Pitva atramentovej tlačiarne: Funkcie a poruchy dôležitých súčiastok

08. 4. 2019

8. apríla 2019, 12:32 | Stlačíte tlačidlo a ako mávnutím čarovného prútika pretečú jednotky a nuly z počítača do tlačiarne. počas okamihu elektronický dokument zhmotní na čistom voňavom papieri. Asi je jasné, že vo vnútri tej plastovej škatule neotročia zelení piadimužíci, ale premýšľali ste niekedy nad tým, ako funguje tlačiareň? Z ktorých dielov sa skladá a akú úlohu hrajú jednotlivé súčiastky v každej tlačovej úlohe? A čo keď sa niečo nepodarí? Ktorá časť tlačiarne môže mať chybu na svedomí? Nahliadnite s nami pod kapotu atramentovej tlačiarne!

Tlačiarne, ktoré v súčasnosti používame doma a v kanceláriách dávno nie zariadenia určené iba na tlač. Spravidla sa jedná o multifunkčné prístroje, ktoré zvládajú aj skenovať a kopírovať, dokážu sa pripojiť na internet, disponujú Bluetooth pripojením a najrôznejšími slotmi na pamäťové karty a USB vstupy. My sa v tomto článku zameriame na hardvérové súčiastky, ktoré tlačiarne potrebujú k svojej hlavnej úlohe - na tlač.

Rozdiel medzi laserovou a atramentovou tlačiarňou

Hlavný rozdiel medzi laserovou a atramentovou tlačiarňou tkvie v technológii nanášania farby na papier. Kým farba v laserovej tlačiarni podobu suchého prášku a je nanášaná na tlačový valec, z ktorého je otlačená na papier, cartridge atramentových tlačiarní je naplnený tekutým atramentom, ktorý je vstrekovaný priamo na papier. Preto sa útroby laserových tlačiarní od tých atramentových znateľne líšia.

pytva-1-nahled2.jpg
Pohľad do útrob atramentovej tlačiarne

 

Ak doma, alebo v kancelárii používate atramentovú tlačiareň, zrejme ste mali česť nahliadnuť do jej útrob. Minimálne pri príležitosti výmeny atramentových cartridgov - ste si mohli všimnúť niektoré viditeľné komponenty tlačiarne. Ktoré to sú?

10-zlava-tonery.png

Tlačová hlava

Toto zariadenie je srdcom atramentovej tlačiarne. Tlačová hlava vstrekuje pomocou trysiek miniatúrne kvapôčky tekutého atramentu na papiert zo vzdialenosti asi 1 mm rýchlosťou 100 km / h. Použitý systém pre aktiváciu tryskania atramentu sa líši podľa výrobcu tlačiarne - termickú metódu tryskania atramentu v dôsledku jeho zahrievania využívajú značky Brother, Canon a HP. Spoločnosť Epson používa vo svojich zariadeniach techniku piezoelektrickej tlače, kedy kryštály farby menia skupenstvo v reakcii na elektrické napätie.

Poruchy tlačových hláv

Vysychanie tlačovej hlavy nie je porucha v pravom slova zmysle, vzniká totiž v dôsledku dlhšieho trvania, kedy tlačiareň nebola použitá. Spravidla po niekoľkých týždňoch nečinnosti je potreba tlačovú hlavu vyčistiť. Pre čistenie tlačovej hlavy majú tlačiarne vlastný režim, jeho spustenie majú na starosti ovládača tlačiarne, ak mechanizmus zlyhá, sa režim čistenia spustiť aj ručne. Užívateľ tlačiarne spozná problém s vyschnutou tlačovou hlavou jednoducho - na vytlačenom dokumente zostávajú pruhy zo zanesených trysiek.

Pri častých dlhotrvajúcich prestávkach v používaní tlačiarne sa občas stane, že tlačová hlava ďalšie čistenie neustojí a je potrebné ju vymeniť. Dôvodom pre výmenu môže byť aj prosté mechanické opotrebovanie používaním. Tlačové hlavy pre tlač termickou metódou majú tendencie sa vplyvom tepelného namáhania opotrebovávať rýchlejšie, než tie piezoelektrické.

Výmena tlačovej hlavy tlačiarne

Pri niektorých modeloch tlačiarní je tlačová hlava súčasťou atramentových cartridgov - nahrádza sa teda pri každej výmene farieb v tlačiarni. Väčšina modelov tlačovú hlavu ľahko vymeniteľnú a po zakúpení náhradného dielu si ju zručný a poučený užívateľ zvládne vymeniť aj sám. Tlačiarne Epson mávajú tlačovú hlavu v tlačiarňach zabudovanú a jej výmena je práca pre špecializovaný servis.

Krokový motor tlačiarne

Tlač dokumentov a fotografií vyžaduje precízny pohyb tlačovej hlavy po stabilizačnej tyči aj jemné posuny papiera, na ktorý sa tlačí. Pohyb jednotlivých komponentov zaisťujú krokové motory, ktoré schopné prostredníctvom ozubených kolies posúvať tlačovou hlavou alebo papierom veľmi jemne. Na jednu otáčku krokový motor aj 200 polôh, v ktorých sa môže zastaviť a tlačová hlava tak môže vytlačiť aj tie najmenšie detaily.

Poruchy krokových motorov

Krokový motor spravidla tlačiareň hravo prežije. Naopak, je častým dôvodom, prečo domáci majstri všetkého druhu nefunkčné alebo zastarané tlačiarne zbierajú. Krokové motory poháňajú ich po domácky zostrojené CNC stroje alebo 3D tlačiarne.

pytva-2-nahled2.jpg
Krokový motor tlačiarne zabezpečuje precízny pohyb tlačovej hlavy aj postupné posúvanie papiera tlačiarňou

Podávač papiera

Papier na tlač sa umiestňuje do zásobníka na papier. Odtiaľ jeden list za druhým posúva podávač papiera, čo je jeden, alebo aj viac plastových valcov poháňané krokovým motorom. Pre správnu funkciu tohto zariadenia je nevyhnutné používať papier predpísaný výrobcom tlačiarne (zodpovedajúcu veľkosť i gramáž) a jeho presné vkladanie do zásobníka v úhľadnom stohu. Nevyhnutnou súčasťou podávača je separačná podložka, ktorá zaisťuje, že si tlačiareň vezme vždy len jeden list papiera.

Porucha: Tlačiareň nepodáva papier

Keď tlačiareň nepodáva papier, môže to mať niekoľko príčin. Najčastejšie sa jedná o znečistený mechanizmus podávačov, môže ísť ale aj mechanické poškodenie. V prvom prípade by malo stačiť očistiť valce a ozubené kolesá od prachu. V druhom prípade je potrebné dôkladne prezrieť, či sa medzi valcami alebo po stranách v ozubených kolesách nezasekol papier, alebo niečo iné. Ak by zaseknutý objekt nešiel ľahko odstrániť, radšej sa obráťte na odborný servis.

Porucha: Tlačiareň podáva viac hárkov papiera naraz

Ak tlačiareň podáva viac papierov súčasne, môže ísť o problém softvérového charakteru - skontrolujte, či máte v nastavení tlače vybranú správnu gramáž papieru. Ak je to všetko v poriadku, zrejme došlo k opotrebovaniu separačnej podložky a bude potrebné ju vymeniť.

Riadiaca jednotka

Mozgom tlačiarne je doska plošných spojov, ktorá na starosti komunikáciu medzi počítačom a tlačiarňou a pomocou ovládačov riadi činnosť krokových motorov a tlačovej hlavy. Riadiacu jednotku prepája s tlačovou hlavou plochý kábel, ktorý je dostatočne dlhý na to, aby mohol kopírovať pohyb tlačovej hlavy. Riadiaca jednotka kontroluje činnosť aj ďalších elektronických súčastí tlačiarne, ako LED indikátory stavu tlačiarne, ovládací panel s tlačidlami, displej alebo zdroj napájania.

pytva-3-nahled2.jpg
Na obrázku môžete vidieť riadiacu jednotku tlačiarne s plochým káblom

Porucha riadiacej jednotky

Riešenie poruchy riadiacich jednotiek atramentových tlačiarní patrí do rúk odborníkom. Takto poškodené zariadenie spravidla odmieta tlač, mnohokrát nejde ani zapnúť. Pokiaľ ani po zapojení do zásuvky tlačiareň nereaguje na stlačenie zapínacieho tlačidla, môže sa jednať o chybný napájací kábel. Jeho výmenou sa dá ľahko zistiť, či je chyba v kábli, alebo niekde vnútri tlačiarne. Pokiaľ ide tlačiareň zapnúť, ale odmieta tlačiť, môže ísť o odpojený plochý kábel, ktorý vedie k tlačovej hlave. Ak je dobre dostupný, je možné ho skúsiť znova zapojiť. V každom prípade je najlepšie kontaktovať odborný servis a nechať opravu na špecialistoch.

Súvisiace produkty

AKCIA 3+1 ZADARMO
CANON BCI-21 (0954A002) - Cartridge TonerPartner PREMIUM, black (čierna)
Pre ktoré tlačiarne je produkt vhodný?
Čierna10ml 21,50 Cent / ml TonerPartner Skladom
2,15 €
1,79 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 1,93 €
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Laserové vs. atramentové tlačiarne: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Ak si vyberáte práve tlačiareň, veľmi pravdepodobne stojíte pred dilemou vo forme rozhodnutia medzi laserovou či atramentovou - teda dvoma...

10. 8. 2022  Celý článok »

Laserová tlačiareň od A do Z: ako funguje

Pokiaľ ste si už prešli „súbojom“ laserová vs. atramentová tlačiareň, a za víťaza vybrali laserovú tlačiareň, možno ste zvedaví, ako tento...

2. 5. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body