Články

Originálny a kompatibilný toner vedľa seba. 5 minút čítania

Testovali sme, ako sa líšia originálne vs. kompatibilné tonery v praxi

31. 1. 2023

Laserové tlačiarne majú celý rad pozitívnych vlastností, ale bohužiaľ taktiež niekoľko vcelku nepríjemných negatív. Musíte u nich totiž počítať jednak s tým, že nejde o tlačiarne vhodné na tlač fotografií, ale tiež s tým, že náplne do nich alebo tonery vychádzajú v porovnaní s atramentovými tlačiarňami veľmi draho - teda minimálne v prípade kúpy originálnych tonerov. Na trhu však v poslednej dobe čím ďalej, tým viac vykukujú alternatívne, alebo ak chcete kompatibilné tonery z dielne výrobcov tretích strán, ktoré zákazníkov lákajú na vynikajúce tlačové vlastnosti v kombinácii s podstatne priaznivejšou cenou oproti originálom. Sú ale tieto tvrdenia pravdivé? Práve táto vec aj mňa veľmi zaujímala, a preto som sa ju rozhodol dôkladne otestovať. Vďaka tomu budem odpovedať snáď na všetky zodpovedané otázky, ktoré môžu prísť na myseľ pri premýšľaní nad kúpou kompatibilných tonerov. Má teda zmysel alternatívne tonery uprednostniť pred kúpou originálnych tonerov?

Celý článok »
2 minúty čítania

Ako vyrobiť valentínske prianie

30. 1. 2023

Sviatok svätého Valentína už prišiel aj na Slovensko. Nie však z Ameriky, ale z Talianska! Hoci by sme si lásku mali pripomínať častejšie ako počas sviatkov, sviatok svätého Valentína sa môže premeniť príležitosť, ktorá vám dodá guráž. Tak smelo do toho!

Celý článok »
5 minút čítania

Originálny vs. kompatibilný cartridge: Porovnali sme kvalitu tlače, výdrž aj cenu za výtlačok

16. 1. 2023

Ak je niečo u atramentových tlačiarní naozaj negatívne, potom to, na koľko vychádza ich cartridge. Pokiaľ ste totiž zvyknutí nakupovať len tie originálne priamo od výrobcu daného zariadenia, určite mi dáte za pravdu, keď poviem, že za relatívne málo muziky, v našom prípade teda konkrétne vytlačených strán, zaplatíte pomerne veľké peniaze. Na trhu sa však už nejaký čas objavujú alternatívne alebo ak chcete kompatibilné cartridge z dielne výrobcov tretích strán. Tie možno zohnať buď za podstatne lepšie ceny alebo za ceny zhodné s originálmi. Avšak aj s podstatne väčším objemom atramentu a teda aj schopnosťou vytlačiť viac strán. Ako sú na tom alternatívne cartridge v porovnaní s originálmi a ich kvalitou tlače? Presne na túto vec som sa zameral v nasledujúcom teste, ktorý by vám mal odpovedať na všetky otázky ohľadom toho, či sa oplatí alebo naopak neoplatí naďalej kupovať originálny cartridge.

Celý článok »
6 minút čítania

Čo robiť, keď tlačiareň tlačí zle alebo najčastejšie problémy s tlačou a ako na ne

15. 11. 2022

Práve vám došla náplň do tlačiarne, takže si zaobstaráte nový toner alebo cartridge, vložíte náplň do svojej laserovej alebo atramentovej tlačiarne, v počítači otvoríte požadovaný dokument a pošlete ho "do tlače". V ideálnom prípade na konci tohto procesu držíte v ruke papier s pekne vytlačeným textom alebo obrázkom. Čo keď všetko tak nie je, ako má a výtlačok, ktorý vám vyjde z tlačiarne, je v otrasnej kvalite, či už zhľadiska podania farieb alebo napríklad kvality papiera? Zrejme vás čaká prvotný šok, ktorý vystrieda celý rad otázok. Stojí za problémy s kvalitou tlače skutočnosť, že ste kúpili chybnú náplň, alebo je chyba v tlačiarni? Bohužiaľ, univerzálna odpoveď na tieto otázky neexistuje, pretože problémy môžu byť zapríčinené celým radom faktorov. Keďže sa však niektoré chyby opakujú výrazne častejšie ako iné, v nasledujúcom článku sme zhrnuli najčastejšie problémy, ktoré v súvislosti s kvalitou tlače môžu nastať. Samozrejme u nich nájdete aj rady, ako ich odstrániť.

Celý článok »
4 minúty čítania

Nie je papier ako papier [časť 1]: Zaostrené na využitie

28. 10. 2022

Ak je u vás tlač na dennom poriadku, iste viete, že papier nie je len jeden. Existuje totiž hneď niekoľko druhov papiera, ktoré sa od seba navzájom líšia svojimi parametrami a vo výsledku teda aj podľa toho, na čo sa pri tlači používajú. A pretože je správna voľba papiera úplne kľúčová, pre úspešnú tlač danej veci, pripravili sme si pre vás dvojčlánok, v ktorom sa budeme správnemu výberu venovať. V dvoch častiach tohto článku si postupne preberieme najbežnejšie aj tie menej bežné druhy papiera, s ktorými sa pri tlači môžete stretnúť a samozrejme aj to, na čo sú. Prvá časť sa venuje papieru z hľadiska použitia - v nasledujúcich riadkoch sa teda inými slovami dozviete, aké sú najčastejšie typy papiera používané na tlač.

Celý článok »
6 minút čítania

Aké existujú druhy skenerov a ako fungujú?

27. 10. 2022

Doby, kedy boli skenery v domácnostiach veľmi vzácne a vyložene bežnou súčasťou neboli ani v školách, na úradoch či vo firemných kanceláriách sú už dávno preč. V prevažnej väčšine vyššie spomínaných miest ich totiž v súčasnosti nájdeme ako neoddeliteľnú súčasť multifunkčných tlačiarní, ktoré sú vďaka ich nízkym obstarávacím cenám extrémne rozšírené. Vedeli ste však, že druhov skenerov existuje celý rad počnúc u kancelárskych stolných a prieťahových skenerov, cez čítačky čiarových kódov, až po stále rozšírenejšie 3Dskenery? Ak nie, nevadí. Po prečítaní tohto článku v tom budete mať jasno, rovnako ako budete chápať napríklad to, ako tieto zariadenia fungujú.

Celý článok »