DIY vianočné darčeky s tlačiarňou - ako vytvoriť poukaz, samolepky a ďalšie

22. 11. 2021

22. novembra 2021, 12:50 | Vianoce za rohom a radi by ste svojich najbližších obdarovali niečím trochu originálnym? Alebo vám na nákup darčekov jednoducho nezostáva čas? Žiadny strach, s našimi tipmi vykúzlite skvelú nádielku aj s obyčajnou domácou tlačiarňou!

Ideálne je, ak máte po ruke farebnú tlačiareň. Pre vyššiu kvalitu tlače je ideálne atramentové zariadenie, ktoré lepšie farebné prechody, ale vystačíte si aj s laserovým prístrojom. Čo všetko je možné s tlačiarňou vyrobiť?

Vianočný darčekový poukaz

Veľkej obľube sa v posledných rokoch teší darovanie zážitkov. A nemusí ísť len o zoskok z lietadla, jazdu v tanku alebo iné adrenalínové záležitosti. V móde aj poukazy, kedy pre obdarovaného človeka urobíte niečo vy sami - možno s ním zájdete na výstavu obrazov, naplánujete spoločný tematický víkend alebo skrátka len uvaríte dobrú večeru.

Symbolickým sprostredkovateľom takého osobného zážitku je potom darčekový certifikát, ktorý vytvoríte, vytlačíte a zabalíte pod stromček.

Skvelé šablóny, od ktorých sa môžete odpichnúť, ponúka aplikácia Canva. Základné nástroje po registrácii zdarma - predlohy vyhľadáte pomocou výrazov gift certificate a christmas gift certificate. Do poukazu vložte všetky potrebné údaje (riaďte sa textami v šablóne) a hotovú grafiku uložte.

Väčšina šablón je vo formáte A4, pokiaľ ale vaša poukážka farebné pozadie, bude potrebné ju po vytlačení orezať. Mnoho tlačiarní totiž nie je schopných tlačiť od okraja k okraju. Pokiaľ si napriek tomu prajete poukaz s veľkosťou A4, je nutné siahnuť po formáte papiera SRA3 (s využitím tzv. orezových značiek).

Tip: Po vytlačení certifikát zalaminujte, ideálne s využitím tepelného laminátora - tým dodáte poukazu punc kvality. O tom, ako presne postupovať, píšeme v článku ako laminovať papier. A vytlačiť a zalaminovať samozrejme môžete aj zážitkovú poukážku z niektorého z populárnych zľavových serverov.

istock-640311914.jpg

Spomienkový fotoalbum a samolepky

Zatiaľ čo osobný poukaz odkazuje k budúcim zážitkom, fotografie vyvolávajú spomienky na tie minulé. A kedy inokedy si pripomenúť spoločné chvíľky ako na Vianoce?

Tlač fotografií dnes zvládnete bez problémov doma. Stačí vám k tomu obyčajná tlačiareň s fotopapierom. Ak však chcete profesionálnejší výsledok, siahnite po špeciálnych fototlačiarňach. Väčšina z nich je navyše prenosná, takže rozhodne nie len prístrojom na jednorazovú vianočnú tlač, naopak - v lete si fototlačiareň môžete vziať k vode alebo na akciu ku priateľom.

Tieto zariadenia fungujú na princípe termosublimačnej tlače a bez problémov ich spárujete aj so svojím smartfónom. Spravidla umožňujú tlačiť snímky vo viacerých formátoch:

  • pohľadnicová veľkosť - 148 × 100 mm,
  • veľkosť kreditnej karty - 86 × 54 mm,
  • štvorcové štítky - 50 × 50 mm.

Fototlačiarne sa hodia aj na tvorbu samolepiek so zvieracími či rozprávkovými motívmi (ktorými potešíte najmä deti) alebo samolepiacich etikiet na vianočné darčeky. Napr. zariadenie Canon SELPHY CP1300 tlačí štítky so stranami 2 × 1,7 cm, použiť môžete ale aj veľkosti spomenuté vyššie. Len je potrebné využiť špeciálne samolepiace etikety, ktoré predáva výrobca zariadenia.

Samotný dizajn samolepiek spracujete bez problémov v telefóne - s pomocou aplikácie SELPHY Photo Layout (na stiahnutie pre iOS aj Android).

istock-1221209340.jpg

Ďalšie tipy na darčeky

Ďalším originálnym darčekom je tlač kuchárskej knihy s receptami, ktoré pre obdarovaného vyberiete. Vytlačené recepty potom vložíte do zakladača (ktorý polepíte vlastnými samolepkami) a zabalíte.

A ak si neviete rady, nemáte chuť tvoriť (alebo oboje), nič nepokazíte zakúpením tlačiarne pod stromček. Obdarovaný sa sám rozhodne, do akých zaujímavých projektov sa pustí. Odporúčame napr.:

  • HP Officejet Pro 6230 ePrint - farebná atramentová tlačiareň,
  • Canon PIXMA G1411 - farebná atramentová tlačiareň,
  • HP All-in-One Deskjet 4120e HP+ - farebná atramentová multifunkčná tlačiareň,
  • Canon i-SENSYS MF3010 - čiernobiela laserová multifunkčná tlačiareň.
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Orezové značky: prečo sú pre tlač dôležité a ako ich vytvoriť?

Ak si od tlačiarenského štúdia objednáte tlač vizitiek, letákov či iných grafických materiálov, môže vás prekvapiť požiadavka na doplnenie...

29. 3. 2021  Celý článok »

Ako laminovať papier (a vybrať správnu laminovačku)

Potrebujete pravidelne laminovať vizitky, dôležité dokumenty či iné materiály a neviete, aký typ zariadenia zvoliť? Všetko podstatné sa...

12. 7. 2021  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body