Potrebovali ste niekedy previesť ručne písané poznámky do počítača či smartphonu a ďalej s nimi pracovať? V tomto článku sa pozrieme, aké aplikácie a zariadenia využiť - a ako vôbec technológie inteligentného rozpoznávania slov (Intelligent Word Recognition - IWR) funguje.
Základom digitálne ručne písaného textu do podoby, ktorú je možné upravovať v textovom editore, je naskenovanie predlohy. K samotnému prevodu sa využíva už spomínaná IWR, ktorá vychádza zo staršej technológie optického rozpoznávania znakov (Optical Character Recognition - OCR).
Kým OCR sa využíva v kanceláriách či archívoch pre digitalizáciu strojovo tlačených dokumentov, IWR sa uplatňuje skôr v digitálnom prevode ručne vyplnených formulárov (viď obrázok nižšie), historických písaných textov, alebo pri digitalizácii poznámok zaznamenaných na papier.

Príklad využitia IWR v administratíve. Zdroj: wikipedia.org
Ako IWR technológia funguje?
IWR aplikácie skenujú slová a riadky ako celok. Vedľa obrazovej analýzy využívajú strojové učenie, kedy tvorcovia naučia aplikáciu rozoznávať na obrovskom množstve vzoriek rôzne štýly písma a správne ich interpretovať.
Technicky prevod spravidla pozostáva zo spracovania obrazového vstupu, klasifikácie identifikovaných znakov a ich zobrazenie vo forme editovateľného textu. Za vzostupom tejto technológie stojí predovšetkým obrovské navýšenie výpočtového výkonu v posledných rokoch (najmä pri chytrých telefónoch). Využíva sa niekoľko prístupov:
- fotoaparát smartphonu v kombinácii s mobilnou aplikáciou,
- klasický skener spolu s počítačovým programom,
- ručný skener so zabudovanou aplikáciou (funguje na princípe prechádzaní riadkov - využíva sa ale predovšetkým pri tlačenom texte).

Príklad prevodu historického textu pomocou IWR a OCR technológií. Zdroj: pro.europeana.eu
Bezplatné aplikácie pre digitalizáciu ručných poznámok
Pri väčšine bezplatných aplikácií počítajte s tým, že digitalizovaný text bude potrebné prejsť a zle prevedené znaky opraviť (napr. znaky s diakritikou, ktorú tieto programy spravidla nepodporujú).
Microsoft OneNote
Aplikácia je pre desktop ( Windows ) aj mobily ( iOS , Android ) s relatívne jednoduchým ovládaním. Pre prevod na digitálny formát vložte naskenovaný text na pracovnú plochu ( "insert" → "pictures"), kliknite na neho pravým tlačidlom a zvoľte "copy text from picture". Prípadné preklepy opravte.
OneNote podporuje slovenskú diakritiku, základom je ale kvalitný sken dokumentu s bielym pozadím.
Pen to Print
Jednou z najpoužívanejších (a najobľúbenejších) mobilných aplikácií pre digitalizáciu ručne písaného textu je Pen to Print (k dispozícii pre iOS aj Android ). V základnej verzii (skenovanie fotením a digitalizácia písaného textu) je zadarmo.
Rozšírená verzia ponúka (od 1,49 $) ukladanie digitalizovaného textu vo zvolenom formáte na vlastnom úložisku aj v cloude a zdieľania súboru naprieč rôznymi platformami. Nevýhodou pre slovenských používateľov je absencia podpory diakritiky, ale znaky ľahko opravíte v editore.
Základom je kvalitný skener
Pre naskenovanie dokumentu s rukopisom používajte skener s rozlíšením aspoň 600 DPI (tento parameter udáva počet bodov na linke o šírke 2,54 cm; čím vyššia hodnota DPI, tým je detailnejší výsledný sken). Odporúčame napr .:
Epson Perfection V19
Farebný skener Epson Perfection V19 disponujúci rozlíšením 4 800 × 4 800 DPI zaobstaráte za 66,43 €. Za minútu zvládne naskenovať až 5 strán. K počítaču sa pripája cez USB. Zariadenie je pomerne kompaktný - váži 1,5 kg a vďaka stojanu, ktorý je súčasťou balenia, je možné skenovať aj v pozícii na boku.

HP LaserJet Pro MFP M227sdn
Chcete svoje digitalizované poznámky po úprave tlačiť? Siahnite po multifunkčnej laserovej tlačiarni HP LaserJet Pro MFP M227sdn. Jej skener má rozlíšenie 600 × 600 DPI a skenovacie rýchlosť 15 strán za minútu.
Zariadenie, ktoré sa dodáva už s náplňami , tlačí v kvalite 1 200 × 1 200 DPI rýchlosťou 28 str./min (čiernobiela tlač). Vstupný zásobník pojme až 250 listov a vysoká je aj výťažnosť tlačiarne - bez problémov "utiahne" 30 000 strán mesačne.

Brother MFC-L6800DW
Ďalšou zaujímavou laserovou multifunkčnou tlačiarňou je Brother MFC-L6800DW vybavená plochým skenerom s rozlíšením 1 200 × 1 200 DPI. Veľkou prednosťou je obojstranné skenovanie s automatickým podávačom. To príde vhod napríklad vo chvíli, keď potrebujete digitalizovať veľké množstvo ručne písaných poznámok.
Zariadenie je vhodnejšie skôr do kancelárie. Tlačí rýchlo ( až 45 str./min ) v rozlíšení 1 200 DPI a je možné ho vybaviť až 4 vstupnými zásobníkmi. Samozrejmosťou sú aj kopírovacie a faxové funkcie.

Súvisiace produkty
