Prečo je doplňovanie prázdneho tonera zlý nápad

16. 5. 2019

16. mája 2019, 17:00 | Doplňovanie prázdneho tonera svojpomocne vás s najväčšou pravdepodobnosťou síce nezabije, ale rozhodne vás ani neposilní. Zato môže nenávratne poškodiť vašu tlačiareň.

Snaha obohatiť sa alebo nejaké peniaze ušetriť vedie ľudí k bizarným nápadom. Napríklad naberať benzín z prevrátenej cisterny alebo kradnúť železné nosníky, podopierajúce strechu haly, nemusí byť ten najlepší spôsob, ako prispieť do rodinného rozpočtu.

Prázdnu hlavu spoznáte na maturite hneď. A čo prázdny toner?

Hovorí sa, že prázdnu hlavu nepotopíš. S tonermi podobnú skúsenosť zatiaľ nemáme, namiesto toho vám radšej prezradíme, ako zistiť ako je na tom váš toner s tonerovým práškom. A dôkazom môže byť aj vzhľad vytlačených obrázkov.

prazdny-toner1-nahled2.jpg

 

Drvivá väčšina súčasných tonerových kaziet je vybavená senzorom pre snímanie aktuálneho množstva tonerového prášku. Snímač je súčasťou čipu komunikujúceho s laserovou tlačiarňou. Užívateľsky prívetivé rozhranie potom tvoria ovládače tlačiarne alebo špeciálne aplikácie, priamo naviazané na konkrétny model výrobcu tlačiarne. Tieto programy umožňujú ľahko zistiť, aký je približne zostávajúci objem tonera vašej tlačiarne.

Samozrejme musíte ale počítať s tým, že ide len o približný odhad vychádzajúci z počtu vytlačených strán.

Jediným spoľahlivým ukazovateľom, ktorý nám odhalí, že od tonera žiadny ďalšiu tlač očakávať nemôžeme, je obyčajné prevážanie tonerovej kazety. Rovnako sa postupuje aj v profesionálnych servisoch.

Čistota pol života. Platí to aj u tonerov?

Tonerovú kazetu môžeme vymeniť, a to za originálnu alebo kompatibilnú kazetu od alternatívneho výrobcu. Ak chceme v pôvodnej kvalite zachovať všetky vlastnosti tlače, je najlepšie kúpiť originálny toner. Zároveň ide však o finančne najnáročnejšiu variantu.

Poslednou možnosťou, ako opäť získať plnú kazetu s tonerom, je doplnenie tonerového prášku. Tento komplikovaný proces môžete zveriť odbornej firme, alebo to skúsite sami doma s pomocou tzv. refill sady.

razdny-toner2-nahled2.jpg

 

Ak ste sa cez všetky naše varovania pre naplnenie tonera svojpomocne rozhodli (schválne túto možnosť uvádzame na poslednom mieste, pretože je zo všetkých najhoršia), mali by ste sa prinajmenšom riadiť konkrétnym návodom pre daný model tlačiarne.

Pri doplňovaní tonera vždy existuje niekoľko všeobecných zásad, ktoré je nutné rešpektovať:

  • možné je doplniť len kazetu, ktorá je nepoškodená a plne funkčná,
  • je nutné sa uistiť, či je vôbec možné daný typ tonera renovovať.

Základnou podmienkou pri renovácii kazety je to, aby bola dôkladne očistená. V opačnom prípade sa zmieša tonerový prach, čo sa vo výsledku prejaví v nekvalitnej tlači.

Dajte si na očistení kazety naozaj záležať.

Renovácia tonera v domácich podmienkach je zákrok pomerne náročný a podstupujú ho len najväčší masochisti. Je totiž nevyhnutné vymeniť všetky prevody a pohyblivé mechanizmy, ak to konkrétny model tonera umožňuje. Zabudnúť nesmiete ani na výmenu optického valca.

Prajeme pevné nervy!

Tiež samotné doplnenie tonerového prášku pomocou refill sady predstavuje tvrdý oriešok. Najprv je nutné zvyšný toner starostlivo odsať. Pre dosypanie prášku, ktorý je súčasťou refill sady, je nutné vyvŕtať plniaci otvor, avšak vo vysokom percente prípadov je takto renovovaný toner značne nespoľahlivý.

Navyše sa užívateľ tlačiarne s tonermi doplnenými týmto spôsobom môže dočkať nepríjemného "darčeka" v podobe zníženia maximálneho možného počtu vytlačených strán. Udáva sa, že počet vytlačených strán potom zodpovedá asi 25 % z pôvodného množstva.

prazdny-toner3-nahled2.jpg

Ďalej tu máme zdravotné riziko, ktoré celá operácia predstavuje. Nie, že by ste si zlomili nohu, odsekli palec alebo došli k inej ujme. Avšak tonerový prášok je veľmi jemný a ľahko sa uvoľňuje. Pri manipulácii s kazetou ho tak môžete veľmi ľahko vdýchnuť, čím dôjde k podráždeniu dýchacích ciest. Podľa niektorých dostupných štúdií je prášok dokonca karcinogénny, rad najmä ázijských producentov na zdravie spotrebiteľa absolútne nedbá. Preto sa pri výmene tonera pomocou refill sady odporúča nosenie respirátora, rukavíc a ochranných okuliarov.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Originálny vs. kompatibilný toner alebo nájdi 5 rozdielov

Tú otázku si položil snáď každý z nás. Čo je lepšie: drahý originál, alebo lacná kópia? Kvalitné oblečenie, špičková elektronika, luxusné...

13. 3. 2019  Celý článok »

Ako sa správne starať o tlačiareň

Aj keď si tlačiareň dnes môžete obstarať už za pár desiatok eur, nejedná sa rozhodne o spotrebný tovar. I lacnejšia tlačiareň vám môže...

20. 11. 2017  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body