Porovnanie lacných a drahých tlačiarní - ktorá sa oplatí?

01. 11. 2021

1. novembra 2021, 10:00 | Cena je často jednou z prvých vecí, ktorá nás pri kupovaní tlačiarne zaujíma. potom premýšľame o ďalších faktoroch, ako prevádzkové náklady tlačového zariadenia alebo jeho prídavné funkcie. V tomto článku vám na praktických príkladoch ukážeme, prečo by ste mali premýšľať najprv nad funkciami - a až potom nad obstarávacou cenou.

Z predchádzajúceho odseku vyplýva, že pohľad "lacné vs. drahé tlačiarne " je scestný. Priemerná životnosť tlačiarne je 3 5 rokov - a zariadenie, ktoré vyzerá na prvý pohľad nákladne, vám môže dlhodobo ušetriť nemalé čiastky.

Ak si vyberáte tlačiareň do domácnosti, premýšľajte o tom, na koľko sa v najbližších rokoch môže váš objem tlače navýšiť - najmä ak pracujete na home office. Ste si istí, že pre vás existujúca tlačová rýchlosť bude dostačujúca aj pri strojnásobení počtu klientov? Viete určite, že nebudete napr. pre elektronickú archiváciu papierových dokumentov potrebovať výkonný skener?

Poďme sa pozrieť, ako postupovať a aké finančné dôsledky môže mať zlé rozhodnutie.

Ujasnite si, ako často a v akej kvalite chcete tlačiť

Objem tlače a kvalita tlačových výstupov z veľkej časti rozhodujú o tom, akú tlačovú technológiu zvoliť:

  • ak chcete tlačiť veľké množstvo pracovných dokumentov či obrázkov v nižšej kvalite, siahnite po laserovej tlačiarni,
  • ak je vaším cieľom tlačiť obrázky či fotky vo vysokej kvalite alebo malé množstvo dokumentov vyberte atramentovú tlačiareň.

Tip: Bližšie informácie o výhodách a nevýhodách oboch typov tlačových zariadení nájdete v článku o porovnaní laserových a atramentových tlačiarní.

Dôvod tohto rozdelenia je jednoduchý: atramentové zariadenia tlačia oveľa kvalitnejšie prechody medzi jednotlivými farbami ako laserové tlačiarne, náklady na vytlačenie jednej stránky u nich ale až niekoľkokrát vyššie. Ich obstarávacia cena je však nižšia, pre tlač obyčajných dokumentov sa preto oplatí len do tlače vyšších desiatok nižších stoviek strán mesačne.

Dobre to znázorňuje nasledujúca tabuľka porovnávajúca náklady na tlač čiernobielych dokumentov pri lacných atramentových a laserových tlačiarňach:

atramentová tlač

laserová tlač

tlačiareň

HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 5075

HP LaserJet Pro M102a

orientačná cena tlačiarne

75

100

použitá originálna náplň

HP 652 (F6V25AE) - cartridge, black (černá)

HP 17A (CF217A) - toner, black (černý)

cena tlače 1 strany (pri 5% pokrytí, bez nákladov na obstaranie tlačiarne)

0,04

0,02

Celkové náklady na tlač jednej strany (teda výdavky na obstaranie tlačiarne s náplňou) sa pri rôznom mesačnom vyťažení dosť líšia. Pri priemernej životnosti tlačiarne 3 roky spomínaná atramentová tlačiareň prestáva byť ekonomicky výhodná pri tlači 50 a viac strán mesačne:

mesačné vyťaženie tlače

náklady na atramentovú tlač (1 strana - náklady na náplň a obstaranie tlačiarne)

náklady na laserovú tlač (1 strana - náklady na náplň a obstaranie tlačiarne)

25 strán

0,14

0,16

50 strán

0,10

0,10

100 strán

0,07

0,07

200 strán

0,06

0,05

400 strán

0,05

0,04

800 strán

0,05

0,04

Jednoducho povedané: ak budete na atramentovom zariadení HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 5075 tlačiť po dobu 3 rokov mesačne 800 strán, zaplatíte za tlač o 7 564 Sk viac, než keby ste využívali laserovú tlačiareň HP LaserJet Pro M102.

Chcete nižšie tlačové náklady? Siahnite po kompatibilných náplniach

Kompatibilné (tiež alternatívne) náplne tonery a cartridge, ktoré nepochádzajú od originálnych výrobcov tlačiarní, ale pod vlastnou značkou ich produkujú nezávislí výrobcovia.

Kvalita kompatibilných tonerov a cartridgí je totožná ako pri originálnych náplniach, vďaka radu faktorov ale niekoľkonásobne lacnejšie (pozri článok o 80 % úspore s alternatívnymi tonermi).

Ako sa použitie alternatívnych náplní premietne do celkových tlačových nákladov pri použití laserovej a atramentovej tlačiarne?

tlačiareň + skener

multifunkčná tlačiareň so skenerom

tlačiareň

Brother HL-L8360CDW

Brother DCP-L8410CDW

orientačná cena tlačiarne

470

439

typ tlače

farebný laser

farebný laser

rozlíšenie tlače

2 400 DPI

2 400 DPI

rýchlosť čiernobielej tlače

31 str./min

31 str./min

skener

Canon LiDE 300

-

orientačná cena skenera

90

-

rozlíšenie skenera

2 400 DPI

2 400 DPI

celková cena

560 €

439 €

Nezanedbateľná nie je ani spotreba elektrickej energie, ktoré je pri samostatných zariadeniach vyššia ako pri tých multifunkčných. V konečnom dôsledku môžete za prevádzku zariadenia počas rokov zaplatiť o stovky eur navyše. Multifunkčné zariadenie navyše zaberá menšiu plochu ako samostatné zariadenia (pozri článok výhody a nevýhody multifunkčných tlačiarní).

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Laserové vs. atramentové tlačiarne: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Ak si vyberáte práve tlačiareň, veľmi pravdepodobne stojíte pred dilemou vo forme rozhodnutia medzi laserovou či atramentovou - teda dvoma...

10. 8. 2022  Celý článok »

Ako ušetriť až 80 % za tlač? Riešenie: alternatívne tonery

26. 2. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body