Ako sa správne starať o tlačiareň

20. 11. 2017

20. novembra 2017, 08:23 | Aj keď si tlačiareň dnes môžete obstarať za pár desiatok eur, nejedná sa rozhodne o spotrebný tovar. I lacnejšia tlačiareň vám môže slúžiť niekoľko rokov. A pokiaľ si obstaráte tlačiareň drahšiu, niekoľkoročnú výdrž pravdepodobne aj očakávate.

Životnosť tlačiarne môžete predĺžiť sami svojou činnosťou - stačí sa o ňu dobre starať. Či si teda kúpite atramentovú alebo laserovú tlačiareň, majte na pamäti, že bez údržby vám dlho nevydrží. Na čo klásť dôraz, vám natienia nasledujúce riadky.

Ako sa starať o atramentovú tlačiareň

Najčastejším problémom atramentových tlačiarní, s ktorým sa stretávame i u nás, je zaschnutie tlačovej hlavy. Stáva sa to spravidla v domácnostiach, kde sa netlačí často.

Atramentová tlačiareň funguje na pomerne jednoduchom princípe, ktorý je ale založený na presnosti a precíznosti. Mikroskopické kvapôčky atramentu, ktoré pri tlači vystreľované na papier, zložené okrem iného z vody a tá, ako je známe, tendenciu sa odparovať. Ak sa vám odparí z cartridgu všetka, tlačiareň vám vyhlási stávku.

Ak chcete vyschnutiu atramentovej kazety zabrániť, tlačte pravidelne (aspoň raz týždenne), a to všetkými farbami. U niektorých tlačiarní stačí spustiť takzvanú kontrolu trysiek. Tým sa spotrebuje vždy aspoň nejaké množstvo atramentu.

Cartridge meňte včas. Ak budete tlačiť s vypotrebovanou kazetou, hrozí spálenie tlačovej hlavy. Jej výmena pritom stojí často toľko, čo nový stroj. Pokiaľ novú kazetu kúpite, vymeňte ju v tlačiarni hneď. Ak necháte tlačiareň dlhšiu dobu bez cartridge, môže zaschnúť celý tlačový systém.

U nekvalitných tlačových kaziet sa vám taktiež môže stať, že z nej atrament vytečie na tlačovú hlavu a trysky sa zanesú. S touto nepríjemnosťou sa nám zverili taktiež niektorí zákazníci, ktorí doplňovali cartridge sami a/alebo tieto kazety dopĺňali po niekoľký krát. Vyberajte preto kvalitné atramentové kazety, ktoré sa plnia pod tlakom.

Ako sa starať o laserovú tlačiareň

Laserové tlačiarne oproti atramentovým majú, čo sa údržby týka, “život” jednoduhší. Prášok v tonerovej tlačovej kazete nikdy nezaschne, a tak aj keď prístroj nebudete používať napríklad mesiac, nič sa nestane.

Napriek tomu aj v tomto prípade je vhodné zvyknúť si na určitý proces údržby. V prom rade používajte kvalitné tonery, predídete tým zničeniu tlačiarne. Pred tým, než do nej nový toner vložíte, mierne ho pretrepte. V žiadnom prípade sa nedotýkajte obrazového válca na tonere! Nie je potreba ho utierať ani s ním inak manipulovať, jedine tak sa zaistí dobrá kvalita tlače.

Kvalitná náplň je základ

Modernejšie laserové i atramentové tlačiarne majú od výrobcov zabudované servisné a čistiace funkcie. O údržbu prístroja sa tak môžete starať i prostredníctvom softwaru nainštalovaného v počítači.

Nezabudnite ale, že čo robí tlač skutočne kvalitnou, je náplň. A na tie je TonerPartner odborník.

Vyberte si teda správnu cartridge alebo ten správny toner ešte dnes.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Laserové vs. atramentové tlačiarne: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Ak si vyberáte práve tlačiareň, veľmi pravdepodobne stojíte pred dilemou vo forme rozhodnutia medzi laserovou či atramentovou - teda dvoma...

10. 8. 2022  Celý článok »

Mám kúpiť originálny, alebo neoriginálny toner?

Oplatí sa na toneroch šetriť? A koľko nás také šetrenie môže stáť? Vysvetlíme si rozdiely medzi neoriginálnymi (renovovanými,...

24. 10. 2021  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body