tekutý, cez tieto trysky nepretečie a logicky tak nastáva problém vo forme nemožnosti realizovať tlač. Atrament môže zaschnúť priamo v zásobníku farby - cartridgi, alebo môže dôjsť k zaschnutiu zvyškov tekutiny v nasávacej hadičke či priamo v tryskách tlačovej hlavy. Aké sú príčiny zasychania atramentu v atramentových tlačiarňach?
Príčiny zaschnutia atramentu v tlačiarni
Nepravidelná tlač
Suverénne najčastejším dôvodom zaschnutia atramentu v tlačiarni je jej dlhodobé nepoužívanie. Pokiaľ teda tlačíte skutočne sporadicky, máte zarobené na problém. Bola by však chyba si myslieť, že riziko zaschnutia atramentu pri častej tlači nehrozí. Problém môže nastať aj v prípade, že tlačíte napríklad len čiernobiele dokumenty. V takom prípade hrozí zaschnutie ostatných farieb a teda ich vyradenie z prevádzky.
Cartridge po záruke
Možno vás to prekvapí, ale aj atramentové náplne do tlačiarne majú svoj dátum spotreby. Spravidla ho nájdete, rovnako ako pri všetkých iných výrobkoch, na ich obale. Používanie cartridgí po dátume expirácie môže viesť k problémom pri tlači. Atrament v expirovaných cartridgoch totiž stráca pozvoľna svoje vlastnosti, medzi ktoré patrí napríklad aj pomalé zasychanie vďaka najrôznejším chemikáliám. Jasne, ak použijete cartridge po záruke o pár dní či týždňov, nemá zmysel sa príliš obávať toho, že by u nich hrozilo výrazne vyššie riziko zaschnutia v tlačiarni. Pokiaľ sa ale dostanete ku cartridgám, ktoré budú po expirácii o mesiace či v horšom prípade roky, nekupujte ich, ani keď bude ich cena najlepšia.
Neodborne doplňované cartridge
Cartridge nie sú tak úplne lacnou záležitosťou, takže pri vyplytvaní ich obsahu hocikto premýšľa o tom, ako na nich ušetriť. Práve šetrením si však môžete tiež pekne zavariť, pretože si ním zarobíte na zaschnutie či nesprávnu tlač. Ak sa rozhodnete pre doplnenie atramentu cartridge svojpomocne a urobíte tak s nesprávnym postupom, poprípade siahnete po repasovaných neodborne doplnených atramentových kazetách, tak sa môžete pomerne často stretnúť s problémami uvedenými vyššie. Ostatne, presne kvôli tomu sú už časy, kedy sa doplňovanie prázdnych atramentových kaziet pomerne vo veľkom odporúčalo, dávno preč.
Tip: Nesprávnym doplňovaním cartridge nehrozí len jej znefunkčnenie, ale taktiež nehoda vo forme ušpinenia vášho oblečenia, obrusu na stole a tak podobne. Ak vás zaujíma, ako vyčistiť z predmetov tonerový prášok či atrament, prezradíme vám to v našom staršom článku.
Nevhodné umiestnenie tlačiarne
Na vysychanie atramentu v tlačiarni môže mať vplyv aj zdanlivo nenápadná vec – konkrétne umiestnenie tlačiarne v priestore. Tá by mala byť umiestnená ideálne v miestnosti so stálou teplotou, vďaka čomu sa tak vlastnosti atramentu v kazetách nemusia neustále meniť v závislosti na okolitej teplote. Vyvarovať by ste sa mali umiestneniu tlačiarne blízko kúrenia či na priamom ostrom slnku. Nielen, že teplo nerobí dobre samotnému zariadeniu, ale napomáha rýchlejšiemu vysychaniu atramentu.
Nevhodné skladovanie cartridgov
Zaschol vám atrament v kazete ešte skôr, než ste ju vôbec stačili použiť, poprípade sa vám zdá, že netlačí tak, ako by mala? Pokiaľ nie je kazeta po dátume expirácie, potom je dôvodom veľmi pravdepodobne jej zlé skladovanie. Všeobecne platí, že cartridge je najlepšie skladovať na temnom a ideálne chladnejšom mieste so stálou teplotou, pretože sú vďaka tomu najmenej “namáhané” okolitými vplyvmi. Nebojte, nie je potrebné s cartridge vyrážať do pivnice a uchovávať ich tam v pomyselnej mikroklíme, ale skryť ich napr. do skrine v chladnejšej časti bytu či kancelárie im urobí určite oveľa lepšie, než keď by ste ich mali “vystavené” na pracovnom stole, na ktorom by čakali na svoju príležitosť.
Čo robiť, keď atrament v tlačiarni zaschne
Automatické čistenie tlačovej hlavy
Rozhodne sa nedá povedať, že zaschnutie atramentu v tlačiarni vedie vždy k úplnému zlyhaniu tlače. Že máte so zaschnutým atramentom problém totiž spoznáte napríklad aj tak, že výtlačky sú nekvalitné, rozmazané a tvoria sa na nich šmuhy.
Prakticky každá tlačiareň je vybavená funkciou automatického čistenia tlačovej hlavy - teda časti, ktorá sa zaschnutou farbou zapcháva. Táto funkcia sa dá veľmi zjednodušene popísať ako špeciálny režim tlače, kedy tlačiareň nasaje do trysiek tlačovej hlavy väčšie množstvo atramentu než ktoré využíva štandardne na tlač. Atrament ako taký totiž obsahuje aj rozpúšťadlá, ktoré hocikedy dokážu uvoľniť zaschnutú starú farbu zo skoršieho použitia.
Samotný program čistenia tlačovej hlavy spustíte pomocou softvérového ovládača tlačiarne na počítači. Niektoré modely majú túto voľbu dostupnú aj priamo z hardvérovej ponuky tlačiarne. Pokiaľ si nie ste istí, ako čistenie spustiť, nahliadnite do manuálu vášho zariadenia. Každá tlačiareň má totiž bohužiaľ proces aktivácie tohto režimu inde, kvôli čomu vám nemôžeme ponúknuť všeobecnú cestu k cieľu.
Čistenie prebieha tak, že po nasatí atramentu vytlačí tlačiareň testovací dokument, na ktorý sa “vyprázdni” jej tlačová hlava. Po dokončení tohto procesu skúste vytlačiť ďalšiu stránku, čím si overíte, či čistenie zabralo. Ak tomu tak nie je a výsledok teda stále kvalitou nezodpovedá vašim predstavám, môžete čistenie tlačovej hlavy zopakovať. Pri dlhšej odstávke tlačiarne je často potrebné prejsť procesom čistenia aj niekoľkokrát, aby sa väčšia vrstva zaschnutého atramentu mohla postupne rozpustiť.
Tip: Majte na pamäti, že pri čistení tlačovej hlavy tlačiareň spotrebuje veľké množstvo atramentu. Môže sa stať, že na niekoľkonásobné čistenie tlačovej hlavy ho nebude mať tlačiareň dostatok. S prázdnou, alebo dochádzajúcou cartridgou hlavu tlačiarne vyčistiť nemožno.
Neverte babským radám
Medzi užívateľmi atramentových tlačiarní koluje už dlhé roky jeden "zaručený tip", ako vdýchnuť do zaschnutých cartridgí život. Ten však bohužiaľ spadá skôr do kategórie "babských rád", než kategórie "užitočných vychytávok". Reč je konkrétne o návode točiacom sa okolo ponorenia cartridge do misy s teplou vodou a kusom vaty alebo látky, ktorou jemne odstránite zaschnutý atrament na výstupe z kazety, poprípade sa o odstránenie atramentu z výstupov pokúsite bez namáčania. Akonáhle sa začne do vody uvoľňovať atrament, špina zo zaschnutého atramentu sa údajne nadobro rozpustí a je načase kazetu vytiahnuť z vody. Nasledovať by malo dôkladné sušenie, ideálne je nechať pár desiatok minút cartridge poriadne vyschnúť.
Ako profesionáli na tlač nemôžeme vyššie popísaný postup odporučiť. Pravdou totiž je, že nielenže môžete týmto postupom cartridge úplne zlikvidovať (samozrejme v prípade, že dovtedy aspoň čiastočne fungovala), ale pri zlom vysušení môžete poškodiť aj samotnú tlačiareň, konkrétne potom kontakty v nej. A pretože je tlačiareň oproti cartridge jednak výrazne drahšia a taktiež musíte počítať s tým, že podobné poškodenie vám rozhodne nekryje záruka, pretože urobíte neštandardný úkon, môže sa vaša snaha ušetriť, extrémnym spôsobom vypomstiť.
Naša rada teda znie: Ak ani čistenie tlačovej hlavy funkciou tlačiarne neprebralo zaschnuté cartridge k životu, je načase zaobstarať nové. A aby sa situácia nemusela opakovať, je potrebné predchádzať zasychaniu atramentu. Hneď vám prezradíme, ako na to.
Ako predchádzať zasychaniu atramentu v tlačiarni
1. Tlačte pravidelne
Riziko zaschnutia atramentu sa zvyšuje úmerne dobe, počas ktorej je tlačiareň nevyužívaná. Najlepšie teda predídete zasychaniu atramentu v kazetách pravidelnou tlačou, vďaka čomu je tlačová hlava v pravidelnej aktivite, ktorá u nej výrazne znižuje riziko zaschnutia atramentu. Aj iba jeden výtlačok týždenne s využitím všetkých tlačových farieb jej pritom bohato stačí.
2. Umiestnite tlačiareň na vhodné miesto
Nenechávajte tlačiareň umiestnenú na miestach s premenlivou teplotou a ďalej potom tam, kde je teplejšie - či už kvôli slnku, radiátoru, krbu alebo podobne. Atrament schne v takom prípade výrazne rýchlejšie.
3. Skladujte cartridge správne
Náhradný cartridge skladujte v suchu a tme v miestach s konštantnou teplotou. Nechávajte ich zabalené v pôvodnom zatavenom obale, aby sa na ne zbytočne neprášilo a neprichádzali do kontaktu so vzduchom, ktorý taktiež pôsobí ako “motor” na vysychanie.
Tip: Zaujíma vás, aká je vlastne životnosť tonerov a cartridgov? V tomto našom článku to zistíte.
4. Nerobte si prehnané zásoby
Náplne do tlačiarne s uplynutým dátumom spotreby môžu robiť pri tlači ťažkosti. Nezriedka sú príčinou mnohých menej závažných porúch tlačiarne. Kupujte teda do zásoby len toľko cartridgov, koľko zvládnete spotrebovať a vyvarujte sa nákupu tých po záruke, hoci sú v zľave.
5. Majte jasno v tom, čo chcete tlačiť
Pokiaľ viete, že na vašej farebnej tlačiarni potrebujete tlačiť len čiernobiele dokumenty a farby nevyužijete úplne vôbec, nie je od veci si zaobstarať len čiernu cartridge. Tlačiareň by mala bez problémov fungovať len s ňou a vy vďaka tomu ušetríte.
6. Kupujte kvalitný cartridge
Vyhnite sa podozrivo lacným cartridgom z pochybných zdrojov, rovnako ako doplňovaným, teda takzvaným refill náplním. Ich vlastnosti z hľadiska schnutia aj výdrže v tlačiarni totiž môžu byť (a spravidla tomu tak je takmer vždy) oproti kvalitným cartridgám výrazne horšie. Pokiaľ potom chcete ušetriť predsa len čo najviac, zvážte namiesto originálnych cartridgí nákup lacnejších kompatibilných cartridgí.
7. Ak tlačíte málo, kúpte si laserovú tlačiareň
Ak patríte medzi naozaj príležitostných užívateľov tlačiarne a mnohokrát nevytlačíte jedinú stránku dlhé dni, mnohokrát aj týždne, zvážte zaobstaranie laserovej tlačiarne. U tých sa totiž báť zaschnutia atramentu logicky nemusíte a čo viac – nemusíte sa u nich báť vo svojej podstate žiadneho problému podobného typu. S cenami začínajúcimi zhruba okolo sto eur a navyše nejedná sa o nijako závratnú investíciu. Jasne, oproti atramentovým tlačiarňam sú laserové modely o niečo drahšie, na druhú stranu u nich však ušetríte napríklad práve vďaka tomu, že nebudete musieť vyhadzovať plné, avšak zato zaschnuté cartridge.
Tip: Ak vás zaujíma viac detailov o tom, ako sa od seba líšia laserová a atramentová tlačiareň, prečítajte si jeden z našich starších článkov, v ktorom sme sa práve na rozdiely medzi nimi pozreli pekne zblízka.
Podobné články

Ako funguje atramentová tlačiareň
Tlač referátov, podkladov na meeting a fotiek z dovolenky nie je pre atramentovú tlačiareň problém. Pridajte funkciu skenera a kopírky,...
15. 6. 2020 Celý článok »

Nehoda s náplňou do tlačiarne: Ako dostať z oblečenia toner alebo atrament
Pokiaľ ste niekedy vlastnoručne menili náplň v tlačiarni, podstúpili ste riziko postriekania odevu atramentom z cartridge, prípadne...
18. 12. 2019 Celý článok »