Ako vybrať televíziu: Najlepšie TV podľa veľkosti a rozlíšenia

22. 5. 2023

22. mája 2023, 14:06 | Bez televízora si v dnešnej dobe väčšina z nás nedokáže predstaviť každodenný život. Je preto jasné, že pri kúpe nového ide vždy o to, aby zvolený model bol ten najlepší podľa preferencií používateľa. Pokiaľ vám ide pri TV najmä o jej veľkosť a rozlíšenie, v nasledujúcich riadkoch vám dáme niekoľko tipov, ako sa v súčasnej ponuke orientovať a na čo brať ohľad, ale taktiež na konkrétne televízory, ktoré možno v súčasnosti označiť za tie najlepšie v rozumnej cenovej relácii.

Veľkosť televízora - rozmery televízora v palcoch a centimetroch

Veľkosť televízora je udávaná spravidla v palcoch, avšak možno sa stretnúť aj s hodnotami v centimetroch. V oboch prípadoch sa potom spravidla jedná o veľkosť uhlopriečky televízora, ktorá sa meria od spodného rohu na jednej strane do horného rohu na strane druhej. Jeden palec zodpovedá 2,54 centimetrom.

V poslednej dobe v kurze primárne väčšie televízie. Najväčší výber je z:

  • 32“,
  • 40“,
  • 43“,
  • 45“,
  • 50“,
  • 55“,
  • 60“,
  • 65“.

Rozhodne ale neplatí, že čím väčší televízor, tým je jeho cena vyššia. Cena televízora sa totiž okrem veľkosti odvíja aj od celého radu ďalších faktorov na čele s typom panelu, konektorovou výbavou a ďalšími funkciami, ktorými sa odlišuje daný model od konkurencie. Nižšie nájdete tabuľku s prepočtom palcov na centimetre.

Uhlopriečka televízora v palcoch (“)

Uhlopriečka televízora v centimetroch (cm)

32”

80 cm

40”

100 cm

43”

108 cm

45”

115 cm

50”

127 cm

55”

139 cm

60”

153 cm

65”

164 cm

Veľkosť televízora by ste nemali vyberať len podľa osobných preferencií, ale aj podľa toho, ako ďaleko od televízora sedíte. Jedine pri sledovaní televízie v ideálnej vzdialenosti si totiž budete schopní obraz z nej náležite a zdraviu takmer nezávadne vychutnať. Pri sedení blízko televízora hrozí, že budete príliš namáhať oči neustálym sledovaním obrazovky, prípadne krk otáčaním celej hlavy. Pokiaľ budete sedieť naopak veľmi ďaleko, budete pravdepodobne musieť zbytočne zaostrovať a tým oči namáhať. Nižšie nájdete tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom uhlopriečky televízora podľa vzdialenosti, v ktorej od neho budete sedieť.

Uhlopriečka televízora v palcoch (“)

Ideálna pozorovacia vzdialenosť v metroch (m)

Ideálna pozorovacia vzdialenosť v metroch

Rozlíšenie televízora

Ďalšia z kľúčových vecí, na ktorú sa treba pri výbere zamerať, je rozlíšenie televízora. Práve to totiž vo výsledku z veľkej časti rozhoduje o tom, ako si prehrávaný obsah na obrazovke užijete, respektíve v akej ostrosti. V súčasnosti zrejme najrozšírenejšie 4K a Full HD televízie, ale na trhu stále dostupné aj pomerne zastarané HD televízory či naopak supermoderné 8K televízory. Nižšie nájdete tabuľku rozlíšenia:

Označenie rozlíšenia

Rozlišenie v pixeloch

HD

1 280 x 720 pixelov

Full HD

1 920 x 1 080 pixelov

4K

3 840 x 2 160 pixelov

8K

7 680 x 4 320 pixelov

Rozlíšenie televízora by ste mali vyberať podľa toho, ako chcete zariadenie používať. Pokiaľ vám ide napríklad iba o sledovanie televízneho vysielania, stačí vlastniť HD či Full HD televízor. Pozemné vysielanie totiž beží v SD, maximálne v HD rozlíšení a internetové, káblové či satelitné taktiež maximálne v HD. Naopak filmoví nadšenci využívajúci streamovacie služby, videotéky či BluRay a podobne sa nezaobídu bez 4K, pretože v súčasnosti je v ňom natočená väčšina filmov. Po 4K televízoroch by mali siahnuť aj hráči videohier, pretože ako Playstation 5, tak Xbox Series ponúkajú hry práve v 4K rozlíšení.

Grafika znázorňujúca maximálne uhlopriečky v pomere k rozlíšeniu obrazovky Full HD, 4K a 8K

Tip: Správna voľba uhlopriečky televízora spolu s vhodným rozlíšením síce jednými z kľúčov k úspešnému výberu ideálneho televízora, nesmieme však zabúdať na množstvo ďalších vlastností, ktoré by mal televízor mať. Reč je napríklad o typoch zobrazovacieho panelu či o rade doplnkových funkcií, ktoré dokážu využiteľnosť televízora výrazne posunúť. Ak sa chcete dozvedieť viac, v prípade zobrazovacích panelov je tu pre vás náš článok Najlepšia televízia 2023 alebo ako vybrať najlepšiu TV presne pre vás, o doplnkových funkciách sa zase podrobne dočítate v článku Ako vybrať TV: Tipy na televízie s najlepším pomerom cena/výkon.

Najlepšie televízory podľa uhlopriečky

Pokiaľ ani po prečítaní predošlých riadkov o výbere televízora nemáte jasno v tom, aký model by pre vás mohol byť ten pravý, nezúfajte. Pripravili sme si pre vás tipy na najzaujímavejšie modely v užívateľsky najvyhľadávanejších uhlopriečkach, vďaka čomu by tak mal byť výber úplná hračka.

Najlepšie 43 palcové televízory

TCL 43C645

Cenovo dostupný televízor s QLED 4K panelom, ktorý je medzi užívateľmi obľúbený, ako pre svoj kvalitný obraz, tak aj veľmi slušnú zvukovú kvalitu. Nechýbajú mu ani smart funkcie, či podpora hlavných obrazových vylepšení na čele s HDR a Dolby Vision. Nevýhodou je jeho obnovovacia frekvencia 50 Hz, kvôli čomu nie je vyložene vhodný pre hráčov videohier.

TCL QLED 4K Google TV

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Philips 43PUS8507

Tento televízor síce disponuje "len" klasickým LED panelom, okrem solídneho obrazu do rozlíšenia 4K či cenou, však dokáže zaujať širokou škálou konektorov, podporou väčšiny obrazových vylepšení, ale hlavne ambientným osvetlením cez LED diódy na jeho zadnej strane. To mení intenzitu a farbu podľa prehrávaného obrazu, vďaka čomu dokáže vytvoriť pri sledovaní veľmi zaujímavú atmosféru, ktorá diváka ešte viac vtiahne do deja. Jeho nevýhodou je slabšie ozvučenie a opäť len 50 Hz obnovovacia frekvencia.

Televízor Philips Ambilight 4K LED

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Sony Bravia KD-43X85K

Televízor je určený pre náročnejších divákov. Disponuje LED panelom s rozlíšením 4K, ktorý ponúka 100 Hz obnovovaciu frekvenciu, vďaka ktorej je vhodný aj na hranie videohier z konzol novej generácie. Výhodou je aj bohatá konektorévá výbava, podpora domácich smart systémov Apple HomeKit, Google Assistant alebo Amazon Alexa či možnosť nahrávania vysielania na flash disk. Nevýhodou je slabšie ozvučenie a vyššia cena, teda minimálne s prihliadnutím na typ panelu.

Televízor Sony Bravia LED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Najlepšie 50 palcové televízory

TOSHIBA 50QA7D63DG

Napriek tomu, že sa jedná o cenovo veľmi dostupný televízor, faktom je, že dokáže svojimi technickými špecifikáciami konkurovať aj podstatne drahším modelom. Je vybavený LED panelom s rozlíšením 4K, do ktorého vďaka procesoru aj dopočítava programy v horšej kvalite. S ohľadom na svoju cenu je teda schopný ponúknuť vskutku kvalitné pozeranie. Treba však počítať aj s obmedzeniami vo forme 50 Hz obnovovacej frekvencie, relatívne malej konektorovej ponuky či slabšieho ozvučenia. Ani obrazových vylepšení výrobca príliš veľa nepridal – k dispozícii je totiž len Dolby Vision.

Televízor LED TOSHIBA 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Sharp 50EQ3EA

Pri tomto televízore si môžete byť istí takmer perfektným podaním farieb, pretože disponuje QLED panelom s rozlíšením 4K. Medzi ďalšie prednosti tohto modelu patrí bezpochyby jeho dizajn, veľmi slušné ozvučenie vďaka audio sústave vytvorenej v spolupráci s Harman/Kardon. Bohužiaľ, výrobca nemyslel na obnovovaciu frekvenciu, ktorá je len 50 Hz, čo televíziu odsudzuje viac-menej iba na sledovanie filmov a seriálov. Tie ale zvládne vďaka podpore obrazových vylepšení bravúrne.

Televízor Sharp QLED 4K Android TV

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

LG 50UQ91003LA

Televízor vybavený kvalitným LED panelom schopným zobrazovať obsah v pekných farbách. Samozrejmosťou tohto modelu je dopočítavanie obrazu do 4K z horšej kvality, či podpora obrazových vylepšení typu HDR. Negatívom je iba 50 Hz obnovovacia frekvencia, relatívne strohá ponuka konektorov a slabšie ozvučenie.

Televízor LG UHD AI ThinQ

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Najlepšie 55 palcové televízory

Sharp 55CL3EA

Televízor s dobrým pomerom cena/výkon. Je vybavený LED panelom s rozlíšením 4K, podporou obrazových vylepšení či reproduktormi vyvinutými v spolupráci so známym audio výrobcom Harman/Kardon. Rozsiahla je aj konektorová výbava, vďaka čomu tak nie je problém k televízoru pripojiť prakticky všetko štandardné príslušenstvo. Bohužiaľ, zamrzí len 50 Hz obnovovacia frekvencia obrazovky či fakt, že kvôli základnému typu panelu nedokáže televízor zobraziť farby a najmä čiernu farbu. Nižšou cenou však Sharp vyvažuje tieto nedostatky.

Televízor Sharp LED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

LG 55UQ90003LA

Tento televízor síce disponuje taktiež iba LED panelom, ale o zlepšovanie obrazu ako takého sa v ňom stará špeciálny procesor, vďaka ktorému je obraz umelo vylepšovaný a hlavne dopočítavaný z nižšieho rozlíšenia do 4K. Určitým sklamaním však môže byť konektorová výbava, ktorá je v porovnaní s konkurenciou chudobnejšia a tiež horšie audio. Obrazovo je ale tento televízor na veľmi slušnej úrovni, ostatne ako viac-menej každý televízor od LG.

Televízor LG Smart TV 4K LED

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Sony XR55A75KAEP

Tento televízor znesie bez akéhokoľvek zaváhania označenie prémiový. Disponuje totiž OLED panelom so 4K rozlíšením, skvelým ozvučením, podporou prakticky všetkých bežne využívaných obrazových vylepšení, či procesorom na dopočítavanie menej kvalitného obrazu do 4K. Bohatá je aj konektorová výbava, ktorá je navyše plne dostačujúca aj pre hráčov videohier. Tých potom poteší aj 100 Hz obnovovacia frekvencia obrazovky, či jej schopnosť zobrazovať takmer dokonalé farby a bezchybnú čiernu.

Televízor Sony Bravia XR OLED

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Najlepšie 65 palcové televízory

LG 65NANO763QA

Tento model je vybavený LED panelom s technológiou NanoCell, vďaka ktorej zvláda zobrazovať veľmi presne a verne väčšinu farieb. Ako je však u LED zvykom, zaostáva v zobrazovaní čiernej a teda aj v kontraste. Ďalšou nevýhodou tohto 4K televízora je slabšie ozvučenie či len 50 Hz obnovovacia frekvencia, kvôli čomu nie je ideálny pre hráčov videohier. Bežných divákov však poteší fakt, že je vybavený procesorom na dopočítavanie obrazu v nižšej kvalite do 4K, či napríklad podporou domácich asistentov Amazon Alexa, Google Assistant a Apple HomeKit, čo umožní ovládanie televízora mobilom v rámci väčších aj menších smart home systémov.

Televízor LG 4K LED Nanocell

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

TCL 65C735

Televízor vybavený QLED panelom s rozlíšením 4K, ktorý je vhodný aj pre hráčov videohier vďaka svojej frekvencii 144 Hz. Práve s ohľadom na túto hodnotu tak možno televíziu pokojne využiť aj ako herný monitor pripojený k počítaču, pretože na nej zvládnete hrať hry s viac ako 120 snímkami za sekundu. Okrem veľkorysej obnovovacej frekvencie k dispozícii aj veľmi kvalitný obraz, vynikajúci najmä perfektnými farbami, široká konektorová výbava vrátane pokročilých HDMI 2.1 konektorov, alebo napríklad procesor na dopočítavanie prehrávaného obsahu do 4K. Snáď len hrúbka televízora mohla byť o niečo menšia.

Televízor TCL QLED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

LG OLED65A23LA

Model vhodný najmä na sledovanie filmov a seriálov v špičkovej kvalite. Vďaka OLED panelu s rozlíšením 4K je totiž k dispozícii obraz na veľmi vysokej úrovni so živými, vernými farbami a dokonalou čiernou. Nechýba ani podpora dopočítavania obrazu do 4K, možnosť spárovania s platformami pre smart domácnosť či pomerne bohatá konektorová výbava. Žiaľ, televízor disponuje len 50 Hz obnovovacou frekvenciou, takže nie je úplne vhodný pre hráčov hier, a ďalej potom pomerne slabým ozvučením.

Televízor LG OLED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Tip: Mať doma veľký a drahý televízor je síce pekné, pokiaľ mu však nedoprajete vhodné prostredie, koledujete si o problém v podobe poruchy. Jedným z hlavných strašiakov elektroniky bezpochyby vysoké teploty, ktoré prispievajú k jej prehrievaniu. S naším článkom Letné horúčavy: Čo robiť, aby sa elektronika neprehrievala si však aj s touto nástrahou ľahko poradíte.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Televízor zavesený na stene v obývacej izbe.

Ako vybrať TV: Tipy na televízory s najlepším pomerom cena/výkon

Televízory už dávno nie sú len o obraze. Tie najlepšie televízory totiž vynikajú aj v celom rade ďalších parametrov, ktoré z nich robia...

15. 5. 2023  Celý článok »

Letné horúčavy: Čo robiť, aby sa elektronika neprehrievala?

Letné horúčavy sú náročné a dávajú zabrať nie len ľuďom, ale aj elektronike. Ideálna prevádzková teplota väčšiny prístrojov, ktoré sa...

5. 8. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body