Čo sa skrýva vo vnútri tonera do laserovej tlačiarne?

15. 4. 2019

15. apríla 2019, 12:00 | Keď sa minie farba, jednoducho dokúpite nový toner a veselo tlačíte ďalej. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, čo sa vo vnútri plastovej kazety s tonerom ukrýva? Prečo je čierny toner čierny a aká je jeho hlavná zložka?

To najlepšie z našej ponuky

Nie je náplň ako náplň

Asi tušíte, ako funguje atramentová - tlač na starosti tlačová hlava, ktorá stovkami trysiek s priemerom ľudského vlasu strieka mikroskopické kvapôčky atramentu priamo na papier. Laserová tlačiareň funguje na princípe xerografie, ktorá využíva elektrostatickú energiu na prichytenie mikroskopických čiastočiek tonera na papier. Toner do laserových tlačiarní teda, na rozdiel od atramentu v cartridge, nie je tekutý, ale suchý.

Zloženie práškového tonera

Toner je vlastne veľmi jemne namletý plast. V závislosti od modelu tlačiarne a konkrétneho výrobcu, toner môže obsahovať 85-95% polyestru. V minulosti sa v toneroch používali aj iné druhy plastu, napríklad styrén-akrylát, od ktorého výrobcovia postupne upustili kvôli jeho nízkej efektivite a preukázanej toxicite pre ľudský organizmus. Moderné laserové tlačiarne tak zapekajú na papier mikročastice rovnakého druhu plastu, z ktorého sa vyrábajú PET fľaše na balené nápoje.

Kvalita tlače laserovej tlačiarne závisí na kvalite použitého tonera. Čím jemnejší plastový prášok toner obsahuje, tým kvalitnejší výsledok je schopná tlačiareň dosiahnuť. Z tohto dôvodu sa oplatí používať kvalitné tonery od overených výrobcov.

pitva-tonera-1-nahled2.jpg
Základné CMYK farby tonera do laserovej tlačiarne

Ďalšie prímesi tonerového prášku

Polypropylénový vosk - tento druh plastu výrobcovia do tonerov pridávajú, aby sa plastové čiastočky polyestru nelepili na zapekaciu jednotku laserovej tlačiarne. na svedomí tepelnú a tlakovú fixáciu tonera na papier. Vďaka tomuto procesu sa výtlačok z laserovej tlačiarne ani bezprostredne po vytlačení na papieri nerozmazáva.

Sadza (uhlíková čerň) - sadze vznikajú spaľovaním bohatých organických palív na uhlík a boli používané ako čierne farbivo od pradávna. Tlačiarenský priemysel by sa bez nich nezaobišiel dodnes, dôvodom, prečo je čierny toner čierny.

Ďalšie farby tonerov - Farebné laserové tlačiarne používajú pre miešanie celého spektra farieb tri základné farby - žltú, azúrovú a magentu. Čiastočky plastu v toneri dofarbené jednotlivými pigmentmi. Žltú farbu na svedomí žltý pigment 180, tzv. diarylová žlť, azúrovu tvorí modrý pigment 15: 3 - ftalocyanin meďnatý a magenta obsahuje červený pigment 122, tzv. chinakridonová červeň.

Mikronizovaný oxid kremičitý - Pevné látky majú väčšie trenie než kvapaliny. Aby sa znížilo trenie jednotlivých častíc vo vnútri tonerovej kazety, je tonerová zmes obohatená o mikročastice skla (oxid kremičitý). Tie súčasne zabraňujú vzájomnému zachytávaniu častíc na sebe urýchľujúci prenos častíc a tým aj celkový proces tlače.

Činidlá na kontrolu náboja - práškové farbivá majú ešte jednu vlastnosť, ktorú je potrebné kontrolovať aditívami. Elektrifikačné vlastnosti tonerov, kedy dochádza k zmenám náboja jednotlivých častíc, môžu zhatiť aj celú tlačovú úlohu. V tonerovej zmesi tak nájdeme aj rôzne činidlá pre kontrolu náboja, najčastejšie zinok, chróm, alebo železo.

pitva-tonera-2-nahled2.jpg
Čo v sebe ukrýva toner do laserovej tlačiarne?

Práškový toner je umiestnený v plastovej kazete, ktorá je odnímateľná a samozrejme vymeniteľná. Na rozdiel od väčšiny atramentových cartridgov, ktoré plnia funkciu obyčajnej plastovej nádobky na atrament, súčasťou tonera laserovej tlačiarne aj ďalšie komponenty nevyhnutné pre tlač.

Magnetická vývojka zabezpečuje presun tonera na vodivý valec (OPC valec) pomocou elektrostatického náboja. Častice tonera nabité negatívne, zatiaľ čo vývojka pozitívny náboj. Častice sa tak zo zásobníka tonera prenesú rovno na OPC valec, kde je pripravený laserom vykreslený obraz na vytlačenie.

Medzi magnetickou vývojkou a zásobníkom tonera sa nachádza regulačná stierka (tzv. doctor blade), ktorá zodpovedá za to, že sa na OPC valec premiestni presne určené množstvo tonera a za jeho rovnomerné rozmiestnenie.

pitva-tonera-3-nahled2.jpg
Vodivý (OPC) valec tonera do laserovej tlačiarne

 

Vodivý (OPC) valec je vyrobený z niekoľkých vrstiev kovu. Základom je hliníková trubička, na ktorej je nanesený adhézny podklad pre vrstvu polovodiča, ktorá sa nachádza nad ním. Valec je pokrytý ešte tenkou ochrannou vrstvou, ktorá je prestupná pre lúč lasera a súčasne chráni polovodič pred priľnutím tonera a iných častíc. Najčastejšie OPC valec zelenú farbu, ale rozhodne to nie je pravidlo - vždy záleží na type polovodičov, z ktorých je vyrobený.

Stierka OPC valca sa stará o to, aby bol valec neustále čistý. Stiera nepotrebné zvyšky tonera z jeho povrchu a umiestňuje ich do odpadového kontajnera. To sa deje hlavne v prípadoch, kedy bol OPC valec nabitý, ale k samotnej tlači nedošlo.

Pečať tonerového zásobníka (seal) funguje ako tesnenie, ktoré zabrániť vysypávaniu tonera pri manipulácii. Jedná sa o tenkú vrstvu lepidla a stužku, ktorú je potrebné odstrániť pred vložením tonerovej kazety do tlačiarne.

Nabíjacia elektróda (primary charge roller) elektrostaticky nabíja povrch OPC valca. To prebieha vždy po dokončení predošlého cyklu zotretím OPC valca od prebytočného tonera. Vďaka nabitiu je vodivý valec pripravený prijať obraz, ktorý doň vykreslí laser.

Mikročip je tiež súčasťou tonera. Slúži na komunikáciu medzi tonerom a tlačiarňou (počítačom). Uchováva v pamäti počet vytlačených kópií, stráži pokrytie stránok tlačou a má tak prehľad o zostávajúcom množstve tonera v kazete. Vďaka mikročipu tlačiareň dokáže spoznať aj nesprávne zasunutú kazetu a upozorniť používateľa, aby problém napravil.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Laserová tlačiareň od A do Z: ako funguje

Pokiaľ ste si už prešli „súbojom“ laserová vs. atramentová tlačiareň, a za víťaza vybrali laserovú tlačiareň, možno ste zvedaví, ako tento...

2. 5. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body