Čo znamená DPI rozlíšenie pri tlači a ako podľa neho vybrať vhodnú tlačiareň ?

08. 3. 2020

8. marca 2020, 14:07 | Väčšina nakupujúcich sa pri výbere domácej či kancelárskej tlačiarne rozhoduje predovšetkým podľa ceny, menšina potom pozerá na rýchlosť tlačenia a spotrebu farby. Skoro nikto ale neberie ohľad na hodnotu DPI. pritom určuje, ako kvalitná výsledná tlač bude. Prečítajte si, čo presne DPI znamená a ako sa podľa DPI pri výbere tlačiarne riadiť.

DPI je skratka z anglického dots per inch, teda počet tlačových bodov (pixelov) na riadok v dĺžke jedného palca (2,54 cm). V podstate určuje hustotu tlačových bodov a teda ostrosť (rozlíšenie) vytlačeného obrázku či textu. Platí, že čím je vyššia hodnota DPI, tým detailnejší bude vytlačený materiál.

Pokiaľ tlačiareň tlačí v rozlíšení 300 DPI, znamená to, že sa do linky v dĺžke 2,54 cm zmestí 300 bodov (pixelov). Pri DPI o hodnote 900 potom do rovnakej úsečky „vmestíte“ trikrát viac pixelov.

Hodnota DPI môže byť aj dvojrozmerná. Pokiaľ tlačiareň DPI 600 × 1 200, potom na jeden palec šírky vytlačí 600 pixelov, zatiaľ čo na jeden palec výšky 1 200 bodov. Rozlíšenie domácich a kancelárskych tlačiarní sa pritom pohybuje v rozmedzí 300 9 600 DPI.

Kedy zmysel riešiť DPI ?

Záleží na materiáli, ktorý tlačíte. Zatiaľ čo pri tlačení kancelárskeho dokumentu si vystačíte s DPI 300, pri fotografii rozdiel medzi nízkym a vysokým rozlíšením bezpečne spoznáte na prvý pohľad:

psy L

Znamená to, že najkvalitnejší výstup dosiahnete pri použití tlačiarne s maximálnym rozlíšením na trhu (9 600 DPI)? Vôbec nie, pretože ľudské oko svoje limity a od určitej hustoty tlače vníma kvalitu tlačenia totožne.

Pri blízkom pohľade (asi z 10 centimetrov) človek rozlíši detaily o hustote asi 2 200 DPI – vyššie rozlíšenie tlače pohľadom nerozpozná. S vzdialenosťou od obrázku schopnosť rozoznať detaily rýchlo klesá. vo vzdialenosti 30 cm rozlíšime len asi 300 bodov na palec. Schopnosť zaostrenia je samozrejme individuálna, zásadný vplyv majú hlavne očné vady. sa ale povedať, že medzi fotkou s rozlíšením 2 400 a 9 600 DPI prakticky nespozorujete rozdiel.

Zvyšujúce sa rozlíšenie fotografie nemá síce od hodnoty 2 200 DPI na náš estetický zážitok žiadny vplyv, rozhodne ale ovplyvňuje našu peňaženku. Pri vyššom DPI totiž tlačiareň spotrebuje viac atramentu (na jeden palec je potrebné pokryť viac bodov).

O hodnote DPI rozhoduje tlačová hlava

Rozmedzie DPI tlačiarne určuje technológia jej tlačovej hlavy. Rôzne typy tlačových hláv dokážu na jeden palec vmestiť rôznu hustotu pixelov:

  • ihličkové tlačiarne: 60 90 DPI,
  • atramentové tlačiarne: 600 9 600 DPI,
  • laserové tlačiarne: 600 2 400 DPI.

Rozlíšenie tlačiarní – a spotrebu atramentuje možné meniť v nastavení tlačenia.

Tlač dokumentov

Pri tlačení bežných, textových dokumentov si vystačíte s tlačiarňou s rozlíšením 300 DPI (napr. ihličková tlačiareň EPSON LQ-350).

Pokiaľ potrebujete tlačiť materiály s množstvom grafov a nákresov, je vhodnejší prístroj s rozlíšením aspoň 600 DPI (laserová tlačiareň BROTHER HL-1110E).

Tlač fotografií

Pri tlačení fotiek je zásadné ich rozlíšenie – výslednú kvalitu určuje predovšetkým fotoaparát, ktorým snímok robíte. Napr. prístroj s rozlíšením 8 Mpx dokáže na fotografii zaznamenať 8 miliónov pixelov – medzi touto hodnotou a DPI ale priamy vzťah nie je.

Inými slovami: rozlíšenie fotoaparátu určuje, ako veľmi detailný snímok spravíte. Rozlíšenie tlačiarne potom udáva, ako ostro bude fotka na papieri vyzerať.

Kvalitný vzhľad snímku na papieri vám zaistí tlačiareň s rozlíšením od 600 DPI, napr. Canon MAXIFY iB4150.

Atramentová, alebo laserová tlačiareň ? Pri tlači s atramentovou náplňou budú fotografie farebne sýtejšie, na druhej strane si za ich vytlačenie priplatíte. O výhodách a nevýhodách oboch druhov tlačiarní si prečítajte v našom článku Ako vybrať domácu tlačiareň: Hlavné parametre výberu.

Pokiaľ chcete aj doma tlačiť fotografie vo vysokej kvalite (na kvalitný fotografický papier), siahnite po zariadení s rozlíšením 1 200 × 2 400 dpi a viac – napr. atramentovej tlačiarni HP PageWide Enterprise Color 556dn.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás