Ako sa správne starať o tlačiareň

Aj keď si tlačiareň dnes môžete obstarať za pár desiatok eur, nejedná sa rozhodne o spotrebný tovar. I lacnejšia tlačiareň vám môže slúžiť niekoľko rokov. A pokiaľ si obstaráte tlačiareň drahšiu, niekoľkoročnú výdrž pravdepodobne aj očakávate.

Životnosť tlačiarne môžete predĺžiť sami svojou činnosťou – stačí sa o ňu dobre starať. Či si teda  kúpite atramentovú alebo laserovú tlačiareň, majte na pamäti, že bez údržby vám dlho nevydrží. Na čo klásť dôraz, vám natienia nasledujúce riadky.

Ako sa starať o atramentovú tlačiareň

Najčastejším problémom atramentových tlačiarní, s ktorým sa stretávame i u nás, je zaschnutie tlačovej hlavy. Stáva sa to spravidla v domácnostiach, kde sa netlačí často.

Atramentová tlačiareň funguje na pomerne jednoduchom princípe, ktorý je ale založený na presnosti a precíznosti. Mikroskopické kvapôčky atramentu, ktoré pri tlači vystreľované na papier, zložené okrem iného z vody a tá, ako je známe, tendenciu sa odparovať. Ak sa vám odparí z cartridgu všetka, tlačiareň vám vyhlási stávku.  

Ak chcete vyschnutiu atramentovej kazety zabrániť, tlačte pravidelne (aspoň raz týždenne), a to všetkými farbami. U niektorých tlačiarní stačí spustiť takzvanú kontrolu trysiek. Tým sa spotrebuje vždy aspoň nejaké množstvo atramentu.

Cartridge meňte včas. Ak budete tlačiť s vypotrebovanou kazetou, hrozí spálenie tlačovej hlavy. Jej výmena pritom stojí často toľko, čo nový stroj. Pokiaľ novú kazetu kúpite, vymeňte ju v tlačiarni hneď. Ak necháte tlačiareň dlhšiu dobu bez cartridge, môže zaschnúť celý tlačový systém.

U nekvalitných tlačových kaziet sa vám taktiež môže stať, že z nej atrament vytečie na tlačovú hlavu a trysky sa zanesú. S touto nepríjemnosťou sa nám zverili taktiež niektorí zákazníci, ktorí doplňovali cartridge sami a/alebo tieto kazety dopĺňali po niekoľký krát. Vyberajte preto kvalitné atramentové kazety, ktoré sa plnia pod tlakom.

Ako sa starať o laserovú tlačiareň

Laserové tlačiarne oproti atramentovým majú, čo sa údržby týka, “život” jednoduhší. Prášok v tonerovej tlačovej kazete nikdy nezaschne, a tak aj keď prístroj nebudete používať napríklad mesiac, nič sa nestane.

Napriek tomu aj v tomto prípade je vhodné zvyknúť si na určitý proces údržby. V prom rade používajte kvalitné tonery, predídete tým zničeniu tlačiarne. Pred tým, než do nej nový toner vložíte, mierne ho pretrepte. V žiadnom prípade sa nedotýkajte obrazového válca na tonere! Nie je potreba ho utierať ani s ním inak manipulovať, jedine tak sa zaistí dobrá kvalita tlače. 

Kvalitná náplň je základ

Modernejšie laserové i atramentové tlačiarne majú od výrobcov zabudované servisné a čistiace funkcie. O údržbu prístroja sa tak môžete starať i prostredníctvom softwaru nainštalovaného v počítači.

Nezabudnite ale, že čo robí tlač skutočne kvalitnou, je náplň. A na tie je TonerPartner odborník.

Vyberte si teda správnu cartridge alebo ten správny toner ešte dnes.

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás