Keď doslúžim, chcem do zberu? alebo Ako recyklovať tonery

Triedenie odpadu je dnes pre mnohých celkom samozrejmou činnosťou. Pokiaľ i vy patríte medzi tých, ktorí sa aktívne podieľajú na udržateľnosti životného prostredia, možno čas od času premýšľate, ako správne triediť nejakú konkrétnu vec. Napríklad taký toner. Nasledujúce riadky vám priblížia, ako je to s tonerovými kazetami podľa zákona a čo môžete urobiť preto, aby ste ich likvidovali ekologicky.

Čo tonery

Tonerové kazety zjednodušené plastové krabičky obsahujúce práškovú farbu. sa skladá najčastejšie z uhlíku a čiastočne zmagnetizovaných oxidov kovov (polymerov). Práve zvyšky farby v prázdnych kazetách však tým, čo vás možno môže od recyklácie odradiť.

A napriek tomu, že skoro všetky náplne do tlačiarní zdravotne nezávadné, pri manipulácii s prázdnymi kazetami  by sa mohli zvyšky farieb dostať napríklad do pľúc.

Ako likvidovať tonery podľa zákona

Možno práve preto podľa platných noriem tonerové kazety označené písmenom O, teda ako ostatný odpad. Čo znamená, že hneď ako vám náplň v toneri dôjde, môžete krabičku vyhodiť do zmiešaného odpadu, ktorý sa následne vyváža na skládky alebo do spaľovní.

Ak vám táto možnosť nie je dvakrát príjemná, odneste prázdnu kazetu do zberného dvora, kde sa postarajú o jej ekologickú likvidáciu.

Ako likvidovať tonery ekologicky

Kvôli vyššie zmieneným zvyškom farieb by sa prípadná recyklácia plastových krabiček musela vykonávať v sprísnených prevádzkových podmienkach.

A preto je väčšina tonerových kaziet vyrobená tak, aby sa dali opäť naplniť. Odborne sa toto znovunaplnenie označuje slovom repasovanie. Ide o najlacnejšie a najekologickejšie riešenie toho, ako nakladať s prázdnymi tonerami. Repasovaným tonerom sme sa už venovali v jednom z predchádzajúcich článkov. (https://www.tonerpartner.sk/ako-vybrat-kompatibilny-alebo-repasovany-toner-20560sk39018/).

Čo pre ekológiu môžete urobiť vy?

Napriek tomu, že tonerové kazety sú, ako sme zmienili vyššie, označené ako ostatný odpad, doporučujeme ich do koša nevyhadzovať. Hneď ako vám náplň v tlačiarni dôjde, obráťte sa na nás a prázdnu krabičku nám zašlite.

Priamo v našich dielňach kazety znovu naplňujeme, a vyrobíme tak repasované tonery, za ktorých kvalitu ručíme.

Pokiaľ stav prázdneho toneru nedovoľuje jeho renováciu, postaráme sa o jeho ekologickú likvidáciu.
A vy sa medzitým môžete s kľudným svedomím poohliadnuť po novom  tonery. .

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás