Ako tlačiť bielou farbou (nielen) na čierny papier

Skúšali ste niekedy tlačiť inverzne - teda bielou farbou na čierny papier? Potom ste možno zistili, že to nejde dobre. V nasledujúcom článku rozlúštime záhadu tlače bielou farbou a prihodíme aj pár tipov, ako tlač na farebný papier zrealizovať.

Problém s tlačou bielej farby na akýkoľvek farebný podklad tkvie v samotnej technológii tlači. Bežné tlačiarne majú k dispozícii zásobu 4 základných farieb CMYK - teda azúrovú, purpurovú, žltú a čiernu - z ktorých schopné namiešať všetky ostatné farby. Okrem bielej.

Ako to?

Na rozdiel od miešania farieb vo farebnom modeli RGB (používajú ho monitory, projektory a displeje na zobrazovanie), kedy zmiešaním čiastkových farieb vzniká biele svetlo, vo farebnom modeli CMYK, a teda aj pri tlači sa farby vrstvia na seba, ich zmiešaním teda vzniká čierna.

 

biela-na-cierne1-nahled2.jpg

 

Takže tlačiť bielou farbou nejde?

Na bežnej domácej tlačiarni skutočne bielu farbu len tak nevyčarujete. Existujú samozrejme aj tlačiarne, ktoré bielu farbu tlačiť vedia, ide ale zvyčajne o profesionálne tlačiarenské stroje s minimálne päť cifernou obstarávacou cenou. Spravidla idú ale náklady na takéto mašiny do státisícov. Pritom rozšírenie základnej palety CMYK o ďalšie odtiene farieb nie je u bežných tlačiarní v súčasnosti ničím výnimočným. Aj pri modeloch s 10 rôznymi náplňami, biely cartridg spravidla chýba.

Ako teda tlačiť bielou farbou?

Riešenie číslo 1: Vytlačte si farebný podklad

Technicky vzaté nevytlačíte bielu farbu, ale vytlačíte farbu pozadia, na ktorom chcete, aby bol biely motív alebo text umiestnený. Papier v mieste vášho bieleho motívu alebo textu jednoducho zostane nepotlačený. Vo výsledku všetko, čo chcete vytlačiť bielou farbou zostane transparentné. V prípade tlače na farebný papier bude mať "biely" motív farbu podkladu.

Nevýhod táto metóda "tlače bielej" hneď niekoľko. Ak použijete biely papier, farebné pozadie tlačiareň vytlačí len na potlačenú stranu, z druhej strany papier zostane stále biely - ak sa ho nerozhodnete tiež potlačiť.

Ak vaša tlačiareň neovláda bezokrajovú tlač, zostanú vám na výtlačku nepotlačené okraje, čo môže zhatiť vytúžený estetický efekt.

Táto metóda vyžaduje predtlačovú prípravu. síce zvládnete vo väčšine prípadov aj vo Worde, ale musíte vedieť ako na to - pod text alebo grafiku je nutné vložiť vrstvu, ktorú vyplníte požadovanou farbou pozadia.

Inverzná tlač nie je veľmi ekonomická. Počítajte s nami - životnosť tonerov a cartridgov spravidla výrobcovia uvádzajú pri 5% pokrytí pri tlači. To zodpovedá zhruba na pokrytie stránky normostrán textu a nejakého toho grafu. V prípade, že sa ale rozhodnete tlačiť biely text na farebné pozadie, dosiahnete 95% pokrytie farbou pri tlači. Náplň v tlačiarni bude ubúdať 18-krát rýchlejšie, ako ste zvyknutí.

Riešenie číslo 2: Vymeňte čiernu náplň za bielu

Áno, aj to je možné. Rad výrobcov tlačiarní začali ponúkať biele náplne do svojich tlačiarní. Môžete skúsiť zistiť, či náhodou medzi nimi nie je aj vaša. Bielou náplňou v tlačiarni jednoducho nahradíte existujúcu čiernu a môžete veselo tlačiť.

Ak výrobca vašej tlačiarne nič podobné neponúka, nezúfajte. Pomaly sa rozmáhajú aj nezávislí výrobcovia bielych náplň, ktorí ponúkajú kompatibilné biele náplne do väčšiny aktuálnych modelov tlačiarní.

Výhodou tejto metódy tlače bielou farbou je, že nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu - jednoducho všetko, čo je v dokumente čierne, vytlačí tlačiareň bielou. Nevýhodou môžu byť vyššie náklady na tlač, obzvlášť v prípadoch, kedy potrebujete bielou tlačiť len občas - náplň vám môže vyschnúť skôr, než ju stihnete spotrebovať.

 

biela-na-cierne2-nahled2.jpg

 

Riešenie číslo 3: Zadajte tlač štúdiu

Mnohé tlačiarne a grafické štúdiá disponujú profesionálnymi tlačiarenskými strojmi, pre ktoré je tlač bielou farbou hračka. Ak chcete tlačiť bielou úplne výnimočne, oplatí sa vám zadať zákazku profesionálnemu štúdiu. Ako bonus získate veľmi kvalitný výstup a možnosť doobjednať grafické služby a profesionálnu predtlačovú prípravu.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.
Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás