6 tipov, ako pri tlačení znížiť dopad na životné prostredie

10. 3. 2020

10. marca 2020, 12:15 | Problémom mnohých firiem je tlačenie dokumentov bez rozmyslu. Výrok „čo je napísané, to je dané“ je v nás pevne zakorenený. Rada pracovníkov potrebuje mať dôležité doklady a spisy po ruke vo fyzickej podobe, nie iba vo forme jednotiek a núl na disku. Aj napriek tomu môžeme tlačiť tak, aby sme životné prostredie zaťažovali čo najmenej.

Každá zmena začína pri jednotlivcovi. Ekologické zmýšľanie v posledných desaťročiach rastie a napr. triedenie odpadu a úsporné svietenie dávno nie je len vecou jednotlivcov, ale aj veľkých medzinárodných korporácií. Veľkou témou posledných rokov je tzv. udržateľné tlačenie. Prečítajte si, ako upraviť tlač vo vašej kancelárii tak, aby ste aj vy prispeli svojím dielom.

1) Využívajte šetrný design

Šetrný design? Nie je to tak nezmyselné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Dobrý designér dokáže napr. vzhľad letáku navrhnúť tak, aby sa pri jeho tlačení nespotrebovalo príliš mnoho farby a zároveň aby plnil svoju funkciu (napr. presvedčil ľudí k návšteve vášho e-shopu).

Medzi spotrebou atramentu na farebne krikľavý leták s kanárikovo žltým podkladom a na propagačný materiál s niekoľkými jednoduchými čiarami a krátkym textom je obrovský rozdiel. Stačí sa poohliadnuť po profesionálnom designérovi a nevyužívať vlastných potomkov, ktorí „to vedia s počítačom a celkom pekne kreslia“.

2) Tlačte na ekologický papier (a potlačte obidve strany)

Snažte sa bežný kancelársky papier nahradiť recyklovaným. Nemá síce reprezentatívne bielu farbu (je ľahko nahnedlý), ekologicky zmýšľajúci obchodní partneri vám podobný prehrešok ale určite odpustia. Pokiaľ viete, že niečo podobného u vedenia firmy neprejde, využívajte aspoň obálky z recyklovaného papiera.

Balíky recyklovaného papieru nakupujte u slovenských výrobcov. Znížite tým uhlíkovú stopu - väčšina kancelárskeho papieru (aj toho recyklovaného) totiž svoj pôvod v Číne. Dajte pozor, aby ste nakupovali papier so zníženou prašnosťou - v opačnom prípade bude mikroskopický odpad z listov zanášať tlačiareň a časom dôjde k jej poškodeniu.

Tlačte dokumenty na obe strany papiera. Tento prístup logicky zredukuje papierový odpad vašej kancelárie na polovicu. A zvážte, či netlačiť na jeden papier dve strany dokumentu - v mnohých prípadoch to čitateľnosti dokumentu nijak neublíži a pri obojstrannom potlačení zrazíte spotrebu papiera na 25 %.

3) Využívajte úsporné fonty

Šetrné fonty nie žiadnou novinkou, aj napriek tomu o nich rada kancelárií zatiaľ nemá ani poňatia. Ich myšlienka je jednoduchá - jednoduchou zmenou fontu je možné ušetriť takmer polovicu tlačového atramentu.

Pokiaľ vám zmenu fontu vedenie kancelárie nedovolí (predsa len taký Century Gothic nemusí u niektorých firiem pôsobiť v zmluvách najlepšie), využite aplikáciu Ecofont. Vie „zoštíhliť“ väčšinu bežne používaných fontov (napr. Arial, Calibri, Tahoma, Times New Roman, Verdana). Ecofont vytvorí v písmenách tlačovej predlohy malé medzery, ktoré významne znížia spotrebu atramentu (v priemere o 46,5 %); obyčajným okom pritom rozdiel v tlačovej kvalite nespoznáte.

Spotrebu atramentu znížite tiež používaním úsporného režimu a čiernobielym tlačením. Hlavne pri textových predlohách je nezmysel tlačiť dokumenty v plnej kvalite. Podobne ako u ekologických fontov čitateľ nerozozná rozdiel - ibaže by si vzal do ruky silnú lupu. Na tlač bežných kancelárskych dokumentov si vystačíte s rozlíšením 150 DPI. Viac o rozlíšení si prečítajte v článku Čo znamená DPI rozlíšenie pri tlači a ako podľa neho vybrať vhodnú tlačiareň?

4) Použitý (a skartovaný) papier recyklujte

V domácnosti je recyklácia papiera prejavom dobrej vôle a ekologického zmýšľania. Pri firmách by mala byť povinnosťou.

Dokumenty, pre ktoré nie je využitia, musia firmy recyklovať. Platí to aj pre skartovaný papier. Rozmiestnite v kanceláriách modré recyklačné koše a vysvetlite zamestnancom, ako ich správne používať.

Tipy na recykláciu papiera v kancelárii si prečítajte v článku Papier v kancelárii: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať. Mi. sa v ňom dozviete, ako umiestnenie recyklačného koša ovplyvňuje zapojenie zamestnancov pri triedení alebo ako motivovať spolupracovníkov, aby archy dokumentov nevyhadzovali do zmiešaného odpadu.

5) Využívajte recyklované tonery alebo tankovú tlačiareň

Vedeli ste, že počas výroby jedinej nádržky na atrament sa spotrebuje 5 litrov ropy? Cartridge je pritom možné znovu naplniť atramentom a používať ďalej.

Prispejete tým nielen k menšiemu zaťaženiu životného prostredia, ale tiež ušetríte. A to pomerne veľké peniaze - repasované (znovu naplnené) tonery niekoľkokrát lacnejšie než originály. Kvalitou tlače sa od nich pritom nijak neodlišujú a ani nerušia záruku tlačiarne, ako sa s obľubou traduje (prečítajte si: Ničíme mýty o kompatibilných toneroch: Poškodenie tlačiarne nehrozí).

Pri výbere repasovaných cartridgeov sa zaujímajte o certifikáty výrobcu a zoberte na vedomie referencie zákazníkov. Amatérsky plneným tonerom sa oblúkom vyhnite (a nesnažte sa cartridge doplniť sami - jediným výsledkom bude, že sa zašpiníte).

Alternatívou k dokupovaniu tonerov je tlačiareň s tankovým systémom. Počiatočné investície bývajú síce vyššie, na druhej strane ušetríte na opakovanom nákupe cartridgeov. Veľkokapacitné nádržky stačí raz za čas doplniť a niekoľko týždňov môžete veselo tlačiť ďalej (viac v článku Atramentová tlačiareň na tankový systém - koniec trápenia).

tlaciaren L

6) Predchádzajte zbytočnému tlačeniu

Skutočne potrebujete vytlačiť každý dokument? Podľa kampane Think Before Printing sa 50 % vytlačených papierov nikdy nevyužije. Mnohé firmy pritom tlačia veľkú čať e-mailové korešpondencie - len kvôli tomu, aby sa väčšina vytlačených papierov založila a už nikdy neuzrela svetlo sveta.

Rada užívateľov s podobným plytvaním bojuje výzvou proti tlačeniu e-mailov v pätičke. Dobre zvážte, či vaša spoločnosť potrebuje mať väčšinu elektronickej korešpondencie v tlačenej podobe. Popredné cloudové servery dnes ponúkajú pomerne robustnú ochranu proti zmazaniu alebo krádeži dát; naviac nie je problém si potrebné dokumenty zálohovať v elektronickej podobe na vlastný šifrovaný disk.

Súvisiace produkty

EPSON tlačiareň ink L1800, CIS, A3 +, 15 ppm, 6ink, USB, PHOTO TANK SYSTEM
Skladom
675,60 €
563,00 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 626,38 €
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na...

25. 3. 2019  Celý článok »

Ničíme mýty o kompatibilných toneroch: Poškodenie tlačiarne nehrozí

Koluje veľké množstvo mýtov ohľadom nákupu kompatibilných tonerov, teda neoriginálnych náplní do tlačiarni. Aj vy máte strach z toho, že...

10. 6. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body