Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

25. 3. 2019

25. marca 2019 | Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na maximum? Pokiaľ si pokladáte podobné otázky, možno oceníte nasledujúci článok o recyklácií papiera v kancelárií.

Spotreba papiera súvisí s ekonomickým rastom

Priemerný Čech spotrebuje ročne 130 kg papiera, priemerný Slovák takmer o polovicu menej. Naopak v Nemecku alebo Rakúsku dosahuje spotreba papiera na obyvateľa okolo 230 kg ročne, v Severnej Amerike dokonca 260 kg.

Štatistiky potvrdzujú, že vyššia spotreba papiera ide ruka v ruke s rastom životnej úrovne danej krajiny. Vyspelé a bohaté štáty majú viac fungujúcich firiem, ktoré produkujú hromady tlačených dokumentov, listov a reklám. Všetky tie firmy musia pochopiteľne byť kontrolované, kontrolované zodpovedajúcim množstvom úradníkov a styk s nimi sa opäť nezaobíde bez papierovania.

Papier je v kancelárií nenahraditeľný

Papier ako nosič dát oproti digitálnym úložiskám jednu veľkú výhodu. Aj keď papier horí o niečo rýchlejšie, dáta z neho len tak nezmažete, dostupné aj pri technických problémoch, alebo pri prípadnom výpadku elektriny a predsa je ich ťažšie ukradnúť z karisbloku, ktorý sa nachádza na štvrtom poschodí.

Tipy, ako recyklovať papier v kancelárii

Keď papier použijete a vyťažíte ho na maximum, nezostáva než ho recyklovať. Ako docieliť, aby použitý papier z vašej kancelárie mohol byť znovu použitý?

1) Vybavte kancelárie košmi na použitý papier

Hoci papier je nielen v Česku najčastejšie recyklovanou surovinou, v mnohých firmách by ste nádoby na triedený odpad, teda aj na použitý papier, hľadali márne.

Samotná existencia nádob na triedený odpad ale ešte nezaručuje dobré výsledky. Zásadnú úlohu hrá aj rozmiestnenie kontajnerov a ich dostupnosť. Výskumníci z kansaskej univerzity potvrdili experimentom, že vzdialenosť košov od pracovného miesta na intenzitu triedenia zásadný vplyv. Keď boli kontajnery na použitý papier umiestnené na jednom centrálnom mieste, zamestnanci vytriedili iba 28% papiera, zatiaľ čo v bližšie umiestnených nádobách sa vytriedili 85-94% papiera . Najradšej zamestnanci triedili do nádob, ktoré boli umiestnené priamo na ich pracovných stoloch.

recyklace-3-nahled2.jpg
Vzdialenosť nádob na triedený odpad na intenzitu triedenia zásadný vplyv. Zamestnanci najviac triedia do nádob, ktoré majú po ruke.

 

2) Motivujte ostatných kolegov

Menej dôležitá je aj samotná motivácia zamestnancov ku triedeniu odpadu. môžu zamestnávatelia podporiť ekologickým školením, ktoré by ale malo byť zábavné a poučné, nie nudné a povinné (ako tomu býva častejšie). Triedenie papiera a ďalšieho odpadu v kanceláriách sa dá pomerne ľahko pretaviť v zábavnú hru, alebo motivačný program, ak chcete. Samozrejmosťou by mal byť pozitívny príklad zo strany vedúcich pracovníkov a šéfov.

recyklace4-nahled2.jpg
Motivovať kolegov ku triedenie papiera nemusí byť zložité. Niekedy stačí vzbudiť v nich súťaživého ducha.

3) Recyklujte aj skartovaný papier

Produkuje vaša kancelária hromady použitého papiera, ktorý ste ale nútení kvôli citlivým údajom skartovať? Napriek mnohým pochybnostiam, aj skartovaný papier sa dá recyklovať. Možnosti ďalšieho využitia papiera sa jeho skartovaním však dosť zúži. V dôsledku rozrezanie dlhých papierových vlákien na tenké rezance, sa skartovaný papier znovu použiť len na výrobu vreckoviek a toaletného papiera. Čo ale v žiadnom prípade nie je prekážka v jeho triedenie.

4) Kúpte si prístroj na recykláciu papiera od spoločnosti Epson

Japonský výrobca tlačiarní prišiel pred nedávnom s prevratnou novinkou - vyvinul a uviedol na trh recyklačné linku pre kancelárie - PaperLab. Tento kolos, ktorý pripomína rozlohou aj hlučnosťou sálové počítače zo 60. rokov, recykluje kancelársky papier bez použitia vody.

Jednoducho na jednej strane vložíte potlačený papier, na druhej strane sa môžete tešiť na voňavý a čistý kancelársky papier. A to bez akéhokoľvek preháňania, toto zariadenie totiž vie na želanie vyrobiť nielen žiarivo biely papier, ale aj papier odolný proti plameňom alebo parfumovaný papier.

Rýchlosť recyklácie a následnej výroby papiera udáva Epson 14 listov za minútu, alebo 6 720 strán za deň. Táto najekologickejšia skartovačka na svete je k dispozícii len v Japonsku a ceny pre európsky trh neboli vôbec stanovené, takže s tým vyhotovením to zatiaľ v našich podmienkach zas tak horúce nebude.

Papierom to len začína, recyklujte aj ďalšie suroviny

V kanceláriách vzniká obrovské množstvo odpadu, zďaleka nielen toho papierového. Podľa štatistík je po papieri druhým najčastejším odpadom amerických kancelárií plechovka od nápoja. Choďte vo svojich kanceláriách ďalej, nerecyklujte len plasty, papier a sklo, recyklujte aj elektroodpad, recyklujte tonery ... A ak niečo vyhodíte, skúste sa zamyslieť nad tým, či nenájdete spôsob, ako by sa dal zamýšľaný odpad znovu použiť .

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Keď doslúžim, chcem do zberu? alebo Ako recyklovať tonery

Triedenie odpadu je dnes pre mnohých celkom samozrejmou činnosťou. Pokiaľ i vy patríte medzi tých, ktorí sa aktívne podieľajú na...

11. 9. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body