4 spôsoby, ako sa efektívne zbaviť stresu
Určitá miera stresu k nášmu životu patrí. Pokiaľ je ho ale príliš, koledujeme si o vážne zdravotné a psychické problémy. Vystresovaní ľudia končia v lepšom prípade vyhorením - a v tom horšom na nemocničnom lôžku. Zistite, ako so stresom a jeho príčinami účinne bojovať, aby ste sa do svojej práce tešili.
Žijeme v dobe, v ktorej sa stále ešte nadmerná pracovná záťaž považuje za známku úspechu a cieľavedomosti. Aj keď nám krátkodobý pracovný stres do istej miery svedčí (pomáha nám vybičovať sa k lepšiemu výkonu), nadmerná stresová záťaž kvalitu života zhoršuje a nezriedka ho aj skracuje.
Príliš mnoho stresu vedie k bolestiam hlavy a zažívacím problémom, vysokému krvnému tlaku, oslabenému imunitnému systému úzkostným stavom a depresívnym poruchám. Vystresovaní ľudia sú náchylnejší k infekciám, naviac svoje problémy často kompenzujú nezdravým jedlom alebo zneužívaním návykových látok - a svoje zdravie si ešte viac podlamujú. Ako so stresom efektívne bojovať?
1) Eliminujte príčiny stresu
Najlepšia obrana je útok - a v prípade stresu to platí dvojnásobne. Skúste zistiť, prečo sa v práci aj mimo nej neustále cítite pod tlakom. Čo sú vaše stresory?
Pri množstve ľudí býva problémom nadmerná pracovná záťaž. Berú si toho na seba viac, než dokážu zvládnuť, nevedia (a nechcú) delegovať svoje úlohy a jednotlivé projekty sa snažia vypilovať k dokonalosti. Nadmerné zaťaženie ale nie je možné dlhodobo zvládať.
Pokiaľ svojej práci venujete 12 hodín denne a voľné víkendy už ani nepoznáte, bude s postupom času vaša efektivita paradoxne klesať. Dobre svoje možnosti zvážte a úlohy, ktoré zvládne vybaviť niekto iný, sa pokúste delegovať. Začnite pomalými krokmi.
2) Dýchajte
Aj takú vec, ako je automatická stresová reakcia tela, môžete do istej miery ovládať. Ako? Hlbokým dýchaním. Svoje o tom vedia tisíce rokov staré meditačné náuky, ktoré rôzne dychové cvičenia využívajú k zmene stavu vedomia.
Ako postupovať? Pomaly sa nadychujte a počítajte do päť, dych na chvíľu zadržte a pri počítaní do päť zase vydýchnite. Niekoľko hlbokých nádychov aktivuje tzv. parasympatikus, časť nervovej sústavy, ktorá spomaľuje srdcovú činnosť a uvoľňuje stiahnuté priedušky a svaly.
Vedomé dýchanie dokáže uvoľniť napätú šiju, chrbát a ďalšie partie. Dychové cvičenia fungujú najlepšie poležiačky, účinné sú ale aj v prípade, že stojíte napr. vo fronte.
Správna technika dýchania je nedeliteľnou súčasťou cvičení pre zdravie, medzi ktoré patrí napríklad taj-či, alebo jóga.
3) Športujte
Myšlienky na poradu a blížiace sa termíny úloh spoľahlivo vymaže intenzívny pohyb. A je v zásade jedno, či si pôjdete zaplávať alebo si zahráte s partiou priateľov florbal. Počas športovania telo uvoľní endorfíny a ďalšie chemické látky, ktoré regulujú náladu. Po intenzívnom tréningu sa budete zaručene cítiť šťastní - telo to inak ani nevie.
Cvičením naviac znížite hladinu kortizolu. Tento hormón sa vo veľkom vyplavuje práve pri strese a podporuje ukladanie tukov v tele a zvýšenú emočnú labilitu.
Ideálne je spojiť pohyb s vedomým dýchaním. Prihláste sa na kurz jógy alebo taiči - čínskeho bojového umenia. Jeho praktizovanie má podľa výskumov výrazné protistresové účinky. Pomôcť vám môže aj tzv. mindfulness meditácia.
4) Určite si hranice a venujte sa koníčkom
Základné pravidlo proti stresu znie: neberte si prácu domov. Vymedzte si čas, kedy ešte pracujete a kedy sa už venujete sebe a svojím blízkym. To, že sú niektorí vaši kolegovia k dispozícii 24 hodín denne a na e-maily odpovedajú aj o troch ráno ešte neznamená, že to musíte robiť tiež.
Vaši nadriadení a klienti by vytýčené hranice mali rešpektovať. V opačnom prípade je lepšie sa s nimi porozprávať. A pokiaľ ani to nebude fungovať, je v záujme zachovania duševného zdravia lepšie zvážiť zmenu pôsobiska.
Hlavu vám vyčistia tiež voľnočasové aktivity. Hrali ste v mladosti na gitaru, ale kvôli veľkému pracovnému vyťaženiu ste na ňu zanevreli? Je čas oprášiť hmatník a pripomenúť si základné prstoklady. Pozvite rodinu alebo priateľov do reštaurácie alebo ak máte možnosť, usporiadajte na záhrade grilovačku. V prípade zlého počasia majú výhodu tí, ktorí majú na záhrade krytý prístrešok alebo pergolu.
Ako sa koniec koncov hovorí: nežijeme preto, aby sme pracovali - pracujeme, aby sme si mohli dobre žiť.