Ako znížiť spotrebu atramentových náplní pri tlači a predĺžiť ich životnosť?

11. 11. 2019

11. novembra 2019, 23:34 | Doprajete svojej tlačiarni originálne náplne? Kým vám tlačiareň doslúži, peniazmi minutými na náplne jej kúpnu hodnotu hravo preplatíte, a nie len raz. Originálny atrament do tlačiarne vyjde v prepočte na mililiter tekutiny dvakrát drahšie ako známe luxusné šampanské Dom Perignon. Pri tak drahom špáse nesmie vyjsť ani kvapka na zmar! Ako neplytvať šampanským vám neporadíme, zato ako predĺžiť životnosť atramentových cartridgeov sme zhrnuli do nasledujúceho článku.

Varovanie ohľadne nízkej hladiny atramentu s kľudom ignorujte

Bliká na vašej tlačiarni „hladné oko“, obťažuje vás vyskakujúcimi oknami a všetkými možnými prostriedkami upozorňuje, že hladina atramentu v cartridgeoch je kriticky nízka? Nenechajte sa šikanovať a s kľudom varovanie ignorujte. V laboratórnom teste magazínu PC World vyšlo najavo, že väčšina cartridgeov obsahuje ešte 8-45 % atramentu v momente, kedy sa začne hláška zobrazovať.

Zmenou fontu predĺžite životnosť cartridge o 30 %

Tučné fonty a rôzne okrasné písma veľkými žrútmi atramentu. Pred nedávnom prebehol médiami prípad, kedy 14-ročný chlapec navrhol úsporné opatrenia, ktoré mali vláde USA ušetriť 136 miliónov dolárov. Stačilo začať používať úspornejší font pri tlačení verejných dokumentov.

Vedeli ste, že pokiaľ nahradíte vo svojich tlačových dokumentoch Arial za Century Gothic, ušetríte 30 % atramentu?

Za najúspornejší font vôbec (z tých bežne používaných) je považovaný Garamond. Krok vedľa v snahe ušetriť atrament pri tlačení neurobíte ani s písmom Century Gothic, medzi úsporné fonty sa radí aj Times New Roman alebo Courier. Naopak medzi najmenej úsporné fonty sa radia písma ako Impact alebo Cooper Black.

Ekonomické a ekologické fonty

Myšlienka úsporných fontov nie je žiadnou novinkou. Pomocou programu Ecofont upravíte jednotlivé znaky použitého fontu (nezáleží na tom akého) na ich úspornejšiu variantu. Pohľadom na hotový výtlačok rozdiel nespoznáte, ale vaše atramentové cartridge zostanú o polovicu plnšie, ako keby ste daný dokument tlačili bežným spôsobom.

vera sans L

Z dielne Ecofontu pochádza aj údajne najúspornejší font na svete. Ecofont Vera Sans vo vnútri jednotlivých znakov malé dierky, vďaka ktorým je tlač s týmto písmom úspornejšia. Pritom pri malých veľkostiach písma „otvory“ takmer nerozpoznateľné.

ryman eco L

S podobným počinom prišiel britský reťazec s kancelárskym vybavením Rhyman Stationery. Ich Ryman Eco je údajne najkrajší ekologický font na svete. Je k dispozícii na stiahnutie zdarma a k jeho vytlačeniu potrebujete o tretinu menej atramentu ako pri bežných fontoch.

Venujte pozornosť nastaveniu tlačiarne a využívajte ďalšie režimy tlačenia

Skúmali ste niekedy podrobne softwarové možnosti predvolieb tlačenia? Áno, ani samotný operačný systém vo vašom počítači nie je naklonený zbytočnému plytvaniu atramentom. Poďme sa pozrieť, čo všetko je možné v tomto smere pred tlačením nastaviť:

Čiernobiele tlačenie

Grafy, hlavičky, pätičky, obrázky… všetky farebné časti dokumentov funkcia čiernobieleho tlačenia prevedie do odtieňov šedej. A atrament vo farebných cartridgeoch môžete nechať odpočívať.

Úsporný režim

Úsporný režim tlačenia výrazne šetrí tlačové kazety. Daňou za nižšiu spotrebu atramentu je zhoršená kvalita tlačenia. Úsporný režim, inak režim konceptu, alebo ekomód, v angličtine draft mode, slúži k rýchlemu vytlačeniu dokumentu najčastejšie za účelom náhľadu. Pre mnoho typov dokumentov je ale jeho kvalita úplne dostačujúca.

Viac stránok na list

Ušetriť poriadnu dávku atramentu ale aj papiera môžete v prípade, že používate voľbu tlače viac stránok na jeden list. V predvoľbách tlače si môžete jednoducho navoliť, koľko stránok na jeden list chcete vmestiť. Ideálne pre tlač siahodlhých powerpointových prezentácií.

Kvalita tlače

Najvyššie rozlíšenie pri tlači skutočne využijete iba pri tlačení fotografií. Vo väčšine ostatných prípadov ide o zbytočné mrhanie atramentom. Sami otestujte, či je kvalita výstupu vašej tlačiarne pri nastavení najnižšieho možného rozlíšenia dostatočná pre vaše potreby. Pre tlač menej reprezentatívnych textových dokumentov určite bude stačiť.

Používajte náhľad tlače a netlačte zbytočné stránky

Týka sa to hlavne tlačenia e-mailov alebo webových stránok. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí vyvolávajú dialógové okno pre tlač a rovno myšou smerujú k tlačidlu „tlačiť“, potom sa vám asi často stáva, že tlačíte množstvo prázdnych, alebo veľmi málo pokrytých stránok. Pritom funkcia náhľad tlače umožňuje zistiť ešte pred vytlačením, ako bude výsledný dokument vyzerať. Vyradením zbytočných strán nielen, že ušetríte hromadu kancelárskeho papiera, ale predĺžite aj životnosť atramentovej cartridge.

Atramentové tlačiarne potrebujú pravidelné tlačenie

Na rozdiel od laserových tlačiarní, ktoré takmer nevyžadujú údržbu, atramentové tlačiarne náchylné k zasychaniu atramentu. Trysky tlačovej hlavy sa pri každom tlačení zanesú atramentom a pokiaľ nedochádza k pravidelnému používaniu, atrament v tryskách zasychá. S ľahko zaschnutým atramentom si tlačiareň poradí sama - pred ďalším tlačením automaticky spustí režim čistenia trysiek a zbytky zaschnutého atramentu z útrob tlačovej hlavy odstráni. Lenže za akú cenu? Proces čistenia je náročný práve na spotrebu atramentu. Pokiaľ o vzácnou tekutinu nechcete prichádzať zbytočne, tlačte pravidelne.

Výhodný nákup spotrebného materiálu

Pokiaľ je pre vás lacné tlačenie prioritou číslo jedna, okrem vyššie spomenutých rád by ste mali zvážiť aj nákup kompatibilných cartridgeov. Jedná sa o nové, nepoužité náplne (nie repasované), ktoré nevyrába pod svojou značkou výrobca tlačiarne, ale externý dodávateľ.

V našom e-shope nájdete bohatý výber kompatibilných cartridgeov, ktoré vyrábame na Slovensku pod privátnou značkou TonerPartner. Na rozdiel od originálnych náplní do tlačiarne nákupom kompatibilných cartridgeov ušetríte 30-80 % nákladov na tlačenie. Registrovaní zákazníci majú u nás dopravu na akúkoľvek objednávku zdarma a prípadného poškodenia tlačiarne sa tiež báť nemusíte - medzi naše služby patrí aj prípadné odstránenie vzniknutých problémov na naše náklady.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Zaschnutá farba v atramentovej tlačiarni: Radíme, ako problém vyriešiť a ako mu predísť

Prestala vaša atramentová tlačiareň znenazdajky tlačiť, alebo tlačí, ale vynecháva jednu farbu, hoci vložená cartridge podľa všetkého nie...

23. 6. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body