Toner vs. cartridge: v čom sa líšia a ako vybrať správnu náplň?

18. 5. 2022

18. mája 2022, 11:43 | Či tlačíte sporadicky alebo pravidelne, výmene náplne sa nevyhnete. Viete ale, aký je rozdiel medzi tonerom a cartridgov? A ako spoznať správnu náplň a vymeniť ju bez poškodenia tlačiarne?

Nielen naši zákazníci občas plávajú v terminológii - poďme si zopakovať, v čom sa toner a cartridge líšia.

Čo je toner?

Toner je náplň pre laserové tlačiarne a kopírky. Obsahuje tlačové médium - farebný prášok, ktorý sa pri tlači pod vysokým tlakom prenáša na predlohu (papier) zapečením pri teplote 120 180 °C (detailnejší popis si prečítajte v článku o tom, ako funguje laserová tlačiareň).

Ako tonerový prášok sa využívajú polyméry, ktoré odolné voči vysokým teplotám. Tonery obsahujú štyri farebné pigmenty pre čiernobielu aj farebnú tlač: azúrovú, purpurovú, žltú a čiernu (Cyan, Magenta, Yellow a Key Plate - CMYK). Prekryvom týchto základných farieb dokáže laserová tlačiareň namiešať všetky mysliteľné odtiene.

Zvyšok tonera oi. tvoria:

  • čip - slúži na komunikáciu medzi tonerom a tlačiarňou,
  • stierka - dávkuje presné množstvo tonerového prášku,
  • pečať - zabraňuje vysypanie prášku pri manipulácii s tonerom,
  • ďalšie komponenty tonera.

Pri menších tlačiarňach majú tonery podobu typických kazetových náplní. Väčšia zariadenia s veľkým objemom tlače využívajú valcové tonery (viď obrázok nižšie).

1-nahled2.jpg

Ako zistím, ktorý toner potrebujem?

Vhodný toner sa odvíja od typu vašej tlačiarne. Modelový rad a konkrétny model zistíte zo štítku, ktorý je umiestnený na prístroji (často v zadnej či spodnej časti, niekedy aj na prednej strane). Napr. na tlačiarni nižšie ľahko zistíte, že ide o tlačiareň od HP, modelovú radu LaserJet Pro a model M203dw (viď červená šípka):

Tonery, ktoré si môžete zaobstarať, potom jednoducho vyhľadáte podľa vyhľadávača na hlavnej stránke.

2-nahled2.png

Vhodný toner potom nájdete v našom vyhľadávači náplní - postupne zadáte výrobcu, modelovú radu, konkrétny model a stlačte tlačidlo "vyhľadať náplne":

3-nahled2.png

Čo je to cartridge?

Cartridge je anglický názov pre kazetu či zásobník a znamená to náplň pre atramentovú tlačiareň. Cartridge môže mať jednu alebo viac nádobiek - čierna náplň je typicky samostatne, farebné cartridge obsahujú nádobky s trojicou základných farieb (azúrová, purpurová a žltá).

Tlač prebieha cez tlačovú hlavu, ktorú cartridge zásobuje atramentom. Tlačová hlava je vybavená stovkami tisíckami trysiek, ktoré tryskajú miniatúrne kvapôčky atramentu na papier. Bližšie informácie si prečítajte v článku o tom, ako funguje atramentová tlačiareň.

Komunikáciu medzi cartridgom, tlačiarňou a počítačom (či iným koncovým zariadením) zaisťuje čip na tele náplne. Ten zároveň hlási nedostatok atramentu či iné závady.

Ak atrament dochádza, kúpte novú náplň. Doplnenie atramentu do cartridga odporúčame len u tlačiarní s atramentovým tankovým systémom, ktoré k tomuto úkonu náležite vybavené. Pri tých klasických náplňou hrozí, že po doplnení vytečie a tlačiareň nevratne poškodí.

Ako zistím, aký cartridge potrebujem?

Pri výbere cartridga je postup rovnaký ako pri toneri. Zistíte konkrétny model svojej atramentové tlačiarne a cez vyhľadávač náplní nájdete vhodný cartridge.

Čo robiť, ak tlačiareň netlačí ani po výmene náplne?

Typicky môže ísť o jednu z nasledujúcich závad:

1) Problém s papierom. Tlačiareň prestane tlačiť a zobrazí hlášku "paper jam" alebo "no paper".

"Paper jam" značí zaseknutý papier v podávacom mechanizme. Tlačiareň otvorte a opatrným ťahom vyberte papier zaseknutý medzi valcami. Vyhnite sa šklbaniu - hrozí pretrhnutie papiera. Pokiaľ k odtrhnutiu predsa len dôjde, prenechajte jeho odstránenie radšej autorizovanému servisu.

Pri chybe "no paper" stačí doplniť papier do zásobníka.

2) Technická chyba. Ak tlačiareň používate prvýkrát, môže vám chýbať nainštalovaný ovládač (stiahnete ho z oficiálneho webu výrobcu). Iné technické chyby môžu znamenať zlú komunikáciu medzi koncovým zariadením a tlačiarňou - ak sa zobrazuje číslo chyby, pozrite sa do manuálu výrobcu.

Riešenie môžete nájsť aj v našom článku o závadách atramentových tlačiarní.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Ako funguje atramentová tlačiareň

Tlač referátov, podkladov na meeting a fotiek z dovolenky nie je pre atramentovú tlačiareň problém. Pridajte funkciu skenera a kopírky,...

15. 6. 2020  Celý článok »

Laserová tlačiareň od A do Z: ako funguje

Pokiaľ ste si už prešli „súbojom“ laserová vs. atramentová tlačiareň, a za víťaza vybrali laserovú tlačiareň, možno ste zvedaví, ako tento...

2. 5. 2018  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body