Nie je papier ako papier [časť 1]: Zaostrené na využitie
Ak je u vás tlač na dennom poriadku, iste viete, že papier nie je len jeden. Existuje totiž hneď niekoľko druhov papiera, ktoré sa od seba navzájom líšia svojimi parametrami a vo výsledku teda aj podľa toho, na čo sa pri tlači používajú. A pretože je správna voľba papiera úplne kľúčová, pre úspešnú tlač danej veci, pripravili sme si pre vás dvojčlánok, v ktorom sa budeme správnemu výberu venovať. V dvoch častiach tohto článku si postupne preberieme najbežnejšie aj tie menej bežné druhy papiera, s ktorými sa pri tlači môžete stretnúť a samozrejme aj to, na čo sú. Prvá časť sa venuje papieru z hľadiska použitia - v nasledujúcich riadkoch sa teda inými slovami dozviete, aké sú najčastejšie typy papiera používané na tlač.
Xeroxový či ofsetový papier
Ak tlačíte v kancelárii na bežný kancelársky papier, tlačíte na papier, ktorého odborný, či ak chcete oficiálne pomenovanie znie xeroxový či ofsetový, hoci ho poznáme aj z obchodov primárne pod označením "kancelársky papier". Xeroxový, alebo ak chcete ofsetový papier má rôzne formáty aj gramáž, čo sú parametre, ktorým sa bude venovať druhá časť tohto článku. Najčastejšie sa však možno stretnúť s balíkmi papierov po 500 kusovom hárku vo formáte A4 a s gramážou 80 g. Ide totiž o úplne ideálny formát pre tlač dokumentov a tak podobne.
Tip: Xeroxový papier ako taký síce nie je drahou záležitosťou, pokiaľ však tlačíte vo väčších objemoch, predsa len sa môže do vášho rodinného či pracovného rozpočtu solídne premietnuť. Je dobré vedieť, ako s ním šetriť, aby tak boli vaše náklady naň čo možno najnižšie. Práve na šetrenie s papierom sme sa zamerali v našom článku Papier v kancelárii: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať.
Fotopapier
Fotografický papier (skrátene fotopapier) je, ako už názov napovedá, určený na tlač fotografií. Ak je fotenie vaším koníčkom, nemusíte ísť už so svojimi digitálnymi obrázkami do fotolaboratórií, ale môžete si ich vytlačiť doma v kvalite, ktorá je značne porovnateľná - teda samozrejme za predpokladu, že vlastníte kvalitnú atramentovú tlačiareň. Môže za to tenká fotocitlivá vrstva, ktorou sú fotopapiere potiahnuté. Vďaka nej potom vaše snímky získajú verné farby a perfektnú ostrosť.
Podobne ako klasické fotografie sa fotopapiere delia na:
- matné fotopapiere,
- lesklé fotopapiere,
- polomatné fotopapiere,
- pololesklé fotopapiere.
Ich použitie sa potom nijako nelíši od použitia pri vyvolávaní klasických fotografií. V ponuke predajcov nájdete samozrejme celý rad najrôznejších formátov, vďaka čomu si tak možno tlačiť ako malé, tak aj veľké fotky vo formáte A4 či väčšom. Čo sa potom týka gramáže papiera, tá sa pri fotopapieri pohybuje spravidla nad 200 g. Vzhľadom k unikátnosti tohto papiera je však potrebné počítať s tým, že je v porovnaní s xeroxovým papierom o poznanie drahší.
Tip: Kvalitný fotopapier je síce pri domácej tlači fotiek nadmieru dôležitý, pravdou však je, že aby ste docielili skutočne pôsobivé výsledky, je potrebné spĺňať oveľa viac aspektov. Nejedná sa však našťastie o nič abnormálne - teda keď viete, čo a ako. Ak tomu tak zatiaľ nie je, prečítajte si náš článok Radíme, ako na domácu tlač fotografií, v ktorom sme sa venovali tejto téme.
Tabelačný (traktorový) papier
Ako tabelačný alebo traktorový papier sa označuje typ papiera, používaný v ihličkových tlačiarňach, teda tlačiarňach s takzvaným „traktorovým“ posunom. Je charakteristický vodiacimi dierami po stranách a ľahšou gramážou, takže u neho často narazíte na mierne presvitanie. Všeobecne sa ale dá povedať, že sa s týmto typom papiera v dnešnej dobe stretávame čím ďalej tým menej, čo súvisí s ústupom ihličkových tlačiarní. Tie v súčasnosti nájdeme maximálne tak na pokladniach, v bankách, predajných termináloch, poštách a tak podobne.
Tvrdý papier
Tento druh papiera si zrejme všetci pamätáme z hodín výtvarnej výchovy. Tvrdý papier je jasne biely papier s gramážou okolo 200 g, ktorý je skvelý na kreslenie a maľovanie. Svoje využitie ale nájde aj pri tlači, hoci je u neho musíte počítať s tým, že výtlačok môže na niektorých typoch tvrdého papiera vyzerať o poznanie inak ako na xeroxových listoch. Niektoré tvrdé papiere totiž nemajú taký hladký povrch ako práve “xeroxy”, ale sú relatívne matné a hrubé, čo vo výsledku spôsobuje trochu iné rozpíjanie atramentu či zapekanie tonerového prášku a teda aj iný výsledný výtlačok. Nejedná sa však spravidla o žiadnu veľkú degradáciu.
Nažehľovací papier
Nažehľovací papier či nažehľovacia fólia má špeciálnu úpravu, vďaka ktorej je možné vytlačený obraz pomocou tepla preniesť na iný materiál, spravidla textil. Každý si tak pomocou nažehľovacieho papiera a žehličky môže vytvoriť napríklad vlastné originálne tričko. Tlač na tento papier je navyše veľmi jednoduchá, pretože je vo výsledku pomerne mäkká a dobre sa s ňou teda pracuje.
Termopapier
S termopapierom sa stretávame prakticky denne vďaka populárnym bločkom z obchodu. Tie sa tlačia na takzvaných termosublimačných tlačiarňach a kotúčiky papiera, ktoré sa do nich vkladajú, sú práve z termopapiera. Aby tlač na papieri vydržala, jeho termocitlivá vrstva by sa mala vyhýbať teplu a slnečnému žiareniu. Pravdou však je, že aj čas je pre výtlačky na termopapieri zabijakom, ktorý ich pomaly likviduje. Presne preto, tak veľakrát aj dobre ukryté účtenky napríklad pre potreby reklamácií vyblednú a stanú sa tak nečitateľnými, ak nie nepoužiteľnými.
Tip: Vcelku zaujímavé je, že tlač na termopapier si môžete vyskúšať aj v pohodlí domova bez toho, aby ste vlastnili špeciálnu termosublimačnú tlačiareň. Stačí totiž vo výsledku len to, aby ste rýchlo prešli napríklad nechtom po účtenke a hneď uvidíte (respektíve by ste mali vidieť) výsledok vo forme čiernej šmuhy. Tá vznikla teplom, ktoré bolo spôsobené trením vášho prsta o bloček.
Kriedový papier
Ako kriedový papier sa označuje hladký bezdrevný papier, ktorý je obojstranne natretý kriedovou vrstvou. Delí sa ďalej na lesklý alebo matný podľa druhu náteru. Na matnom kriedovom papieri sa tlačová farba leskne, a vytvára tak kontrast, na lesklom kriedovom papieri zase viac vynikne jas, kontrast a farby obrazu. Typickým využitím kriedových papierov sú rôzne katalógy, brožúry, magazíny či plagáty. Svoje uplatnenie ale našiel napríklad aj pri niektorých knihách a podobne.
LWC (Light Weight Coated) papier
Ako lacnejší variant natieraných papierov sa používa drevitý papier, ľahko natretý matnou či lesklou vrstvou náteru. Označuje sa ako LWC papier a používa sa na tlač lacnejších časopisov (napríklad televíznych programov) či reklamných letákov supermarketov. Jeho gramáž je síce nízka, papier ako taký je však kvalitný.
Recyklovaný papier
Bežnou ekonomickou a najmä ekologickou alternatívou klasického xeroxového papiera je recyklovaný papier. Vzniká znovuspracovaním už raz použitého papiera, pozná sa často podľa nestálej farebnosti jeho povrchu, kvalitu tlače však ponúka porovnateľnú so xeroxovým papierom. V posledných rokoch sa navyše dostáva tento typ papiera s ohľadom na zvyšujúcu sa snahu sveta o ekologické správanie do popredia záujmu mnohých firiem.
Tip: Téma recyklácie nie je len o papieri. Ak máte doma laserovú tlačiareň, mali by ste vedieť, že tonery z nej je možné taktiež recyklovať a tým pomôcť proti znečisťovaniu našej planéty. Všetko o tejto téme sa dozviete v našom článku Až doslúžim, chcem do zberu alebo Ako recyklovať tonery?
Samoprepisovací či priepisový papier
Takzvaný kopirák alebo samoprepisovací papier, či priepisový papier je papier so špeciálnou vrstvou, ktorá sa tlakom prenáša z jedného papiera na druhý. Má spravidla ľahšiu gramáž a používa sa v ihličkových tlačiarňach či písacích strojoch. Samoprepisovanie ale samozrejme funguje aj v kombinácii s klasickou ceruzkou či perom. V minulosti sa jednalo vo svojej podstate o náhradu dnes už klasických kopírok.
Kartón
Ťažší papier (v gramáži od 220 do 400 g/m2), ktorý poznáme napríklad z pohľadníc, skladačiek či detských skladaných knižiek (leporel), sa označuje slovom kartón. Môže byť opäť natieraný lesklou či matnou vrstvou, a to na jednej strane alebo oboch. Tlač naň je už však celkom oriešok a v prípade vyšších gramáží mu treba logicky prispôsobiť aj samotnú tlačiareň. Nie každá si totiž dokáže s papiermi s vysokou (alebo ak chcete neštandardnou) gramážou poradiť.
Lepenka
Ako lepenky sa označujú ťažšie papiere (v gramáži od 400 g/m2), z ktorých sa robia napríklad krabičky či krabice. Niekedy sa im tiež hovorí skladačková kartonáž. Aj tu platí to, že je potrebné disponovať tlačiarňou, ktorá si s niečím podobným poradí.
Tip: Máte doma staršie nevyužité krabice, ktoré sa vám nechce vyhadzovať, či ste sa k tomu skrátka ešte nedostali? Nevadí! V našom článku Dajte škatuliam druhú šancu vám totiž naservírujeme zopár tipov, ako s nimi naložiť a kto vie, možno sa v niektorom nájdete a doma ho aj zrealizujete.
Jedlý papier
Ak sa cítite vo svojej kuchyni ako doma a vašou najobľúbenejšou činnosťou je pečenie, potom by ste mali rozhodne vedieť o jedlom papieri. Jedná sa o veľmi úzku sušienku, na ktorú možno pokojne aj na klasickej atramentovej tlačiarni (hoci riadne vyčistenej či ideálne úplne novej) tlačiť pomocou špeciálnych potravinárskych farieb de facto čokoľvek, čo vám len napadne. Výtlačky potom možno využiť na zdobenie zákuskov a tak podobne. Všetko je samozrejme jedlé a zdravotne nezávadné.
Tip: Keďže sa jedlý papier dostáva do popredia záujmu mnohých pekárov a cukrárov, pripravili sme si pre vás článok Ako funguje tlač na jedlý papier a ako je možné ho realizovať na domácej tlačiarni? Nájdete v ňom všetko dôležité od histórie, cez postup tlače, až po alternatívy ku klasickému sušienkovému jedlému papieru, ktoré môžu byť pre niektoré dezerty vhodnejšie.
Špeciálne papiere
Okrem vyššie spomenutých existujú ešte ďalšie rady papierov podľa špecifického využitia. Môžete sa stretnúť s dekoratívnymi papiermi s rôznou štruktúrou, farebnosťou či vzorovaním, ktoré sú úplne ideálne pre najrôznejšie pozvánky, svadobné oznámenia, plagáty a tak podobne.
Ak si zase chcete sami vytlačiť vizitky, siahnite po vizitkovom papieri. Na klasickom formáte A4 je predvyrazených desať vizitiek, ktoré po vytlačení z papiera ľahko vylúpnete.
Na trhu ale nájdete napríklad aj papiere samolepiace, ktoré sú potiahnuté tenkou vrstvou špeciálneho lepidla, ktoré priľne na rovný povrch. Deťom tak môžete vytlačiť samolepku s ich obľúbenou rozprávkovou postavičkou.
Vcelku obľúbeným typom papierov sú potom pauzovacie, ktoré je možné popísať ako extrémne úzke archy, ktoré možno využiť napríklad pre “prenášanie”, alebo ak chcete obkresľovanie nákresov a tak podobne. Originál totiž jednoducho cez pauzovací papier obtiahnete, čím vytvoríte jeho predlohu (šablónu), ktorú následne vystrihnete a môžete ju následne začať obťahovať podľa potrieb.
Nie je papier ako papier, ale bez tonera to nepôjde
Z vyššie uvedených riadkov vyplýva, že papierov, na ktoré môžete tlačiť svoje nápady, je pomerne veľké množstvo a každý je vhodný na niečo iné. Prakticky všetky však spája to, že je na ne možné tlačiť, ak máte doma či v kancelárii kvalitnú tlačiareň a toner. A práve preto sme my, radi vám s ich výberom poradíme, rovnako ako vám k nim dodáme vhodný papier. Pozrite sa na našu ponuku a vybertesi ten pravý. A pokiaľ sa medzi všetkými tými tlačiarňami či náplňami do tlačiarne nebudete môcť zorientovať, neváhajte nás kontaktovaťinfo@tonerpartner.sk, radi vám poradíme.
Tip: V súčasnej dobe je možné vyberať prakticky okrem iného z dvoch typov najpoužívanejších tlačiarní - konkrétne atramentových a laserových. Pokiaľ pred týmto rozhodnutím stojíte práve aj vy a stále tápete nad tým, po ktorej radšej siahnuť, pripravili sme si pre vás článok Laserovej vs. atramentové tlačiarne: Aké sú medzi nimi rozdiely?, v ktorom sme rozobrali všetko dôležité. Rozhodne si ho teda nenechajte ujsť.
Podobné články
Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať
Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na maximum? Pokiaľ si pokladáte podobné otázky, možno oceníte nasledujúci článok o recyklácií papiera v kancelárií.
Celý článok »Laserové vs. atramentové tlačiarne: Aké sú medzi nimi rozdiely?
Ak si vyberáte práve tlačiareň, veľmi pravdepodobne stojíte pred dilemou vo forme rozhodnutia medzi laserovou či atramentovou - teda dvoma suverénne najrozšírenejšími typmi tlačiarní. Tušíte však vlastne, v čom všetkom sa tieto tlačiarne líšia av čom si sú naopak podobné? Pokiaľ nie a práve tieto veci potrebujete k svojmu rozhodovaniu, v nasledujúcich riadkoch ich pekne podrobne rozpísané nájdete. Po ich dočítaní už budete mať o rozdieloch medzi laserovými aatramentovými tlačiarňami raz a navždy jasno.
Celý článok »