Zdravé sedenie za počítačom nie je žiadne umenie

27. 2. 2019

27. februára 2019, 16:53 | Digitálna doba nás premenila na kancelárskych lenivcov, ktorí od monitorov takmer neodlepia zrak. Kancelárska stolička nám pevne prirástla k miestam, kde chrbát stráca svoje slušné meno. Pohybujeme sa čím ďalej tým menej, a keď už, tak s obratnosťou slona v porceláne a rýchlosťou leňochoda. Bolí nás celý človek a chýba nám pobyt na čerstvom vzduchu. Je preč doba, kedy naši predkovia s párom volov orali svoje malé úrodné políčko. Dnes tak akurát pár volov orie s nami. Pritom byť stále fit nie je zas tak ťažké, stačí dodržiavať základné pravidlá. Máme pre vás pár tipov, ako na zdravé sedenie za počítačom!

Je to paráda lehnout si na záda,

spieval kedysi Karel Zich. Ale nie vždy to musí byť pravda. Pretože boľavý chrbát je jedným z mnohých zdravotných problémov, ktoré sa môžu prejaviť ako následok dlhodobého nesprávneho sedenia za počítačom. K ďalším zdravotným ťažkostiam, s ktorými sa často stretáva 90 % ľudí v tzv. sedavom zamestnaní, patria:

 • poškodenia z opakovaného namáhania (Repetitive Strain Injury čiže RSI), ktoré patria k najčastejším príčinám tzv. tenisového lakťa,
 • bolesti šije, ramien a krčnej chrbtice, zápaly šliach a svalových úponov vznikajúce v dôsledku asymetrickej námahy určitej skupiny svalov alebo svalových bodov,
 • bolesti rúk, najmä šľachových puzdier v oblasti zápästia a lakťov,
 • oslabené svaly na pažiach,
 • kŕče a bolesti dolných končatín kvôli ich zlým prekrvovaním,
 • syndróm karpálneho tunela,
 • chronické bolesti hlavy,
 • dlhohodobý pocit únavy,
 • únava očí a následné zhoršenie zraku.

nezdrave-sezeni-za-pocitacem-nahled2.jpg

Strnulá a neprirodzená poloha tela a prevaha statickej záťaže nad dostatkom pohybu - to je kombinácia vražednejšia než desivé účinky tajomného Huhu koktejlu, známeho z českej komédie Štyri vraždy stačia, miláčik. Niekto zdravotné komplikácie vzniknuté týmto spôsobom rieši tak, že si občas "zobne" nejakú tabletku proti bolesti, čo však nie je nič iné, ako vyháňanie čerta diablom. Celkové riešenie problému tým len odkladá a navyše si pridáva na iné zdravotné ťažkosti spôsobené dlhodobým užívaním liekov a ich vedľajšími účinkami. Tadiaľ naozaj cesta nevedie.

Gram prevencie je lepší ako kilo liekov

Pritom pomoc je jednoduchá, stačí len chcieť a snažiť sa dodržiavať pár jednoduchých zásad. V tomto ohľade sa môžeme plne spoľahnúť na vedu zvanú ergonómia. sa zaoberá analýzou metód potrebných pre úpravu pracovného prostredia na základe duševných a fyzických potrieb človeka. Jej cieľom je vytvorenie optimálnych pracovných podmienok s ohľadom na ľudské zdravie, psychickú pohodu, bezpečnosť a optimálny výkon. Začneme s ergonómiou sedenia. Ide nielen o to naučiť sa, ako správne sedieť pri počítači; je tiež potrebné riadiť sa celým radom pravidiel, ktoré spolu súvisia. Medzi ne patria aj prvky, ktoré nám pomôžu najprv vytvoriť ergonomicky správne pracovné prostredie. to:


 • správne navrhnutá kancelária, a jej vybavenie,
 • ideálny pracovný stôl, tj. jeho rozmery, výška a sklon,
 • vhodná ergonomická stolička a jej správne nastavenie.

spravne-sezeni-za-pocitacem-nahled2.jpg

Kvalitne uspôsobená, vizuálne zladená, vhodne zariadená a dostatočne dimenzovaná kancelária je absolútne nevyhnutným predpokladom, aby ste sa v nej cítili dobre a pohodlne.

Bol jeden domček, v tom domčeku stolček, na stolčeku ... monitor

Stôl, na ktorom je umiestnený monitor, by nemal byť oproti oknu, pretože veľká svetlá plocha okna môže pri práci pôsobiť ako rušivý element. Áno, dianie za oknom je nesporne zaujímavejšie ako rutina ubíjajúcej práce, neúprosne sa blížiace deadliny a šéfove grafy. Odborníci na vybavenie kancelárií odporúčajú pracovný stôl s matnou doskou, aby prípadné svetelné odlesky, ktoré odvádzajú pozornosť od práce, boli čo najmenšie. Čiastočne možno eliminovať tieto nevhodné svetelné efekty tak, že monitor nakloníte mierne dopredu, popr. zvýšite kontrast a znížite jas displeja.

Ďalšia naša rada je určená tým, ktorí pri počítači trávia podstatnú časť svojho života: používajte monitor s veľkosťou obrazovky minimálne 19 ". Pri klasických CRT monitoroch nezabudnite na vhodné nastavenie obnovovacej frekvencie (ideálne 85 Hz). U novších LCD displejov, ktoré k očiam omnoho šetrnejšie, tento problém riešiť nemusíte.

Dôležitá je tiež vysoká variabilita stola; používateľ by mal mať možnosť vykonať občasné zmeny usporiadania jednotlivých častí počítačovej zostavy (PC, monitor, klávesnica, tlačiareň a i.).

Výška pracovnej dosky stola by mala zodpovedať výške vašich lakťov, tz. mala by byť približne medzi 60 a 70 centimetrami. Horná hrana monitora by sa mala nachádzať zhruba v úrovni očí a so stredom obrazovky asi 20 ° - 35 ° pod ich horizontálnou osou. Samotný monitor by potom mal byť od očí pokiaľ možno vo vzdialenosti 45 - 70 cm. Ideálna vzdialenosť je asi 1 m, čo však vylučuje použitie notebooku (pokiaľ teda nemáte naťahovacie ruky ako Saxana :) ).

Telu tiež môže prospieť striedanie polôh za pomoci výškovo nastaviteľného stola. Ak máte pocit, že dlho sedíte, pracujte na chvíľu postojačky, čím si precvičíte inú časť svalov.


A fyzioterapeuti nebudú mať čo jesť

Na poriadnej kancelárskej stoličke alebo kresle rozhodne nešetrite! Základom je ergonomicky tvarované operadlo, ideálne s bedrovou výplňou, ktorá bude kopírovať tvar vášho chrbta. Stolička by mala byť nastaviteľná do niekoľkých smerov, samozrejme s možnosťou konfigurácie požadovaného sklonu tvarovateľného operadla. Dôležitý je tiež veľký rozsah zdvihu sedadla, aby ju mohli používať osoby bez rozdielu výšky vzrastu.

Samozrejmosťou by mal byť otáčací mechanizmus, pevné podrúčky a otvor pre vetranie chrbta. Takto konštruované kancelárske kreslo ponúka užívateľovi pohodlné sedenie a napomáha správnemu držaniu tela a vzpriamenému držanie chrbta pri práci.
Ale ani najlepšia stolička nezabráni bolestiam a prípadnému poškodeniu chrbtice, ak na nej budete sedieť „leda bolo“. Sed musí byť aktívny, so zadkom posunutými dozadu na celú plochu sedadla. Lýtka by mali so stehnami zvierať uhol 90 ° a vaše chodidlá by sa mali dotýkať podlahy. Tým zaistíte dostatočné prekrvovanie nôh. Seďte vzpriamene, pokúste sa nehrbiť sa, avšak po dobu sedenia pri počítači sa snažte niekoľkokrát meniť polohu trupu a zapájajte chrbtové aj brušné svaly. Pohyb a zmena polohy nevyhnutné pre zníženie tlaku v medzistavcových platničkách.

pohyb-zdrave-sezeni-za-pocitacem-nahled2.jpg

Pri práci s počítačom je tiež vhodné využívať ďalšie sofistikované pomôcky ako napr. ergonomickú klávesnicu, špeciálnu ergonomickú myš, podložku pod myš či nafukovaciu gymnastickú loptu. Okrem správneho sedenia na stoličke nezabúdajte ani na dodržiavanie prestávok. Avšak zo všetkého najdôležitejší je pravidelný pohyb - cvičenie či akýkoľvek šport telu nesmierne prospieva. A keď bude každý z nás zdravý ako repa, ušetrí na návštevách rehabilitačných zariadení, fyzioterapeutov a iných špecialistov zaoberajúcich sa poruchami pohybového aparátu. Že by ale títo odborníci - podobne ako sklári vo filme Pelíšky - nemali čo jesť, o to nemusíte mať žiadne obavy. Tak ďaleko ešte naozaj nie sme.

fyzioterapeuti-zdrave-sezeni-za-pocitacem-nahled2.jpg

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Prežite zdravo sedavé zamestnanie: Zásoba cvikov do kancelárie

Ľudské telo je stvorené pre pohyb. Lenže vysvetlite to ľuďom v dnešnej sedavej spoločnosti. Možno tiež patríte k 70% populácie, ktorá pri...

20. 2. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body