Ako vybrať TV: Tipy na televízory s najlepším pomerom cena/výkon

15. 5. 2023

15. mája 2023, 13:50 | Televízory dávno nie len o obraze. Tie najlepšie televízory totiž vynikajú aj v celom rade ďalších parametrov, ktoré z nich robia komplexné modely schopné uspokojiť užívateľov aj z hľadiska kvality zvuku, inteligentných funkcií či napríklad náruživých hráčov. Pravdou síce je, že za kvalitu si výrobcovia nechávajú radi bohato zaplatiť, avšak na trhu je stále množstvo televízorov so skvelým pomerom ceny a výkonu, ktoré za prívetivú cenu dokážu ponúknuť skutočne veľa pozitívnych a len minimum negatívnych vlastností. Pokiaľ teda ide o kúpu najlepšieho televízora z hľadiska výbavy v kombinácii s priaznivou cenou, v nasledujúcich riadkoch vám skúsime s výberom poradiť. Predstavíme vám totiž ako základné parametre pre výber televízie okrem rozlíšenia a uhlopriečky, ktoré teraz dávajú pomerovo rozhodne zmysel.

Základné parametre pre výber televízora

Typy televízneho signálu

Pri výbere televízora je potrebné vyberať okrem iného podľa typu tunera, ktorý slúži na prijímanie televízneho signálu. V súčasnosti je možné vyberať z modelov s:

  • DVB-T2 HEVC pre príjem cez televíznu anténu (teda klasické pozemné vysielanie „zadarmo“),
  • DVB-S2 pre príjem cez satelitnú parabolu,
  • DVB-C pre príjem cez kábel (teda káblová televízia),
  • Prípadne z modelov s kombináciou viacerých tunerov v jednom modeli.

Pokiaľ potom sledujete televíziu cez internet, teda takzvanú IPTV, tuner riešiť vôbec nemusíte - v takom prípade je totiž potrebné len nainštalovať aplikáciu daného poskytovateľa do operačného systému televízora, prihlásiť sa do nej a je hotovo.

Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia je kľúčovým parametrom najmä pre hráčov videohier. Na sledovanie televízneho vysielania, poťažmo filmov a seriálov na streamovacích službách stačí bohato televízia s 50 Hz obnovovacou frekvenciou. Keďže však dnešné herné konzoly zvládajú spúšťať hry v 120 Hz, respektíve v 120 snímkach za sekundu, je v takom prípade potrebné hľadať televízie so 100 Hz obnovovacou frekvenciou obrazovky, ktoré na tieto účely bohato stačia. Ale pozor – aby bolo 100 Hz pre herné konzoly využiteľné, musí byť daná televízia vybavená HDMI 2.1, ktoré túto frekvenciu podporuje. Bohužiaľ, veľa televízií je v dnešnej dobe síce vybavených 100 Hz obrazovkami, ale iba HDMI 2.0, ktoré je obmedzené na 50, respektíve 60 Hz. Vysoká obnovovacia frekvencia je potom týmto televíziám do istej miery nanič.

Smart TV

Prevažná väčšina dnešných televízií nesie označenie Smart TV vďaka šikovným funkciám, ktoré ponúka cez svoj operačný systém. Najrozšírenejšími televíznymi operačnými systémami v súčasnosti Tizen, WebOS a Google TV, pri starších modeloch sa potom môžeme stretnúť aj s Android TV či s vlastnými OS. Všetky televízne operačné systémy sa však vo výsledku zhodujú v tom, že je do nich možné inštalovať aplikácie typu Netflix, HBO, Voyo a podobne. Ďalej je možné Smart TV napríklad prepojiť s domácimi cloudovými centrami typu NAS, poprípade ich využiť na ovládanie chytrej domácnosti a pod. Oproti klasickým televíziám majú teda Smart TV celý rad výhod a ich zaobstaranie tak možno odporučiť každému, kto chce televíziu využívať aj inak, ako iba na jednoduché sledovanie televízneho vysielania.

Žena ovládajúca Smart TV pomocou svojho mobilného telefónu.

 

Tip: Na Smart TV nie je problém sledovať napríklad ani YouTube a to buď cez webový prehliadač alebo cez samostatnú aplikáciu. Vedeli ste však, že je možné túto platformu využiť cez YouTube Kids na zabavenie vašich detí? Ak nie, v našom článku 7 tipov, ako zabaviť doma predškolákov (aj počas prázdnin) vás s touto možnosťou zoznámime.

Zvuk

Zvuk je u televízií udávaný vo wattoch a všeobecne platí, že čím viac wattov reproduktory danej televízie ponúkajú, tým kvalitnejšie. Prakticky každá televízia však disponuje aj možnosťou pripojiť k nej soundbar či reproduktory a zvuk týmto výrazne vylepšiť. Na pripojenie týchto doplnkov je možné využiť 3,5 mm jack konektor, HDMI či optický port, poprípade je alternatívou všetko riešiť bezdrôtovo cez bluetooth. V súvislosti so zvukom je tiež dobré pamätať na podporu priestorového zvuku, ktorý pri filmoch a seriáloch určite oceníte, avšak spravidla len s kvalitnou audio sústavou.

Konektory

Konektorovú výbavu televízie je ideálne voliť podľa toho, na aké účely ju chcete využívať. Faktom totiž je, že za kvalitnejšie porty si nechávajú výrobcovia solídne priplatiť a ich využiteľnosť pritom môže byť občas nulová. Napríklad vyššie spomínané HDMI 2.1 využijete bez hernej konzoly len ťažko. Všeobecne sa ale povedať, že čím viac konektorov bude vaša nová televízia ponúkať, tým lepšie, pričom najmä HDMI portov je dobré mať čo najviac. Prakticky všetko multimediálne príslušenstvo typu Apple TV, Chromecast, Nvidia Shield a tak podobne sa totiž v súčasnosti prepája práve cez HDMI. Na prehrávanie multimediálneho obsahu z prenosných úložísk vám potom samozrejme postačia klasické USB-A porty. Netreba zabudnúť na to, že užitočný je aj Ethernet pre káblové pripojenie internetu, ktorý je pre Smart TV úplne kľúčovou vecou.

Obrazové vylepšenia 

Aby ste si naplno vychutnali filmy či seriály disponujúce podporou HDR, HDR10 či Dolby Vision, je úplne zásadné, aby tieto obrazové vylepšenia podporovala aj samotná televízia. Keďže sa však jedná o užívateľsky veľmi vyžadované štandardy, výrobcovia ich našťastie do technických špecifikácií svojich televízií nezabúdajú uvádzať. Pokiaľ sa potom pýtate na to, čo sa vlastne za týmito technológiami skrýva, je to veľmi zjednodušene povedané realistickejší a živší obraz pri tmavých alebo naopak svetlých scénach vďaka vysokému dynamickému rozsahu obrazovky.

Režimy

Pre maximálne vychutnanie obsahu zobrazovaného na televízii vo forme živého vysielania, filmov, seriálov či hier nasadzujú výrobcovia do TV najrôznejšie obrazové režimy, ktoré vylepšujú zobrazovaný obsah. Tieto vylepšenia pritom spravidla pomerne zásadné a preto je najlepšou možnosťou siahnuť po televízii, ktorá ich ponúka čo možno najviac. Tieto režimy sa od seba síce líšia „len“ nastavením jasu, kontrastu, živosti farieb či dôrazom na nízku latenciu u hier, avšak vzhľadom na to, že v televíziách prednastavené a spravidla schopné aktivovať sa automaticky podľa prehrávaného obsahu, dokážu divácky či hráčsky zážitok výrazne spríjemniť.

Hranie na hernej konzole pripojenej k televízii.

Tip: Myslite na to, že v dnešnej dobe nie najlepšie televízie len o skvelom podaní obrazu, ale aj o celom rade ďalších vlastností, ktoré dokážu posunúť zážitok z ich sledovania a poťažmo aj celkového používania na ďalšiu métu. Reč je napríklad o typoch panelov, ktoré určujú vlastnosti výsledného obrazu. Pokiaľ v tomto smere nemáte príliš jasno a potrebujete si teda pred kúpou rozšíriť obzory, prečítajte si náš ďalší článok Najlepšie televízie 2023 alebo ako vybrať najlepšiu TV presne pre vás, kde sa typom panelov venujeme podrobne.

Najlepšie televízory podľa ceny

Najlepšie televízory do 250

Sencor SPV 70102T 

Táto televízia je vďaka svojmu 10,1” LCD panelu v kombinácii s prenosným DVB-T2 tunerom ako stvorená napríklad pre cestovateľov, ktorí si so sebou chcú vziať televíziu na svoje výlety a po večeroch ju v pokoji sledovať. Jej rozlíšenie je síce len 1 024 x 600, avšak vzhľadom na malú uhlopriečku sa táto vec nejaví ako problém. Ďalším benefitom televízie je potom vstavaná 2 200 mAh batéria, vďaka ktorej ju tak možno sledovať aj na miestach bez prístupu k elektrickej energii. Treba však počítať s tým, že okrem horšieho rozlíšenia si neužijete ani príliš kvalitný zvuk, pretože k dispozícii len dva 1,5 W reproduktory.

Prenosná televízia Sencor

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Sencor SLE 2473TCS

Ide o ďalší z cenovo dostupných modelov, ktoré uspokoja najmä nenáročných divákov. Televízia disponuje LED panelom s HD rozlíšením a uhlopriečkou 24”, takže sa radí skôr medzi tie menšie. Od obrazu ako takého síce nemožno očakávať príliš vysokú kvalitu a to isté platí aj o zvuk. Avšak čo sa u tejto televízie celkom určite oceniť, je vstavaný DVD prehrávač, vďaka ktorému si tak možno jednoducho prehrávať disky priamo cez ňu.

 LED Televízia Sencor

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

METZ 32MTC6100Z

Televízia disponujúca LED panelom s uhlopriečkou 32” a rozlíšením HD, pri ktorej si diváci chvália s ohľadom na nízku cenu veľmi slušný obraz. Možno najväčším benefitom tohto modelu je však fakt, že ide o Smart TV, takže je do nej možné inštalovať aplikácie a pustíte si cez ňu aj jednoducho Netflix či iné streamovacie služby. Čo sa týka negatív, tie zrejme jasné - je nimi najmä rozlíšenie, podanie farieb s ohľadom na typ panelu, obnovovacia frekvencia a slabé ozvučenie.

Smart TV METZ

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Najlepšie televízory do 450

LG 32LQ570B6LA

Táto televízia disponuje LED panelom s uhlopriečkou 32“ a HD rozlíšením, takže je určená skôr pre nenáročných divákov. Nakoniec, tomu nasvedčuje aj veľmi prijateľná cena, vďaka ktorej nemá tento televízor medzi ostatnými modelmi s ohľadom na svoju uhlopriečku takmer žiadnu konkurenciu. Pozitívum napríklad aj inteligentné funkcie v rámci Smart TV, kompatibilita s Apple HomeKit, alebo napríklad dopočítavanie obrazu do HD z horšej kvality. Nevýhodou je tu okrem horšieho podania farieb a rozlíšenia aj slabšie audio a relatívne malé množstvo konektorov na čele so zastaraným HDMI 1.4. Skrátka a dobre, cena je tu na prvom mieste.

Televízia LG Smart TV LED

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Sharp 2CG5

Ide o televíziu s LED panelom s uhlopriečkou 42“ a rozlíšením Full HD, ktorá ponúka taktiež množstvo smart funkcií na čele s aplikáciami Netflix, YouTube či internetovým prehliadačom. Aj napriek nízkej cene je tu navyše k dispozícii pomerne prekvapivo slušné ozvučenie, či pomerne bohatá ponuka konektorov. Chýba tu však napríklad slot na pamäťovú kartu pre ľahké prehrávanie filmov z nej, prípadne možnosť nahrávať vysielanie na externé úložisko. Pre menej náročných divákov ale aj tak bohato postačí.

Televízia Sharp Smart TV LED Full HD

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

TOSHIBA 50QA7D63DG

Zrejme najlepšia televízia, ktorú môžete do 450 nájsť na trhu. Disponuje QLED panelom s uhlopriečkou 50“, ale hlavne veľkorysým rozlíšením 4K, vďaka ktorému si budete môcť v plnej kvalite vychutnať aj tie najnovšie filmy. Programy v horšej kvalite navyše televízia vďaka výkonnému procesoru automaticky vylepšuje tak, aby sa čo možno najviac blížili 4K. A keďže ide o Smart TV, okrem mnohých aplikácií tu nechýba možnosť prehliadania internetu cez webový prehliadač či možnosť sťahovať dodatočné aplikácie z obchodu. Ani z hľadiska zvuku na tom nie je televízia najhoršie, samozrejme teda s prihliadnutím na cenu. Čo však môže byť pre niekoho sklamaním, je relatívne malá ponuka konektorov a samozrejme fakt, že kvôli použitému panelu nezobrazí televízia dokonalú čiernu a nemá ani taký vysoký kontrast.

Televízia Toshiba QLED Smart TV 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Najlepšie televízory do 650

Samsung UE50AU7172

Táto televízia je vybavená LED panelom s rozlíšením 4K a uhlopriečkou 50“. Samozrejmosťou je podpora smart funkcií, rad obrazových vylepšení, široká ponuka konektorov či solídne audio. Vďaka technológii PurColor je navyše televízia schopná zobrazovať farby vo veľmi dobrej kvalite, teda minimálne na pomery LED panelov. A vďaka špeciálnemu procesoru si zase môžete byť istí tým, že obraz s horším rozlíšením ako 4K je umelo dopočítavaný tak, aby sa svojou kvalitou čo najviac približoval 4K. Negatívom je tu však nižšia obnovovacia frekvencia 50 Hz, kvôli ktorej nie je televízia ideálna pre hranie videohier.

Televízia Samsung LED UHD

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

 

Hisense 58A6G

Televízia ponúkajúca LED panel s obrovskou uhlopriečkou 58“ a samozrejme 4K rozlíšením, ktoré umožňuje prehrať si v plnej kvalite aj tie najnovšie filmy a seriály. Veľkým pozitívom tejto televízie najmä režimy, ktoré sa výrobcovi podarili vyladiť tak, že daný program dokážu posunúť správnym nastavením jasu, kontrastu a ďalších aspektov na vyššiu úroveň. Vydarený je ale aj zvuk či samotný dizajn, ktorý zaujme veľmi úzkym rámom lemujúcim obrazovku. Samozrejmosťou je dopočítavanie do 4K a rôzne smart funkcie. Miernym sklamaním je menšia konektorová výbava či obmedzenie obnovovacej frekvencie na 50 Hz, kvôli čomu si na nej videohry neužijete naplno.

Televízia Hisense LED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

ORAVA LT-ANDR55

Televízia s uhlopriečkou 55“, LED panelom a rozlíšením 4K, ktorá ponúka množstvo smart funkcií, obrazových vylepšení, ale napríklad aj konektorov, predinštalovaných aplikácií a s ohľadom na jej rozmery aj prekvapivo nízku energetickú spotrebu. Nechýba napríklad ani možnosť nahrávať televízne vysielanie na externé úložisko, či užiť si programy v horšej kvalite takmer v 4K, vďaka dopočítavaniu obrazu. Ako je však pri televíziách v tejto cenovej relácii zvykom, okrem nie tak kvalitného podania farieb a najmä čiernej, je potrebné sa vysporiadať s len 50 Hz obnovovacou frekvenciou, čo je teda obmedzujúce pre videohry.

Televízia ORAVA LED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Najlepšie televízory do 900

Panasonic 55LX800E

Dizajnovo veľmi vydarená televízia disponujúca LED panelom s rozlíšením 4K a uhlopriečkou 55“. Samozrejmosťou tohto modelu je podpora obrazových vylepšení na čele s HDR10 a Dolby Vision, dopočítavanie obrazu do 4K, množstvo režimov pre prehrávanie rôznych typov relácií, chytré funkcie či mnoho konektorov pre pripojenie príslušenstva. Vzhľadom k pomerne vysokej cene však do istej miery sklame slabšie audio či 50Hz obnovovacia frekvencia, čo robí z televízie menej vhodný model na hranie hier. Z hľadiska obrazovej kvality sa však jedná o veľmi vydarený kúsok, pretože panel od spoločnosti Panasonic patrí medzi tie lepšie.

Televízia Panasonic QLED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Samsung QE55Q80B

Televízia, pri ktorej sa môžete spoľahnúť na perfektné podanie farieb. Je totiž vybavená QLED panelom s rozlíšením 4K, ktorý je schopný zobrazovať prakticky dokonalé farby okrem čiernej.. Ďalším pozitívom tejto televízie je potom procesor na dopočítavanie obrazu do 4K, a najmä 100 Hz obnovovacej frekvencie, vďaka ktorej využijú tento model naplno aj milovníci videohier. K dispozícii je navyše celý rad režimov na zlepšenie obrazu a to dokonca vrátane toho herného. Poteší ale napríklad aj možnosť jednoduchej kalibrácie obrazu pomocou mobilného telefónu či veľmi vydarené audio. Je však potrebné počítať s tým, že kvôli nedokonalej čiernej táto televízia oproti OLED modelom horší kontrast.

Televízia Samsung QLED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

LG OLED55A23LA

Televízia s perfektným kontrastom a podaním čiernej vďaka použitiu 4K OLED panelu s uhlopriečkou 55“. Tešiť sa môžete aj na veľmi dobré podanie farieb, množstvo obrazových vylepšení aj režimov. K dispozícii je taktiež množstvo smart funkcií vďaka operačnému systému webOS. Čo sa týka negatív, tým najväčším je zrejme len 50 Hz obnovovacia frekvencia a menšie množstvo konektorov na pripojenie príslušenstva. Na sledovanie filmov a seriálov v čo najvyššej kvalite je však táto televízia ako stvorená, najmä tých s častými tmavými scénami, ktoré vďaka dokonalej čiernej na obrazovke úplne vyniknú.

OLED Televízia LG

Zdroj: Produktová fotka výrobcu

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

7 tipov, ako zabaviť doma predškolákov (aj počas prázdnin)

Nedávna pandémia koronavírusu mnohým z nás ukázala, že zabaviť deti vo chvíli, keď nemôžu ísť von nie je nič ľahké. Obzvlášť ťažké je to...

15. 6. 2022  Celý článok »

Televízor na stene v obývacej miestnosti.

Ako vybrať televíziu: Najlepšie TV podľa veľkosti a rozlíšenia

Bez televízora si v dnešnej dobe väčšina z nás nedokáže predstaviť každodenný život. Je preto jasné, že pri kúpe nového ide vždy o to, aby...

22. 5. 2023  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body