Ako tlačiť z mobilu cez USB

30. 11. 2020

30. novembra 2020, 10:00 | Tlačenie fotiek či dokumentov zo smartphonu je dnes štandardom, zadanie tlačových úloh ale prebieha väčšinou cez Wi-Fi spojenie či Bluetooth. Je vôbec možné tlačiť z mobilu z USB, spojením cez kábel? A má táto metóda nejaké výhody?

Predpokladom pre tlač z mobilu cez USB je podpora formátu USB OTG (On-the-Go). Od klasického USB štandardu sa líšia v tom, že umožňuje mobilu komunikovať s perifernymi zariadeniami.

Vedľa tlačiarne tak môžete cez USB OTG pripojiť napr. klávesnicu, myš či externé úložisko a vytvoriť si zo svojho mobilu provizórny počítač. To sa hodí v situáciách, kedy potrebujete vytlačiť napr. dokument z externého disku a pred tlačou ho ešte upraviť. Vhod príde tlač cez kábel aj vo chvíli, keď tlačiareň nepodporuje bezdrôtovú tlač.

Aby ste zo svojho mobilu mohli tlačiť, musíte do svojho telefónu navyše nainštalovať ovládače (drivers) pre príslušnú tlačiareň.

Podpora USB OTG protokolu

Úplne základný predpoklad pre tlač pomocou USB kábla je podpora USB OTG protokolu operačným systémom vášho telefónu. Väčšina výrobcov prezentuje kompatibilitu zariadení logom USB OTG na krabici, v ktorej smartphone predávajú:

usb_otg_logo-nahled2.png

Odpoveď vám poskytne tiež Google - stačí zadať slovné spojenie "[model vášho telefónu] USB OTG support".

Ďalšou možnosťou je využiť aplikáciu, ktorá dokáže USB OTG detekovať. Odporúčame napr. USB OTG Checker (dostupný len pre Android). Vyhnete sa tak napríklad kúpou zbytočného kábla.

Mobilné ovládače pre tlačiareň

Predpokladom úspešnej tlače z mobilu pomocou USB OTG kábla je nainštalovaný ovládač pre vašu tlačiareň. Tento software zaisťuje komunikáciu a prenos tlačovej úlohy medzi mobilným telefónom a tlačovým zariadením. Vhodnú aplikáciu nájdete pomocou odkazov nižšie:

Väčšina týchto ovládačov funguje na OS Android 5.0 a novších verziách. Z iPhonu a ďalšieho Apple zariadenia možno tlačiť len bezdrôtovo (bližšie informácie si prečítajte v článku o aplikáciách pre tlač z iPhonu).

Prepojenie mobilu s tlačiarňou pomocou USB

Po overení, že váš smartphone USB OTG protokol podporuje - a inštaláciu príslušného ovládača - prichádza na rad fyzické prepojenie oboch zariadení.

USB OTG káble majú štandardne na jednom konci konektor typu samec pre pripojenie do telefónu (vyberte taký, ktorý bude kompatibilný s vaším smartphonom). Na druhom konci je potom konektor typu samica, do ktorého zapojíte USB kábel z tlačiarne:

istock-533961701-nahled2.jpg

Uistite sa, že ste zapli tlačiareň a prepojte ju s telefónom. Na smartphone odklintite upozornenie na nové spojenie, vyberte fotografie či dokumenty pre tlač a tlačovú úlohu potvrďte. Detailnejší postup nájdete v článku o tlači z mobilu.

Video: príklad tlače z Androidu na tlačiarni HP (USB spojenie)

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Ako tlačiť z mobilných zariadení: Sprievodca pre začiatočníkov

Zabudované fotoaparáty v smartphonoch už takmer úplne nahradili kompaktné fotoaparáty. S rastúcim priestorom vnútornej pamäte a zvyšovaním...

21. 6. 2022  Celý článok »

Aplikácie pre tlač z iPhonu - 3 + 7 aplikácií, ktoré môžete využiť

Potrebujete vytlačiť fotky či dokumenty z telefónu, ale neviete ako na to? V tomto článku vám prinášame zoznam tých najlepších aplikácií...

26. 10. 2020  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body