Letné horúčavy: Čo robiť, aby sa elektronika neprehrievala?

05. 8. 2019

5. augusta 2019, 19:23 | Letné horúčavy náročné a dávajú zabrať nie len ľuďom, ale aj elektronike. Ideálna prevádzková teplota väčšiny prístrojov, ktoré sa navzdory úmorným horúčavam používajú denne, sa pohybuje hlboko pod hodnotou, ktorú v týchto dňoch vídame na teplomeroch . Ako počas horúcich dní uchrániť svoje elektronické zariadenia pred vysokými teplotami, aby toto leto nebolo ich posledné, sa dočítate v nasledujúcom článku.

Počas slnečných dní sa na uterákoch a dekách (najčastejšie niekde pri vode) vyhrievajú na slniečku okrem ľudí aj mobilné telefóny, hodinky, laptopy, foťáky a ďalšie elektronické prístroje. Väčšina elektronických zariadení sa zahrieva samostatným chodom, pričom optimálna vonkajšia teplota pre ich správne fungovanie býva okolo 22-25°C. Lenže v lete nie výnimkou teploty o 10 aj viac stupňov vyššie. Čo robiť, aby sa elektronika v horúčavách neprehrievala?

Mobilné telefóny vydržia veľa

Zdá sa to ako samozrejmosť, ale veľakrát si to ani neuvedomíme. Taký zabudnutý mobil na palubnej doske musí v kokpite auta odolávať po pätnástich minútach na slnku teplotám od 50 do 70°C. Telefón sa tak veľmi rýchlo dostáva na hranicu funkčnosti.

Aká je maximálna teplota okolia pre zachovanie funkčnosti smartphonu? Apple uvádza, že teplota by nemala presiahnuť 35°C počas používania a 45°C pri nečinnosti. Pre porovnanie výrobcov smarthphonu, LG uvádza funkčnosť telefónu do 50 stupňov bez ohľadu na to, či je používaný.

Krátkodobé vystavenie extrémnym teplotám ešte smarthphone spravidla neodrovná, čo ale reálne hrozí je explózia batérie. Aj preto sa niektoré modely telefónu pri prekročení určitej prevádzkovej teploty z bezpečnostných dôvodov radšej samy vypnú.

Keď sa telefón prehreje

Pokiaľ ste nechali svoj telefón pekne vyhriať a nevypol sa sám, radšej ho vypnite a nechajte ho pred ďalším používaním trochu vychladnúť. Nesnažte sa ho za každú cenu nárazovo schladiť a už vôbec ho nedávajte do chladničky alebo do mrazničky. Batéria by takýto šok určite nerozchodila a je dosť možné, že by ste nevratne poškodili aj samotný telefón.

S extrémnymi teplotami je spojené aj rýchlejšie vybíjanie batérie. Dávajte si pozor, rozhodne prehriaty telefón nestrkajte do nabíjačky. Teplota zariadenia pri nabíjaní stúpa o ďalších cca 5 stupňov, a to by pre vášho miláčika mohla byť konečná...

Ideálne je počas horúčav telefón príliš nepreťažovať- vypnite všetky funkcie, ktoré nutne nepotrebujte, ako Bluetooth, wifi, gps a podobné.

Veľkú námahu pre smartphony predstavuje v lete aj ich používanie za volantom. Spustená navigácia, mobilné dáta, do toho ešte nejaká pesnička a aby to baterka potiahla, tak je samozrejme pripojená na nabíjačku. Na palubu auta neúprosne praží slnko a telefón trpí. Aby ste ho pri letných výletoch autom ale aspoň trochu odľahčili, zvážte kúpu držiaka na telefón, ktorý sa umiestňuje do ventilácie. Tak stačí zapnúť vetrák a externé chladenie je na svete.

10-zlava-tonery.png

Notebook je v lete lepšie nechať doma

Notebooky majú síce oproti mobilom a tabletom zabudované chladenie, ten mini ventilátor vo vašom ultrabooku ale koľkokrát čo robiť, aby ochladil zahrievanie pri zložitejších operačných procesoch... Pokiaľ sa bez neho aspoň trochu zaobídete, v letných horúčavách nechajte notebook radšej doma.

Lenže občas je potreba odpovedať na niekoľko e-mailov počas cesty a veľakrát tak potrebujete laptop odložiť do auta. V takomto prípade ho uložte do tašky, alebo ho zabaľte do (suchého!) uteráka a schovajte ho do tieňa - napríklad pod sedačku. Hlavné je ho úplne vypnúť a nenechávať notebook v režime spánku. V opačnom prípadne si rovno môžete naplánovať cestu do obchodu s batériami do notebookov.

A čo neprenosné zariadenia a vysoké teploty?

Pokiaľ doma alebo v kancelárií nemáte klimatizáciu, tak môžu vysoké teploty potrápiť aj stále elektronické zariadenia vašej domácnosti alebo kancelárie. Aj pri nich platí, že najlepšie fungujú pri bežnej izbovej teplote, čo je povedzme 18-25°C. Ako tlačiarňam, počítačom, routerom, herným konzolám a ďalšej elektronike uľahčiť fungovanie v horúčavách?

Nechajte vzduch prúdiť

V okolí zariadenia by mal byť dostatok priestoru, aby okolo mohol voľne prúdiť vzduch a zaistili ste potrebné chladenie. V prípade, že je zariadenie umiestnené v uzavretom priestore, ohriaty vzduch cirkuluje stále okolo zariadenia a tým sa stále viac otepľuje. V horúcich dňoch tak príde jednoducho k prehratiu, napríklad u takého routera skrytého v skrini.

Kam svieti slnko, tam bude musieť technik...

U ľudí možno platí, že kam nechodí slnko, tam chodí doktor, elektronika sa ale so slnečnými lúčmi príliš v láske nemá. Nie je múdre umiestňovať počítač nad tlačiareň pod okno a vystavovať ho slnečnému svitu. Pokiaľ ortuť na vonkajšom teplomeri stúpa k tropickým teplotám, zvážte premiestnenie elektroniky do chladnejšej miestnosti. Pomôcť môže premiestnenie o poschodie nižšie, alebo rovno do pivnice. V horúčavách sa tam bude lepšie pracovať elektronike, ale aj vám.

Neskladajte zariadenia vedľa seba

Ako sme si už skôr povedali, elektronické zariadenia vydávajú samé o sebe dosť tepla na to, aby vystačilo na ich prehriatie. Nezaťažujte sa tým, že ich založíte najrôznejšími predmetmi a už vôbec ich neskladajte na seba- zahrievali by sa navzájom.

Očistite vetráky

Počítače a ďalšie zariadenia, ktoré používajú k chladeniu zabudované vetráky je dobré mať umiestnené v bezprašnom prostredí- nánosy prachu spomaľujú vetrák a upchávajú vetracie otvory. Obyčajné očistenie a vyfúkanie prachu a nečistôt z útrob zariadenia im uľahčí fungovanie v stiesnených teplotných podmienkach.

Keď je najhoršie, proste to vypnite

Veľa zariadení zabudovanú ochranu proti prehriatiu. V krajnej núdzi sa radšej vypnú, než aby sa uvarili. Pokiaľ sledujete, že sa zariadenie prehrieva a nevypne sa samo, doprajte mu trochu oddychu- vypnite ho a odpojte zo zásuvky.

Atramentová tlačiareň znáša vysoké teploty horšie ako laserová. Prečo?

Na vine atramentové cartridge, ktoré na rozdiel od práškového toneru do laserových tlačiarní, tvorené zmesou pigmentu a rôznymi kvapalinami- teda tekuté. Dlhodobo vystavenie tekutých atramentových náplní teplotám vyšším ako 29°C spôsobuje tvorbu vzduchových bublín, ktoré vytláčajú atrament von z nádoby. Tento fyzikálny jav môže zapríčiniť vyliatie atramentu a znečistenie útrob tlačiarní, čo nie je nič príjemné.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Ako prežiť leto v kancelárii

Tento rok sa nástup leta trochu oneskoril. Respektíve oneskoril sa nástup tropických teplôt, ktoré niektorí vítajú a niektorí preklínajú. ...

29. 6. 2019  Celý článok »

Klimatizácia: 7 tipov, ako ju využívať na maximum a hlavne správne

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sa v horúcich dňoch na moderné zariadenia ako klimatizácia často spoliehajú, možno sa vám bude hodiť pár...

13. 6. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body