Ako spoznáte, že je váš počítač zavírovaný?
Zdá sa vám, že sa váš počítač chová v poslednej dobe zvláštne a vy nemáte najmenšie poňatie, prečo tomu tak je? Nedá sa bohužiaľ vylúčiť, že si do neho našiel cestu vírus, ktorý vám má určitým spôsobom škodiť. Jeho rozpoznanie a likvidácia je našťastie relatívne jednoduchou záležitosťou, rovnako ako obrana proti nemu. V nasledujúcich riadkoch vám v tomto smere povieme, čo a ako.
Čo je to počítačový vírus
Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že počítačový vírus alebo malware je škodlivý program, ktorý má za cieľ nejakým spôsobom uškodiť užívateľovi, do ktorého počítača je nainštalovaný, alebo v ktorom je len spustený. S čím ďalej tým väčším rozmachom počítačov po celom svete bohužiaľ rastie aj množstvo vírusov, ktoré užívateľov ohrozujú a to nielen na počítačoch, ale taktiež na smartfónoch, tabletoch či na inej elektronike. Ďalším problémom je potom to, že vo svete koluje veľké množstvo najrôznejších druhov vírusov, ktoré sa zameriavajú na odlišné veci. Medzi najrozšírenejšie patrí napríklad adware zameraný na neustále zobrazovanie reklám naprieč systémom, spyware na špehovanie činnosti používateľa na počítači, ransomware schopný zablokovať určité časti počítača v snahe donútiť používateľa za opätovné odblokovanie zaplatiť či “klasiky” schopné počítač rôzne spomaľovať, mazať z neho náhodne súbory, vypínať ho a tak podobne. V poslednej dobe sa rovnako rozmohli vírusy schopné na pozadí počítačov nenápadne ťažiť kryptomeny, pretože je k tejto činnosti potrebné relatívne veľké množstvo výkonu.
Vzhľadom na najrôznejšie typy vírusov nie je žiadnym prekvapením, že sú rôzne aj dôvody ich vzniku. Zatiaľ čo niektoré sú vytvorené v snahe sa obohatiť napríklad práve získaním "výkupného" za odblokovanie počítača, iné môžu byť zamerané na skrytý predaj či už všeobecnou reklamou alebo odporúčaním softvéru, ktorý daný vírus dokáže z počítača odstrániť, špehovať alebo napríklad len škodiť ľuďom. Všeobecne sa ale dá povedať, že v poslednom čase vznikajú skôr zámerne z nejakého konkrétneho dôvodu, než len tak pre škodenie ľuďom bez hlbšieho zmyslu, čo je svojím spôsobom pozitívne. Znamená to totiž, že útočníci nasadzujú väčšinou menej škodlivé vírusy na čele práve s adware pre zvýšenie predajnosti produktov, ktoré sú vo svojej podstate neškodné, hoci samozrejme veľmi otravné.
Tip: Najviac škodlivého softvéru putuje do našich počítačov cez internetový prehliadač. Niektorým dômyselným praktikám kybernetických útočníkov sa bráni ťažko, mnohokrát im ale skáču užívatelia na slaninu sami svojou neznalosťou alebo podcenením rizík. Prečítajte si v našom článku, ako nastaviť prehliadač a ochrániť svoje súkromie online.
Ako spoznať vírus v počítači?
S ohľadom na predchádzajúce riadky vás zrejme neprekvapí, že odhalenie vírusu bez využitia špeciálnych softvérových nástrojov v počítači je v dnešnej dobe pomerne ťažké, pretože sa môže vo výsledku prejaviť celým radom spôsobov. Suverénne najlepšia možnosť, ako spoznať, že máte v počítači vírus, je nainštalovať do neho overený antivírusový program a tým systém nechať prehľadať, či v ňom niečo podozrivé neobjaví. Dnešné antivírusy totiž dokážu zázraky, pretože sú ich tvorcami neustále vylepšované, vďaka čomu sú extrémne citlivé aj na tie najnovšie vírusy v obehu. Je len na vás, aký antivírus na hľadanie vírusu v počítači využijete, ale napríklad taký Avast, ESET, AVG či Norton, s nimi nič rozhodne nepokazíte. Ak potom využívate Mac od Applu, tu je možné odporučiť Malwarebytes. Super je navyše to, že napríklad práve Avast alebo Malwarebytes odvedie skvelú prácu aj v bezplatnej verzii, takže nie je od veci využiť na prvotný prieskum počítača práve tie.
Samozrejme môže sa stať, že bezplatný antivírus škodlivý program v počítači neodhalí a teda vaše problémy vyriešiť nedokáže. V takom prípade máte bohužiaľ prakticky iba dve možnosti. Tou prvou je si za antivírus zaplatiť a nechať ho počítač prehľadať ešte viac do hĺbky (niekedy napríklad aj na diaľku bezpečnostným expertom danej firmy), druhú potom prepátranie počítača na vlastnú päsť. Odhalenie pôvodu vírusu totiž nemusí byť vždy vyložene ťažké, pretože sa väčšinou viaže napríklad na prichádzajúci mail, stiahnutý súbor a tak podobne. Akonáhle si k nemu teda človek dokáže akokoľvek nájsť cestu, jeho likvidácia je razom jednoduchšia. Krajným riešením je potom kompletné preinštalovanie počítača, ktoré by malo väčšinu vírusov zlikvidovať.
Tip: Vírusy sa vám do počítača nemusia samozrejme dostať len vašou priamou chybou, ale napríklad aj kvôli nedostatočne silnému heslu, ktorého odhalenie hackermi im otvorí cestu do vášho počítača a to napríklad práve k šíreniu vírusov. Ak vás zaujíma, ako vytvoriť čo najlepšie heslo, prečítajte si náš starší článok tu.
A ako že sa vírusy pri využívaní počítača “prejavujú ”? Ako odznelo vyššie, možností je celý rad, pretože prejav vírusu závisí od jeho typu. V globále sa ale dá povedať, že sa skrátka stretnete s neštandardným správaním počítača či už vo forme vyššej frekvencie zobrazovaných reklám, podozrivých strát dát, u ktorých si ste istí ich nezmazaním alebo napríklad “len” náhlym výkonnostným prepadom zariadenia, jeho vyššou spotrebou či častejšieho “zadýchávania” vetrákov. Aby ste sa teda o víruse v počítači vôbec dozvedeli, je potrebné mať celkom jasno v štandardnom správaní zariadenia a v prípade náhlej zmeny funkčnosti začať problém okamžite riešiť, pokiaľ sa vírus nerozšíri (ak má túto schopnosť) ešte viac.
Na druhú stranu nemá zmysel v prípade náhlej zmeny správania počítača ihneď panikáriť a všetko pripisovať zavírusovaniu. Jasne, vyššiu frekvenciu reklám či stratu súborov možno vysvetliť inak ako vírusom viac-menej nemožno, ale napríklad práve náhly prepad výkonu počítača môže byť zapríčinený celým radom aspektov, ktoré je možné relatívne jednoducho vyriešiť. Medzi tie najčastejšie patria:
- Príliš malá kapacita operačnej pamäte (RAM) – možno len spúšťate naraz príliš veľa aplikácií súčasne a operačná pamäť jednoducho nestíha plniť požiadavky. Operačný systém Windows je vybavený správcom úloh, v ktorom nájdete informácie o spustených aplikáciách a ich náročnosť na operačnú pamäť. Správcu úloh spustíte stlačením klávesov CTRL+ALT+DELETE (súčasne).
- Internetový prehliadač využíva príliš veľa operačnej pamäti - ak v správcovi úloh zistíte, že najväčším žrútom operačnej pamäte je internetový prehliadač, odstráňte z neho rozšírenia, ktoré nie sú nevyhnutné, vymažte cache, zatvorte karty, ktoré nepoužívate a pokiaľ dôjde k znateľnému zrýchleniu systému, infekciu malwarom môžete vylúčiť.
- Dochádza voľné miesto na disku – v tomto prípade je potrebné zistiť, koľko miesta v úložisku počítača zaberajú vaše súbory. V prípade, že sa zostávajúce voľné miesto blíži jednotkám percent, je potrebné súbory zálohovať a miesto na disku uvoľniť.
