Radíme, ako na domácu tlač fotografií

Spomínate na dobu, kedy ste ešte fotili na klasický FotoFilm a kvôli pár podareným fotkám, ste museli vyvolávať celú sériu? Od tých čias sa mnohé zmenilo a digitálne fotenie dáva všetkým fotografom možnosť voľby. Vytlačiť si totiž môžete len tie najvydarenejšie zábery a už dávno kvôli fotkám do rodinného albumu nemusíte absolvovať cestu do fotolabu. Tlačiť fotky v domácich podmienkach nebolo nikdy jednoduchšie, zvlášť, keď viete, ako na to. Máme pre vás niekoľko tipov, ako doma tlačiť fotografie, ktoré môžu hravo konkurovať tým z profesionálnej tlačiarne.

Fotografiu v kvalite dostačujúcej na výrobu billboardu je dnes možné zaobstarať pomocou zariadenia, ktoré nosíme v kabelkách a vreckách od nohavíc. Mobilné telefóny s integrovanými fotoaparátmi tasíme od pása s podobnou zanietenosť ako pištoľníci na divokom západe tasili svoje kolty. Niet divu, že sú úložiska našich zariadení plné rozmazaných momentiek, ktoré nestoja za to zhmotňovať ...

Fotka na prvom mieste

Kvalitná fotografia je základ, bez ktorého ďalšia snaha o dokonalú tlač fotografie príde navnivoč. Výberom peknej fotky, to ale len začína. Dôležité je zohľadniť aj požadovaný výsledok - je rozdiel, či budete doma tlačiť fotky do rodinného albumu, alebo jednu, dve fotky, ktoré si zarámujete a vyzdobíte s nimi interiér. Zamerajte sa na kvalitu, nie na kvantitu. Stohy fotoalbumov plných nič nehovoriacich fotiek najhorším zabijakom rodinných osláv a stretnutí s priateľmi.

 

kvalitne-fotky-nahled2.jpg
Vybrať len niekoľko pekných fotiek, ktoré dohromady budú dávať na danom mieste zmysel nie je jednoduché.

 

10-zlava-tonery-siroky-banner.png

10-zlava-tonery.png

V akom fotíte formáte?

Formát výstupu si postrážte, pretože pomery obrazov z rozličných zariadení sa líšia. Digitálna zrkadlovka väčšinou vyrába fotografie v pomere 3: 2, zatiaľ čo kompakty a fotomobil fotí v pomere 4:3. Výsledný formát je potrebné vášmu výstupu prispôsobiť, alebo pomer fotografií upraviť vo (foto) grafickom programe. V opačnom prípade orezaním fotky prídete o pôvodnú kompozíciu obrázka, alebo naopak obohatíte svoj snímok o biele pruhy, ktoré doplnia fotku do tlačeného formátu.

Rozlíšenie dnes nie je problém

Aj bežný smartphone je schopný zachytiť fotku, ktorú s pomerne uspokojivým výsledkom vytlačíte aj na väčšie formáty. Spoľahlivejšie je ale samozrejme fotiť so zodpovedajúcim vybavením - najlepšie výsledky dosiahnete so zrkadlovkami, kvalitné výstupy vedia aj moderné bezzrkadlovky, a to nielen, čo sa týka rozlíšenia.

 

Rozlíšenie fotoaparátu Veľkosť záberu (v obrazových bodoch, pomer strán 3: 2) Rozmery snímky pri 300 dpi (v cm)

Rozmery snímky pri 150 dpi (v cm)

4 MPx

2 449 x 1 633

20,7 x 13,8

41,5 x 27,7

8 MPx

3 464 x 2 309

29,3 x 19,6

58,7 x 39,1

12 MPx

4 242 x 2 828

35,9 x 24,0

71,8 x 47,9

16 MPx

4 898 x 3 265

41,5 x 27,6

82,9 x 55,3

24 MPx

6 000 x 4 000

50,8 x 33,9

101,6 x 67,73

36 MPx

7 348 x 4 899

62,2 x 41,5

124,4 x 83,0

50 MPx

8 660 x 5 773

73,3 x 48,9

146,6 x 97,8

 

Postprodukcia je nutnosťou

Medzi najčastejšie úpravy fotografií pred tlačou patrí orezávanie, vyváženie bielej farby, ďalšie farebné korekcie a úprava kontrastu. Počítajte s tým, že pri tlači dochádza k prevodu z farebného prostredia monitora (RGB) do farebného prostredia tlačiarne (CMYK), čo máva za následok, že vytlačená fotografia je väčšinou tmavšia a menej kontrastná, než sa zdá jej predloha na monitore. Od veci nie je na záver predtlačovej prípravy ani doostrenie fotografií.

Pre domácu tlač fotiek jedine atramentová tlačiareň

Ak máte doma laserovú tlačiareň, hoci farebnú, bohužiaľ vás musíme sklamať, vaše zariadenie nie je na tlač fotografií stavané. Toner v laserovej tlačiarni totiž funguje na princípe jemného prášku, ktorý sa nanáša na povrch papiera a nevpíja sa do jeho štruktúry ako v prípade atramentu. Táto technológia je skvelá pre tlač dokumentov, ale pre verné stvárnenie fotografií potrebujete priamu tlač farieb, ktorý skvele zvládajú atramentové tlačiarne.

Bežné domáce atramentové tlačiarne pracujú so štyrmi základnými farbami CMYK (C = cyan / azúrová, M = magenta / purpurová, Y = yellow / žltá, K = key black / kľúčové čierna farba). Zmiešaním základných tlačových farieb tlačiareň vie na papieri "vyrobiť" celé farebné spektrum. Aj s lacnou atramentovou tlačiarňou dosiahnete pri tlači fotografií relatívne dobré výsledky.

 

kvalitne-fotky-2-nahled2.jpg
Tlačiareň s 8 rôznymi farbami atramentových cartridgov.

 

Tlačiareň využíva pri miešaní výsledných farieb biely podklad papiera. Svetlejšie odtiene tak môžu pre základné modely atramentových tlačiarní predstavovať problém. Tajomstvo dokonalej vernosti farieb tkvie v navýšenie počtu atramentových kaziet, ktorými je tlačiareň vybavená. Ak teda riešite výber domácej tlačiarne, ktorá bude tlačiť krásne fotografie, poobzerajte sa po špecializovaných fototlačiarňach. Tie najdrahšie modely môžu byť vybavené pokojne dvanástimi rôznymi farebnými cartridgami, dokážu tlačiť fotografie bez okrajov aj na väčšie formáty papiera. Sen každého domáceho fotografa.

Naozaj verné farby zaistí originálny cartridge

Kompatibilné atramentové náplne sa síce v mnohom dokážu originálnym farebným náplniam vyrovnať, ak ale túžite po naozaj profesionálnom výstupe, priplaťte si za originálne cartridge do tlačiarne. To platí obzvlášť pre fototlačiarne, ktoré disponujú rozšírenou paletou tlačových farieb. V ich útrobách nájdete napríklad šedé, svetlo purpurové alebo zelené cartridge - asi si viete predstaviť, čo s výsledkom tlače môže urobiť zmiešanie neoriginálnych farieb, ktoré sa presne nestrafili do odtieňa originálnej náplne.

V hlavnej úlohe: Papier

Môže sa to zdať ako drobnosť, ale voľba papiera pri domácej tlači fotografií najzásadnejšie vplyv na výsledok. Rovnako ako v prípade cartridgu, aj pre papier platí, že najlepšie výsledky dosiahnete s originálnym fotopapierom. Výrobcovia tlačiarní ladia svoje tlačové programy na mieru svojich radov značkových papierov. Na vás ako užívateľovi je potom len vybrať z ponuky konkrétny druh papiera, na ktorý sa chystáte fotky vytlačiť, a všetko ostatné nechať na tlačiarni.

To neznamená, že je snáď použitie neoriginálnych fotopapierov pri domácom tlačení fotografií celkom zakázané - iste si viete predstaviť situácie, kedy kvalitu vytlačenej momentky oželiete na úkor priaznivejšie ceny, zvlášť keď plánujete tlačiť vo väčšom objeme. existujú ale aj alternatívne fotopapiere, na ktoré sa dá spoľahnúť - to také, ktoré ponúkajú k stiahnutiu tlačové profily pre tlačiarne, ideálne samozrejme pre vašu.

Než sa pustíte do experimentovania s jednotlivými druhmi fotopapiera, preštudujte si dokumentáciu k vášmu modelu tlačiarne. Výrobca spravidla uvádza, aké druhy papiera, na aký účel použiť a ďalšie užitočné informácie, napríklad maximálna gramáž papieru, na ktoré vaše zariadenie zvládne bez problémov tlačiť.

Dvakrát nastavujte, raz tlačte

Vyčleňte si na tlač fotografií dostatok času, ktorý budete môcť venovať nastaveniu tlače a testovaciemu tlačeniu. Zabudnite na rôzne rýchle režimy tlače, ktoré vaša tlačiareň bezpochyby zvláda niekoľko. Nastavte tlač na najvyššiu kvalitu, starostlivo vyberte z ponuky správny druh papiera a rozlíšenie obrázku. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete tlačiť fotky zo súborov vo formáte .tiff a v rozlíšení 300 DPI.

 

kvalitne-fotky-3-nahled2.jpg
Správne nastavenie tlačiarne chce svoj čas, zvlášť, keď tlačíte fotografie prvýkrát.

 

Pred tlačou väčšej série, alebo niekoľkých kópií rovnakej fotografie, urobte vždy skúšobný nátlačok jedného kusu fotografie. Predídete tak zbytočnému plytvaniu spotrebným materiálom a navyše zistíte, aký efekt nastavenie tlače na výsledný produkt. A nevešajte hlavu, keď sa vám nepodarí vytlačiť excelentné fotografie hneď na prvýkrát. Pre dosiahnutie skvelých výsledkov to chce trochu praxe a nebáť sa občas nahliadnuť do manuálu tlačiarne.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás