História tlače - cez prekážky ku hviezdam
Milujete vôňu nových kníh? Alebo dávate prednosť čítaniu z obrazovky? Knihy v tlačenej podobe sa začínajú vytrácať, informácie hľadáme na internete a pre študentov je najlepším zdrojom Wikipédia (keď práve neštrajkuje). Kto sa ale zaslúžil o to, aby sme dnes nemuseli opisovať každú knihu? Hoci to bol pre ľudstvo veľký skok k jednoduchšiemu životu, história tlače a tlačiarní je pre mnohých stále zahalená v opare nevedomosti. Cesta bola plná zákrut, výmoľov, prekážok a často aj slepých uličiek, ako už to u podobných vynálezov býva. Poďme si pripomenúť najzaujímavejšie zastávky v histórii tlači.
Prvé nesmelé krôčiky a detské choroby
Ak nepočítame prvých paleolitických lovcov a ich známe maľby v jaskyniach Lascaux a Altamira, tak na prvý spôsob prenášania písma či obrazu prišli obyvatelia Ďalekého východu. Boli to občania mestských štátov nachádzajúcich sa v povodí rieky Indu, Harappa a Mohendžodáro, ktorí už v 4. tisícročia pr. n. l. používali malé pečatidlá so symbolmi pripomínajúce písmo.
Razidlá a pečatidlá z kameňa, dreva a rôznych kovov v kombinácii s voskovými tabuľkami používali na prenos informácií tiež starí Egypťania, Gréci a Rimania. Tieto praktické nástroje im umožňovali odovzdávanie pomerne zložitých myšlienok tvorených súvislými vetami. Rimanom na písanie (alebo skôr škrabanie) na voskovú vrstvu slúžil stylus (bronzové pero).
Podľa starých čínskych kroník bol vraj papier vynájdený presne 11. marca 105 vládnym úradníkom Cchaj Lune. To bol prvý krok k tomu, aby sa v starovekej Číne v čase panovania dynastie Suej, na konci 6. storočia, mohla zrodiť technológia drevorezového doskotisku na papier. Znaky a písmená vytvárali svojim reliéfom vyvýšené miesta formy, ktorá bola vyrobená z drevenej dosky. Na tieto miesta sa naniesla farba, na ňu bol položený list mierne navlhčeného papiera a jeho zadnú stranu potľapkával majster "tlačiar" kefou. Doskotisk umožnil rozmnožovať texty ďaleko rýchlejšie a efektívnejšie, než ako tomu bolo v stredovekých kláštoroch: prácnym manuálnym opisovaním. Stačí si pustiť kultový film Meno ruže a hneď budete vedieť, aká to pre mníchov benediktínskeho rádu musela byť.
V 11. storočia potom čínsky tlačiar Pi Sheng zdokonalil pôvodnú tlačovú techniku, keď uskutočnil tlač za pomoci litier z pálenej hliny, ktoré bolo možné použiť opakovane.
Simply Guttenberg
Koľko mien Vám utkvelo v mysli z hodín dejepisu? V učebniciach sa to len hemží významnými kráľmi, vojvodcami, diktátormi a politikmi. Nesporne všetci z nich ovplyvnili svetové dejiny, či už v zlom či v dobrom. Často sa však zabúda na tých, ktorí uľahčovali svojimi vynálezmi životy obyčajným ľuďom. Meno Johannes Gensfleisch Gutenberg by však malo byť notoricky známe aj zaprisahaným abstinentom historických kníh a časopisov. Práve on je totiž považovaný za otca kníhtlače.
Rovnako ako rok úmrtia sv. Václava alebo narodenie Ježiša Krista je opradené tajomstvom, nie inak je tomu pri roku vynálezu kníhtlače. Táto záhada je úplne ospravedlniteľná, vo vtedajšej dobe totiž nebol nikto, kto by to mohol vytlačiť v novinách. Najčastejšie sa uvádza, že to bolo niekedy okolo roku 1440, avšak k masovému rozšíreniu tohto prevratného vynálezu došlo až na prelome rokov 1447/1448.
V čom spočívala genialita nového objavu? Nesporne v jeho jednoduchosti, čo by vám určite potvrdil aj Gutenberg sám, keby bol ešte nažive.
Či už zámerne, alebo nevedomky, Gutenberg svojou prácou nadviazal na objavy čínskych majstrov, o ktorých bola reč v predchádzajúcej kapitole.
Aj Guttenbergova tlačová technológia bola založená na variabilnej tlačovej forme, ktorá umožňovala zostavenie celých viet a slov z jednotlivých písmen. Na ich reliéf, ktorý je vyšší ako miesta pri tlači vynechané, je aplikovaná farba a tlakom prenesená na papier. Preto sa tiež kníhtlač niekedy nazýva tlačou z výšky.
Potom bol celý text vytlačený, písmená a znaky boli rozobrané a pripravené na opätovné použitie. Zostavenie inej tlačovej formy a vytvorenie nového textu z kovových písmen bolo už potom na vtedajšiu dobu "relatívne" ľahké. Pohyblivé kovové písmená zohrali významnú úlohu aj v Kórei, s ich pomocou bola už v roku 1377 vytlačená kniha Čikči.
Táto základná technika tlače sa neskôr masovo rozšírila a používala sa stovky rokov, než bola nahradená ofsetovou tlačou.
Teraz, teraz, teraz tu bol. Museli ste sa stretnúť...
Ďalším krôčikom na ceste k dnešným tlačiarňam bola technika zvaná stereotypia, ktorej počiatky môžeme datovať do obdobia okolo roku 1700. Stalo sa tak v Holandsku. V českých krajinách bola prvýkrát použitá v roku 1894. Ide o veľmi jednoduchý proces vedúci k obstaraniu odliatku tlačovej formy, ktorá je určená pre tlač z výšky.
Hoci Jára Cimrman, český velikán a svetobežník, vynašiel elektrickú zislu aj päťtaktní motor, v odbore kníhtlače sa mu až toľko nedarilo.
O prvenstvo vo svete ho pripravil Guttenberg a u nás doma kníhtlačiarsky tovariš Fabián Beynhauer z Olomouca. Ten v roku 1806 založil v Těšíne prvú kníhtlač, ktorú od neho v tom istom roku odkúpil pražský kníhtlačiar Tomáš Václav Antonín Prochaska. Tlačiareň slávila obrovský úspech a neskôr sa stala jednou z najvýznamnejších v celom Rakúsko-Uhorsku. Prochaska tak položil základy k mimoriadne úspešnému rozvoju tlači habsburského mocnárstva.
V roku 1925 sa práve v Těšíne začína tlačiť ofsetovou technológiou, čo je technika tlače tzv. z plochy. Založená je na postupnom nanášaní tekutých farieb. Patrí k najrozšírenejším metódam tlači aj v súčasnosti, jej podoba sa za uplynulých sto rokov príliš nezmenila. Prvý ofsetový stroj sa v Európe objavil v roku 1907.
Hoci sa v 30. rokoch 20. storočia musela firma tlačiarov Prochaska potykať s hospodárskou krízou, podarilo sa jej neúspechy preklenúť a tradícia zostala zachovaná. Pod obchodným názvom Těšínská tlačiareň funguje podnik dodnes. Z Těšína teda nielenže vyrážajú vlaky až na kraj sveta, ale predovšetkým odtiaľ až dodnes pochádza veľa krásnych kníh.
Prababička dnešných tlačiarní sa utopila v snoch
Prvá tlačiareň v zmysle priemyselného zariadenia určeného pre tlač je síce až novodobou záležitosťou, jej korene ale siahajú hlbšie, než by sa mohlo zdať.
Vedecký tím pod záštitou Londýnskeho vedeckého múzea zrekonštruoval a priviedol k životu nákresy Charlesa Babbage, britského matematika 19. storočia. V roku 1991 sa vedcom podarilo vytvoriť diferenčný stroj, o deväť rokov neskôr dokázali, že Babbage navrhol aj funkčnú tlačiareň.
Projekty sa vo svojej dobe ale nikdy nedočkali realizácie. Slávny matematik bol nepochybne geniálny vizionár a nemohol sa sťažovať ani na nedostatok financií. Britská vláda jeho technický projekt navyše podporila štedrou dotáciou. Prečo ambiciózna myšlienka nemala úspech? Vynálezca bol povahou prchký a zrejme aj nadmieru perfekcionistický a svoje veľkolepé dielo dotiahnuť do konca už nedokázal. Akože to hovoril Krakonoš vo večerníčku? Kto chce moc, nemá nič!
Na jeho odkaz následne nadväzuje americký gigant IBM, ktorý sa na začiatku 20. storočia sa začal zaoberať výrobou "počítačov". Úvodzovky sú tu preto, aby si nikto z vás pod týmto pojmom hneď nepredstavil desktop, notebook alebo tablet. Tak ďaleko ešte nie sme.
Ihličkové, laserové a atramentové tlačiarne
Práve spoločnosť IBM vytvorila v roku 1975 prvú laserovú tlačiareň. Nadviazala tak na technológiu EARS, za ktorou stoja inžinieri zo spoločnosti Xerox. Pre domáce použitie, ale ešte vzhľadom k svojej veľkosti vhodná nebola. Zmenšiť zariadenia sa podarilo až v roku 1984 spoločnosti Hewlett-Packard.
Ihličkové tlačiarne sú o niečo "služobne staršie", svoju premiéru absolvovali v roku 1964. Za týmito zariadeniami stojí japonská spoločnosť Seikosha. Tá v danom roku vytvorila pri príležitosti olympiády konanej v Tokiu praktické zariadenie schopné tlačiť informácie zo športovej časomiery. To viedlo k založeniu dcérskej spoločnosti Epson, ktorá patrí ku špičkám v segmente ihličkových tlačiarní aj v súčasnosti. Avšak dnes je táto technológia na ústupe.
Problém nekvality farebnej ihličkovej tlače viedol k tomu, že sa v 70. rokoch objavuje novinka v podobe tlači atramentovej. Rozšírenie v celosvetovom meradle mohlo prísť až so znížením ceny, prielom znamenala cenovka s čiastkou pod 1000 dolárov.
Pozrite ľudia, aké som pekné 3D
Okľukou cez krátku básničku s názvom Vyzývavá slečna od Karla Plíhala, ktorá skôr než moderné technológie opisuje fyziognomické prednosti mladej dámy, sa dostávame ku 3D tlači. Tá pomocou aditívneho procesu (tzn. metódy založenej na postupnom pridávaní materiálu) umožňuje z pôvodného digitálneho návrhu vytvoriť trojdimenzionálny objekt. Materiál sa pridáva do tej doby, kým nevznikne požadovaný tvar.
Ešte nedávno sa jednalo o záležitosť skôr okrajovu, 3D tlač sa ale stále viac rozširuje a jeho potenciál je značný. Tento spôsob tlače má výhodu v tom, že s ním možno relatívne ľahko tlačiť aj zložitejšie tvary. Môže byť preto úspešnou náhradou všade tam, kde nie je možné pre výrobu dielov uplatniť iný postup.
Všeobecne môžeme typy technológie 3D tlače rozdeliť na dve základné skupiny, a to na tlač práškovú a na ostatné. Známa je napríklad technológia označovaná ako FDM čiže Fused Deposition Modeling. Materiál sa pri tomto spôsobe tlače roztaví a vo forme vlákna sa nanáša po jednotlivých vrstvách.
Tlačí sa zo skla, kovu i plastu, ktorý je momentálne asi najpoužívanejší. Tlačiť sa dá voskom, betónom, keramikou a dokonca aj čokoládou. Sladká pochúťka má totiž ideálnu konzistenciu, ktorú do tekutej podoby zmení prostým pôsobením tepla. Experimentuje sa aj s tlačou za pomoci organického materiálu, čo sľubuje výrazne využitie v medicíne. Tak taká bola naša malá exkurzia do histórie tlače. Veríme, že ste sa na našej ceste nestratili a že s nami budete aj naďalej.
Podobné články
Xerox: Technologický priekopník, ktorý položil základy kancelárskych technológií, ako ich dnes poznáme
Názov tejto značky sa stal synonymom pre kopírovanie. Ale vynález xerografie nie je ani zďaleka jediným miľníkom v histórii vývoja kancelárskej techniky, ktorý má značka Xerox na svedomí. Obrovský pokrok v pohodlnom používaní a tým pádom aj masovom rozšírení osobných počítačov majú na svedomí vynálezy grafického rozhrania a myši. A áno, aj za nich je zodpovedný práve Xerox. Prečítajte si príbeh značky s viac než storočnou históriou, ktorá aj napriek obrovskému množstvu prelomových patentov a inovácií sa nie, a nie vyškriabať na vrchol.
Celý článok »Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať
Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na maximum? Pokiaľ si pokladáte podobné otázky, možno oceníte nasledujúci článok o recyklácií papiera v kancelárií.
Celý článok »