Originálny vs. kompatibilný toner alebo nájdi 5 rozdielov

13. 3. 2019

13. marca 2019, 15:05 | Tú otázku si položil snáď každý z nás. Čo je lepšie: drahý originál, alebo lacná kópia? Kvalitné oblečenie, špičková elektronika, luxusné hodinky a šperky ... to všetko je žeravý tovar, po ktorom túžia mnohí z nás. Žiaden div, že sa nájdu „superpátrači“, ktorí sa rozhodnú na popularite obľúbených značiek parazitovať a chcú si trochu privyrobiť. Začnú vyrábať lacnejšie napodobeniny týchto výrobkov, ktoré sa majú pôvodnému vzoru aspoň trochu priblížiť. Alebo ho dokonca prevýšiť. Poznáte to: Čím viac pruhov, tým viac Adidas. A aké vlastne rozdiely medzi originálnymi a kompatibilnými tonermi? Práve o tom je náš článok.

Podobné ako vajce vajcu

Športová súprava Abybas, svetlý ležiak Heimekem, pánske hodinky Owego, mobilný telefón Aeppie, tradičné talianske Pizza Huh či čerstvá výberová káva Sunbucks. Že Vám to nič nehovorí? To snáď nemyslíte vážne, veď tieto "renovovanie" značky pozná celý svet! Alebo snáď nie ?! Jasne, jedno alebo dve písmenká, suverén alebo suterén, to je predsa fuk. Lenže trochu inak znejúci názov je to najmenšie, čo môže odlišovať originál od imitácie. Niekto by povedal napodobenina, iný by použil ostrejší výraz: falzifikát.

hodinky-1-nahled2.jpg

Hoci v prípade kompatibilných tonerov určených pre laserové tlačiarne rozhodne nemôžeme hovoriť o falzifikátoch, aj tak dochádza k častým stretom medzi významnými svetovými producentmi tlačiarní a príslušného spotrebného tovaru s výrobcami jeho lacnejších variantov. Navyše nejde o preťahovanie sa s nejakou ušmuľanou, pokútne založenou garážovou firmičkou, ale často s výrobcom, ktorý disponuje hustou distribučnou sieťou, kvalitným servisom, spoľahlivou logistikou ... a predovšetkým spokojnými zákazníkmi.

Originálne tonery - náskok vďaka ... kvalite

Originálne tonery - niekedy sa tiež označujú skratkou OEM tonery (z angl. Original Equipment Manufacturer, teda pôvodný výrobca zariadenia) - to najlepšie, čím môžeme našu tlačiareň nasýtiť. Tieto náplne vyrábajú priamo výrobcovia tlačiarní, kopírok, faxov alebo multifunkčných zariadení. Ak teda vlastníte napríklad tlačiareň značky Canon, môžete si byť istí, že k tomuto zariadeniu bez problémov zoženiete aj adekvátne originálny toner rovnakej značky. Okrem spomínanej japonskej značky patrí k najznámejším výrobcom tlačiarní a príslušného spotrebného tovaru tiež Hewlett - Packard (HP), Samsung, Konica Minolta, Xerox, Brother, OKI, Epson, Kyocera, Dell a ďalšie.

Tieto - často nadnárodné korporácie - majú veľa peňazí, vlastný rad patentov a s nimi prístup k najnovším technológiám (samé sa často vyvíjajú), dokonalú znalosť všetkých komponentov tlačiarne, ich vnútorného usporiadania, rozmiestnenie mechanických častí atď. Z toho samozrejme môžu ťažiť.

Výsledkom sú:

  • presné a unikátne rozmery tonerovej kazety, ktoré zamedzí prípadnému poškodeniu,
  • unikátne patentované zloženie toneru,
  • bezkonkurenčná spoľahlivosť tonera,
  • prvotriedna kvalita tlačového výstupu,
  • výnimočný výkon tlačiarne a dlhodobo vysoký štandard tlače,
  • v prípade farebného tonera jasné, živé a verné farby,
  • dlhá životnosť a bezproblémovú prevádzku tlačiarne.
garancia-2-nahled2.jpg

Ponuka originálnych tonerov pre väčšinu modelov bežných tlačiarní rôznych značiek je veľmi pestrá, zoženiete ich v mnohých slovenských e-shopoch. Spoločne s ich nákupom získavate aj širokú zákaznícku podporu a kvalitný servis. Ďalšou prednosťou originálnych tonerov je bezkonkurenčne nízka poruchovosť , čo Vám ušetrí nervy i čas strávený vybavovaním prípadných reklamácií. A ak sa predsa len nejaká vyskytne, riziko, že Vám ju autorizovaný predajca odmietne uznať, je minimálna.

