Papier v kancelárii: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Kancelárie produkujú ohromné množstvo použitého papiera, obzvlášť tie, ktoré zatiaľ neobjavili bezpapierový spôsob fungovania. naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na maximum? Ak si pokladáte podobné otázky, možno oceníte nasledujúci článok o recyklácii papiera v kancelárii.

Spotreba papiera súvisí s ekonomickým rastom

Priemerný Čech spotrebuje ročne 130 kg papiera, priemerný Slovák takmer o polovicu menej. Naopak v Nemecku alebo Rakúsku dosahuje spotreba papiera na obyvateľa okolo 230 kg ročne, v Severnej Amerike dokonca 260 kg.

Štatistiky potvrdzujú, že vyššia spotreba papiera ide ruka v ruke s rastom životnej úrovne danej krajiny. Vyspelé a bohaté štáty majú viac fungujúcich firiem, ktoré produkujú hromady tlačených dokumentov, listov a reklám. Všetky tie firmy musia pochopiteľne byť kontrolované, kontrolované zodpovedajúcim množstvom úradníkov a styk s nimi sa opäť nezaobíde bez papierovania.

Ani domácnosti nezostávajú príliš pozadu. Majú na svedomí niečo medzi 30 a 50 percentami spotrebovaného papiera. Počítače a tlačiarne dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Vďaka lacným tonerom a náplniam do tlačiarní náklady na vytlačenie jednej stránky natoľko zanedbateľné, že len málokto sa pozastavuje nad tým, či je naozaj nevyhnutné obťažovať životné prostredie ďalším tlačeným frontom.

Lepšie, než recyklovať (nielen) papierový odpad, je vôbec ho nevytvárať

Na rozdiel od takého skla, ktoré sa dá znovu používať do nekonečna, papier je možné recyklovať iba päťkrát, maximálne sedemkrát. S každou ďalšou recykláciou papier stráca na kvalite a jeho hodnota klesá. Navyše je recyklácia papiera energeticky veľmi náročná, spotrebováva sa pri nej veľké množstvo vody a vzniká veľa odpadu.

 

recyklace-2-nahled2.jpg
Prehnané papierovanie nie je len úmorné, ale aj neekologické a neekonomické.

 

Niet teda divu, že spoločenské diskusie o potrebe recyklácie papiera pomaly striedajú otázky, či je vôbec nutné, aby sme tak vzácnu surovinu ako papier používali, zneužívali, v tak nesmiernom rozsahu. Skutočne potrebujeme v kancelárii 21. storočí stohy dokumentov, tony účtovných dokladov v stovkách šanónov a archívov zmlúv, ktoré pamätajú kráľovnú Máriu Teréziu?

Bezpapierová kancelária, je zatiaľ utópia

Výhody kancelárie, kde sa papier stal nadobro minulosťou, zrejmé. Náklady na tlačiarne, kvalitné tonery, úložné priestory a samotný papier zásadnými položkami firemných rozpočtov. Digitalizácia urýchľuje prácu s dokumentmi, ich ukladanie zaberá oveľa menej fyzického priestoru v kanceláriách a digitálne súbory sú, na rozdiel od tých papierových, dostupné v cloude - kdekoľvek a kedykoľvek.

Lenže, nech je digitalizácia skloňovaná v médiách a na firemných mítingoch, ako chce, jej uvedenie do praxe bráni niekoľko zásadných prekážok. Kapitola sama o sebe je úradnícka byrokracia, ktorá stále ešte prebieha vo veľkom práve na papieri.

Papier ako nosič dát oproti digitálnemu úložisku ešte raz veľkú výhodu. Hoci horí o niečo rýchlejšie, dáta z neho nikto len tak nezmaže, dostupné aj pri technických problémoch alebo prípadnom výpadku elektriny a z uzamknutých skriniek so šanónmi na štvrtom poschodí sídla spoločnosti je predsa len zložitejšie ich ukradnúť.

Ako obmedziť spotrebu papiera v kancelárii.

S papierom sa kancelárie ešte zďaleka nelúčia. Firemné rozpočety aj životné prostredie, ale budú potešené, keď sa pokúsime znížiť jeho spotrebu na nutné minimum. Ako to docieliť?

1) Zvážte, či naozaj potrebujete tlačiť

2) Keď musíte tlačiť, tlačte na recyklovaný papier

3) Používajte certifikovaný papier šetrný k životnému prostrediu - označenie Ekologicky šetrný výrobok

4) Ak nie je možné použiť recyklovaný papier, vyberte papier s certifikátom Forest Stewardship Council (FSC)

5) Redukujte obsah dokumentov na minimálny počet strán

6) Tlačte obojstranne

7) Potlačené papiere použite znova - ako papier na poznámky, alebo napríklad ako obalový materiál

8) Zaveďte vo firme bezpapierové procesy a pracujte s digitálnymi súbormi

9) Nenechajte sa zahŕňať tlačenou reklamou (katalógy, letáky ...)

10) Vlastnú reklamu presmerujte do online prostredia

11) Posielajte e-maily, nie listy

12) Pri styku s úradmi začnite používať dátovú schránku

13) Recyklujte!

 

Tipy, ako recyklovať papier v kancelárii

Keď papier použijete a vyťažíte ho na maximum, nezostáva než ho recyklovať. Ako docieliť, aby použitý papier z vašej kancelárie mohol byť znovu použitý?

1) Vybavte kancelárie košmi na použitý papier

Hoci papier je nielen v Česku najčastejšie recyklovanou surovinou, v mnohých firmách by ste nádoby na triedený odpad, teda aj na použitý papier, hľadali márne.

Samotná existencia nádob na triedený odpad ale ešte nezaručuje dobré výsledky. Zásadnú úlohu hrá aj rozmiestnenie kontajnerov a ich dostupnosť. Výskumníci z kansaskej univerzity potvrdili experimentom, že vzdialenosť košov od pracovného miesta na intenzitu triedenia zásadný vplyv. Keď boli kontajnery na použitý papier umiestnené na jednom centrálnom mieste, zamestnanci vytriedili iba 28% papiera, zatiaľ čo v bližšie umiestnených nádobách sa vytriedili 85-94% papiera . Najradšej zamestnanci triedili do nádob, ktoré boli umiestnené priamo na ich pracovných stoloch.

 

recyklace-3-nahled2.jpg
Vzdialenosť nádob na triedený odpad na intenzitu triedenia zásadný vplyv. Zamestnanci najviac triedia do nádob, ktoré majú po ruke.

 

2) Motivujte ostatných kolegov

Menej dôležitá je aj samotná motivácia zamestnancov ku triedeniu odpadu. môžu zamestnávatelia podporiť ekologickým školením, ktoré by ale malo byť zábavné a poučné, nie nudné a povinné (ako tomu býva častejšie). Triedenie papiera a ďalšieho odpadu v kanceláriách sa dá pomerne ľahko pretaviť v zábavnú hru, alebo motivačný program, ak chcete. Samozrejmosťou by mal byť pozitívny príklad zo strany vedúcich pracovníkov a šéfov.

 

recyklace4-nahled2.jpg
Motivovať kolegov ku triedenie papiera nemusí byť zložité. Niekedy stačí vzbudiť v nich súťaživého ducha.

 

3) Recyklujte aj skartovaný papier

Produkuje vaša kancelária hromady použitého papiera, ktorý ste ale nútení kvôli citlivým údajom skartovať? Napriek mnohým pochybnostiam, aj skartovaný papier sa dá recyklovať. Možnosti ďalšieho využitia papiera sa jeho skartovaním však dosť zúži. V dôsledku rozrezanie dlhých papierových vlákien na tenké rezance, sa skartovaný papier znovu použiť len na výrobu vreckoviek a toaletného papiera. Čo ale v žiadnom prípade nie je prekážka v jeho triedenie.

4) Kúpte si prístroj na recykláciu papiera od spoločnosti Epson

Japonský výrobca tlačiarní prišiel pred nedávnom s prevratnou novinkou - vyvinul a uviedol na trh recyklačné linku pre kancelárie - PaperLab. Tento kolos, ktorý pripomína rozlohou aj hlučnosťou sálové počítače zo 60. rokov, recykluje kancelársky papier bez použitia vody.

Jednoducho na jednej strane vložíte potlačený papier, na druhej strane sa môžete tešiť na voňavý a čistý kancelársky papier. A to bez akéhokoľvek preháňania, toto zariadenie totiž vie na želanie vyrobiť nielen žiarivo biely papier, ale aj papier odolný proti plameňom alebo parfumovaný papier.

Rýchlosť recyklácie a následnej výroby papiera udáva Epson 14 listov za minútu, alebo 6 720 strán za deň. Táto najekologickejšia skartovačka na svete je k dispozícii len v Japonsku a ceny pre európsky trh neboli vôbec stanovené, takže s tým vyhotovením to zatiaľ v našich podmienkach zas tak horúce nebude.

Papierom to len začína, recyklujte aj ďalšie suroviny

V kanceláriách vzniká obrovské množstvo odpadu, zďaleka nielen toho papierového. Podľa štatistík je po papieri druhým najčastejším odpadom amerických kancelárií plechovka od nápoja. Choďte vo svojich kanceláriách ďalej, nerecyklujte len plasty, papier a sklo, recyklujte aj elektroodpad, recyklujte tonery ... A ak niečo vyhodíte, skúste sa zamyslieť nad tým, či nenájdete spôsob, ako by sa dal zamýšľaný odpad znovu použiť .

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás