Čo znamená DPI rozlíšenie pri tlači a ako podľa neho vybrať vhodnú tlačiareň?

19. 5. 2022

19. mája 2022, 14:07 | Väčšina nakupujúcich sa pri výbere domácej či kancelárskej tlačiarne rozhoduje predovšetkým podľa ceny, menšina potom pozerá na rýchlosť tlačenia a spotrebu farby. Skoro nikto ale neberie ohľad na hodnotu DPI. pritom určuje, ako kvalitná výsledná tlač bude. Prečítajte si, čo presne DPI znamená a ako sa podľa DPI pri výbere tlačiarne riadiť.

Pri výbere tlačiarne sa drvivá väčšina zákazníkov, či už domácnosti alebo kancelárie, rozhoduje podľa ceny, typu a funkcií. Iba minimum ľudí však rieši také veci ako napríklad DPI, ktoré je pritom pri tlačiarňach kľúčové. Pomerne jednoduchým spôsobom totiž informuje o tom, ako kvalitný výtlačok je tlačiareň schopná urobiť, a teda v konečnom dôsledku, na akú činnosť sa hodí. Že netušíte, čo DPI vlastne je? V nasledujúcich riadkoch vám to jednoducho vysvetlíme.

Čo je to DPI

Hoci sa so skratkou DPI môžeme stretnúť v technologickom svete na rôznych miestach, pravdou je, že vždy znamená len jednu vec. Pod skratkou DPI sa totiž neskrýva nič iné ako anglická skratka “dots per inch”, ktorá v preklade znamená body na palec, teda 2,54 cm. Jednoducho povedané, ide o skratku hustoty bodov, z ktorej je veľmi ľahké rozoznať, ako detailné zobrazenie či výtlačok je. Čím viac bodov či pixelov sa totiž do palca zmestí, tým detailnejšie vykreslenie je. Okrem detailného vykreslenia tak znamená vysoký počet bodov na palec aj to, že body v takom prípade veľmi malé a pre ľudské oko horšie viditeľné, v ideálnom prípade prakticky neviditeľné. 

Iba pre zaujímavosť, každé ľudské oko inú maximálnu úroveň rozlíšenia, resp. rozpoznávania DPI, ktoré je schopné vnímať. Pomyselným maximom je podľa odborníkov rozpoznávanie 2 190 DPI z blízkosti 10 cm. Pri pohľade zo vzdialenosti 30 cm sa schopnosť rozpoznať DPI výrazne zhoršuje, pričom maximum je zhruba 300 DPI. Ide mimochodom o hodnotu, v ktorej je vytvorená väčšina tlačovín, pričom tie zo vzdialenosti okolo 30 cm čítame, a teda ich nie je treba robiť kvalitnejšie. V prípade elektroniky sa naopak výrobcovia predimenzovania DPI (resp. PPI ako pixelov na palec, pričom je možné sa stretnúť aj s označením “jemnosť”) pri displejoch neboja. Dnešné smartphony, na ktorých displeje taktiež užívatelia pozerajú väčšinou zo vzdialenosti zhruba 30 cm, majú totiž jemnosť aj 500 a viac PPI.

istock-1195859472.jpg

Jedno číslo vs. dve

V súvislosti s hodnotou DPI sa môžete stretnúť najmä pri tlačiarňach ako s jedným číslom označujúcim ich jemnosť, tak aj s dvoma. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že modely s jedným číslom v technických špecifikáciách z hľadiska univerzálnosti lepšie, keďže schopné tlačiť ako na výšku, tak aj na šírku rovnako kvalitne. Naopak, tlačiarne s dvoma číslami v technických špecifikáciách zapisovaných vždy vo formáte a x b, kde x je myslené ako krát, tlačia na výšku i šírku v rôznej kvalite, teda s inou mierou detailov. Pre čo najvyššiu kvalitu a hlavne potom najlepšiu tlač, je potrebné vyberať tlačiarne s čo možno najvyšším DPI v oboch smeroch tlače (teda na výšku i na šírku).

Aké DPI vybrať pre fotky a dokumenty

Ako sme niekoľkokrát vyššie spomenuli, ohľadne DPI platí pri tlačiarňach jednoduché pravidlo - čím je ich počet vyšší, tým je výsledný výtlačok kvalitnejší, keďže je jemnejší a detailnejší. Držať by ste sa však mali aspoň základných hodnôt:  

  • tlač bežných dokumentov vo forme textu - stačí 300 DPI,
  • tlač dokumentov, ktoré obsahujú grafy, nákresy či iné jednoduché kreatívy - aspoň 600 DPI,
  • tlač fotografií - ideálne 4800 x 1200 či viac.

Ako môžete sami vidieť, fotky logicky z hľadiska DPI pre tlač najnáročnejšie a je pre ne potrebné zaistiť túto hodnotu čo najlepšiu. Jedným dychom je však treba dodať, že len DPI kvalitu neurčuje a pokiaľ budete tlačiť napríklad na zlý fotopapier, vysoké DPI sa vo výsledku príliš na kvalite nepreukáže. Naopak, pokiaľ skúsite vytlačiť fotku tlačiarňou s DPI 600 (teda 600 x 600 bodov na palec) na kvalitný fotopapier, výsledok môže byť veľmi dobrý aj napriek tomu, že tlač prebehla na zariadení s nie tak dobrými parametrami. Taktiež je treba pamätať aj na to, že kvalita tlače je jedna vec a kvalita fotografie vec druhá a úplne odlišná. Povedané inými slovami, môžete mať lepšiu tlačiareň, ale pokiaľ budete fotiť na nekvalitné zariadenie, dobré fotky vytlačiť skrátka nedokážete. Preto pri výbere tlače je treba prihliadať aj na tento fakt, inak v opačnom prípade hrozí, že kúpite zbytočne kvalitný model, ktorý kvôli zlému fotohardwaru neoceníte naplno.

istock-473765964.jpg

Ako rozoznať, ako veľkú fotku je možné v dostatočnej kvalite s ohľadom na DPI vytlačiť

Ak vám ide o čo možno najlepšiu tlač fotiek, potom je potrebné pri tomto procese DPI a rozlíšenie danej fotky plne zohľadniť, čo inými slovami znamená tlačiť v rozmere, ktorý dáva jediný pre kombináciu zadaných špecifikácií stopercentný zmysel. V prípade väčšej fotky sa totiž razom stane výsledok menej kvalitný, pri menších rozmeroch fotiek potom platí de facto to isté. Našťastie však existuje jednoduchá rovnica, ktorá sa dá pre výpočet veľkosti fotky, ktorú by ste mali v prípade, že viete DPI aj rozlíšenie fotografie, použiť. Rovnica znie takto:

Počet bodov (pixel) x 2,54 / rozlíšenie DPI = diaľka (mm)

Ak je pre vás dosadenie do tejto rovnice zložité, môžete využiť aj rôzne internetové kalkulačky, do ktorých stačí len “naliať” čísla a ony všetko ostatné urobia za vás. Jednu veľmi dobrú nájdete tu. Pomôcť vám navyše dokáže nielen v hľadaní vhodnej veľkosti pre vašu kombináciu DPI a rozlíšenia, ale i s nájdením rozlíšení pri známych rozmeroch a DPI, prípadne s vyhľadávaním DPI pri známych rozmeroch a rozlíšení.

DPI záleží na type tlačiarne

A čo že vlastne DPI pri tlačiarňach určuje, respektíve na čom závisí? Odpoveď na tieto otázky je úplne jednoduchá - je ňou konkrétne technológia tlačovej hlavy. Každý typ tlačovej hlavy totiž dokáže na jeden palec umiestniť rôznu hustotu pixelov. Nižšie nájdete, aké DPI zvládnu rôzne typy tlačiarní

  • ihličkové tlačiarne - 60 až 360 DPI,
  • atramentové tlačiarne - 600 9 600 DPI,
  • laserové tlačiarne - 600 2 400 DPI. 

Požadované DPI si môžete nastaviť pri tlači v predvoľbách tlačiarne podľa vašich preferencií, čím dosiahnete taký výsledok, aký od výtlačku očakávate. Myslite však na to, že čo najvyššie DPI nie je vždy tým najlepším riešením, keďže so sebou prináša jednak vyššiu spotrebu atramentu, ale taktiež často aj dlhšiu dobu tlače. Nastavenie DPI je teda vždy dobré prispôsobiť danému výtlačku.

istock-94978484.jpg

DPI pri skeneri 

Pokiaľ si vyberáte multifunkčnú tlačiareň so skenerom, DPI budete najskôr riešiť samostatne pri tlačiarni, aj pri skeneri, keďže vo výsledku ide o dva rozdielne zariadenia. Rovnako ako pri tlačiarni platí pri skeneri pravidlo, že čím vyššie DPI je, tým lepšie. V tomto prípade totiž vyššie DPI zaistí lepšiu schopnosť skenera snímať detaily na skenovaných dokumentoch, čo je vo výsledku jeho kľúčová funkcia, ktorá vám okrem iného zaistí vynikajúcu kvalitu kopírovania a podobne.

Tipy na tlačiarne podľa DPI

Na tlač dokumentov - PIXMA TS3451 

Na univerzálnu tlač - EPSON EcoTank L5290

Na tlač fotiek - Canon MAXIFY GX6040

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Radíme, ako na domácu tlač fotografií

Doba, kedy svet fotil na analógové fotoaparáty a na tvorbu fotiek tak musel využívať špecializované fotocentrá, sú už dávno preč. Dnešným...

11. 8. 2022  Celý článok »

Ako vybrať domácu tlačiareň: Hlavné parametre výberu

Výber správnej domácej tlačiarne sa môže na prvý pohľad zdať ako neriešiteľná úloha. Pokiaľ si ale položíte tie správne otázky, máte napoly...

12. 8. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body