Výmena tonera v tlačiarni: Na čo si dať pozor, aby nový toner fungoval bezchybne?

Hlási vaša laserová tlačiareň, že je potreba vymeniť toner? Pokiaľ s inštaláciou nového tonera zatiaľ nemáte veľa skúsenosti, prinášame vám univerzálny návod. Poradíme vám, na čo si dať pozor, aby nový toner fungoval ako má.

Výmena toneru vám nezaberie viac než 5 minút. Teda pokiaľ máte kúpený nový toner do zásoby. V opačnom prípade budete musieť s výmenou počkať minimálne do zajtra. To je totiž najkratší možný termín, v akom sme schopní vám nový toner do laserovej tlačiarne doručiť, pokiaľ sa rozhodnete ho zakúpiť v našom e-shope Tonerpartner.sk.

Ak riešite nákup a výmenu toneru v tlačiarni vôbec prvýkrát, možno sa vám bude hodiť pomoc s výberom toneru. Okrem správnej voľby toneru podľa modelu vašej tlačiarne sa totiž môžete rozhodnúť, či investujete do originálneho toneru, alebo zvolíte kompatibilné náplne. Prečítajte si viac o tom, aký je rozdiel medzi originálnym a kompatibilným tonerom.

Ako správne skladovať toner?

O to, aby toner bezchybne fungoval, sa môžete zasadiť jeho správnym skladovaním. Základom je uchovávať náhradné náplne v izbovej teplote na suchom a tmavom mieste. S nákupom väčšieho množstva náhradných náplní buďte opatrnejší. Správne skladovaný toner odvedie geniálne svoju právu pokojne celý rok od nákupu, aj tonery ale majú výrobcom uvedenú dobu exspirácie. sa väčšinou pohybuje okolo dvoch rokov od výroby náplne. Údaj o dátume použiteľnosti toneru do tlačiarne nájdete štandardne na obale výrobku.

Vedeli ste, že veľa druhov tonerov teplotu tavenia tonerového prachu cez 40°C? V letných mesiacoch buďte pri narábaní s tonerom opatrnejší. Veľakrát stačí nechať novú kazetu v rozpálenom aute na parkovisku, plastové čiastočky tonerového prachu sa spoja a novo kúpený toner ťažko dosiahne tlačové výstupy toho starého, ktorý ste sa chystali vymeniť.

Priviezol vám kuriér nový toner? V chladných zimných mesiacoch ho nevkladajte do tlačiarne hneď po doručení. V nákladom priestore dodávky totiž kazeta schladla takmer na vonkajšiu teplotu a pri náhlom prechode do tepla sa na optickom valci vytvorí kondenzát, ktorý je potrebné najprv nechať odpariť. V opačnom prípade máva na svedomí chyby tlače, ktorá zriedka končia zbytočnou reklamáciou. V zimnom období preto nevkladajte toner do tlačiarne bezprostredne po jeho doručení, vždy ho nechajte najprv ohriať sa na izbovú teplotu.

 

10-zlava-tonery-siroky-banner.png

10-zlava-tonery.png

Výmena toneru v tlačiarni krok za krokom:

1. Než začnete s výmenou, nahliadnite do manuálu vašej tlačiarne

Pokiaľ ste sa zdesili pri myšlienke, kde je asi koniec tlačeného manuálu k vašej tlačiarni, hneď vás znova upokojíme. Všetky manuály k tlačiarňam k dispozícií na stiahnutie na webovej stránke výrobcu. Spravidla stačí zadať modelové označenie vašej tlačiarne- to nájdete buď priamo na tlačiarni, alebo vám môže napovedať názov pripojenej tlačiarne v počítači.

Keďže každá tlačiareň je iná a umiestnenie tonerových kaziet sa líši nie len značka od značky, ale veľakrát aj model od modelu, nie je možné v univerzálnom návode pokryť všetky možnosti. Ako sa k tlačovým náplniam dostať a ako s nimi bezpečne manipulovať zistíte práve v manuáli k vašej tlačiarni.

2. Vypnite tlačiareň

Uistite sa, že je tlačiareň vypnutá. Väčšina modelov je vybavená farebnou kontrolkou na čelnom paneli. Pokiaľ nesvieti, tlačiareň je vypnutá.

3. Vyberte starý toner z tlačiarne

Opatrne vyberte prázdnu tonerovú kazetu z tlačiarne a položte ju na obrúsok alebo na handru - to, aby ste neušpinili podklad. Čo robiť s prázdnym tonerom? Plastová kazeta so zvyškami tonerového prachu rozhodne nepatrí do koša. Mali by ste ju nechať ekologicky zlikvidovať, o čo sa za vás postará akýkoľvek predajca nových náplní. Pokiaľ používate originálne tonery do tlačiarní, môžete ich odpredať do niektorého z výkupov použitých tonerov.

4. Vytiahnite nový toner z obalu

Po vybalení nového toneru zo škatule a plastového obalu venujte pozornosť jeho celkovému stavu. Rozhodne by nemalo dochádzať k vysypávaniu prášku z kazety a celkovo by nemalo na toneri byť viditeľné žiadne poškodenie. Poškodený toner v žiadnom prípade nevkladajte do tlačiarne - mohlo by dôjsť k jej poškodeniu. Chybný toner zašlite predajcovi späť na reklamáciu.

Mále množstvo tonerového prachu na optickom valci nemusí nutne znamenať, že sa toner sype. Vo výrobe je funkčnosť každého kusu testovaná, môže sa teda jednať o pozostatky skúšky nového toneru.

5. Pretrepte toner

Nový toner sa odporúča zľahka pretrepať vo vodorovnom smere. Zaistite tým rovnomerné rozmiestnenie prášku v kazete. Pokiaľ by zostal prášok v toneri nahrnutý na jednej strane, k čomu môže dôjsť napríklad pri nesprávnom skladovaní vo zvislej polohe, môže dochádzať ku chybám tlače. Typické pre tento problém zvislé pruhy na výtlačkoch.

6. Odstráňte ochranné prvky

Väčšina výrobcov osadzuje tonery ochrannými prvkami, ktoré kazetu ušetria od poškodenia pri preprave a manipulácii. Medzi najčastejšie ochranné prvky patrí:

  • Separačná páska na boku kazety
  • Krytka čipu
  • Ochranný papier na optickom valci (pokiaľ je súčasťou tonera)
  • Ochranný kryt optického alebo magnetického valca
  • Ochranná fólia

Dávajte ale pozor pri vyťahovaní toneru z plastového obalu. Niektoré tonery totiž nemajú žiadne ochranné prvky a pri nešetrnej manipulácií tak môže ľahko dôjsť k jeho poškodeniu.

Či ste ochranné prvky z toneru odstránili, alebo nimi nedisponovali, manipulujte s tonerom opatrne. V žiadnom prípade by ste nemali siahať na optický či magnetický valec (pokiaľ je súčasťou toneru) ani odklápať ochranné viečko, ktoré ho chráni pred svetlom. Kontakt spotených rúk s odhaleným elektronickým čipom toneru zase môže zapríčiniť jeho nesprávnu funkciu v dôsledku kazenia materiálu.

7. Vložte toner do tlačiarne

Teraz prichádza k slovu spomínaný manuál k tlačiarni. Pri vkladaní do tlačiarni sa riaďte pokynom výrobcu. Pamätajte, hrubá sila nie je na mieste- toner by mal ísť do tlačiarne vložiť jednoducho a ľahko. Než pristúpite ku skúšobnej tlači, uistite sa, že toner správne dosadol na svoje miesto.

8. Zapnite tlačiareň a vytlačte skúšobnú stránku

Po zapnutí tlačiarne by nemalo zariadenie hlásiť žiadnu chybu. Výnimkou nebýva upozornenie na chýbajúci toner, ktorý tlačiareň hlási v prípade, že tonerová kazeta nie je správne uložená. Pokiaľ sa všetko zdá v poriadku, vytlačte skúšobnú stránku. Skontrolujte na nej nie len kvalitu tlače (a to, či toner nie je poškodený), ale tiež sa uistite, že až budete potrebovať potom tlačiť, vaša tlačiareň bude pripravená.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás