Ako tlačiť z mobilných zariadení: Sprievodca pre začiatočníkov

05. 9. 2019

5. septembra 2019, 19:57 | Zabudované fotoaparáty v smartphonoch takmer úplne nahradili kompaktné fotoaparáty. S rastúcim priestorom vnútornej pamäte a zvyšovaním operačného výkonu sa z inteligentných telefónov stávajú plnohodnotné pracovné nástroje, ktoré nezriedka nahrádzajú prenosné (osobné) počítače. Niet divu, že dopyt po tlačení priamo z mobilu a tabletu rastie. Poďte si prečítať viac o tom, ako tlačiť z mobilných zariadení.

Ak by ste chceli ešte pred pár rokmi vytlačiť niečo priamo zo svojho mobilu, nebolo by to vôbec jednoduché. Bolo nutné sa spoľahnúť buď na aplikáciu výrobcu tlačiarne, alebo využiť častokrát dosť nestabilné riešenie tretích strán. Dnes našťastie vývojári pochopili, že tlačenie z mobilného zariadenia je bežná súčasť moderného života a vyšli v ústrety dopytu užívateľov. V súčasnosti obidva najrozšírenejšie operačné systémy – Android aj iOS – podporujú tlačenie z mobilu bez nutnosti inštalovania akýchkoľvek ďalších aplikácií.

Tlačenie z mobilu je dnes možné na (takmer) akejkoľvek tlačiarni

Vďaka technológiám, ktoré súčasné mobilné zariadenia natívne podporujú, je možné tlačiť bezdrôtovo takmer na akejkoľvek tlačiarni. Stačí, aby tlačiareň mala zabudovanú funkciu Wi-Fi a bola schopná sa pripojiť k sieti. Potom stačí pripojiť smartphone do rovnakej siete a prostredníctvom Google Cloud Print (v prípade zariadenia s Androidom), alebo AirPrint (zariadenia značky Apple) môžete do tlačiarne odoslať celkom ľahko svoju prvú mobilnú „frontu“ v tlačiarni.

Aj v súčasnosti je stále možné použiť aplikácie zo softwarovej dielne výrobcov tlačiarní. Pokiaľ vám všetko skvelo funguje aj prostredníctvom natívnych aplikácií pre Android, alebo iOS (návod ďalej v tomto článku), nebýva dôvod zahlcovať telefón ďalšou aplikáciou. Mnohé tlačiarne ale radšej komunikujú s vlastnými aplikáciami – pokiaľ narazíte u svojho modelu na akékoľvek problémy s tlačením cez Google Cloud alebo AirPrint, možno sa inštalácii pre bezdrôtové tlačenie z dielne vášho výrobcu tlačiarne nevyhnete.

Ako tlačiť z mobilu krok za krokom

Android

Pre tlač zo zariadenia, ktoré beží na Androide budete potrebovať aplikáciu Google Cloud Print. Väčšina nových zariadení túto aplikáciu predinštalovanú, pokiaľ tomu tak v prípade vášho zariadenia nie je, môžete si ju nainštalovať sami – je dostupná v obchode Google Play.

Prostredníctvom Cloud Print je potrebné spárovať smartphone alebo tablet s vašou tlačiarňou. Pripojte sa k rovnakej Wi-Fi, prejdite do aplikácie Cloud Print a v nastaveniach pridajte svoju tlačiareň ako nové zariadenie.

Akonáhle máte tlačiareň pridanú v aplikácii, bude sa vám zobrazovať v aplikáciách, z ktorých budete chcieť tlačiť, v ponuke dostupných tlačiarní. Do tej sa zvyčajne dostanete prostredníctvom voľby ďalších možností (tri bodky v pravom hornom rohu), kde si zvolíte možnosť tlačenia.

iOS

Zariadenia značky Apple majú funkciu bezdrôtovej tlače AirPrint priamo zabudovanú. Pre tlačenie z mobilu alebo tabletu nepotrebujete inštalovať žiadnu ďalšiu aplikáciu.

Aby tlačiareň bola schopná komunikovať s vaším zariadením Apple, je potrebné, aby podporovala funkciu AirPrint. Zoznam všetkých tlačiarní, ktoré funkciu bezdrôtovej mobilnej tlačiarne podporujú nájdete tu na stránkach Apple, poprípade by ste mali túto informáciu nájsť aj v manuáli k vašej tlačiarni.

Uistite sa, že zariadenie, z ktorého chcete tlačiť, je pripojené k rovnakej Wi-Fi sieti, ako vaša tlačiareň.

Otvorte aplikáciu, z ktorej chcete tlačiť a nájdete voľbu tlače – môže byť skrytá v ponuke pod voľbami zdieľať, tlačiť, alebo ďalšie možnosti. Vyberte možnosť „tlačiť“ a ďalej vyberte možnosť „vybrať tlačiareň s technológiou AirPrint“.

V ponuke by sa mala objaviť vaša tlačiareň a vám potom stačí ju len vybrať a odoslať na ňu dáta k tlačeniu. Pokiaľ svoju tlačiareň v ponuke nevidíte, môžete ju skúsiť pridať ručne prostredníctvom voľby „pridať novú tlačiareň“.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás