4 faktory, podľa ktorých vybrať lacnú (a výkonnú) tlačiareň pre študenta

27. 9. 2021

27. septembra 2021, 10:00 | Kým ešte pred niekoľkými rokmi bola vlastná tlačiareň pre študentov príjemným bonusom, dnes bez jej pomoci nemožno školu prakticky doštudovať. Ako ale vybrať takú, ktorá splní všetky nároky na tlač školských prác a jej prevádzka vás nezruinuje?

Cena je pri študentskej tlačiarni samozrejme zásadným faktorom, v prvom rade je však potrebné určiť, k čomu všetkému zariadenie v budúcnosti poslúži. Spýtajte sa sami seba, či budete:

 • tlačiť len čiernobielo, alebo či zariadenie využijete aj k farebnej tlači fotografií a grafických prác,
 • potrebovať tiež funkciu skenovania,
 • tlačiť pravidelne, alebo len občas (napr. pár strán raz mesačne),
 • tlačiť na papier veľkosti A4, alebo či budete potrebovať zariadenie pre veľkoformátovú tlač.

Rôzne kombinácie odpovedí vás dovedú k rôznym kategóriám tlačiarní - a len v ich rámci je možné baviť sa o lacnejších a drahších zariadeniach. Poďme sa na jednotlivé faktory pozrieť bližšie.

1) Čiernobiela vs. farebná tlač

Možno si myslíte, že čiernobiele tlačiarne patria na stránky učebníc histórie, avšak tieto zariadenia stále majú svoje miesto v rade kancelárií i študentských izieb. Čiernobiele tlačiarne využijú napr. študenti práv, ale aj iných humanitných (dokonca aj technických) odborov.

Tieto zariadenia oproti farebným tlačiarňam lacnejšie na obstaranie i prevádzku, a to najmä v úspornom (ekologickom) režime. Využiť môžete atramentové aj laserové tlačiarne - záleží, ako často a v akom množstve budete tlačiť (pozri bod 3).

Farebné tlačiarne potom logicky nevyhnutné pre tlač farebných dokumentov. Pozor, záleží na ich povahe:

 • pre tlač fotografií a kvalitných grafik zvoľte farebnú atramentovú tlačiareň, napr. HP All-in-One Officejet Pro 8023 (ale dajte pozor na to, aby ste zariadenie používali pravidelne - viď bod 3),
 • pre tlač schém a ilustrácií zvoľte laserovú farebnú tlačiareň, napr. Xerox C235V_DNI.

V čom sa oba typy zariadení líšia? Atramentové tlačiarne lacnejšie a tlačia vo vysokej kvalite detailné farebné prechody, zároveň ale majú vyššie tlačové náklady (tie však možno znížiť používaním tzv. kompatibilných náplní). Laserové tlačiarne drahšie, ale vytlačenie jednej strany stojí menej. Trvá tiež niekoľko minút, než po spustení pripravené na tlač.

2) Prídavné funkcie (skenovanie)

Väčšina tlačiarní je dnes štandardne vybavená čítačkou pamäťových kariet a Wi-Fi pripojením pre bezdrôtovú tlač (i z telefónu). Rad funkcií, ktoré študenti často využívajú, im ale chýba.

Jedným z takýchto prídavných zariadení je skener, ktorým vybavené tzv. multifunkčné tlačiarne. Tieto prístroje môžu tlačiť farebne i čiernobielo a laserovou aj atramentovou technológiou. Vyberajte ich preto aj podľa predchádzajúceho bodu a tiež s ohľadom na očakávaný typ skenovania:

 • manuálne skenovanie (iba jedna strana listu) - spomínaná Xerox C235V_DNI (farebnú laserovú tlač) alebo EPSON Ink Expression Premium XP-6000 A4 (farebná atramentová tlač),
 • automatické, obojstranné skenovanie väčšieho množstva dokumentov - HP All-in-One Officejet Pro 8023 (farebná atramentová tlač).
istock-511879530.jpg

3) Frekvencia tlače

Voľba atramentového vs. laserového zariadenia záleží do veľkej miery na tom, ako často budete tlačiť. Jednou z nevýhod atramentovej tlačiarne je totiž tendencia k zasychaniu náplní. K tomu dochádza, ak netlačíte dlhšie ako niekoľko týždňov. Zaschnutý atrament znehodnotí tlačovú hlavu (súčiastka, kadiaľ tryská farba) a je potrebné ju vymeniť.

Ak plánujete tlačiť len pár listov mesačne, je lepšie siahnuť po laserovej tlačiarni. Ak napriek tomu potrebujete atramentové zariadenia (napr. na tlač fotiek), aspoň raz za dva týždne vykonajte skúšobnú tlač.

4) Formát papiera

Väčšina tlačiarní tlačí na listy formátu A4, niektoré zariadenia zvládajú aj papiere A3 (napr. farebná laserová multifunkčná tlačiareň HP LaserJet MFP M442dn). Existujú ale aj tlačiarne pre väčšie formáty papiera, napr.:

 • EPSON SureColor SC-P900 (až do formátu A1+),
 • EPSON SureColor SC-T3100x 220V (až do formátu A1),
 • Canon ImagePROGRAF TM-200 (až do formátu A1).

Všetky tieto zariadenia tlačia farebným atramentom a hodia sa napr. pre študentov technických odborov pre tlač výkresov, využijú ich ale aj grafici. Je ale potrebné počítať s ich vyššou cenou.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

uvod

6 tipov, ako pri tlačení znížiť dopad na životné prostredie

Problémom mnohých firiem je tlačenie dokumentov bez rozmyslu. Výrok „čo je napísané, to je dané“ je v nás pevne zakorenený. Rada...

10. 3. 2020  Celý článok »

Radíme, ako na domácu tlač fotografií

Doba, kedy svet fotil na analógové fotoaparáty a na tvorbu fotiek tak musel využívať špecializované fotocentrá, sú už dávno preč. Dnešným...

11. 8. 2022  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body