Ako fungujú termotlačiarne a podľa čoho ich vyberať?

25. 5. 2020

25. mája 2020, 10:00 | Zvažujete kúpu termotlačiarne pre tlač etikiet alebo účteniek, ale neviete, podľa čoho vyberať? V tomto článku vám prezradíme to najdôležitejšie o termálnych tlačiarňach: ako sa medzi sebou líšia, k čomu sa jednotlivé typy hodia aj na akom princípe pracujú.

Termotlač využíva pre tlač podkladu teplo a často je lepšou voľbou, než tlačenie pomocou atramentu či laseru. Vyniká v situáciách, kedy je zásadná rýchlosť, popr. odolnosť vytlačeného materiálu; v praxi sa tzv. termálna tlač (iný názov pre termotlač) využíva pre tlačenie:

  • štítkov a etikiet (využitie v skladovom hospodárstve),
  • účteniek a lístkov slúžiacich na prepravu,
  • plastových kariet (potlač),
  • fotografií (grafické štúdio, fotoateliér alebo domáce využitie).

Termálne tlačiarne postavené na dvoch technológiách: priama termotlač a termotransférová ​​tlač.

Priama termotlač

Základom tlačovej hlavice pre priamu termotlač - v angličtine známa pod skratkou DT (Direct Thermal) - vykurovacie telesá. Pomedzi ne prechádza tzv. termopapier, ktorý je pokrytý špeciálnou chemickou vrstvou. pri kontakte s teplom mení farbu z bielej na čiernu.

Tlačiarne s priamou termotlačou tiché a rýchle. Na druhú stranu zvládajú len čiernobielu tlač a majú pomerne malé rozlíšenie - do 300 DPI.

Problémom môže byť aj termopapier. Termovrstva je okrem tepla citlivá tiež na oter aj svetlo a relatívne rýchlo bledne. Priama termotlač sa preto nehodí pre tlač dlhodobých dokumentov, napr. kúpnych alebo pracovných zmlúv. Vhodná nie je ani pre tlač etikiet, ktoré na tovare, pretože vystavené vonkajším podmienkam (hlavne slnečnému žiareniu).

Termotransferová tlač

Pokročilejšou metódou termálneho tlačenia je termotransferová tlač, v angličtine TT - (Thermo Transfer). Základom termotransferových tlačiarní polovodičové fólie (pásky) z polyesteru, na ktorých je nanesená štvorica základných farieb (tzv CMYK, pozri infobox). Farbivo sa zahriatím prenáša na podklad; množstvo prenesenej farby udáva teplota elektronicky riadenej hlavice.

CMYK označuje 4 farby, ktoré súčasťou tonerov pre laserové a termosublimačné tlačiarne vo forme prášku. Patria sem azúrová (Cyan), purpurová (Magenta), žltá (Yellow) a čierna (blacK) farba. Rôzne odtiene sa tvoria pomocou ich postupného kombinovania.

Súčasťou pásku je tiež neviditeľná ochranná vrstva. Podobá sa na laminačnú fóliu a chráni potlačenú plochu proti oderu, vode alebo pôsobenia UV žiarenia.

Termotransferová tlač sa využíva aj k potlači plastov, textílií alebo keramiky. Drahšie zariadenia, tzv. termosublimačné tlačiarne, prenášajú farbu bezkontaktne (rozptylom), čím znižujú opotrebovanie tlačovej hlavice. Termotransferové tlačiarne vo väčšine prípadov schopné aj priamej termotlače.

Termosublimačná tlač fotografií

Moderné tlačenie snímok vo foto kioskoch alebo fotografických štúdiách je postavené na termosublimácií. Základom je tzv. fotopapier, ktorý sa skladá z niekoľkých vrstiev. Vrchná, priehľadná vrstva obsahuje póry, ktoré sa pôsobením tepla otvárajú. Farba sa pri tlači prenáša na podklad, po ochladení sa vrchná vrstva uzatvára a chráni vytlačený obrázok pred poškodením.

726218_0a-163498-330-330-3-nahled2.jpg

Podľa čoho si vybrať termotlačiareň?

Formát podkladov

Pri výbere tlačiarne s priamou termotlačou sa riaďte šírkou pásky, ktorú budete používať. U väčšiny zariadení sa šírka pohybuje v rozmedzí 3,5 105 mm a býva nastaviteľná.

Pri prístrojoch s termotransferovou tlačou záleží, po akom formáte snímok túžite. Existujú tlačiarne pre tlač menších fotiek vo veľkosti 5 × 7,6 cm (tlačiareň Polaroid Mint Pocketprinter Black) aj väčších snímok (10 × 15 cm - Canon SELPHY CP1300).

Rozlišenie termotlačiarne

Udáva sa najčastejšie v hodnotách DPI (dots per inch). Pre tlač etikiet a účteniek si vystačíte s hodnotou DPI okolo 150, pri fotografiách je potrebné mať aspoň 300 DPI (napr. Canon Zoemini rozlíšenie 314 × 400 DPI).

Viac informácií sa dozviete v článku Čo znamená DPI rozlíšenie pri tlači a ako podľa neho vybrať vhodnú tlačiareň?

Spôsob pripojenia

V roku 2020 je štandardom komunikácia cez USB port a možnosť sieťového pripojenia (LAN konektor). Ak máte zdrojové súbory pre tlač uložené v staršom počítači, využite tlačiarne vybavené sériovými portami LPT a RS-232C.

Domáce sublimačné zariadenie určené pre tlač fotiek prepojíte so smartphonom bezdrôtovo skrz Bluetooth alebo cez WiFi.

Chcete si vytlačiť poslednú momentku zo svojho smartphonu? Podrobný návod ako postupovať sme pre vás pripravili v článku Ako tlačiť z mobilných zariadení: Sprievodca pre začiatočníkov.

Rýchlosť tlače

Pri termotlačiarňach, ktoré využívajú termopapier, sa rýchlosť tlače udáva v milimetroch potlačeného papiera za sekundu. Priemer je okolo 120 mm/s, pri štítkoch so šírkou 3,5 mm býva rýchlosť tlače v rozmedzí 20 30 mm/s.

Rýchlosť tlače termosublimačných tlačiarňach udávajú výrobcovia podľa času, ktorý zaberie vytlačenie jednej fotografie či iného materiálu. Napr. pri termosublimačnej tlačiarni Canon SELPHY CP-1000 zaberie vytlačenie fotografie s rozmermi 10 × 15 cm asi 47 sekúnd.

Súvisiace produkty

Canon SELPHY CP-1000 termosublimačná tlačiareň - biela
Skladom
126,05 €
105,04 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 119,69 €
- 3%
Canon SELPHY CP1300 termosublimačná tlačiareň - biela
Skladom

131,81 €

128,08 €
106,73 € bez DPH
Najnižšia cena za posledných 30 dní: 120,25 €
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

uvod

Čo znamená DPI rozlíšenie pri tlači a ako podľa neho vybrať vhodnú tlačiareň?

Väčšina nakupujúcich sa pri výbere domácej či kancelárskej tlačiarne rozhoduje predovšetkým podľa ceny, menšina potom pozerá na rýchlosť...

19. 5. 2022  Celý článok »

Ako tlačiť z mobilných zariadení: Sprievodca pre začiatočníkov

Zabudované fotoaparáty v smartphonoch už takmer úplne nahradili kompaktné fotoaparáty. S rastúcim priestorom vnútornej pamäte a zvyšovaním...

21. 6. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body