Ako sa naučiť písať všetkými desiatimi: tipy na programy a postupy

Premýšľali ste niekedy o tom, koľko času by ste pri práci ušetrili, keby ste na klávesnici písali desiatimi prstami? V tomto článku vám prezradíme, aké výhody vám písanie všetkými desiatimi prinesie, ako pri učení postupovať a aké bezplatné aplikácie využiť.

Práca s počítačom je dnes neoddeliteľnou súčasťou kancelárskych profesií. Väčšinu času pritom trávime prácou s klávesnicou: píšeme e-maily, dávame dokopy reporty, tvoríme všemožné tabuľky alebo programujeme.

A hoci pracujeme s počítačom dlhé roky (často i desaťročia), všetkými desiatimi píše len malá časť z nás. Táto technika sa totiž vyučuje len na obchodných akadémiách, popr. jej kurzy svojim zamestnancom ponúkajú len niektoré firmy. A to je veľká škoda - pomalé písanie znižuje našu produktivitu a má tiež negatívny vplyv na naše zdravie.

Prečo sa naučiť písať všetkými desiatimi: úspora času, menej chýb aj lepšie koncentrácia

Pri klasickom písaní písmen striedame pohľad medzi klávesnicu a obrazovku a musíme vedome dávať pozor, ktoré písmeno potrebujeme stlačiť. Častejšie robíme chyby a rýchlosť našich myšlienok trvalo predbieha text na obrazovke. Tým si významne znižujeme produktivitu i kvalitu urobenej práce.

Podľa prieskumu spoločnosti Ratatype je priemerná rýchlosť písania 41 slov za minútu (WPM - words per minute). Štatistiky pritom hovoria, že pre plynulé písanie (ktoré je približne rovnako rýchle ako vaše myšlienky) je asi 60 slov za minútu.

A ako rýchlo píšete vy?
Svoju rýchlosť písania na klávesnici zistíte napríklad na webe 10fastfingers.com (možné prepnúť do slovenského jazyka) či v aplikácii LiveChat (k dispozícii iba v angličtine).

A práve rýchlosť 60 slov za minútu a vyššie bez problémov zvládajú ľudia píšuci všetkými desiatimi. Skutočnú časovú úsporu si uvedomíte z dlhšieho časového odstupu: ak za minútu napíšete 40 slov a písaním strávite v práci denne 3 hodiny, rovnaký objem textu vytvoríte pri písaní všetkými desiatimi za 2 hodiny. To znamená ročnú úsporu vyše 200 hodín čistého času, teda cez 8 dní. Pri písaní všetkými desiatimi budete navyše robiť oveľa menej chýb.

Písanie na klávesnici môžete automatizovať natoľko, že sa budete môcť sústrediť výhradne na obrazovku. Tým si ušetríte veľkú časť tzv. kognitívnej kapacity; namiesto toho, aby ste riešili, "ako písať", zúžite svoju pozornosť na to, "čo písať". A v neposlednom rade si polepšíte aj zdravotne:

  • vďaka sústredenému pohľadu na monitor budete menej namáhať svoje oči,
  • znížite napätie v oblasti krku a tým aj riziko bolesti hlavy, zablokovanej krčnej chrbtice a ďalších problémov.

Ako sa naučiť písať všetkými prstami

Písanie všetkými desiatimi sa začalo využívať začiatkom 20. storočia - s masovým rozšírením písacích strojov - a rešpektuje fyziológiu ľudskej ruky. V základnej polohe prsty položené na klávesoch strednej rady. Ukazovák ľavej ruky spočíva na písmene F, ukazovák pravej ruky je položený na písmene J (k orientácii slúžia výstupky na týchto klávesoch). Palce ležia na medzerníku.

Rovnako ako u ostatných zručností platí: kto vytrvá, zvíťazí. Podľa expertov trvá asi 3 mesiace, než si návyk písania všetkými desiatimi osvojíte a zautomatizujete. Pri tréningu je dôležitá pravidelnosť; počíta sa každý deň, aj keby ste mali písať len 10 minút.

Pri osvojovaní písania všetkými desiatimi je najkritickejšie obdobie niekoľkých prvých týždňov. Pripravte sa na to, že budete písať oveľa pomalšie, než ste zvyknutí. Akonáhle ale dosiahnete určitú úroveň, vaše schopnosti porastú raketovým tempom - tréningom pre vás bude tvorba každého pracovného e-mailu či dokumentu.

Nezabúdajte na správnu ergonómiu
Pri písaní (rovnako u akejkoľvek práce s počítačom) je dôležité, aby ste dodržiavali zásady správnej ergonómie. Len tak sa v neskoršom veku vyhnete vážnym problémom, ako zablokovanéýchrbát či syndróm karpálneho tunela.
Zásady správneho sedenia sme popísali v článku Zdravé sedenie za počítačom nie je žiadne umenie. Rady k výberu vhodnej stoličky a stola zase nájdete v texte Ako si zariadiť modernú domácu kanceláriu a vybrať do nej správne vybavenie?.

Ktoré bezplatné online aplikácie vás naučia písanie všetkými desiatimi?

Nedatluj.cz

Český nástroj, ktorý nájdete na adrese nedatluj.cz, ponúka výučbu po jednotlivých radoch na klávesnici. Každý rad je rozdelený do blokov 2 4 klávesov a každý blok obsahuje niekoľko lekcií. Nechýba ani výučba písania interpunkcie a písmen s diakritikou.

Základná verzia aplikácie Nedatluj je zadarmo v celom rozsahu osnovy. Za 299 (11,03 ) získate možnosť prechádzať jednotlivé lekcie bez reklám, bonusové lekcie s klávesovými skratkami a ďalšie výhody.

pasted-image-0-(1)-nahled2.png

Typing study

Nástroj Typing Study je úplne zadarmo, to je ale nevýhodou veľkej prítomnosti reklamy. Okrem slovenčiny obsahuje aj množstvo ďalších jazykov a ponúka rôzne typy rozloženia klávesnice (napr. QWERTZ či QWERTY).

Výučba je rozdelená do 15 lekcií a každá z nich do niekoľkých úloh. Aplikácia zobrazuje, akými prstami rôzne klávesy tlačiť a meria aj rad štatistík (WPM, chybovosť pod.).

snímka-obrazovky-2020-10-05-o-13.02.12-nahled2.png

Typing.com

Typying.com vás naučí písať všetkými desiatimi v anglickom jazyku. Aplikácia patrí medzi jednu z najpopulárnejších na svete a ponúka rozsiahlu výučbu na troch úrovniach (základná, stredná a pokročilá) rozdelenú do niekoľkých desiatok lekcií. Pri každej lekcii je aj video s vysvetlením.

pasted-image-0-nahled2.png
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

kanc

Ako si zariadiť modernú domácu kanceláriu a vybrať do nej správne vybavenie?

Z práce z domu (tzv. homeoffice) sa stáva rozšírený benefit. Home office už nie je len doménou odborníkov na voľnej nohe, čoraz častejšie...

Zdravé sedenie za počítačom nie je žiadne umenie

Digitálna doba nás premenila na kancelárskych lenivcov, ktorí od monitorov takmer neodlepia zrak. Kancelárska stolička nám pevne prirástla...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás