Ako laminovať papier (a vybrať správnu laminovačku)

Potrebujete pravidelne laminovať vizitky, dôležité dokumenty či iné materiály a neviete, aký typ zariadenia zvoliť? Všetko podstatné sa dozviete v tomto článku - vrátane rozdielov medzi rôznymi typmi laminovacích fólií a porovnania jednotlivých druhov laminácie.

Na začiatok trochu teórie: lamináciou označujeme proces, počas ktorého sa papier natrvalo "zabalí" do priehľadnej fólie z plastu (typicky z polyesteru alebo polypropylénu). Táto fólia chráni papierový materiál pred popísaním, pokrčením, zvlhnutím a nečistotami. Zároveň mu dodáva pevnosť a bráni jeho roztrhnutiu.

Laminovať môžeme dvoma spôsobmi: buď pôsobením tepla, alebo za studena (tu ešte rozlišujeme tzv. mokrú a suchú variantu).

Tepelná (klasická) laminácia

Tento typ laminácie prebieha pri teplotách 90 120 °C. Využíva sa pri ňom tepelný laminátor (slangovo označovaný ako " laminovačka "), v ktorom papier vo fólii prechádza skrz zahriate valce. Zvýšená teplota aktivuje špeciálnu lepiacu zmes vo fólii a obe jej strany sa zlepia.

Vďaka vysokému tlaku, ktorý valce vyvíjajú, zároveň nehrozí tvorba nevzhľadných vzduchových bublín pod fóliou (typicky k nim dochádza napr. pri zlom nalepení ochranného skla na displej telefónu).

1205637_0a.jpeg

Tepelná laminácia je vhodná pre prípady, keď potrebujete dosiahnuť profesionálny vzhľad zalaminovaného dokumentu alebo laminovať papier väčšieho formátu než A5.

Lacnejšie zariadenia laminujú pomalšie a preto vhodné do kancelárií, v ktorých plánujete laminovať najviac nižšie stovky dokumentov mesačne. Svoje miesto nájdu tieto prístroje ale aj v domácnostiach. Profesionálne zariadenia, ktoré využívajú copycentrá, úrady a špecializované prevádzky, zvládnu za mesiac bez problémov tisíce laminácií.

Pozor, štandardné laminovacie zariadenia si poradia s gramážou papiera len do hodnoty okolo 300 g/m2. Počítajte tiež s tým, že trvá niekoľko minút, než sa zahreje na prevádzkovú teplotu. Po akej laminovačke siahnuť?

Samotné laminovanie je pomerne jednoduché: vložte dokument do špeciálnej fólie (dajte pozor na vycentrovanie papiera), zasuňte do vstupného otvoru zariadenia a spustite proces laminácie.

Tip: Bezprostredne po laminácii je fólia horúca - nedotýkajte sa jej a niekoľko minút počkajte, než vychladne. Vyhnete sa tým nielen popálenia, ale aj deformáciu zalaminovaného dokumentu.

Laminácia bez laminovačky - studený prístup

Popri termolaminace existuje tiež laminácia za studena, ktorá sa delí na mokrú a suchú variantu:

  • pri mokrom laminovaní sa lepiaca zmes nanáša na fóliu vo špeciálnej tlakovej laminovačke; s jej pomocou sa potom fólia nalepí na papierový podklad,
  • pri suchom laminovaní sa využíva fólia s lepidlom, ktorú stačí nalepiť na papier; najlepší výsledok dosiahnete s použitím valčeka - odstráni všetky vzduchové bubliny.

Suchá laminácia za studena sa hodí pre domáce použitie. Najväčší formát, u ktorého zmysel, je A5 (napr. vizitky či malé certifikáty). Nad tento rozmer je ručná laminácia zbytočne prácna a výsledok do profesionálneho vzhľadu rovnako ďaleko.

1205613_0a.jpeg

Akú laminovaciu fóliu vybrať?

Pri laminácii sa využíva:

  • laminovacia kapsa (papier sa do nej vloží a zataví),
  • fólie v rolke, často aj so šírkou cez 1 meter (po zatavení sa fólia odreže rezačkou).

Laminovacie kapsy štandardizované pre najbežnejšie formáty papiera. Na každej strane o niekoľko milimetrov širšie, aby sa dokument mohol vo fólii vodotesne uzavrieť. K dispozícii je:

Hrúbka fólie určuje výslednú tuhosť zalaminovaného papiera. Uvádza sa v mikrónoch (tisíc mikrometrov sa rovná jednému milimetra) a počíta sa pre jeden list fólie. Štandardné laminátory si poradia s hrúbkou okolo 2 × 125 mikrónov.

Výsledný vzhľad laminátu určuje tiež povrch fólie. Matná úprava je decentnejšia a viac sa hodí pre oficiálne dokumenty a vizitky. Do lesklej fólie môžete zataviť napr. jedálenské menu.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Formáty papiera: prehľad rozmerov a vhodných tlačiarní

O formátu A4 alebo "á päťke" ste už určite počuli. Ale viete, aký veľký je potrebný papier A2 a na čo sa používa? A čo papiere...

Gramáž papiera: ako vybrať hrúbku papiera pre vizitky a ďalšie materiály

Ak zadávate tlač vizitiek či letákov, budú po vás v tlačiari oi. chcieť informácie o gramáži papiera, na ktorý budú tlačiť. V tomto článku...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov už od 35€
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás