Kde kúpiť lacné farby do tlačiarne Canon + porovnanie nákladov

8. 11. 2021

Výber správnej náplne je alfou a omegou kvalitnej tlače. Vedeli ste ale, že náplne, tonery a cartridge Canon môžete zaobstarať aj niekoľkonásobne lacnejšie bez toho, aby ste museli zľavovať na kvalite?

Obsah:

 • Cenové porovnanie cartridgov a tonerov Canon
 • Ak tlačíte veľké množstvo dokumentov, budú nízke tlačové náklady pravdepodobne jednou z vašich priorít. Pri tlači stoviek a viacerých strán mesačne môže správne zvolená náplň znamenať aj stovky ušetrených euro.

  Zorientovať sa v ponuke farieb ale nie je jednoduché, najmä pokiaľ vám nie sú známe základné tlačiarenské pojmy. Pozrime sa preto najprv na nich.

  Cartridge sú náplne do atramentových tlačiarní; ako ich názov napovedá, obsahujú atrament, ktorý sa pri tlači prenáša na papier cez mikrotrysky v tlačovej hlavici. Ako tonery potom označujeme náplne určené pre laserové zariadenia. Ich farebným médiom je tonerový prášok - ten sa na podklad fixuje pôsobením tzv. optického valca a zapekacej jednotky (viď článok fungovaní laserových tlačiarní).

  Dôležitý je potom rozdiel medzi tzv. originálnymi a kompatibilnými náplňami:

  • originálne náplne sú tonery a cartridge od výrobcov tlačiarní, tzn. farby, ktorý vyrába Canon (prečítajte si aj o jej zaujímavej histórii),
  • kompatibilné náplne (označujú sa tiež ako alternatívne) sú farby, ktoré vyrábajú nezávislé tretie strany; tieto tonery a cartridge sú  4-krát lacnejšie a - pri výbere vhodného dodávateľa - nehrozí poškodením tlačiarne ani skrátením jej záručnej lehoty.

  Cenové porovnanie cartridgov a tonerov Canon

  Pri porovnaní najpredávanejších farieb pre tlačiarne Canon sme vychádzali z aktuálnych cien pre september 2021. Tie sme prepočítali na náklady na tlač 1 čiernobielej strany (princíp šetrenia pri použití farebných alternatívnych tonerov ale platí aj tu).

  Je potrebné vziať do úvahy, že uvedená výťažnosť náplní počíta 5% pokrytím stránky farbou, čo zodpovedá dokumentu s niekoľkými odsekmi textu. Pri tlači fotografií a ilustrácií je spotreba farby oveľa väčšia.

  Originálna náplň

  Tlačové náklady

  Kompatibilná náplň

  Tlačové náklady

  Rozdiel tlačových nákladov na 1 000 strán

  Canon PG-540 XL čierna

  0,05 €

  CANON PG-540-XL TonerPartner PREMIUM čierna

  0,02 €

  15,88 €

  Canon PG-545 XL čierna

  0,06 €

  CANON PG-545-XL TonerPartner PREMIUM čierna

  0,05 €

  12,12 €

  Canon PGI-520BK čierna

  0,05 €

  CANON PGI-520 TonerPartner PREMIUM čierna

  0,01 €

  38,87 €

  Canon PGI-525BK čierna

  0,05 €

  CANON PGI-525 TonerPartner PREMIUM čierna

  0,01 €

  38,87 €

  Canon PGI-550BK čierna

  0,06 €

  CANON PGI-550-XL TonerPartner PREMIUM čierna

  0,01 €

  51,40 €

  Canon CLI-526BK čierna

  0,04 €

  CANON CLI-526 TonerPartner PREMIUM fotočierna

  0,01 €

  34,69 €

  Medzi ďalšie spôsoby na zníženie tlačových nákladov patrí predovšetkým:

  • využívanie ekologických fontov (napr. Ryman Eco, Ecofont Sans, ale aj Courier New),
  • tlač v úspornom režime (móde),
  • tlač na obe strany papiera a v polovičnej veľkosti (neplatí pre úradné a ďalšie dôležité dokumenty).

  Podobné články

  2 minúty čítania

  Ako vymeniť farbu v atramentovej tlačiarni HP, Canon, Epson a ďalších

  Výmena náplne v tlačiarni nie je nič zložité a zvládnete ju behom chvíľky, aj keď ste nikdy nič podobné nerobili. Poďme sa pozrieť, ako sa líši výmena u atramentového a laserového zariadenia, ako presne postupovať a čomu sa naopak vyhnúť.

  Celý článok »
  4 minúty čítania

  4 najčastejšie problémy s tlačiarňou Canon a ako na ne

  Tlačiarne spoločnosti Canon patria medzi najspoľahlivejšie zariadenia na trhu, menšia porucha sa ale nemusí vyhnúť ani im. V nasledujúcich riadkoch sa preto zameriame na najčastejšie problémy s nimi a ich riešenie pre prípad, že sa s tlačou ponáhľate, nemáte po ruke návod a na volanie zákazníckej podpore nie je čas.

  Celý článok »