- Neaktuálny operačný systém alebo ovládače - možno máte zakázané aktualizácie systému, čo môže spôsobovať jeho pomalý chod. Presvedčte sa, že používate aktuálnu verziu Windows či iOS a ak nie, systém aktualizujte.
- Fragmentovaný disk - pri dlhodobom používaní systému sa stáva, že časti súborov sa ukladajú na rôznych miestach pamäte počítača. Práca s nimi je potom pomalšia v dôsledku väčšieho zaťaženia systému. Počítaše s operačným systémom Windows sú od verzie 7 vybavené funkciou automatickej defragmentácie. Ak nepoužívate staršiu verziu, tento problém by vo vašom prípade nemal nastať.
Tip: Pri riešení problémov s výkonom počítača začnite vždy od najväčších banalít. Možno sa budete čudovať, ale prevažná väčšina problémov býva spôsobená úplnými hlúposťami, ktoré možno opraviť za pár desiatok sekúnd, pričom mnohokrát pomôže napríklad iba reštart počítača.
Ako sa pred vírusom chrániť?
Vírusy síce dokážu poriadne potrápiť, na druhú stranu však treba jedným dychom dodať, že si cestu do vášho zariadenia nenájdu, ak budete dodržiavať pár relatívne jednoduchých zásad. Aby totiž vírus do počítača prenikol, v prevažnej väčšine prípadov na to potrebuje chybu na strane užívateľa. Čo teda nerobiť?
- Používajte antivírus ešte než chytíte vírus, poprípade Mac - bola by chyba si myslieť, že antivírusové programy slúžia len na odstraňovanie už fungujúcich vírusov z počítača. Pravda je totiž taká, že sú tvorené primárne ako prevencia proti nim a preto je dôležité ich mať ideálne od prvého spustenia počítača neustále aktívne, aby mohli systém v určitom intervale kontrolovať a zaisťovať tak jeho bezinfekčnosť. Ak sa vám potom antivírusy inštalovať nechcú a radi by ste mali “len” bezpečný počítač bez ďalšieho softvérového balastu navyše, namiesto PC s Windows nie je od veci siahnuť po Macoch od Apple, pretože tie sú vďaka svojmu robustnému softvérovému zabezpečeniu voči vírusom ďaleko odolnejšie než práve počítače s operačným systémom Windows.
- Nesťahujte pochybné programy a súbory - úplný základ, ktorý je potrebný dodržiavať bezpodmienečne. Keď sa už pustíte do sťahovania súborov z internetu, je extrémne dôležité mať overené to, že nie sú škodlivé a to jednoducho tak, že budete poznať ich pôvod. Inými slovami, sťahovanie súborov z overených stránok a od overených vývojárov a firiem je prakticky bezrizikové, zatiaľ čo sťahovanie súborov napríklad za účelom ušetriť a tak podobne (veľkým problémom sú napríklad cracky na pirátskej kópii hier, filmy a tak podobne) je naopak cestou do pekiel vo forme vírusov.
- Neotvárajte neznáme prílohy – elektronická komunikácia sa za posledné roky dočkala extrémneho rozmachu, ktorý však so sebou bohužiaľ nesie aj značné riziká práve vo forme ľahkého šírenia vírusov. Tie totiž možno jednoducho skryť do rôznych súborov a následne ich medzi nič netušiacich používateľov rozosielať ako na prvý pohľad úplne iné veci. Veľmi dôležité je preto pri elektronickej komunikácii neotvárať nedôveryhodné a neznáme prílohy a to ideálne ani od ľudí, ktorých poznáte. Občas sa totiž stane, že sa internetovým útočníkom podarí zmocniť účtov vašich známych a cez nich začnú svoje vírusy šíriť, aby ich k vám dostali jednoduchšou cestou. Vždy majte teda jasno v tom, čo otvárate a pokiaľ to tak nie je, pôvod prílohy si overte, poprípade ju nechajte skontrolovať antivírusovým programom.
- Nenavštevujte pochybné stránky - na internete nájdete celý rad pochybných webových stránok, ktoré obsahujú vírus a ktoré vám ho do počítača nahrajú, ako by ste povedali obuvník. Áno, aj tieto weby využívajú neznalosť používateľov, keď napríklad na nich vychrlia najrôznejšie senzačné bannery vyžadujúce potvrdenie tej a onej veci, čo však vo výsledku vedie opäť len k otvoreniu "dverí" do vášho počítača. Vždy teda v podobných chvíľach zapojte sedliacky rozum a buďte čo možno najopatrnejší. Predsa len, keď vám na pornografických stránkach vyskočí, že ste vyhrali iPhone 13 Pro Max a jediné, čo treba urobiť, je stiahnuť súbor tváriaci sa ako výherný formulár, nie je až tak ťažké to prekuknúť.
- Nepoužívajte neznámy hardvér - softvéroví útočníci sú bohužiaľ čím ďalej chytrejší a využívajú preto finty, ktoré svet ešte pred pár rokmi nepoznal. Jednou z nich je napríklad tvorba zavírusovaného hardvéru, ktorý stačí pripojiť k vášmu počítaču, odsúhlasiť uňho na prvý pohľad banálne veci a už je oheň na streche. Z tohto dôvodu je preto vždy lepšie nakupovať skôr u overených predajcov a keď už sa vám nejaký neznámy hardvér dostane do rúk, je potrebné ho obchádzať oblúkom. Poprípade si ho s maximálnou bezpečnosťou preveriť opäť antivírusovým programom, ak to umožňuje. Dôležité je tiež vždy pri udeľovaní oprávnení na využívanie určitých častí počítača (či inej elektroniky) premýšľať. Predsa len, keď po vás bude chcieť flash disk prístupy k histórii vášho prehliadača a lacný foťák zase prístup ku kontaktom v maile, asi to úplne štandardné nie je.
Tip: Pri riešení zavírusovaného počítača je veľmi dôležité zachovať si chladnú hlavu a nekonať teda v návale emócií. Vďaka tomu totiž môžete byť mnohokrát schopní odhaliť množstvo slabín vášho škodcu a vďaka tomu s ním poriadne zatočiť. Poprípade sa minimálne nenecháte napríklad obrať o peniaze. Niektoré vírusy skúšajú napríklad používateľa obalamutiť tým, že majú ich nahé fotky z webkamery a že pokiaľ za ne nebude zaplatené, budú zverejnené. Zdanlivo šialená správa ale má svoj zádrhel. Ide totiž o preddefinovanú správu rozosielanú používateľom bez ohľadu na to, či pred počítačom nahí niekedy boli alebo nie. V takom prípade vám teda stačí si len uvedomiť svoje zvyklosti a tým sa stresu z vírusu zbaviť, pretože najskôr zistíte, že to, čím sa vám vyhráža, z podstaty veci nie je možné.
Tip: Vedeli ste, že aj tlačiareň je potrebné zabezpečiť, aby z nej neunikli dáta, ktoré majú byť pred ostatnými ľuďmi skryté? Pokiaľ nie, pozrite sa na tento náš starší článok, v ktorom sme sa zamerali na tlačiarne.
Podobné články
Bezpečnosť na internete ½: Nastavenie prehliadača a ochrana súkromia online
Internet spôsobil revolúciu v spôsobe, akým žijeme naše životy. Skrátil vzdialenosť, urýchlil komunikáciu, sprístupnil informácie. S internetom je to ako s ohňom - je to dobrý sluha, ale zlý pán. Ako s ním pracovať a nepopáliť sa? Prečítajte si nasledujúce tipy pre bezpečnosť pri práci s internetom.
Celý článok »Ako na bezpečné heslo a ktoré heslá hackeri prelomia do 1 sekundy
Bez internetu by si dnes vedel predstaviť svoj život už len málokto. Stačí ale len trocha nepozornosti a vaše citlivé údaje, digitálna identita a ďalšie dáta sa ľahko ocitnú v nepovolaných rukách. Ako zvoliť bezpečné heslo, ktoré bude vhodným strážcom vašich účtov? Držte sa týchto základných postupov.
Celý článok »