Cena originálov = kameň úrazu

Najväčšiou nevýhodou originálnych tonerov je ich vysoká cena . Nové originálne tonery či atramenty do tlačiarne nezriedka stoja viac ako samotná tlačiareň. Známi svetoví výrobcovia používajú tento spotrebný materiál, bez ktorého sa žiadna kancelária nezaobíde, ako prostriedok, ktorý im umožňuje ľahko prísť k ďalším peniazom. Zákazník si síce tlačiareň kúpi len raz, ale toner musí nakupovať zakaždým, keď mu dôjde. A tak míňa a míňa ... V porovnaní s kompatibilnými tonermi môžu byť originály o 10 - 50% drahšie. Niektorí výrobcovia ponúkajú tonery v sadách, na ktorých sa dá aspoň trochu ušetriť. Ale nie je to žiadny zázrak.

Ďalšou nevýhodou originálnych tonerov, o ktorej sa príliš nevie, je potom pomerne veľká ekologická záťaž pri výrobe.

Kompatibilné tonery - najkratšia cesta k úsporám

Z premrštených cien originálnych tonerov ťaží vo svojej obchodnej stratégii alternatívne výrobcovia kompatibilných kaziet. Ponúkajú výrobky porovnateľné kvalitou aj dostupnosťou, avšak za oveľa priaznivejšie ceny.

Kompatibilné náplne vyrába iná spoločnosť než tá, ktorá vyrába tlačiarne. Väčšinou ide o ázijských výrobcov, ktorí využívajú lacné pracovné sily. Kompatibilné tonery, ktoré vznikajú pod rukami tamojších pracovníkov, zhotovené z nových komponentov a kvalitou porovnateľné s originálmi. Kompatibilné náplne majú svoje nezastupiteľné miesto na trhu, veľmi rozšírené a obľúbené. Ich výrobcovia sa môžu preukázať rôznymi certifikáciami, ktoré potvrdzujú výbornú kvalitu výrobku. Najčastejšie ide o certifikáty udelené na základe splnenia normy ISO 9001 ustanovujú požiadavky na systém riadenia kvality, ďalej potom normy ISO14001 (určuje vzťah výrobcu k manažmentu životného prostredia) a STMC (norma určujúca kvalitu a výťažnosť tonerových kaziet). Rovnako ako originály musia aj kompatibilné tonery spĺňať kritériá zdravotnej nezávadnosti .

Nízka cena je jednoznačne najväčšou prednosťou kompatibilných tonerov. Vernosť značke sa už dávno nenosí a ako sa hovorí: čo je doma, to sa počíta. Zákazníci tak veľmi často siahnu po lacnejšej (a pritom rovnako kvalitný) alternatíve. Výrobcovia originálov tým prichádzajú o tučné zisky a tak sa aspoň snažia svojej konkurencii veľmi znepríjemniť život.

setrenie-3-nahled2.jpg

Ja by som všetky tie kompatibilné a renovované tonery zakázala ...

Nejde len o kompatibilné tonery, ale predovšetkým o lacné renovované kazety, ktorých produkcia vôbec nie je po chuti výrobcom tlačiarní. Tým sa predovšetkým nepáči, že zákazník si u nich kúpi tlačiareň, ale spotrebný materiál nakupuje u iného dodávateľa. Jedným z dôsledkov takéhoto preťahovania klientov je rad patentových sporov, ktoré s výrobcami kompatibilných tonerov vedú výrobcovia tlačiarní.

farby-4-nahled2.jpg

Ďalším zo spôsobov ochrany, ktorým sa výrobcovia tlačiarní snažia zamedziť používanie neoriginálnych kaziet, je inštalácia elektronického čipu . Primárnou úlohou čipu je zabezpečiť správnu a zabezpečenú komunikáciu medzi tonerom (alebo cartridžom) a tlačiarňou. Čipy detegujú, či je v tlačiarni použitá adekvátna kazeta a či je zasunutá správnym spôsobom do príslušného slotu. Čipy tiež upozorňujú na klesajúcu hladinu atramentu alebo nedostatočné množstvo tonerového prášku. Pokiaľ do tlačiarne vložíte nesprávny toner, čip to spozná, zamedzí tlač a predíde tak pravdepodobnému poškodeniu tlačiarne. Niektoré "inteligentné" čipy dokonca po minutí tonerového prášku alebo atramentu vedia kazetu znehodnotiť a tak zabrániť jej opätovné použitie.

Lenže ľudia od prírody zvedaví a dávno zistili, že každá takáto ochrana sa dá skôr či neskôr prelomiť. Takže aj niektoré kompatibilné tonery obsahujú integrované čipy, ktoré tlačiareň dokážu oklamať a presvedčiť ju o tom, že túto plnohodnotnú alternatívu môžu bez obáv používať. Rovnako ako vy.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Ako vybrať tlačiareň do kancelárie a nepopáliť sa?

Uplynulo už takmer 580 rokov od chvíle, kedy Johannes Gutenberg priniesol ľudstvu svoj revolučný vynález, kníhtlač. Objav, ktorý nebývalým...

12. 2. 2019  Celý článok »

Ako správne skladovať tonery

Možno vás to pred kúpou nového toneru tiež napadlo: Mám objednať len jedno balenie, alebo si môžem dovoliť obstarať tonery do zásoby? Ako...

13. 11. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body