Ničíme mýty o kompatibilných toneroch: Poškodenie tlačiarne nehrozí

10. 6. 2019

10. júna 2019, 12:29 | Koluje veľké množstvo mýtov ohľadom nákupu kompatibilných tonerov, teda neoriginálnych náplní do tlačiarni. Aj vy máte strach z toho, že prídete o záruku, alebo poškodíte svoju tlačiareň, ak použijete kompatibilný toner? Prečítajte si náš článok a zistíte, že obavy nie na mieste.

Výrobcovia tlačiarni, v snahe zarobiť na spotrebnom materiály do svojich zariadení, vyšperkovali ceny tak vysoko, sa na trhu začali objavovať repasované a neoriginálne náplne za prijateľnejšiu cenu. Biznis plán veľkých gigantov, ako je napríklad HP, Xerox, Brother, Samsung a ďalšie, sa začali pomaly, ale isto rútiť. Nie je divu, že sa výrobcovia snažia brániť všetkými dostupnými zbraňami proti alternatívnym náplniam. Medzi spotrebiteľmi sa rozšírilo veľké množstvo mýtov. Aká je ale pravda?

Než budete pokračovať v čítaní, je dobré vedieť aký je rozdiel medzi originálnou, repasovanou a kompatibilnou náplňou do tlačiarne. K tomu, aby ste si spravili v pojmoch poriadok, vám pomôžu nasledujúce články: Mám kúpiť originálny, alebo neoriginálny toner? a Originálny vs. Kompatibilný toner, alebo nájdi 5 rozdielov.

Mýtus: Kompatibilný toner poškodí tlačiareň

Nech si výrobcovia originálnych náplní do tlačiarní tvrdia čo chcú, ale skúsenosti milióna užívateľov po celom svete hovoria za všetko. Sami sa v odbore predaja kompatibilných tonerov pohybujeme 5 rokov a za celú dobu sme mali presne 4 prípady, kedy sa na nás zákazník obrátil s tým, že použitím kompatibilného tonera došlo k poškodeniu tlačiarne.

Avšak nie je toner, ako toner a pre kompatibilné tonery to platí obzvlášť. Nákup podozrivo lacných kompatibilných tonerov do tlačiarni (najčastejšie z Číny) sa nemusí vyplatiť. V prípade atramentovej náplne sa môže stáť, že nekvalitný atrament zanesie rýchlejšie trysky tlačovej hlavy. Zle vylisované kazety môžu prasknúť alebo uviaznuť vo vnútri tlačiarne. U overených dodávateľov sa ale nemusíte ničoho takého obávať. Ak si objednáte kompatibilný toner alebo cartridge u nás a náhodou vám poškodí tlačiareň, oprava ide samozrejme na naše náklady!

Ako spoznať dobrého dodávateľa kompatibilných tonerov a cartridgov?

Spoľahlivý a dôveryhodný predajca netají pôvod tovaru. Zem pôvodu môže veľa napovedať zákazníkovi - v Ázií nie ani z ďaleka tak prísne podmienky pre výrobu ako v Európe.

Tie najdôležitejšie kritéria, ktoré by mali výrobcovia kvalitných kompatibilných tonerov spĺňať sa dajú jednoducho overiť. Existuje množstvo najrôznejších certifikátov, ktoré zaručujú, napríklad to, že výrobca pri výrobe kompatibilných tonerov a cartridgov dbá na zdravie zamestnancov, je šetrný k životnému prostrediu. Obzvlášť dôležitý je preukázateľný zdravotný stav náplní a v neposlednom rade je aj kvalita tlače.

Dôveryhodná firma na webovej stránke uvedené všetky kontaktne údaje spoločnosti a poskytuje všetky zákonné záruky. Nie je na škodu, keď ponúka aj nejaké záruky nad rámec zákona - môže sa jednať napríklad o predlženie doby pre vrátenie tovaru, rozšírenie záruky, poistenie vzniknutej škody a podobne.

V TonerPartner.sk poskytujeme zákazníkom nadštandardnú garanciu. Na našu vlastnú značku kompatibilných tonerov a catridgov TonerPartner poskytujeme doživotnú záruku a certifikované poistenia zodpovednosti za prípadné škody. Za kvalitou našich tonerov stojíme, nákup u nás je bez rizika.

Predtým ako si objednáte kompatibilné náplne do tlačiarne od nového predajcu, overte si recenzie obchodu na Google alebo na Heureke. Veľa vám napovie aj profil na sociálnej sieti - hľadajte tam príspevky od užívateľov, ideálne od zákazníkov. Sledujte reakcie predajcu a jeho prístup k riešeniu prípadných problémov.

Mýtus: Použitím neoriginálnej náplne stratím záruku na tlačiareň

Aj napriek tomu, že by si to výrobcovia tlačiarni a originálnych spotrebných materiálov želali, zákazník po použití kompatibilnej náplne záruku na tlačiareň nestráca. Výrobca nemôže spotrebiteľovi kázať akú značku spotrebného materiálu by mal používať. A to sa netýka len tlačiarenských náplní, ale aj papiera.

Najhorší scenár, ktorý môže nastať je, že kompatibilné náplne zlej kvality (môže sa jednať aj o zlý kus) skutočne vypovedia službu a tlačiareň poškodia - u atramentovej tlačiarne napríklad nevratne zanesie tlačiarenskú hlavu. V takom prípade nebudete mať nárok na opravu škody spôsobenej použitím neoriginálnej náplne, ale záruky na ostatné súčiastky tlačiarne stále zostávajú v platnosti . Tento scenár aj v prípade použitia alternatívnych náplní zlej kvality nastáva veľmi zriedka, pretože výrobca tlačiarne musí dokázať, že bol použitý neoriginálny toner a že škoda vznikla v dôsledku tejto skutočnosti. To ale nie je jednoduché.

Pri používaní kompatibilného toneru podstupujete riziko straty záruky na niektoré súčiastky tlačiarne. Preto je dobré nakupovať alternatívne náplne u predajcov, ktorí na ich používanie poskytujú záruku.

Pokiaľ by vaša tlačiareň nefungovala správne v dôsledku použitia kompatibilného tonera našej značky TonerPartner, vďaka poistnej zodpovednosti za škodu ide oprava na náš účet.

Mýtus: Kompatibilné náplne majú horšiu kvalitu a menej vydržia

Kvalita kompatibilnej náplne (od spoľahlivého výrobcu) je porovnateľná s originálnou náplňou. Pri tlači textových výstupov nepoznáte rozdiel v prípade laserových ani atramentových tlačiarní.

Porovnateľnú kvalitu tlače s kompatibilnými náplňami potvrdzujú nezávislé testy, ktorých závery sa v niektorých prípadoch ale bohužiaľ diametrálne rozchádzajú s výsledkami štúdií spracovaných na objednávku výrobcov tlačiarní. Občas neostáva, než si tlač s neoriginálnou náplňou skrátka vyskúšať na vlastnej koži.

Čo sa týka životnosti alternatívnych náplní do tlačiarní, vedú neoriginálne výrobky na plnej čiare. Kompatibilné tonery a cartridge totiž obsahujú väčšinou o niečo väčší objem farby ako originálne náplne, takže s nimi vytlačíte viac strán.

Mýtus: Kompatibilné tonery v mojej tlačiarni nefungujú

Možno ste tlač s neoriginálnymi náplňami niekedy predtým skúšali a vaša tlačiareň odmietla s neoriginálnou náplňou spolupracovať. Stavíme sa, že je od toho niekoľko rokov. Od tej doby sa zmenilo veľa vecí, mimo iného aj kvalita, spracovanie a kompatibilita neoriginálnych náplní do tlačiarní.

Aj dnes môže nastať problém s kompatibilitou. Medzi najčastejšie sa dá zaradiť kúpa nesprávnej náplne. Každý model tlačiarne vyžaduje konkrétny model náplne - že by istá kazeta sedela do viacerých modelov tlačiarní sa stáva občas. Dobrý predajca na výmenu nepoužitej náplne ponúkne predlženú záruku a ochotne poradí pri výbere.

Nekompatibilita náplne do tlačiarne vás môže rozčúliť aj v prípade, že náplne nakupujete v zahraničí - napríklad ak by ste neodolali lákavým ponukám E-bayu či Amazonu. V prvom rade, u náplni za dva doláre vám kompatibilitu nikto nezaručí. V druhom rade je to, že niektoré modely tlačiarní dostupné len na lokálnych trhoch, alebo sa jednotlivé modely pre rôzne trhy nepatrne líšia. Na prvý pohľad možno rozdiel nespoznáte, ale mikročipy toneru a tlačiarní môžu byť rozdielne a odmietnu spolupracovať.

Mýtus: Kompatibilné tonery príliš lacné na to, aby fungovali správne

Pravdou je, že väčšina neoriginálnych tonerov sa vyrába v tých istých fabrikách ako ich značkové predlohy. Rozdiel je iba v receptúre. Konkrétny pomer zložiek je spravidla výrobným tajomstvom a alternatívne tonery sa síce v tých lepších prípadoch originálnym náplniam veľmi približujú, ale nikdy nie totožné. Čo sa týka alternatív majú často ako základ vodu, čo je ale pre bežnú tlač úplne dostačujúce.

Ak plánujete tlačiť fotografie najvyššej kvality a farebná vernosť je pre vás dôležitá, môže byť na mieste v niektorých prípadoch zvážiť kúpu originálnych atramentových cartridgov. Najlepšie je si jednoducho vyskúšať výstupy s neoriginálnym cartridgom. Sami tak uvidíte, ako ste s výsledkom tlače spokojný.

Tým najdôležitejším rozdielom, ktorý významný vplyv na výslednú cenu, ale nie je zloženie alebo technológia výroby alternatívnych tonerov. Hlavným rozdielom je tá krásna škatuľka s veľkým logom známej značky. Zvážte sami, či chcete platiť viac za značku, alebo chcete iba tlačiť.

Nie je žiadnym tajomstvom, že použitím alternatívnych tonerov ušetríte za tlač niekedy 80% nákladov.

Buďte pri tom ako prvý
Najnovšie informácie o novinkách a akciách priamo na Váš e-mail.

Podobné články

Mám kúpiť originálny, alebo neoriginálny toner?

Oplatí sa na toneroch šetriť? A koľko nás také šetrenie môže stáť? Vysvetlíme si rozdiely medzi neoriginálnymi (renovovanými,...

24. 10. 2021  Celý článok »

Originálny vs. kompatibilný toner alebo nájdi 5 rozdielov

Tú otázku si položil snáď každý z nás. Čo je lepšie: drahý originál, alebo lacná kópia? Kvalitné oblečenie, špičková elektronika, luxusné...

13. 3. 2019  Celý článok »

Doprava od 2,50 €

na výdajné miesta

Doručenie do 48 hodín

Sme naozaj rýchli

U nás máte čas

Tovar môžete vrátiť do 30 dní

Odmeníme Vás

Za každý nákup získate vernostné body