Príbeh značky Brother - z Japonska až na kraj sveta

Známe príslovie o tom, že Tatra nepozná brata, sa dá ľahko spochybniť. Nechce sa veriť, že by nikto z Tatra automobilky nikdy nepočul o tlačiarňach či kopírkach vyrobených japonskou spoločnosťou Brother. Jej história siaha do roku 1908, kedy bola v krajine vychádzajúceho slnka založená firma Yasui Sewing Machine Co., niekdajší predchodca súčasného nadnárodného gigantu. Viac ako 28 rokov je Brother prítomný na slovenskom trhu a minulý rok uplynulo práve 60 rokov, čo japonská firma začala pôsobiť na európskom kontinente. Takáto udalosť si iste zaslúži, aby o známom výrobcovi vyšiel aspoň krátky článok.

Výrobky šité na mieru

Keď Kanekichi Yasui zakladal v japonskom meste Nagoja v roku 1908 maličký podnik nesúci jeho meno, iste netušil, že o sto rokov neskôr z neho bude renomovaná nadnárodná spoločnosť. Kanekichi sa spočiatku živil opravami šijacích strojov a výrobou náhradných dielov pre ne určené. V roku 1925 riadenie firmy prevzal syn Masayoshi, najstarší z desiatich detí, ktorý otcovi pomáhal od svojich 9 rokov. Firmu premenoval na Yasui Brothers 'Sewing Machine Co., teda Šijacie stroje bratov Yasuiových.

V tej dobe trhu so šijacími strojmi dominovali dovážané výrobky. Masayoshi si stanovil ambiciózny cieľ tento stav zmeniť: rozhodol sa vyrábať také produkty, ktoré kvalitou prekonajú importované stroje a uspejú aj v zahraničí.

V roku 1928 bratia Yasuiové spoločne vyvinuli a vyrobili prvý vlastný šijacú stroj, ktorý bol určený na výrobu slamených klobúkov a umožňoval šitie retiazkovým stehom. Od tohto okamihu rodinná firma vyrábala šijacie stroje pod jedinečným názvom Brother.

 

brother-1-nahled2.jpg

 

Podnik sa úspešne rozvíjal a jeho vedenie aj zamestnanci postupne prenikali do tajov jemnej mechaniky, získavali bohaté skúsenosti a prichádzali s novými nápadmi. V roku 1932 firma predstavila prvý domáci šijací stroj, vyrobený kompletne v Japonsku. Ihneď potom, čo bol uvedený na trh, počet objednávok prekonal všetky predstavy. Pravdepodobne aj vďaka dlhej životnosti, ktorá mala byť údajne desaťkrát vyššia ako u dovezených strojov. Dokladom vysokej kvality šijacích strojov značky Brother bol tiež ich export v objeme 200 kusov do čínskeho Šanghaja.

 

brother-2-nahled2.jpg

 

Krôčik po krôčiku na samotný vrchol

Kľúčové obdobie revolučných zmien prežil Brother v 50. rokoch 20. storočia. V tej dobe spoločnosť zvyšuje celkový objem produkcie, rozširuje svoj výrobný program o domáce pletacie stroje, elektrické spotrebiče, ventilátory, žehličky a ďalšie. Firma sa začína dynamicky rozrastať a expanduje na zahraničné trhy. Roku 1954 Brother založil pobočku v New Yorku a o štyri roky neskôr v írskom Dubline vzniká európska pobočka firmy Brother Europe.

Medzitým, na základe požiadavky od prezidenta americkej pobočky Brother International Corporation (USA) Maxa Hugel, začal v roku 1956 Masayoshi Yasui vývoj a neskôr aj výrobu prenosného písacieho stroja, ktorý bol v tej dobe v Spojených štátoch veľmi žiadaný.

Ďalšie úspechy na seba nenechali dlho čakať:

  • 1961 S pomocou prenosného písacieho stroja JP1-111 vstupuje na pole kancelárskej techniky.
  • 1964 Na olympijských hrách v Tokiu poskytla firma 300 písacích strojov pre zahraničných novinárov, čo značne zlepšilo globálne vnímanie značky Brother.
  • 1968 Brother kupuje továreň na šijacie stroje v Manchestri.
  • 1971 Brother ako prvý na svete úspešne vyvíja prvú vysokorýchlostnú ihličkovú tlačiareň, čo znamenalo masívne rozšírenie lacnej tlače do kancelárií aj domácností
  • 1976 Brother vyrába prvý elektrický šijací stroj označený ako Compal DX. Do roku 1980 sa šijacie a písacie stroje vďaka zmenšenej elektronike stávajú multifunkčnými a široko dostupnými.
  • 1980 Brother vyrába elektronický písací stroj EM-1 pre kancelárske použitie.
  • 1982 Na trh prichádza osobná tlačiareň Brother EP-20 napájaná pomocou batérie a využívajúca technológie tepelnej tlače
  • 1987 Po takmer desaťročí výroby ihličkových a tzv. znakových tlačiarní s typovým kolieskom začína spoločnosť Brother v roku 1987 výrobu svojej prvej vysokorýchlostnej laserovej tlačiarne s označením HL-8. Nie je žiadnym prekvapením, že tento vo svojej dobe revolučný produkt získal prestížne ocenenia Editors Choice 2012 amerického časopisu PC Magazine.

Stane sa z malej firmy Veľký brat? Uvidíme...

Od 90. rokov 20. storočia do dnešnej doby sa japonská firma, ktorá kedysi začínala ako malý rodinný podnik, opäť o niečo rozrástla a svojimi výrobkami stále ohromuje svet. Či to skenery, faxy, multifunkčné zariadenia, tlačiarne etikiet a RFID štítkov, miniatúrne mobilné tlačiarne, laserové, atramentové, termo tlačiarne či LED tlačiarne, stále ide o špičkové výrobky, ktoré uľahčujú chod kancelárií , Obchodov, skladov i domácností. A ako dokazujú napr. okuliare AiRScouter vybavené farebným displejom, ktorý zobrazuje používateľom obrázky z počítačov a mobilných zariadení, Brother dokáže držať krok so svojou konkurenciou a svoje produkty neustále inovuje.

V súčasnej dobe skupina Brother poskytuje služby zákazníkom po celom svete. Jej produkty vznikajú v niektorom zo 17 výrobných závodov. Spoločnosť, v ktorej pracuje viac ako 38 000 zamestnancov, disponuje hustou sieťou vlastných predajných miest v 44 krajinách. Budúcnosť tejto firmy, ktorá začínala prakticky od nuly, je stále otvorená...

Doprava ZDARMApre registrovaných zákazníkov
Doručenie do druhého dňaSme fakt rýchli
Doživotná záruka na náplneNášmu tovaru proste veríme
Garancia proti poškodeniu tlačiarneKeď sa niečo stane, je to na nás