Ako vymeniť farbu v atramentovej tlačiarni HP, Canon, Epson a ďalších

4. 4. 2022

Výmena náplne v tlačiarni nie je nič zložité a zvládnete ju behom chvíľky, aj keď ste nikdy nič podobné nerobili. Poďme sa pozrieť, ako sa líši výmena u atramentového a laserového zariadenia, ako presne postupovať a čomu sa naopak vyhnúť.

Obsah:

 • Postup výmeny atramentu
 • Dopĺňanie kaziet atramentom? Radšej nie
 • Výmena atramentu rôznych značiek tlačiarní
 • Vhodný čas na výmenu cartridge (náplne pre atramentovú tlačiareň) vám oznámi samotné zariadenie zobrazením správy. Spravidla ešte predtým vás upozorní na to, že určitá farba dochádza. V takej situácii ale vytlačíte ešte pár stránok bez problémov, je dobré mať novú náplň po ruke.

  Pokiaľ máte farebnú tlačiareň, dochádza aj pri čiernobielej tlači - pre mnoho ľudí trochu prekvapivo - k spotrebe farebných náplní. Odtiene žltej, azúrovej a ružovej sa totiž využívajú na jemné prechody okrajov písma či tabuliek a vyhladenie príliš ostrých kontúr. Dôvod spotreby týchto farieb je teda čisto vizuálny.

  Pokiaľ chcete využívať pre tlač dokumentov skutočne len čiernu náplň, zvoľte v predtlačovom nastavení „čiernobiela tlač“, resp. „tlač v odtieňoch šedej“.

  Tip: Chcete si zaobstarať náplň do svojej tlačiarne výraznejšie lacnejšie bez toho, aby ste museli obetovať kvalitu tlače? Využite alternatívny cartridge TonerPartner PREMIUM, ktoré sú oproti originálnym 4krát lacnejšie, majú takmer totožné zloženie - a navyše disponujú doživotnou zárukou. Peniaze ušetríte aj znížením spotreby atramentu.

  Postup výmeny atramentu

  Výmena cartridge sa od výmeny tonera v mnohých veciach líši. Predovšetkým počítajte s tým, že vám pri neopatrnej manipulácii so starou náplňou hrozí znečistenie odevu, stola či samotného tlačového zariadenia.

  Pri výmene sa vždy riaďte návodom výrobcu zariadenia, všeobecne je možné nahradenie starej náplne za novú zhrnúť do týchto krokov:

  1) Vypnite tlačiareň, otvorte kryt a prázdnu cartridge opatrne vyberte - niekedy je k tomu potrebné stlačiť tlačidlo či páčku pri náplni. Nedotýkajte sa tlačovej trysky, ktorá môže byť stále zanesená atramentom.

  2) Starú cartridge vložte do pôvodného obalu a buď ju odovzdajte na recykláciu, alebo pripravte na výkup (táto možnosť platí len pri originálnych náplniach, ktorých prázdne kazety je možné ešte raz naplniť a predať ako repasované cartridge).

  3) Vyberte novú cartridge z obalu, odoberte z nej ochrannú pásku a prípadne aj plastovú krytku a vložte ju do prázdneho slotu. Ak z novej cartridge uniká atrament, do tlačiarne ju nevkladajte, opäť ju zabaľte a odošlite späť na reklamáciu. Nikdy tiež do prázdneho slotu nevkladajte iný druh farby, než aká tam bola pôvodne. Rovnako tak sa nedotýkajte trysiek ani medených kontaktov (zaisťujú komunikáciu medzi čipom náplne a tlačiarňou).

  4) Kryt tlačiarne zatvorte a vykonajte skúšobnú tlač. Ak bude nízkej kvality, aktivujte čistenie tlačovej hlavy. Zbytočne ale túto funkciu nevyužívajte - čistenie totiž spotrebuje pomerne veľké množstvo atramentu.

  istock-583999216.jpg

  Dopĺňanie kaziet atramentom? Radšej nie

  Hoci na predchádzajúcich riadkoch hovoríme o dopĺňaní atramentu do prázdnych kaziet originálnych cartridgí, v domácich podmienkach sa tejto technike radšej vyhnite. Áno, na trhu síce doplňovacie sady (tzv. refill kity) zoženiete, väčšinou ale narobia viac škody ako úžitku.

  Nie všetky cartridge sú totiž na doplnenie vhodné, popr. je k nemu potrebná špeciálna (a drahá) technika. Navyše hrozí, že kazetu naplníte zle a unikajúci atrament tlačiareň nenávratne poškodí. V takom prípade vám predajca reklamáciu rozhodne neuzná.

  Výnimkou sú tankové tlačiarne, ktoré - ako napokon napovedá ich názov - sú založené na priebežnom doplňovaní farby do špeciálnych, veľkokapacitných nádržiek. Na naplnenie slúžia špeciálne fľaštičky, ktoré jednoducho priložíte k ústiu nádobky a stlačíte (bližšie informácie v článku o prednostiach tankových tlačiarní).

  Výmena atramentu rôznych značiek tlačiarní

  Pre lepšiu predstavu pridávame aj niekoľko videí, ako pri výmene cartridge postupovať:

  Podobné články

  2 minúty čítania

  Refill kit vs. nový toner - aké sú výhody nových tonerov

  Refill kit je anglický názov pre plniacu sadu, ktorá umožňuje používateľom doplniť atrament do cartridgu či tonerový prášok do tonerovej kazety tzv. svojpomocne. Ide snáď o jednu z ciest, ako ušetriť náklady na tlač?

  Celý článok »
  2 minúty čítania

  Tanková tlačiareň - zatočte s večným „smädom“

  Ako aj v iných prípadoch, tak aj pri kupovaní novej tlačiarne domov alebo do kancelárie ide hlavne o úspory. Laserové tlačiarne vynahrádzajú vyššiu kúpnu cenu nižšími prevádzkovými nákladmi, naopak atramentové sú síce cenovo výhodnejšie pri nákupe, zato ich prevádzka je vzhľadom k malým zásobníkom farby a astronomickým cenám náhradného atramentu dosť drahá. V roku 2010 ale do zavedeného súboja laser vs. atrament „hodila rukavice do ringu“ firma Epson, keď predstavila prvé tlačiarne na tankový systém.

  Celý článok »