Nehoda s náplňou do tlačiarne: Ako dostať z oblečenia toner alebo atrament

18. 12. 2019

18. decembra 2019, 19:50 | Pokiaľ ste niekedy vlastnoručne menili náplň v tlačiarni, podstúpili ste riziko postriekania odevu atramentom z cartridge, prípadne znečistenie tonerovým prachom. Keď sa vám podobná nehoda stane, je celkom jedno, či je na vine nešetrná manipulácia, alebo vada z výroby. Na prvom mieste býva väčšinou snaha zachrániť obľúbený kus šatníka. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako šetrne odstrániť z oblečenia toner či atrament.

To najlepšie z našej ponuky

Keď sa vysype toner…

Plastová kazeta, ktorá slúži ako náplň do laserovej tlačiarne, je plná tonerového prachu, vďaka ktorému na princípe xerografie tlačiareň zvečňuje text a obrazy na papier. Toner je vlastne jemne namletý plast s prídavkom pigmentu, ktorý dodáva toneru konkrétnu farbu (viac sme sa o zložení tonerového prachu rozpísali v článku Čo sa skrýva vo vnútri toneru do laserovej tlačiarne?).

Vysypaný toner je pre človeka, ktorý na starosti upratovanie celého tohto neporiadku, malou katastrofou. Hrozí nebezpečie jeho vdýchnutia, pri sebemenšom závane prievanu sa prach dostane aj do miest, kde ho budete nachádzať ešte v budúcom kvartáli a dostať ho z oblečenia sa zdá ako nadľudská úloha. Pri nesprávnom postupe sa totiž tonerový prach nadobro zažerie do látky a obľúbená košeľa môže ísť rovno do koša.

tonerovy prach L

Vysypanie práškového toneru z kazety na svedomí spravidla zlá konštrukcia, alebo nešetrné zaobchádzanie.

Bežnými metódami toner z oblečenia nevyčistíte

Oblečenie postriekané tonerom bezprostredne po „nehode“ nenamáčajte. Pigment obsiahnutý v toneri sa totiž rozpije do vody, ktorá ho dopraví hlbšie do vlákien látky.

Podobný efekt - zafixovania toneru do látky - aj prípadné zahriatie škvrny. Najhoršie, čo môžete bezprostredne po znečistení tonerom urobiť, je snažiť sa použiť k jeho odstráneniu z látky horúcu vodu.

Ako vyčistiť tonerový prach z oblečenia krok za krokom

Čím skôr od znečistenia sa pokúsite škvrnu z oblečenia odstrániť, tým lepšie. Praktické je vybaviť sa pri práci gumovými rukavicami a pre istotu odporúčame cez tvár nasadiť aj rúšku, alebo aspoň šatku, ktorá by zabránila prípadnému vdýchnutiu tonerového prachu. Ideme na to!

  1. Niekoľkokrát silno zatraste s kusom odevu tak, aby ste z neho striasli toľko tonerového prachu, koľko len pôjde. Ideálne je vytrepávať toner z oblečenia vonku, aby prach zbytočne nezostával v miestnosti a nedošlo k znečisteniu ďalších vecí, napríklad kobercov. V tejto fáze nepoužívajte k odstráneniu tonerového prachu ruky, kefy, ani vodu - mohlo by dôjsť k zafixovaniu pigmentu do látky.
  2. Teraz použite k odstráneniu zostávajúcich čiastočiek toneru vysávač. Dôkladné vysatie znečisteného miesta výrazne zníži pravdepodobnosť nezvratného poškodenia látky. V ďalšom kroku sa totiž k slovu dostane voda.
  3. Zašpuntujte umývadlo a naplňte ho studenou, alebo vlažnou vodou. Vyvarujte sa použitia teplej, alebo dokonca horúcej vody, ktorá by mohla zafixovať zbytky toneru do látky. Ponorte kus odevu do vody a bez použitia rúk alebo kefy sa snažte dostať z povrchu látky zostávajúce čiastočky toneru. Vo finálnej fáze namáčania skúste odstrániť toner z látky pod tečúcou studenou vodou.
  4. Nakoniec kus oblečenia vyperte v automatickej práčke. Nastavte režim prania v studenej vode a použite bežný prací prostriedok. Vypraný kus oblečenia nechajte uschnúť vo vnútri na tmavom mieste. Rozhodne ho nedávajte do sušičky a nenechávajte ho schnúť na slnku.

Keď sa vyleje atrament…

Doplňovanie prázdneho toneru je zlý nápad. Na rozdiel od doplňovania tonerov, plnenie prázdnych atramentových cartridgeov je vcelku bežné. Zďaleka najčastejšie ale do kontaktu s atramentom prichádzajú užívatelia tlačiarní na tankový systém. Pri nešetrnej manipulácii s atramentom môže dôjsť k nehode a dávka tlačového atramentu sa potom ocitne namiesto na papieri, na oblečení. Ako sa škvŕn od atramentu šetrne zbaviť?

atrament L

Atrament po jeho úplnom zaschnutí dostanete z látky len ťažko.

Ako vyčistiť atrament z oblečenia krok za krokom

Pri atramente je ešte dôležitejšie ako v prípade suchého toneru jednať okamžite. Tekutý atrament rýchlo zaschne a jeho odstránenie z látky by bolo ešte komplikovanejšie. Ako dostať tekutý atrament z oblečenia?

  1. Použite vlhký uterák, alebo hubku a odstráňte z povrchu látky atrament. Pre prvotné zmytie dobre poslúži aj studená tečúca voda.
  2. Nechajte látku uschnúť pri izbovej teplote. Nesušte postriekaný kus odevu v sušičke, ani na priamom slnku.
  3. Teraz použite čistič, pálenku, alebo napríklad sprej na vlasy na alkoholovej báze. Jemne votrite alkohol do škvrny, prípadne ju prestriekajte sprejom.
  4. Umiestnite časť látky pošpinenú atramentom medzi dve papierové utierky. Zo zadnej strany skúste trením dostať atrament z látky na papierovú utierku, ktorú ste umiestnili spredu. Atrament by sa mal z oblečenia dostať na papierovú utierku. vždy udržujte čistú, aby sa atrament na nej zachytený zbytočne nevpíjal späť do látky. Pokračujte v tlaku a trení, dokým nebude priložený papierový obrúsok čistý.
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Čo sa skrýva vo vnútri tonera do laserovej tlačiarne?

Keď sa minie farba, jednoducho dokúpite nový toner a veselo tlačíte ďalej. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, čo sa vo vnútri plastovej...

15. 4. 2019  Celý článok »

Atramentová tlačiareň na tankový systém - koniec trápenia

Predovšetkým v domácnostiach sú atramentové tlačiarne stále veľmi obľúbeným prístrojom na tlačenie dokumentov aj fotografií. Nie sú drahé,...

16. 9. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body