Keď doslúžim, chcem do zberu? alebo Ako recyklovať tonery

11. 9. 2018

11. septembra 2018 | Triedenie odpadu je dnes pre mnohých celkom samozrejmou činnosťou. Pokiaľ i vy patríte medzi tých, ktorí sa aktívne podieľajú na udržateľnosti životného prostredia, možno čas od času premýšľate, ako správne triediť nejakú konkrétnu vec. Napríklad taký toner. Nasledujúce riadky vám priblížia, ako je to s tonerovými kazetami podľa zákona a čo môžete urobiť preto, aby ste ich likvidovali ekologicky.

Čo tonery

Tonerové kazety zjednodušené plastové krabičky obsahujúce práškovú farbu. sa skladá najčastejšie z uhlíku a čiastočne zmagnetizovaných oxidov kovov (polymerov). Práve zvyšky farby v prázdnych kazetách však tým, čo vás možno môže od recyklácie odradiť.

A napriek tomu, že skoro všetky náplne do tlačiarní zdravotne nezávadné, pri manipulácii s prázdnymi kazetami by sa mohli zvyšky farieb dostať napríklad do pľúc.

10-zlava-tonery.png

Ako likvidovať tonery podľa zákona

Možno práve preto podľa platných noriem tonerové kazety označené písmenom O, teda ako ostatný odpad. Čo znamená, že hneď ako vám náplň v toneri dôjde, môžete krabičku vyhodiť do zmiešaného odpadu, ktorý sa následne vyváža na skládky alebo do spaľovní.

Ak vám táto možnosť nie je dvakrát príjemná, odneste prázdnu kazetu do zberného dvora, kde sa postarajú o jej ekologickú likvidáciu.

Ako likvidovať tonery ekologicky

Kvôli vyššie zmieneným zvyškom farieb by sa prípadná recyklácia plastových krabiček musela vykonávať v sprísnených prevádzkových podmienkach.

A preto je väčšina tonerových kaziet vyrobená tak, aby sa dali opäť naplniť. Odborne sa toto znovunaplnenie označuje slovom repasovanie. Ide o najlacnejšie a najekologickejšie riešenie toho, ako nakladať s prázdnymi tonerami. Repasovaným tonerom sme sa už venovali v jednom z predchádzajúcich článkov.

Čo pre ekológiu môžete urobiť vy?

Napriek tomu, že tonerové kazety sú, ako sme zmienili vyššie, označené ako ostatný odpad, odporúčame ich do koša nevyhadzovať. Hneď ako vám náplň v tlačiarni dôjde, obráťte sa na nás a prázdnu krabičku nám zašlite.

Priamo v našich dielňach kazety znovu naplňujeme, a vyrobíme tak repasované tonery, za ktorých kvalitu ručíme.

Pokiaľ stav prázdneho toneru nedovoľuje jeho renováciu, postaráme sa o jeho ekologickú likvidáciu. A vy sa medzitým môžete s kľudným svedomím poohliadnuť po novom toneri.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na...

25. 3. 2019  Celý článok »

Kam vyhodiť toner či cartridge: Poradíme vám, ako prázdnu náplň zlikvidovať či zrecyklovať

Či už využívate atramentovú alebo laserovú tlačiareň, nevyhnete sa u nich, čas od času, výmeny ich náplne vo forme cartridge či tonera....

22. 6. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body