3 dôvody, prečo si domov nekupovať drahú tlačiareň

07. 2. 2022

27. januára 2022, 22:24 | Mať doma kedykoľvek k dispozícii špičkové tlačové zariadenie je bezpochyby príjemné. Realita je ale taká, že si často vystačíme s lacnejšou tlačiarňou. Tu 3 situácie, kedy sa vám kúpa drahej tlačiarne domov neoplatí.

Hranica medzi drahou a lacnou tlačiarňou nie je samozrejme jasne definovaná - vždy záleží na parametroch a vybavení daného zariadenia. Pre naše účely ale predpokladajme, že lacná tlačiareň je výrobok s cenou do 200 €. Aké dôvody vás môžu viesť k tomu, aby ste nesiahli po drahšom zariadení?

1) Tlačíte len občas a nepotrebujete prvotriednu kvalitu

Prakticky každá moderná tlačiareň disponuje tlačovým rozlíšením aspoň 600 DPI. Táto hodnota - ako napovedá jej anglické označenie dots per inch - udáva počet tlačových bodov v riadku o šírke 1 palca (cca 2,54 cm). Platí jednoduchá rovnica: čím vyššie DPI, tým kvalitnejšia bude výsledná tlač. Avšak len do určitej miery - do vzdialenosťti 30 cm totiž priemerné ľudské oko vníma zvyšujúcu sa kvalitu tlače asi len do hodnoty 250 DPI.

To znamená, že pri vzdialenosti, z ktorej bežne čítame na tom príliš nezáleží, či je text vytlačený v rozlíšení 600 alebo 1 200 DPI. A práve preto si pri tlači bežných dokumentov vystačíte s lacnejším zariadením. Aké zvoliť?

  • laserová čiernobiela tlačiareň - HP Laser 107A,
  • atramentová farebná tlačiareň - HP Officejet Pro 6230 ePrint.

Sú samozrejme aj situácie, kedy sa vyššie rozlíšenie oplatí. Ide napr. o domácu tlač fotografií či kvalitných grafík, kde záleží naozaj na každom detaile.

2) Potrebujete iba funkciu tlače

„Obyčajná“ tlačiareň pre vás bude dostačujúca aj vtedy, ak potrebujete len tlačiť a zaobídete sa bez prídavných zariadení, ktoré ponúkajú tzv. multifunkcie. Týmto termínom označujeme multifunkčné tlačiarne, disponujúce spravidla:

  • skener,
  • možnosť kopírovať,
  • možnosť faxovať.

Netvrdíme, že by v domácnosti nemali tieto funkcie žiadne využitie. Ak ale potrebujete raz za pár mesiacov okopírovať doklady kvôli dovolenke alebo úradným dokumentom, stačí zájsť do copycentra alebo použiť kopírku v práci.

Multifunkcie totiž oproti samostatným tlačiarňam drahšie a spotrebujú - aj v pohotovostnom režime - viac elektriny (viď článok o výhodách a nevýhodách multifunkčných tlačiarní).

3) Pre zníženie tlačových nákladov využívajte alternatívne tonery

Mnoho ľudí si drahšie tlačiarne kupuje okrem iného aj kvôli rozšírenému mýtu o lacnejšej tlači. Cena tlačového zariadenia ale priamo s tlačovými nákladmi nesúvisí.

Všeobecne sa dá povedať, že atramentové tlačiarne majú nižšie obstarávacie náklady, ale za vytlačenie jednej stránky zaplatíte viac. A za laserové zariadenia dáte v obchode síce viac, na druhú stranu pri tlači ušetríte.

Tento status quo však narušujú tzv. alternatívne náplne. Teda cartridge a tonery, ktoré pochádzajú od nezávislých výrobcov (nie od výrobcov tlačiarní) a vďaka upraveným výrobným postupom a nižším nákladom na marketing až 4-krát lacnejšie ako originálne náplne.

Môžete si tak pre bežnú domácu tlač zaobstarať lacnú tlačiareň - a ešte výrazne ušetriť za náplne.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

uvod

Čo znamená DPI rozlíšenie pri tlači a ako podľa neho vybrať vhodnú tlačiareň?

Väčšina nakupujúcich sa pri výbere domácej či kancelárskej tlačiarne rozhoduje predovšetkým podľa ceny, menšina potom pozerá na rýchlosť...

19. 5. 2022  Celý článok »

Radíme, ako na domácu tlač fotografií

Doba, kedy svet fotil na analógové fotoaparáty a na tvorbu fotiek tak musel využívať špecializované fotocentrá, sú už dávno preč. Dnešným...

11. 8. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body