Ako sa tlačia peniaze a prečo je tak ťažké ich sfalšovať?

Možno vám napadlo, že dnešné domáce a kancelárske tlačiarne technologicky natoľko vyspelé, že by ste si s nimi mohli tlačiť doma peniaze a nikto by nespoznal rozdiel. Dovoľte nám vyviesť vás z omylu. Tlač bankoviek je totiž veľká veda a vďaka stále sofistikovanejším ochranným prvkom je skôr alebo neskôr každý falzifikát odhalený. Vydajte sa s nami v nasledujúcom článku na exkurziu do sveta tlače bankoviek. Návod na výrobu dokonalého falzifikátu ale nečakajte, ten sa údajne ešte nikdy nikomu vyrobiť nepodarilo.

Výroba peňazí začína grafickým návrhom

Peniaze po stáročia natoľko bežnou súčasťou našich životov, že si len ťažko uvedomujeme, koľko práce sa skrýva v jednom kuse obyčajného papierového platidla. Vkladáme ich do peňaženiek a zase ich z nich vyťahujeme tak automaticky, že nemáme čas postrehnúť, že každá bankovka je vlastne úžasné umelecké dielo .

bankovky-2-nahled2.jpg
Portréty svetových lídrov vyobrazených na bankovkách.

 

Výroba bankovky začína grafickým návrhom.Na lícovej strane bankoviek väčšiny mien vyobrazené významné osobnosti daného štátu . Od stredovekých vladárov, cez svetoznámych básnikov a spisovateľov, po významných politikov a vojvodcov. na výnimky ich spája to, že v čase, keď sa dostávajú bankovky s ich portrétom do obehu, po smrti. Niektoré štáty, mnohokrát s autoritárskymi režimami, naopak tradične na svojich platidlách vyobrazujú aktuálne hlavy svojich štátov. Na rube bankoviek často figuruje grafická stvárnenie krajiny alebo typické architektonické dominanty daného štátu. Hotový návrh bankovky je prepracovaný do detailného prototypu , ktorý sa neskôr stane vernou predlohou sériovo vyrábaných bankoviek . Príprava pre tlač bankoviek od vypísania grafickej súťaže po výrobu prototypu môže zabrať aj dva roky . Niet divu, len spracovanie a výroba jednej strany bankovky zaberie minimálne 6 mesiacov.

Ako sa tlačia peniaze?

Najprv je potrebné rozložiť návrh bankovky na jednotlivé grafické prvky. Tieto tlačené niekoľkými rôznymi technológiami tlače . Hlavný grafický motív na pozadí sa ryje ručne do kovových dosiek. Rytca v tejto fáz výroby bankoviek čakajú mesiace mravčej práce, ktorej výsledkom je základ pre tlačovú matricu bankovky. Ručná práca je v prípade tlači bankoviek nezastupiteľnou súčasťou procesu, pretože v kombinácii s technológiou tlače (tzv. Hĺbkotlač) je výsledok kopírovaním nenapodobiteľný .

 

detail-3-nahled2.jpg
Každý detail motívu na bankovke musia rytci ručne vyryť do kovu, aby vytvorili nezameniteľnú tlačovú matricu.

 

Hotové matrice pre tlač bankoviek prísne strážené v tlačiarni cenín - jedná sa o jeden z kľúčov k vytvoreniu plnohodnotných kópií bankoviek.

Ďalšou tajnou prísadou tlačové farby . Okrem toho, že pomer jednotlivých farieb pozná len hŕstka vyvolených, pri tlači bankoviek používané rôzne farebné prechody, atramenty s prímesou kovu, "neviditeľné" UV atramenty a podobne.

Pri výrobe bankoviek sa využívajú rozličné tlačové technológie . Jednou z nich je už spomínaná hĺbkotlač , ktorá umožňuje nanášať farbu v rôznej hrúbke, čím vzniká pri tlači reliéf rozpoznateľný hmatom. Ďalšou využívanou technológiou je bežná ofsetová tlač a v neposlednom rade aj tradičná metóda tlače kníh - tlač z výšky , kedy tlačené prvky vystupujú nad úroveň povrchu.

Problém s falzifikátmi začína pri papieri

Na bežný papier do tlačiarne pri tlači bankoviek môžete rovno zabudnúť. Tie sa totiž tlačia na špeciálny papier , ktorého základom je bavlna alebo ľan. Zmes papiera býva obohatená o rôzne farebné a luminiscenčné vlákna a jej presné zloženie je samozrejme prísne tajné a pozná ich len konkrétny dodávateľ papiera a samotná tlačiareň cenín.

Aktuálnym trendom platidla s prímesou polyméru - teda doslova plastové bankovky , na ktoré sa postupne prechádza napríklad v Kanade, Rumunsku, Austrálii alebo vo Veľkej Británii.

Zaujímavosť: Plastové päť librové bankovky zaviedli v Británii na jeseň roku 2016. Krátko po uvedení do obehu sa začali ozývať kritické hlasy z radov príležitostných i pravidelných užívateľov kokaínu. Ich bežná šnupavá pomôcka totiž zmenou materiálu začala byť príliš ostrá na to, aby ju mohli aj naďalej používať na konzumáciu drog.

Ochranné prvky bankoviek, alebo prečo je jednoduchšie peniaze ukradnúť, než ich sfalšovať

Medzi najtypickejšie ochranné prvky bankoviek patrí vodoznak, okienkový prúžok s mikropísmom, premenlivá farba tlače, hologram, okom sotva rozpoznateľná mikrotlač a podobne. Mnohé ochranné prvky ale na bankovkách voľným okom nerozoznáte , aj keby ste sa snažili akokoľvek. Napríklad taký magnetický atrament, vďaka ktorému bankovka vyžaruje slabé magnetické polia a pravé platidla potom s vhodným vybavením ľahko rozpoznateľné od falzifikátov. Na bežnom dennom svetle neuvidíte ani ďalší ochranný prvok bankoviek - UV tlač. Ten sa zjaví pod špeciálnou UV lampou.

euro-bankovky-4-nahled2.jpg
Ochranné prvky eurových bankoviek viditeľné pod UV lampou

Farebné kópie bankoviek na domácej tlačiarni nevytlačíte

S rozmachom počítačov a kopírok na konci osemdesiatych rokov vymysleli výrobcovia tlačiarní Xerox a Canon vychytávku, ktorá prišla národným tlačiarňam cenín vhod. Konkrétne ide o tzv. identifikačný kód zariadenia , ktorým odvtedy farebné tlačiarne opatrujú každý vytlačený dokument .

Každé zariadenie (áno, pravdepodobne aj tá tlačiareň, ktorú máte doma) je opatrené unikátnym kódom tvoreným sústavou žltých bodov , podľa ktorého je autor dokumentu relatívne ľahko rozpoznateľný. Nie je bez zaujímavosti, že táto skutočnosť bola odhalená verejnosti len nedávno - v roku 2014 - do tej doby sa darilo výrobcom tlačiarní ich malé tajomstvo udržať pod pokrievkou.

Národným tlačiarňam cenín stačilo začať využívať tohto sofistikovaného systému výrobcov tlačiarní. Na bankovky začali v deväťdesiatych rokoch tlačiť vlastné značky, ktoré vedia farebné tlačiarne rozpoznať. Funguje to jednoducho - pri pokuse vytvoriť farebnú kópiu takto chránenej bankovky vám ju vaša domáca tlačiareň odmietne vytlačiť . A keby ste chceli náhodou tlačiareň obísť a pripraviť si návrh falšovanej bankovky k tlači vo Photoshope? Aj tu zrejme narazíte, niektoré verzie tohto programu totiž neumožňujú upravovať obrázky bankoviek.

detail-5-nahled2.jpg
Na detaile euro bankovky môžete vidieť žlté bodky, ktoré znemožňujú kopírovanie bankoviek na farebných tlačiarňach.

Sadu falzifikátov často prezradí sériové číslo

Samostatnou kapitolou sériové čísla bankoviek. Všetci vieme, že bankovky očíslované, ale číselné rady a logika postupnosťou sériových čísel, to je ďalší z prísne strážených výrobných tajomstiev. Tlačiarne cenín môžu v každej novo tlačenej sérií bankoviek zámerne označiť niektoré čísla ako neplatné a nastražiť tak pascu na nič netušiacich falšovateľov. sa potom na základe vlastnej logiky postupnosti sériových čísel, ktoré sa na falšované bankovky natlačia, nakoniec prezradia sami.

Výroba bankoviek je nevýnosný biznis

Výroba peňazí je veľmi nákladná a niektoré bankovky alebo rovno celé meny sa ani neoplatí sfalšovať. Typicky sa jedná o platidla štátov, ktoré sa stretávajú s vysokou mierou inflácie. Ale ani výroba silnej meny nie je práve lacná záležitosť .

Napríklad americký úrad pre rytie a tlač v roku 2014 vydal do obehu (rozumejte vyrobil) peniaze v hodnote 1,3 miliardy dolárov pri nákladoch okolo 800 miliónov dolárov.

Hoci je vaša tlačiareň možno vrcholom súčasného technologického pokroku a vďaka kvalitným tonerom zvláda namiešať miliónmi farieb a tlačiť v kvalite, o ktorej sa nikomu pred pár rokmi ani nesnívalo, ani vtedy s ňou vierohodné napodobeniny bankoviek nevyrobíte . Každý falzifikát je skôr alebo neskôr odhalený.

Že by bolo ľahšie peniaze ukradnúť zarobiť poctivou prácou, než vyrobiť sa presvedčil nejeden falšovateľ. Pred nedávnom prebehol českými a slovenskými médiami prípad, keď sa dolapený páchateľ nechal na súde počuť, že než stihol vyrobiť 16 kusov bankoviek v hodnotách 500 a 1000Kč, zabralo mu to 20 dní a stihli ho dvakrát vyhodiť z bytu kvôli nezaplatenému nájmu. Dosť nevýnosný biznis, nemyslíte?

Súvisiace produkty

Xerografický papier A4 80GR UNIVERSAL, 500LS
Skladom, doručenie 1-2 dni
4,54 €
3,78 € bez DPH
Fotopapier TonerPartner pre laserové a atramentové tlačiarne, Lesklý, 120 g, A4, 100LS
Skladom, doručenie 1-2 dni
11,40 €
9,50 € bez DPH
Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Papier v kancelárií: Ako znížiť jeho spotrebu a správne recyklovať

Sú naozaj tie hromady papiera v košoch našich kancelárií nepoužiteľný odpad? Existujú možnosti, ako využiť túto cennú prírodnú surovinu na...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás