Výroba tonerového prachu alebo ako zvládnuť CMYK

10. 6. 2019

10. júna 2019, 13:23 | Ak si myslíte, že sa autor tohto textu rozhodol písať článok z oblasti auto-moto, navyše si poriadne neskontroloval nadpis a nechal v ňom trápny preklep, mýlite sa. Nasledujúce riadky venované tonerovému prášku, jeho zloženiu i spôsobu výroby.

To najlepšie z našej ponuky

Alchýmia 21. storočia

Prášková zmes obsiahnutá v tonerovej kazete laserovej tlačiarne alebo kopírky je vlastne tým médiom, ktoré sa všeobecne označuje termínom toner. Tento prášok sa chová ako farbivo, ktoré sa prenáša na papier v okamihu, keď začíname tlačiť. Nájdeme ho buď priamo v originálnych alebo kompatibilných tonerových kazetách alebo ako súčasť plniacej (tzv. Refill) sady určenej na doplnenie prášku do prázdnej kazety. Najčastejšie sa predáva čierny alebo farebný toner zostavený na základe tlačového modelu štyroch farieb (CMYK), pričom:

  • C (z angl. Cyan) predstavuje azúrovú,
  • M (z angl. Magenta) reprezentuje purpurovú,
  • Y (z angl. Yellow) je žltá,
  • K (z angl. Key Plate, respektíve blacK) čierna.
prach1.jpg

 

Okrem týchto farebných pigmentov, ktorých rôznymi kombináciami možno vytvoriť väčšinu odtieňov celého farebného spektra, sa tonerový prášok skladá z radu ďalších ingrediencií. Tento mletý, extrémne jemný polyesterový prášok so statickým nábojom konzistenciu podobnú mastenca a ďalej obsahuje:

  • styrén-akrylovú živicu, ktorá slúži ako spojivo,
  • uhlíkovú čerň (čoraz častejšie sa však môžeme stretnúť s náhradami v podobe polymérov),
  • magnetizovateľné oxidy kovov vhodne reagujúce na statický náboj papiera a optického valca, ktorý sa neustále otáča,
  • malé množstvo separátorov ako napr. Silikóny a polypropylénové vosky.

Mechanický spôsob

Jednotlivé zložky sa zmiešajú a rozdrvia do častíc požadovanej veľkosti. Najčastejšie sa na tento účel používajú zariadenia, ktoré sa označujú ako tryskové mlyny. Tieto prístroje dokážu rozdrviť materiál za pomoci použitia prúdu stlačeného vzduchu alebo dusíka. Okrem oblasti tlače nachádzajú uplatnenie aj napríklad vo farmaceutickom priemysle.

Priemerná veľkosť jednotlivých mikročastíc sa v súčasnosti pohybuje okolo 8 10 μ. V minulosti pritom bývala vyššia, okolo 16 mikrometrov, niekedy aj viac. Potreba zlepšiť rozlíšenie obrazu ale nakoniec výrobcu viedla k tomu, aby sa pokúsili čiastočky tonerového prachu zmenšiť do existujúcej podoby.

prach2.jpg

Chemický spôsob

Okrem mechanického spôsobu prípravy tonerového prášku existuje ešte druhý spôsob výroby - chemický. Pre získanie výtlačkov s vyšším rozlíšením je možné veľmi jemné tonerové častice vytvoriť polymerizáciou. Takto vzniknuté častice majú jednotnú veľkosť a tvar, čo vo výsledku umožňuje dokonalé zmiešanie farieb, ich presnú reprodukciu a vynikajúce farebné prekrytie.

Že nerozumiete? Nevadí: ak nám veríte aspoň toľko, čo Rudolf II. svojim alchymistom v známej komédii Cisárov pekár - Pekárov cisár, bohato to stačí.

Smrtiaci prach? Ale kdeže...

Nie, nebojte sa, nechceme vás vydesiť. Predsa len s týmto ustáleným slovným spojením označujúcim istú formu zlata sa stretnete oveľa častejšie v dobrodružných príbehoch Karla Maya než v súvislosti s vašou laserovou tlačiarňou.

prach3-nahled2.jpg

 

Áno, aj tonerový prach môže byť potenciálne nebezpečný, keď si kúpite neznačkový toner nejasného pôvodu. Ale preverení výrobcovia majú na svojich produktoch certifikáty deklarujúce zdravotnú nezávažnosť a účinok tonera by nemal byť závažnejší, než keby sme sa nadýchali bežného prachu. Tonerový prášok tak môže spôsobiť len mierne podráždenie. Pri manipulácii s akýmkoľvek tonerovým prachom je teda vhodné používať príslušné ochranné pomôcky, tj. respirátor a rukavice a ochranné okuliare.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Keď toner v laserovej tlačiarni kazí tlač - 5 najčastejších problémov a ich riešení

Tiež vám vždy vaša tlačiareň vypovie službu v najmenej vhodný okamih? Človek by povedal, že snáď majú zabudované špeciálne čipy na to, aby...

13. 5. 2019  Celý článok »

Tipujte, aký typ papiera najlepšie svedčí tlačiarňam

Nielen parametre samotnej tlačiarne, ale aj správny výber adekvátneho papiera má vplyv na to, ako budete spokojní s výsledkom, či si budete...

18. 4. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body