5% pokrytia strany pri tlači alebo ako dlho Vám vydrží toner?

23. 9. 2019

23. septembra 2019 | Možno sa vám v minulosti stalo, že sa nový toner minul skôr, ako zvládol vytlačiť sotva polovicu deklarovaného množstva strán. Problém je v tom, že udávané množstvo výtlačkov je smerodajné pri 5%-pokrytí stránky pri tlači. Ako vyzerá strana pokrytá z piatich percent? sa vôbec zistiť, ako dlho vám toner vydrží? Poďte si o tom niečo prečítať v nasledujúcom článku.

Prečo toner skoro vždy doslúži skôr, ako vytlačí deklarovaný počet strán?

Životnosť toneru je udávaná počtom strán, ktoré plná kazeta zvládne vytlačiť pri 5%-pokrytí strany formátu A4. Údaj výrobcovia spravidla uvádzajú na obale toneru. Aby sa dali náplne rôznych výrobcov aj rôzne výrobky medzi sebou porovnávať, bola stanovená jednotná norma, ktorú dodržujú všetky tlačiarne aj výrobcovia náplní do nich.

V praxi to znamená, že pokiaľ výrobca tonerovej kazety uvádza, že jej životnosť (alebo kapacita) je 2000 strán, zvládne toto deklarované množstvo vytlačiť pri 5%-pokrytí papiera tlačou. Lenže bežný dokument, celá stránka textu, pokrýva pri tlači skôr okolo 15 % strany. Oproti údaju, ktorý nájdete na obale toneru, často býva jeho skutočná životnosť aj o tretinu nižšia.

S ešte markantnejším rozdielom medzi garantovaným a reálnym počtom výtlačkov sa stretávame pri farebných atramentových tlačiarňach, respektíve cartridge do nich. Pri tlačení fotografií a farebných obrázkov sa nezriedka dostanete na 90 100 %-pokrytie strany pri tlači. Z deklarovaných 2000 vytlačených strán na obale cartridge sa mnohokrát sotva dostanete cez 100 vytlačených obrázkov.

10-zlava-tonery.png

Reálna životnosť toneru závisí od spôsobu používania

Kapacita tonerov je testovaná pomocou štandardizovaných testov ISO/IEC. Vďaka nim je možné medzi sebou porovnávať kapacitu náplní do tlačiarní bez ohľadu na značku či určenie. V praxi ale životnosť toneru či cartridge ovplyvňuje hlavne spôsob ich používania - teda to, ako s nimi tlačíte.

Čo všetko ovplyvňuje „výťažnosť“ tonerov a cartridge-ov?

  • Pokrytie strany pri tlačení - spravidla je v praxi vyššia, ako pri štandardizovaných testoch
  • Nárazové tlačenie - testovanie náplní prebieha pri kontinuálnom tlačení. Nárazové tlačenie malého množstva stránok je náročnejšie na spotrebu farby.
  • Druh papiera a použité tlačové médiá - papiere rôznej gramáže a rôzne tlačové médiá majú rozdielne nároky na množstvo použitého toneru.
  • Kvalita tlačenia - predvoľby tlačenia zásadne ovplyvňujú výťažnosť toneru. Čím vyšší kvalita tlačového výstupu, tým viac náplne tlačiareň na realizáciu spotrebuje.
  • Časté vypínanie tlačiarne - po každom zapnutí tlačiareň koná kalibráciu a čistenie, pri čom dochádza k dodatočnej spotrebe tlačových náplní.
  • Tlačenie náročných tlačových úloh, napríklad fotografií - pri tlačení fotografií na fotopapier dochádza omnoho častejšie k automatickému čisteniu, čo vedie k dodatočnej spotrebe farieb.
  • Stav a vek tlačiarne - jednotlivé diely tlačiarne zodpovedné za tlačenie sa v priebehu času opotrebovávajú a staršie tlačiarne častokrát potrebujú k porovnateľným tlačovým výstupom viac farebnej náplne než nové stroje.
  • Vlhkosť vzduchu - tento faktor zásadný vplyv na funkciu tlačiarní. V prvom rade je v ohrození papier, ktorý pohlcuje vlhkosť. Laserové aj atramentové tlačiarne spravidla nie prispôsobené k tomu, aby tlačili vo vlhkých podmienkach (až na výnimky, ktorými odolné tlačiarne pre priemyselné využitie). Pri vyššej vlhkosti vzduchu tak tlačiarne v tom lepšom prípade „iba“ spotrebujú viac farby, v tom horšom scenári nezvládnu tlačovú úlohu vôbec dokončiť (zaseknutý papier, zvlnený papier, rozmazaná tlač) a nepodarený výtlačok je nutné nahradiť novým.

Na veľkosti nezáleží - životnosť rovnako veľkých kaziet sa môže líšiť

Veľkosť, respektíve objem náplne do tlačiarne len malý súvis s tým, koľko strán zvládne počas svojej životnosti vytlačiť. Inými slovami, deklarovaný počet vytlačených strán dvoch rôznych tlačových kaziet sa môže líšiť, a to nielen naprieč značkami, ale aj medzi jednotlivými modelmi náplní od rovnakého výrobcu.

O nákladoch na tlačenie rozhoduje cena toneru

Napríklad pre laserovú multifunkčnú tlačiareň HP LaserJet Pro MFP M227sdn k dispozícii originálne náplne HP s kapacitou 1 600 strán, alebo 3 500 strán. Naše kompatibilné tonery TonerPartner pre túto tlačiareň dosahujú v tomto prípade v oboch variantách rovnakých kapacít, avšak ich cena je o takmer polovicu nižšia.

Koľko Vás bude stáť jedna vytlačená strana si teraz zvládnete dopočítať relatívne jednoducho. sme si objasnili, že pri bežnom tlačení je spravidla pokrytie strany asi 3x vyššie, ako pokrytie strany s akým počítajú výrobcovia na obaloch tonerov. Deklarovaný počet vytlačených strán teda vydelíme tromi a dostaneme nasledujúce porovnanie:

Cena na jednu vytlačenú stránku s tlačiarňou HP LaserJet Pro MFP M227sdn

Toner

Udávaná kapacita strán (pri 5% pokrytí A4)

Kapacita pri bežnom tlačení (15% pokrytie stránky A4)

Kúpna cena náplne

Cena na 1 vytlačenú stranu

HP CF230A - originálny toner, black (čierny)

1 600

533

53,48

0,1

HP CF230X - originálny toner, black (čierny)

3 500

1167

81,35

0,07

HP CF230A - kompatibilný toner, black (čierny)

1 600

533

28,74

0,05

HP CF230X - kompatibilný toner, black (čierny)

3 500

1167

35,96

0,03

Súvisiace produkty

+ Darček
- 33%
TonerPartner Toner PREMIUM pre HP 30X (CF230X), black (čierny)
Pre ktoré tlačiarne je produkt vhodný?
Čierna3500 strán 0,79 Cent / strana TonerPartner Skladom

41,28 €

27,54 €
22,95 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 24,79 €
+ Darček
- 18%
TonerPartner Toner PREMIUM pre HP 30A (CF230A), black (čierny)
Pre ktoré tlačiarne je produkt vhodný?
Čierna1600 strán 1,58 Cent / strana TonerPartner Skladom

30,77 €

25,24 €
21,03 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 22,72 €
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body