4 najčastejšie problémy s tlačiarňami Canon (a ako ich vyriešit)

01. 6. 2020

1. júna 2020, 10:00 | Tlačiarne značky Canon patria medzi spoľahlivé zariadenia, menšie poruchy sa ale nemusia vyhnúť ani im. V tomto článku nájdete zoznam najčastejších problémov tlačiarní značky Canon a ich riešenie pre prípad, že sa s tlačou ponáhľate, nemáte po ruke návod a na volanie zákazníckej podpory nie je čas.

Osvedčeným postupom, ako vyriešiť väčšinu problémov s tlačiarňou, je reštart zariadenia. Tlačiareň vypnite, odpojte od elektrickej siete, počkajte 30 sekúnd a prístroj opäť zapojte a zapnite. Keď nepomôže ani tento postup, skúste ďalšie metódy.

Obsah článku (zoznam problémov):

  • tlačiareň nerozpozná vložený toner (alebo hlási nedostatok farby),
  • tlačiareň netlačí,
  • kvalita tlače je nízka,
  • papier je v tlačiarni zaseknutý.

Chcete si prečítať o histórii spoločnosti Canon? Napísali sme pre vás článok Canon: Príbeh jednej z najinovatívnejších značiek na svete.

1) tlačiareň nerozpozná vložený toner (alebo hlási nedostatok farby)

Jeden z najčastejších problémov, ktorý nastáva po výmene originálnych aj kompatibilných náplní. Sprevádza ho zobrazenie chybového okna na počítači a často aj blikanie varovnej kontrolky na tlačiarni. Ako tento problém riešiť?

Najprv otvorte tlačiareň a skontrolujte správne usadenie tonerov. Uistite sa, že ste z náplní odstránili ochrannú plombu a vložili ich na správne miesta - tlačiareň našťastie farebné tonery v zlých slotoch dokáže rozpoznať. Náplň je potrebné správne "zaklapnúť", viď obrázok:

g0055578-nahled2.png

Niekedy býva problém s kontaktmi, ktoré zaisťujú komunikáciu náplne s tlačiarňou. Zariadenie odpojte od elektrickej siete a skontrolujte dotykové plochy na toneri aj v samotnej tlačiarni. Prípadné nečistoty odstráňte suchou, bavlnenou handričkou alebo utierkou z mikrovlákna; pomôcť si môžete nanesením technického liehu na handričku. Rozhodne sa vyhnite čisteniu vodou!

Reštart tonera

Jednou z príčin, prečo tlačiareň novú náplň nerozpozná, je zlé nastavenie čipu z výroby. Toner či cartridge je potom potrebné resetovať, čo môže byť pomerne náročné. Postup ukazuje toto video:

Postup resetovania čipu náplne tlačiarne značky Canon

2) tlačiareň netlačí

V prvom rade sa uistite, že je zariadenie správne zapojené do elektrickej siete a pripravené na tlač. To spoznáte podľa toho, že kontrolka tlačidla ON/OFF prestane zeleno blikať.

Častým problémom je zlé spojenie tlačiarne s počítačom. Skontrolujte, či je zapojený USB kábel, popr. či máte správne nastavené Wi-Fi pripojenie. Tiež sa uistite, že máte na počítači nainštalované aktuálne ovládače. Stiahnuť si ich môžete na oficiálnych stránkach spoločnosti Canon - stačí zadať názov tlačiarne.

Ďalšou častou prekážkou v tlači nadbytočné úlohy v tlači. Zmažte ich a skúste dokument či obrázok znovu vytlačiť.

cancel_all_documents-nahled2.jpg

Tlačové úlohy zmažete hromadne niekoľkými kliknutiami

3) problém s nízkou kvalitou tlače

Hlavnou príčinou tohto problému bývajú lacné, nekvalitné náplne – kupujte preto len originálne či kompatibilne tonery a cartridge od overených výrobcov. O rozdielu medzi oboma typmi náplní zistíte viac v článku Mám kúpiť originálny, alebo neoriginálny toner?

Čo keď náplne kvalitné?

Atramentová tlačiareň: zanesené trysky

Pri atramentových tlačiarňach sa - najmä pri dlhšom nepoužívaní - stáva, že sa trysky tlačovej hlavice zanesú atramentom. Na papieri potom vznikajú šmuhy a/alebo časť vytlačeného dokumentu chýba alebo je bledá.

Hlavicu vyčistíte pomocou funkcie automatického čistenia tlačovej hlavy, ktorou je vybavená každá moderná tlačiareň Canon. Vyčistenie spustíte z ovládača tlačiarne - hlavica nasaje väčšie množstvo atramentu a tým dôjde k rozpusteniu zaschnutých zvyškov farby.

Detailnejší popis čistenia nájdete v článku Zaschnutá farba v atramentovej tlačiarni: Radíme, ako problém vyriešiť a ako mu predísť.

Laserová tlačiareň: problém s sypkosťou tonerového prášku

Náplň tonerov pre laserové tlačiarne tvorí farebný prášok, ktorý sa počas tlače "napeká" na papier. Kvôli sypkej konzistencii sa môže stať, že prášok priľne k stenám náplne. V taký okamih pomôže toner vybrať a jemne s ním zatriasť. Dajte ale pozor, aby ste prášok naopak nevysypali.

Ďalšie tipy nájdete v článku Čo môže za zlú tlač alebo Najčastejšie problémy a ich riešenie.

4) zaseknutý papier v tlačiarni

Hoci tlačiarne Canon vybavené senzorom pre detekciu papiera, môže výnimočne dôjsť k zaseknutiu papiera v mechanizme prístroja.

Pred tlačou sa preto vždy uistite, že do tlačiarne vkladáte vhodný papier - rad zariadení napr. problém s tlačením na recyklovaný papier. Radšej tiež skontrolujte, či listy sedia v zásobníku tak, ako majú.

Pokiaľ k zaseknutiu dôjde, prístroj vypnite a odpojte ho. List potom jemne vytiahnite a otvorením tlačiarne sa uistite, že v mechanizme nezostali žiadne zvyšky papiera.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Mám kúpiť originálny, alebo neoriginálny toner?

Oplatí sa na toneroch šetriť? A koľko nás také šetrenie môže stáť? Vysvetlíme si rozdiely medzi neoriginálnymi (renovovanými,...

Čo môže za zlú tlač alebo Najčastejšie problémy a ich riešenie

Kúpite si nový toner alebo novú cartridge, vložíte do laserovej alebo atramentovej tlačiarne, v počítači načítate dokument a pošlete príkaz...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás