Najlepšie televízory 2023 alebo ako vybrať ten pravý pre vás

29. 5. 2023

29. mája 2023, 12:57 | Tie časy preč, keď sa človek pri výbere televízora rozhodoval medzi jednotkami modelov, ktoré sa od seba líšili maximálne tak uhlopriečkou či hrúbkou. V dnešnej dobe totiž nájdete na trhu široký výber najrôznejších modelov, ktoré sa od seba líšia snáď ešte väčším množstvom rôznych technologických vychytávok, ale samozrejme aj dizajnom, veľkosťou či cenou. Ako vybrať televízor, ktorý je pre vás ten najlepší? Presne na túto otázku sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Predtým než sa pustíme do rozhodovania, aký televízor kúpiť, treba si urobiť jasno v tom, čo od vášho nového televízora vlastne očakávate, respektíve na čo ho budete využívať. Pravdou totiž je, že iné požiadavky na televízor majú hráči videohier, iné milovníci filmov a rozdielne zase občasní diváci, ktorí netrávia pred obrazovkou príliš veľa času. Pred výberom preto dôrazne odporúčame ujasniť si, ako presne chcete televízor využívať a od toho sa pri výbere odrazte. Všeobecne potom platí, že vašu víziu je vždy lepšie mierne predimenzovať, aby ste nakoniec siahli po modeli, ktorý vás uspokojí napríklad aj o niekoľko rokov, než po modeli, ktorý spĺňa vaše požiadavky teraz iba s privretými očami.

Tip: Na sledovanie filmov, seriálov či televízneho vysielania nemusíte nutne využívať len klasické televízory. Skvele na to poslúžia napríklad aj projektory pripojené k zdroju obrazu. Pokiaľ vás zaujíma, ako vybrať projektor pre domáce kino aj kanceláriu, nenechajte si ujsť náš špeciálny článok.

Typy obrazoviek televízorov

Napriek tomu, že výrobcovia používajú vo svojich televízoroch rôzne typy zobrazovacích panelov, všeobecne sa dá povedať, že vo väčšine televízorov nájdete jeden z troch najrozšírenejších typov panelov - teda LED, OLED, alebo QLED, ktoré potom môžu byť ešte rôzne prispôsobené. Nižšie zistíte, ako sa jednotlivé panely medzi sebou líšia.

LED televízory

Televízory s LED panelom cielia na najmenej náročných užívateľov, pretože ich zobrazovacie schopnosti oproti zvyšným používaným panelom najhoršie. LED televízory disponujú rokmi overeným LCD zobrazovačom, ktorý využíva LED podsvietenie, vďaka čomu je tak obrazovka dobre presvetlená po celej svojej ploche a zároveň vďaka úspornosti LED diód spotrebováva minimum energie. Zobrazovacie schopnosti však nie na príliš vysokej úrovni, čo si možno všimnúť primárne na kvalite farieb, horšom podaní čiernej, či napríklad nižšom kontraste.

QLED televízory

Televízory s QLED panelom priamo vychádzajú z LED televízorov, vďaka čomu sa tiež chvália nízkou spotrebou elektrickej energie či bezproblémovým jasom po celej ploche zobrazovacieho panelu. Vďaka špeciálnej vrstve s názvom „quantum dot light emitting diode“ však dokážu divákom ponúknuť lepšiu obrazovú kvalitu vo forme kvalitnejších farieb vrátane čiernej a vyššieho kontrastu. To všetko vďaka špeciálnej vrstve vysoko odolných kvantových bodiek, ktoré dokážu v kombinácii s LED podsvietením zobrazovať práve vyššie spomínané kvalitnejšie farby. Len pre zaujímavosť, zatiaľ čo klasické LED televízory zvládajú zobrazovať jednotky miliónov odtieňov farieb, QLED dokážu zobraziť viac ako miliardu odtieňov, z čoho jasne vyplýva, že obraz zobrazený na nich pôsobí oveľa realistickejšie. Aj tu však treba počítať s tým, že napríklad čierna úplne dokonalá nie je, pretože je vytváraná rovnako ako v prípade klasického LED televízora svetlom, čo ide úplne proti jeho princípu. Pomerne zaujímavé je potom u QLED televízorov to, že im suverénne vládne len jeden výrobca a tým je Samsung, zatiaľ čo LED a OLED televízory vyrába vo veľkom viacero značiek.

OLED televízory

Televízory s OLED panelom fakticky úplne samostatnou kategóriou, ktorá nemá s LED televízormi nič spoločné. Hlavným benefitom OLED televízorov je fakt, že každý pixel alebo ak chcete bod na obrazovke, samostatne svieti, ale hlavne je aj schopný úplne zhasnúť. Vďaka tomu OLED televízory vynikajú perfektným podaním farieb, vysokým kontrastom, skvelými pozorovacími uhlami, vysokým jasom, ale hlavne doslova dokonalou čiernou. totiž zobrazujú tak, že pixely na čiernych miestach skrátka vypnú a divákovi ukážu fakticky zhasnutý čierny panel. Určitou nevýhodou OLED televízorov je však ich vyššia energetická spotreba, vyššia cena a určité riziko vypálenia obrazu v prípade sledovania statického obrazu.

NanoCell televízory

Televízory s NanoCell panelom de facto vylepšenými LED televízormi, ako tomu je u QLED modelov. Zobrazovacie panely u týchto televízií disponujú vrstvou bodiek z nanomateriálu mikroskopickej veľkosti, ktoré vďaka ich pripevneniu na farebné filtre diód zlepšujú podanie výsledných farieb. Nanobodky totiž dokážu vyfiltrovať nežiaduce svetelné frekvencie a divákom tak zobraziť obraz v čo možno najvyššej farebnej kvalite a zároveň s vysokým jasom, a parádnymi pozorovacími uhlami. Vzhľadom na technológiu založenú na LED paneloch je však potrebné počítať s tým, že čiernu dokonale NanoCell televízor nezobrazí.

QNED televize

Televízory s QNED panelmi predstavila len pred pár rokmi juhokórejská spoločnosť LG ako kombináciu niekoľkých existujúcich technológií – konkrétne potom Quantum Dot (teda QLED), NanoCell a mini LED (teda vylepšené LED podsvietenie). Hlavným benefitom tejto kombinácie je veľmi dobré podanie farieb v kombinácii s pomerne kvalitnou čiernou a teda aj vysokým kontrastom. Vzhľadom na čiastočné použitie QLED je tu potom k dispozícii aj veľmi vysoký jas, vďaka ktorému je tak možné televíziu sledovať aj vo svetlých miestnostiach.

Tip: Aj televízory potrebujú čas od času vyčistiť. Ako to ale v čase použitia špeciálnych obrazových panelov s množstvom miniatúrnych technológií urobiť? V našom článku Ako vyčistiť monitor: návod na bezpečný postup vám so všetkými náležitosťami poradíme.

 

Diaľkový ovládač smerujúci na televízor.

OLED vs. QLED

Úplne otvorene povedané, súboj OLED vs. QLED televízorov nemá žiadneho víťaza ani napriek tomu, že prebieha dlhé roky. To preto, že OLED aj QLED majú svoje pre a proti, ktoré treba pri výbere televízie zohľadniť a svoj výber im teda aj prispôsobiť.

Ak by sme mali porovnať OLED vs. QLED televízie z hľadiska kvality podania farieb, je potrebné povedať, že mierne vedú QLED televízory, najmä tie od značky Samsung. Výrobca sa u nich totiž chváli takmer 100 % pokrytím farebného gamutu DCI-P3, čo inými slovami znamená, že by mali byť tieto televízory schopné zobraziť prakticky akýkoľvek odtieň farby. V prípade OLED televízorov sa bavíme „len“ o pokrytí viac ako 90 % farebného gamutu DCI-P3, čo by malo znamenať, že OLED zobrazí menej farebných odtieňov. Otázkou však zostáva, či je človek vôbec schopný tento minimálny rozdiel postrehnúť pri bežnom sledovaní. 

Čo si však naopak všimne celkom určite každý, je to, ako kvalitne dokážu OLED televízory zobraziť čiernu a ako nekvalitne ju naopak zobrazujú QLED modely. Vďaka schopnosti vypnutia jednotlivých svetelných bodov totiž OLED televízory zobrazujú čiernu tak, že jednoducho ukážu svoj čierny panel bez akéhokoľvek žiarenia pixelov, zatiaľ čo QLED sa snaží čiernu zobraziť stlmeným svietením. (LCD/LED televízory svietia po celej ploche displeja a preto nie je možné jednotlivé miesta ovládať tak, ako u OLED). To ale samozrejme nie je možné, kvôli čomu tak bude čierna na QLED televíziách vždy vyzerať v porovnaní s OLED skôr ako tmavo šedá.

So zobrazovaním čiernej veľmi úzko súvisí aj kontrast, ktorý je práve vďaka kvalitnejšej čiernej u OLED televízorov vyšší. Je tomu tak preto, že vďaka dokonalej čiernej je rozsah medzi čiernou a bielou širší. Na druhej strane, QLED zase víťazí v maximálnom jase, ktorý je pokojne aj viac ako dvojnásobný oproti OLED televízorom. Zatiaľ čo svietivosť OLED televízorov je totiž v dnešnej dobe v priemere 700 cd/m2, u QLED televízorov sa nie je problém dostať nad 1 500 cd/m2. Z toho jasne vyplýva, že pre sledovanie OLED televízorov je potrebná tmavšia miestnosť, zatiaľ čo v prípade QLED nie je problém sledovať ich aj vo svetlých miestnostiach plných slnka.

Akékoľvek ďalšie väčšie rozdiely by sme medzi QLED a OLED televízormi hľadali márne. Z hľadiska podpory najrôznejších obrazových štandardov, prehrávacích režimov a podobne sa totiž prakticky zhodujú s tým, že blízke si napríklad aj v spotrebe elektrickej energie alebo napríklad v cene. Vo výsledku je teda potrebné sa pri výbere rozhodovať podľa ich hlavných vlastností a tými zobrazenie farieb a čiernej, kontrast a jas. 

Tip: Okrem typu panelu by ste mali pri výbere televízora zohľadniť aj jeho rozlíšenie a uhlopriečku. Ak si v tomto smere neviete rady, všetko dôležité sme rozobrali v článku Ako vybrať televízor: Najlepšie TV podľa veľkosti a rozlíšenia. Ďalej treba pamätať na to, že žijeme v modernej dobe, čomu zodpovedajú aj dnešné televízory. Je preto prinajmenšom vhodné siahnuť po takých, ktoré dnešnej dobe zodpovedajú aj svojou ďalšou výbavou. Tejto téme sme sa viac venovali v článku Ako vybrať TV: Tipy na televízory s najlepším pomerom cena/výkon.

Najlepší televízor podľa uhlopriečky - aký televízor kúpiť?

Uhlopriečka 32” - Samsung UE32T5372C

Užívateľsky veľmi obľúbený model osadený LED panelom s rozlíšením Full HD, ktorý však vzhľadom na jeho uhlopriečku úplne postačí. Keďže sa jedná o Smart TV, je tu k dispozícii široká škála najrôznejších aplikácií či iných smart možností na čele s internetovým prehliadačom. Poteší ale napríklad aj podpora obrazového vylepšenia HDR. Čo sa týka negatív, nemožno nespomenúť slabšie ozvučenie a relatívne malú ponuku konektorov.

Uhlopriečka 43” - Sony Bravia KD-43X85K

Tento televízor je určený pre náročnejších divákov a je vybavený LED panelom s rozlíšením 4K a obnovovacou frekvenciou 100 Hz, čo z neho robí vhodnú voľbu aj pre hráčov videohier na konzolách novej generácie. Môžete sa tešiť na bohatú konektorovú výbavu a podporu domácich smart systémov, ako Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa. Ďalej je tu možnosť nahrávania vysielania na flash disk. Avšak, nevýhodou je slabšie ozvučenie a vyššia cena, najmä s ohľadom na typ panela.

Televízor Sony Bravia s podporou Google TV

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Uhlopriečka 50” - LG 50UQ91003LA

Tento televízor disponuje kvalitným LED panelom, ktorý dokáže zobrazovať obsah s krásnymi, vernými farbami. Ďalej je tu možnosť vylepšenia obrazu pomocou HDR a dopočítavania do 4K z horšej kvality. Avšak, nevýhodou je nižšia obnovovacia frekvencia 50 Hz, obmedzená ponuka konektorov a slabšie ozvučenie.

Televizor LG UHD AI ThinQ

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Uhlopriečka 55” - Sony XR55A75KAEP

Tento televízor môžeme označiť ako prémiový, pretože disponuje radom vlastností, ktoré ho odlišujú od bežných televízorov. Jeho hlavnou devízou je OLED panel so 4K rozlíšením, vynikajúce ozvučenie a podpora pre všetky bežné obrazové vylepšenia. Navyše je vybavený procesorom, ktorý dokáže zlepšiť kvalitu obrazu nižšieho rozlíšenia a má bohatú ponuku konektorov, ktoré uspokoja aj náročných hráčov videohier. Obrazovka s obnovovacou frekvenciou 100 Hz je totiž vďaka HDMI 2.1 perfektne využiteľná s konzolami novej generácie. V spojení s nimi dokáže zobrazovať takmer dokonalé farby a perfektnú čiernu.

OLED televizor Sony

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Uhlopriečka 65” - LG OLED65A23LA

Tento televízor je ideálny na sledovanie filmov a seriálov v najvyššej kvalite. Vďaka OLED panelu s rozlíšením 4K ponúka obrazovú kvalitu na vysokej úrovni s realistickými a živými farbami a dokonalou čiernou. K dispozícii je aj podpora dopočítavania do 4K a možnosť spárovania s platformami pre smart domácnosť, rovnako aj pomerne bohatá konektorová výbava. Bohužiaľ však tento televízor ponúka iba 50 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo ho robí menej vhodným pre hráčov hier. Navyše pomerne slabé ozvučenie.

OLED televizor LG

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Televízor zavesený na stene v obývacej izbe.

Ako vybrať TV: Tipy na televízory s najlepším pomerom cena/výkon

Televízory už dávno nie sú len o obraze. Tie najlepšie televízory totiž vynikajú aj v celom rade ďalších parametrov, ktoré z nich robia...

15. 5. 2023  Celý článok »

Televízor na stene v obývacej miestnosti.

Ako vybrať televíziu: Najlepšie TV podľa veľkosti a rozlíšenia

Bez televízora si v dnešnej dobe väčšina z nás nedokáže predstaviť každodenný život. Je preto jasné, že pri kúpe nového ide vždy o to, aby...

22. 5. 2023  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body