Laserová tlačiareň od A do Z: ako funguje

Pokiaľ ste si už prešli „súbojom“ laserová vs. atramentová tlačiareň, a za víťaza vybrali laserovú tlačiareň, možno ste zvedaví, ako tento prístroj funguje. Viac vám prezradia nasledujúce riadky.

Historické okienko

Úplne prvú laserovú tlačiareň vyvinul americký inžinier a vynálezca Gary Starkweather v spoločnosti Xerox PARC v roku 1971. Vtedy skúsil modifikovať kopírku rovnakej značky. Nápad prevzala o päť rokov neskôr firma IBM, Xerox potom uviedol prvý komerčný model v roku 1977. Do domácností a kancelárií prvé laserové tlačiarne dorazili začiatkom osemdesiatych rokov. Boli samozrejme drahé (cena sa pohybovala okolo 3,5 tisíc amerických dolárov) a ťažké (vážili aj viac ako 32 kg).

Ako funguje laserová tlačiareň?

Proces, na ktorom fungovanie laserových tlačiarní funguje, sa nazýva elektrografia, respektíve xerografia (prozaicky podľa Xeroxu). Jedná sa o takzvaný suchý zápis, ktorý k prenosu prášku (toneru) na papier využíva elektrostatickú energiu.

Slúži k tomu kovový válec s vrstvou polovodiča (nejčastejšie selénu) na povrchu. Polovodič mení pri osvietení laserovým paprskom odpor. To, či je časť válca nabitá, alebo nenabitá, potom priamy vplyv na to, či sa na ňom udrží, alebo neudrží farba.

Samotná tlač potom prebieha na základe komunikácie s počítačom, spracovaní dát, vytvorení obrazu na válec, nanesení toneru a jeho zažehlení do papiera.

Prípravná fáza

Vo fáze komunikácie s počítačom si tlačiareň prevezme informácie o tlačenej stránke a uloží si ich do svojej pamäti. Tieto dáta ďalej spracuje a v pamäti si vytvorí celú stránku. Určí jej veľkosť, zmeria okraje, zarovná text alebo sformátuje obrázok a prevedie takzvanú rasterizáciu, teda rozmiestnenie jednotlivých bodov.

Vytvorenie obrazu

Spracované dáta sa potom prenesú na vodiaci válec v podobe akéhosi predobrazu tlače. Laserový lúč pomocou pohyblivého zrkadielka vykresľuje na válec tlačený obraz.

Tlač

Potom prichádza na radu samotná tlač. Na vodivý válec sa prostredníctvom magnetickej vývojky nanáša toner. Ten sa však prichytí len na laserom osvietenej časti válca. V okamžiku, kedy sa do kontaktu s válcom dostane papier, sa prichytený prášok prenesie na jeho plochu. Zároveň tým dôjde k vybití válca. Tento proces sa opakuje do doby, kedy je na papier prenesený celý obraz.

Zažehlenie

Samotný prášok by sa na papieri neudržal, je teda nutné ho takzvane zažehliť. To zaistia dva válce – prítlačný a zažehlovací. Prvý zatlačí obraz do plochy papiera, druhý ho teplom o hodnote 200 °C „zažehlí“ do vlákien.

Ako vznikajú farby?

K tomu, aby ste mohli tlačiť na laserovej tlačiarni farebne, je potrebné mať v tlačiarni štyri farebné tonery, takzvané tlačové jednotky. Tieto štyri farby azurová (cyan), purpurová (magenta), žltá (yellow) a čierna „kľúčovacia“ (key). Prvé písmená ich anglických názvov tvoria skratku tohoto farebného modelu – CMYK.

Ten potom funguje na takzvanom subtraktívnom miešaní farieb, behom ktorého sa od seba jednotlivé farby odčítavajú. V praxi to znamená, že miniatúrne častice tonerového prášku rôznych farieb na stránku nanášané veľmi blízko seba (na válec se pritom vysvieti obraz pre každú farebnú vrstvu zvlášť). Výsledná farba potom závisí na spôsobe prekladania a počtu odtieňov.

Toner ako základ

Podstatnou a nenahraditeľnou „ingredienciou“ potrebnou pre úspešnú tlač je už niekoľkokrát zmienený toner. A na tonery sme u TonerPartner odborníci. Pozrite sa napríklad na ponuku našich alternatívnych tonerov, ktorých používaním môžete výrazne znížiť náklady na tlač.

Súvisiace produkty

HP LaserJet Pro 400 M404n (38str / min, A4, USB, Ethernet)
Skladom, v pondelok u Vás
223,33 €
186,11 € bez DPH
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Čo sa skrýva vo vnútri tonera do laserovej tlačiarne?

Keď sa minie farba, jednoducho dokúpite nový toner a veselo tlačíte ďalej. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, čo sa vo vnútri plastovej...

Laserové vs. atramentové tlačiarne

Ktorá tlačiareň je najlepšia? Takúto otázku si kladie zrejme každý, kto uvažuje o kúpe takéhoto zariadenia. Odhliadnúc od starších...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás