Nie je papier ako papier, časť 2: Zaostrené na akosť

13. 3. 2018

13. marca 2018 | Ak je u vás tlač na dennom poriadku, určite viete, že papier nie je len jeden. Existuje niekoľko druhov papiera, líšia sa rôznymi parametrami aj podľa toho, na čo sa pri tlači používajú. V dvoch častiach tohoto článku si postupne preberieme najbežnejšie i tie menej bežné druhy papiera, s ktorými sa pri tlači môžete stretnúť.

Prvá časť článku sa venovala papieru z hľadiska použitia, teda rôznym typom papiera podľa toho, čo potrebujeme tlačiť.

V druhej časti sa zameriame na rozlíšenie papiera podľa charakteristík akosti, teda napríklad gramáže, opacity alebo formátu.

Formát

Rozmery papiera sa označujú slovom formát. Na Slovensku a vo väčšine štátov sveta formát definujú štandardy ISO 216. Tie ho určujú pomerom strán 1:√2, ktorý je niekedy nazývaný poeticky „brána harmónie“. Ďalší formát v rade vždy zachováva tento pomer a vzniká preložením dlhšej strany predchádzajúceho formátu na polovicu.

Najbežnejším formátom je u nás A4, čo je papier o rozmeroch 210 × 297 mm. V bežných tlačiarňach máte možnosť upraviť podávač papiera i na menšie formáty (A5 o rozmeroch 148 × 210 mm alebo napríklad tzv. DL, čo je pozdĺžna obálka o rozmeroch 220 × 110). Pre veľkoformátovú tlač sa potom používajú veľkoformátové tlačiarne.

Gramáž

Gramáž určuje, ako je papier ťažký, pričom platí, že čím je gramáž vyššia, tým je väčšia jeho hrúbka. Papiere o väčšej gramáži teda silnejšie, tým pádom tvrdšie a kvalitnejšie.

Klasický kancelársky papier gramáž 80 g/m2, v praxi sa potom môžete stretnúť i s papiermi o gramáži 300 g/m2.

Opacita

Ako opacita sa označuje priehľadnosť papiera, teda jeho schopnosť neprepúšťať svetlo. Čím je opacita vyššia, tým horšie papier prepúšťa svit. Opacita je často priamoúmerná gramáži papiera.

Belosť

Belosť nám dáva informáciu o tom, do akej miery papier odráža svetlo všetkých vlnových dĺžok. Zjednodušene povedané hovorí, ako je papier jasný, a ako veľmi kontrastne teda na ňom bude pôsobiť napríklad tmavý text.

Udáva sa v hodnotách CIE (Mezinárodná komisia pre osvetlovanie, ktorá je autorom parametra belosti) a platí, že čím vyššie CIE, tým je papier belší.

Textúra

To, ako papier pôsobí na dotyk, určuje textúra. Existujú papiere s najrôznejšou povrchovou úpravou, pričom najčastejšie sa stretávame s jednoduchým delením na papiere hladké a hrubé. Stretnúť sa ale môžeme napríklad i s textúrou papiera pripomínajúceho maliarske plátno.

Kvalitatívna trieda

Súhrn všetkých vlastností papiera určuje jeho celkovú kvalitu. Kvalita papiera sa potom delí do troch kvalitatívnych tried, na ktoré je vhodné brať ohľad predovšetkým tam, kde sa tlačí veľmi často. Kvalitatívna trieda poskytuje údaje napríklad o prašnosti alebo o tom, či je papier vhodný na obojstrannú tlač.

Trieda A označuje papiere najvyššej kvality, ktoré nájdu uplatnenie v miestach, kde se tlačí prakticky nepretržito. V kanceláriách s častou tlačou sa odporúča používatť papiere triedy B, v domácnostiach a kanceláriách, kde sa tlačí občas, si vystačíte s papiermi pre bežné použitie, označené triedou C.

Vyberte správny papier, nezabudnite ale na kvalitný toner

Či si pre tlač vyberiete akýkoľvek formát, opacitu, papier hladký alebo hrubý, triedy najvyššej kvality alebo naopak najnižšej, vždy budete potrebovať aj tlačiareň. A do tlačiarne budete potrebovať toner. A na tonery sme špecialistami my. Pozrite sa, aké tonery máme aktuálne v ponuke, a vyberte si ten najvhodnejší. A pokiaľ si nebudete svojim výberom celkom istí a budete potrebovať pomoc, neváhajte sa na nás obrátiť na e-maile info@tonerpartner.sk, radi vám poradíme.

vyhľadať náplne

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Nie je papier ako papier [časť 1]: Zaostrené na využitie

Ak je u vás tlač na dennom poriadku, iste viete, že papier nie je len jeden. Existuje totiž hneď niekoľko druhov papiera, ktoré sa od seba...

28. 10. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body