Čo s potlačeným papierom? Skartácia, recyklácia aj výroba papiera

31. 1. 2022

27. januára 2022, 14:07 | Hromadia sa vám v kancelárii či doma staré dokumenty, letáky a ďalšie materiály, ktorých sa potrebujete zbaviť? Aj likvidácia papierového odpadu svoje pravidlá. Nepotrebný papier je ale možné znova využiť - napríklad pre spoločné chvíle s deťmi.

Bez potlačených papierov by sa naša spoločnosť bez preháňania zrútila, a to aj napriek silnejúcemu trendu paperless kancelárií. Nie všetky vytlačené dokumenty ale skončia v archíve - a je potrebné sa ich zbaviť v súlade so zákonnými nariadeniami. Pravidelná „likvidácia“ sa potom týka aj reklamných letákov či brožúr; prekvapivo aj ich odstránenie (aspoň v prípade firiem a štátnych organizácií) upravuje legislatíva.

V prvom rade je samozrejme ideálne vzniku papierového odpadu predchádzať. Ak tlačiť nemusíte, netlačte. Ak ale nie je na výber, tlačte ekologicky. Teda:

  • v úspornom, čiernobielom režime,
  • na obe strany papiera (a v 50 % meradle - aj tak text bez problémov prečítate),
  • s využitím aplikácie Ecofont, ktorá pri bežných fontoch znižuje spotrebu farby o 50 %.

Príjemným bonusom tohto prístupu je niekoľkonásobné zníženie tlačových nákladov.

Akým spôsobom ale dokumenty, ktoré nepotrebujeme, správne odstrániť? Vo väčšine prípadov skartovaním a vyhodením papierových zvyškov do kontajnera na triedený odpad. Neplatí to ale vždy. Niekedy je skartované papiere možné použiť aj pre tvorivé popoludnie s deťmi (pozri ďalej).

Kedy je potrebné skartovať?

V zásade vždy, keď je potrebné zlikvidovať tie dokumenty, ktoré späté s prevádzkou právnickej osoby (firmy, neziskovky a štátne organizácie) a nie určené na archiváciu (viď sprievodca archiváciou). Tieto materiály nie je možné len tak vyhodiť - často totiž obsahujú citlivé údaje.

To platí aj vtedy, ak tlačíte firemnú dokumentáciu počas práce z domu. Skartácia sa naopak netýka reklamných letákov, ktoré nájdete vo svojej schránke.

Od povahy uchovávaných informácií sa odvíja tzv. stupeň skartácie. Udáva, na aké veľké čiastočky papiera sa musí dokument rozrezať, aby ho bolo možné považovať za bezpečne zlikvidovaný (detaily nájdete v článku ako vybrať skartovačku).

snímka-obrazovky-2022-01-05-o-15.35.48.png

V bežnej kancelárii využijete skartovačky do stupňa utajenia P-4, výnimočne aj P-5. Dokumenty s prísne tajnými údajmi sa spravidla netlačia a uchovávajú sa pod dôkladným zabezpečením na šifrovaných diskoch.

istock-466026071.jpg

Pre stupeň P-4 sa hodí napr. skartovačka Peach PS500-50. Poradí si súčasne s 5 papiermi a pojme 120 skartovaných listov A4 (zberný kôš disponuje objemom 21 litrov). Pre utajenie stupňa P-5 použite skartovačka Peach PS500-80; vydrží v prevádzke 120 minút, resp. na jeden záťah zlikviduje cez 10 000 listov - potom je potrebné prístroj nechať vychladnúť.

Recyklácia dokumentov a čiastočiek papiera

Papierový odpad odovzdajte na recykláciu do špeciálnych modrých kontajnerov. Pracovníci na home office ich nájdu v okolí svojho bydliska. Miestne samosprávy totiž majú zákonnú povinnosť likvidovať odpad tak, aby ho bolo možné prípadne znova využiť. Rovnako musia postupovať aj firmy a ďalšie organizácie.

Recykláciu papiera je možné (v závislosti od jeho druhu) vykonať 5-krát. S každým ďalším cyklom sa však kvalita materiálu - kvôli skracovaniu papierových vlákien - významne znižuje.

Do modrých kontajnerov nevhadzujte znečistené papiere (mastný, poliaty farbou a pod.) a tie s povrchovou úpravou (matné, kriedové atď.) - ich miesto je v smetiakoch na zmesový odpad.

Do triedeného odpadu naopak patria:

  • reklamné letáky,
  • noviny a časopisy,
  • propagačné brožúry,
  • kartón.

Je ale ešte jedna možnosť, ako s papierovým odpadom naložiť: urobte si s deťmi zábavný deň a vytvorte z neho papierové postavičky a výrobky.

Vyrobte si s deťmi dekorácie

Papierová hmota kašovitej konzistencie, z ktorej sa dajú tvarovať rôzne sošky a predmety. Hodí sa pre neho predovšetkým novinový papier natrhaný na niekoľko centimetrov široké pruhy. Využiť ale môžete aj čiastočky bežného kancelárskeho papiera, napríklad tie získané skartovaním. Na výrobu papierovej masy ďalej potrebujete vodu a kukuričný škrob, popr. tekuté lepidlo (má funkciu spojiva).

Nechajte papier dôkladne nasiaknuť v troche teplej vody, pridajte škrob či lepidlo a dôkladne zmes premiešajte. Dajte pozor, nech výsledná hmota nie je príliš riedka - v takom prípade je potrebné pridať ďalší papier. Pokiaľ sa papierová hmota naopak zle tvaruje a nedrží, pridajte spojivo.

Z tejto hmoty si deti môžu vytvarovať postavičky, papierové kvety a ďalšie predmety (inšpirovať sa môžete z fotiek nižšie). Po dokončení nechajte hmotu vyschnúť, dôjde tým k jej vytvrdnutiu. Hotové výtvory si potom ratolesti zafarbia podľa svojej fantázie napr. s použitím temperových farieb. Dajte pozor, nech nepoužívajú vodové farby - papierová hmota by sa rozmočila.

snímka-obrazovky-2022-01-12-o-13.27.19.png
snímka-obrazovky-2022-01-12-o-13.28.01.png
snímka-obrazovky-2022-01-12-o-13.28.47.png
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Ako ušetriť až 80 % za tlač? Riešenie: alternatívne tonery

26. 2. 2018  Celý článok »

uvod

6 tipov, ako pri tlačení znížiť dopad na životné prostredie

Problémom mnohých firiem je tlačenie dokumentov bez rozmyslu. Výrok „čo je napísané, to je dané“ je v nás pevne zakorenený. Rada...

10. 3. 2020  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body