Včasná a poctivá údržba tlačiarne - o problém menej

30. 4. 2019

30. apríla 2019, 12:30 | O svoje veci by sme sa mali starať ako o oko v hlave. Čím (nám) drahšie, tým väčšiu starostlivosť o ne by sme mali vynaložiť. Odporučíme vám, ako vhodnou starostlivosťou predĺžiť tomuto užitočnému zariadeniu životnosť.

Užitočné babské rady alebo ako sa starať o tlačiarne

Aj tým užívateľom, ktorí nedávali na hodine fyziky na základnej škole pozor, je jasné, že údržba tlačiarne sa líši podľa toho, či používame atramentovú alebo laserovú tlačiareň. O rozdieloch medzi nimi boli popísané stovky papierov a spotrebovali litre atramentu (respektíve kilogramy tonerového prášku). Takže tým vás zdržovať nebudeme. Radšej si povieme niečo o tom, ako vyzerajú opatrenia, ktoré spoločné pre oba typy.

udrzba1-nahled2.jpg

 

Na úvod niekoľko všeobecných rád, ktoré vám pomôžu chrániť tlačiareň pred poškodením:

1)

Tlačiareň ničím nezakrývajte a nepoužívajte ju ako odkladací stolík. Najmä pri laserových tlačiarňach dochádza k zahrievaniu fixačného valca, a preto ventilačné otvory zariadenia musia zostať úplne priedušné. Jasne, chápeme, že váza s čerstvými tulipánmi na vkusnej dečke po babičke alebo originál Mony Lisy od Leonarda Da Vinci sa v byte vynímajú oveľa lepšie ako prístroj tuctový a dizajnovo fádny, však verte - neverte, ak tieto dekorácie postavíme na tlačiareň, naozaj jej to neurobí dobre. Akékoľvek pokusy o skrášlenie svojho bytu preto prenechajte iným, na tento účel vhodnejším predmetom.

udrzba2-nahled2.jpg

2)

Okolo tlačiarne nechajte voľný priestor, ktorý umožní pohodlný prístup k zariadeniu. Samotná tlačiareň by mala byť umiestnená na pevnom a stabilnom podklade, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia či enormného tepla.

3)

Dbajte na to, aby prístroj nebol v prostredí, kde je zvýšený výskyt prašnosti alebo vlhkosti. Tlačiarne - na rozdiel od niektorých hodiniek či outdoorových telefónov - nie vodotesné a výrobcovia (bohvieprečo?) nepredpokladajú, že si užívatelia budú tlačiť fotky meter pod hladinou Stredozemného mora.

udrzba3-nahled2.jpg

 

4)

Nešetrite na kvalite používaného papiera, či už tlačíte na atramentovej či laserovej tlačiarni. Znížite tak riziko vzniku porúch z prachu, ktorý sa uvoľňuje z papiera. Trieda papierov sa značí písmenami, kde A znamená najvyššiu a C naopak najnižšiu. Ak máte rýchlejšiu tlačiareň, opäť to zohľadnite pri nákupe papiera, pretože tieto tlačiarne na poruchy, ktorých príčinou je prach vniknutia do prístroja, náchylnejšie.

5)

Chráňte tlačiareň pred rušivými účinkami statickej elektriny, elektrického alebo magnetického poľa.

Atramentová tlačiareň - tlačte ako o život!

Ak chcete počuť (alebo skôr si prečítať) jednoduchú radu prinášajúcu účinnú prevenciu, ktorá vás zbaví starosti o laserovú tlačiareň, znie - akokoľvek to vyzerá paradoxne - neprestávajte tlačiť. Predídete tak jednej z najčastejších porúch, ktorá sa u atramentových tlačiarní vyskytuje: upchatím, zaschnutím alebo zavzdušnením trysiek.

udrzba-4-nahled2.jpg

 

Prirodzenou vlastnosťou atramentu je totiž schnutie. K odpareniu vody, ktorá bežne slúži na riedenie atramentu (je jednou z jeho zložiek), môže dôjsť cca po troch týždňoch, preto sa odporúča tlačiareň minimálne 1x týždenne použiť. Vplyv na vyschnutie i okolitá teplota a vlhkosť vzduchu. Ak k upchatiu trysiek dôjde, to zistíte podľa zhoršenej kvality tlače, napr. V podobe vyblednutých farieb. Rad modelov tiež disponuje diagnostickými programami, ktoré schopné odhaliť pravú príčinu problému.

Nie je nad to mať čistú hlavu

Je sen mnohých z nás chodiť do zamestnania, ktoré nie je duševne vyčerpávajúca, stresujúce ani náročné na osobnú zodpovednosť. Do práce, ktorá väčšinou nekončí syndrómom vyhorenia. Skrátka ako sa hovorí: mať čistú hlavu. Avšak, mať čistú hlavu sa oplatí aj pri tlačiarňach, ak teda chcete, aby tlačové výstupy stáli naozaj za to.

Tlačové hlavy môžu byť:

  • vymeniteľné (umožňujú ľahké vybratie z tlačiarne),
  • pevne integrované v tlačiarni,
  • neoddeliteľnou súčasťou tlačovej kazety. V tomto prípade pri výmene celej kazety dochádza súčasne aj k výmene tlačovej hlavy.

Prvý nástroj, ktorý môžete pre vyčistenie tlačových hláv použiť, je softvér na tento účel naprogramovaný. Býva štandardne súčasťou ovládača konkrétneho modelu tlačiarne. Vo väčšine prípadov ho nájdete v položke Vlastnosti u vašej tlačiarne. Ide o najjednoduchší a najrýchlejší pôsob, ako odstrániť problém s nízkou kvalitou tlače. Moderné prístroje vybavené automatickou funkciou samočistenia, ktorá sa spustí v okamihu, keď softvér tlačiarne vyhodnotí vykonať údržbu tlačovej hlavy.

udrzba-5-nahled2.jpg

 

Nie všetko ide dnes ale urobiť jednoduchým kliknutím na tlačidlo (aj keď by to rad tínedžerov veľmi ocenila), stále zostáva niekoľko činností, ktoré - chtiac nechtiac - musíme vykonávať ručne. Predstavte si to pohodlie, kedy by k vykopaniu kanalizácie išlo stiahnuť jednoduchú aplikáciu. Potom by stačilo na mobile zvoliť ikonu krompáča, ťuknúť na ňu a ...

Ale nechajme snívanie snívaním, veď - ako hovorí klasik - práca šľachtí. A myslí tým najmä prácu manuálnu.

Čo je aj prípad čistenia hláv tlačiarne špeciálnym tekutým čistiacim roztokom. Ten musíte ručne aplikovať na cartridge, aby došlo k uvoľneniu zaschnutých trysiek. Samostatnú tlačovú hlavu je potom možné vyčistiť izopropylalkoholom. Používanie akýchkoľvek ďalších látok sa neodporúča, hrozí riziko poškodenia tlačiarne rozleptaním povrchu tlačovej hlavy.

Pred začatím čistenia tlačiareň odpojíme a necháme vychladnúť po dobu niekoľkých minút. Ak to konštrukcia tlačiarne umožňuje, môžeme následne vybrať tlačovú kazetu a pre očistenie tlačovej hlavy použiť obyčajnú vodu, ktorá zaschnutý atrament šetrne namočí.

Nastavenie tlačovej hlavy - každému podľa jeho gusta

Nielen čistá, ale aj správne nastavená musí byť hlava tlačiarne, ak chceme, aby nám dlho a verne slúžila. Pri nastavovaní je nutné sa striktne riadiť manuálom dodaným ku konkrétnemu výrobku; vzhľadom na to, že každá tlačiareň je konštruovaná odlišne, jednotný návod, ktorý by sa dal použiť pri všetkých modeloch, prakticky neexistuje.

Dostatok kvalitného atramentu ako prevencia budúcich problémov

Ďalšie technické problémy môže spôsobiť nedostatok atramentu v kazete. V takom prípade ju zavčas vymeňte. Nikdy nestláčajte "naprázdno", mohli by ste tak spáliť tlačovú hlavu. Jej výmena je dosť nákladná a mnohokrát preto nerentabilná a je lepšie si zaobstarať novú tlačiareň.

Rovnako sa vyhýbajte nekvalitným atramentom, lacný atrament je náchylný k zasychaniu a vašej tlačiarni rozhodne neprospeje. Šetriť sa neoplatí, dajte radšej prednosť originálom alebo kompatibilným náplniam do tlačiarne od overených dodávateľov.

Laserové tlačiarne = polovičná starosť

Tento typ tlačiarne taktiež vyžaduje používanie kvalitných tonerov, lebo aj to zásadný vplyv na jej životnosť. Výrobcovia tlačiarní samozrejme odporúčajú používať tonery originálne, ale bez problémov možno používať aj kompatibilné tonery, ktoré podstatne lacnejšie. Vždy si ale nájdite spoľahlivého predajcu.

pitva-tonera-11-nahled2.jpg

Vzhľadom na to, že toner - na rozdiel od atramentu - nezasychá, je starostlivosť o zariadenie tohto druhu jednoduchšie ako u atramentovej tlačiarne. Preto nevadí, keď dlhšiu dobu netlačíte. Avšak aj laserová tlačiareň od vás bude občas vyžadovať čistenie tonerových kaziet od zvyškov prášku.

Ešte než s tým začnete, opäť dôsledne dbajte na to, aby bola tlačiareň odpojená zo siete. Hlavne ju nechajte vychladnúť. Potom môžete vybrať toner a očistiť ho isopropylakoholom. Používajte vždy handričku z takej textílie, ktorá nepúšťa vlákna. by mohla vo vnútri tlačiarne narobiť peknú zlobu.

Dáte si ju aj za sklo, aby sa jej nič nestalo? Rozhodne nie!

Pri údržbe tlačiarne dbajte aj na vlastnú bezpečnosť. Je nevyhnutné manipulovať s tonermi opatrne, hrozí nám nielen postriekanie kože ľudskému zdraviu škodlivým práškom, ale aj jeho vdýchnutiu.

Hlavne však tlačiareň naplno využívajte, predovšetkým počas záručnej lehoty. Naplno ju otestujte, nech ju v prípade akýchkoľvek ťažkostí môžete bez obáv reklamovať. Nemá cenu sa na ňu len tak pozerať. Nie je to svätý obrázok.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Ako správne skladovať tonery

Možno vás to pred kúpou nového toneru tiež napadlo: Mám objednať len jedno balenie, alebo si môžem dovoliť obstarať tonery do zásoby? Ako...

13. 11. 2018  Celý článok »

Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na...

25. 3. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body